Motorne testere

Nosio kod Bacana prvog glavni je za Stihl kako mi se cini bio jer vise ne radi on nego segrti,moracu probati ovo sto ste mi rekli pa ako opet bude sra** molio bih da mi se javi na p.p. neko od vas kolega majstora da je posaljem i da se uradi kako treba.
 
Kako se posmatra duzina maca na testeri? Dal se meri od vidljivog dela do vrha maca, ili se meri bas cela duzina maca?
na mojoj husqvarni 266se imam 34 zuba, i koliko mu to dodje cm maca?
 
meri se vidljivi deo maca,i to mu je nominalna oznaka,efektivna je kraca za 2cm,primer mac od 45 cm (18") efektivni deo iznosi 43cm.Na mojoj husqvarni cini mi se da ima 36 zuba na macu 45cm koraka lanca 0.325,jer i korak lanca utice na broj zuba na odredjenoj duzini maca,(korak 3/8 ima manji broj zuba,dok korak .325 nesto vise)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav

Tema je veoma interesantna, inače, servisiram, prodajem i vrtim se oko motorki.
Lično, mlatim Husqvrnom kada je u pitanju teška atriljerija.
To je, valjda zbog toga, što je jednostavnija za rastaviti, lakše nabaviti rezervne dijelove, Standard raskorak na maču itd.
Motorka o kojoj govorim je 576XPG, skoro 80ccm sa 2 ports karburatotorom, tako da je pravo agresivna.
Takav efekat može ponuditi još samo Stihl.
Ali skuplje su i malo više specijalne što se tiče lanaca i mačeva što ih čini još skupljim.
Mala motorka bi bila Stihl MS200, to je najlakša profi motorka u odnosu na efekt. Malo komplikovanija za šarafanje ali veoma dobar kvalitet
Obično, na servis dođe 10 kom. Johnsered i 75 Partner motorki na jedan Stihl koji se pokvari, valjda je to priča o kvalitetu. A nije da ih nema okolo.
Ostali fabrikati nemaju baš tako uspješan model.
Hobi rezača je mnogo više od onih kojima je to profesija, što znači da svi žele jeftiniju varijantu, a to utiče na kvaalitet, naravno.
Husqvarna, Johnsered, Partner, Flymo, Klippo su u vlasništvu Elektroluxa.
ali to nipošto ne znači da su to iste stvari ili iste fabrike koje prave te proizvode. Ne postoji Jonsered koji se samo po farbi i oklopu razlikuje od Husqvarn iako često čujemo da se priča tako.
Partner motorka kao i trimer su smeće u mojim očima i ja ih niti kupujem niti prodajem, pa da nema šta da se jede.
Sa druge strane, njihovi traktorići su sasvim u redu!
Johnsered je imao nekoliko dobrih modela i drži kvalitet sa svojim velikim motorkama još uvijek, ali male su im, onako, kao kina kopije. Kritičan pogon uljne pumpe, slaba dugmad i reglaža.
Husqvarna imaa nekoliko malih motorki za hobi i obrezivanje voća i slično. Problem je kaada se kupi Husqvarna i vidi se kako neko radi sa Hsqvqrnom pa se misli kako može da reže sve i koliko god.
Najgore što može da se desi je da se zalegme na gomilu balvana i reže, reže, reže, bez prestanka. Na taj način se može oštetiti i veoma velika motorka, zbog toga što one nisu proizvedene za takav rad, pregriju se. Posebno kada lanac počne ličiti na lanac od bicikla.
Moj svjet je da se ne kupuje najmanja motorka. Pogledaj da je kučište od metala a ne plastična(ovdje svako sebi neka izabere psovku).
Kupi motorku koja odgovara onome što će se raditi i za koju imaš blizu servis.

Ostalo:
Japanci proizvode mnogo dobre motorke samo je malo problem oko rezervnih dijelova u Evropi.
Komatsu ima fabriku Zenoah ili tako nešto, oni prave dobre četvorotaktne motorke.
Tanaka ima paletu dobrih, opet dijelovi.
Makita, odličan, isti problem.

Auuu, nisam mislio ovoliko, :ppozdrav:



Da, ostaje još da naoštrimo

http://www.youtube.com/watch?v=HonJ4aMGBiA&feature=related

Pa opet:ppozdrav:
 
Da li zna neko gde se moze nabaviti zamajac ili magnet za stihl 045av. Bobinu sam nasao u stilu za 2850 dinara a zamajac nemaju. dosta radnji sam obisao i nista, tako da na kraju nisam nista uzeo. Ako neko zna nekog ko ima polovnu bobinu ili zamajac neka mi javi a naravno moze i novo ali se ipak tesko nalazi. Resio sam da je popravim jer stoji duze u kvaru a druga mi je testera u servisu
 
Husqvarna, Johnsered, Partner, Flymo, Klippo su u vlasništvu Elektroluxa.

Nisu više od 2006 g. husqvarna grupa se osamostalila od electroluxa, osim ovih brandova još su tu mcculloh, poulan ali i zenoah kojeg si naveo http://husqvarnagroup.com/en/about/brands

Btw da se pohvalim da su moje dvije husqvarne (357 xp i 350)

a699e4f0.jpg


danas dobile mlađu i manju polusestru Jonsered 2234, naime nakon onih peripetija s MS 180 , popravio sam je i prodao a kako opet nešto sitno radim u šumi tj. rušim osušene hrastove ove dvije su me ubile u dva dana, danas sam popizdio i kupio tu malecku za takve stvari. radi se o hrastu debljine do 15 cm i režem ga na 3,5 metra, tako da cijeli dan nije potrošila ni 4 rezervara goriva.

Naime 350-ka me nešto zeza potrošim rezervar goriva i nakon toga ne pali ni upaljaćem, onda potrošim dva rezervara 357 i za to vrijeme se ova ohladi i opet odradi jedan rezervar i na spavanje. Ako je sam ugasim onda pali ali ako kojim slućajem se sama ugasi (s tim prvim rezervarom) onda isto teško pali i samo s punim gasom. Ima tko kakvu ideju što bi moglo biti, prošle godine je napravljen na njoj veliki servis tj. mijenjane su membrane, filteri, neki dihtunzi i bilo je sve ok s njom do sad.
 
Lep stroj imas :) To sto te zeza mi poznato,ili je karburator ili filter...moguce i svecica al to bi se videlo ako tesko pali hladan. Inace imam dvije 61ff,jako dobre testere,secu ekstra,mada kod vecih husvarninih modela,tj slicnih kao moje i tvoje se oseti duzi rad testerom.
Mozes li mi reci zasto nisi zadovoljan MS180?
 
Ma svječica je ono picikato svjetlo braun boje,i odlično ubrzava tj. prima gas zato mi i ništa nije jasno, moguće da su zeznuli ovi dok su mijenjali membrane ili me zeza namotaj (bobina) jer mi iskra ne izgleda nešto vesela pa kad se ugrije probijiu medjusobno namotaji (samim time još više smanje iskru). Moram naći tko ima neki od modela koji imaju istu bobinu pa da probamo zamijeniti. Da ne ponavljam evo ti posta gdje piše što me sve zezalo na 180-ki http://poljoinfo.com/showthread.php?973-Motorne-testere&p=504263&viewfull=1#post504263

zaboravio sam napisati i da kad se dobro ugrije izgubi normalan ler i vrti se ko luda, ako je opteretim bilo pritiskom mača na drvo ili uključivanjem kočnice se vrati u normalu
 
Poslednja izmena od urednika:
Posto prica u mom slucajku ide otprilike ka nabavci jedne Husqvarne 365 voleo bih da neko kaze ko ima iskustva upravo s njom kakve su vibracije posto sam cuo da je prilicno nezgodna u tom smislu...
 
Ma svječica je ono picikato svjetlo braun boje,i odlično ubrzava tj. prima gas zato mi i ništa nije jasno, moguće da su zeznuli ovi dok su mijenjali membrane ili me zeza namotaj (bobina) jer mi iskra ne izgleda nešto vesela pa kad se ugrije probijiu medjusobno namotaji (samim time još više smanje iskru). Moram naći tko ima neki od modela koji imaju istu bobinu pa da probamo zamijeniti. Da ne ponavljam evo ti posta gdje piše što me sve zezalo na 180-ki http://poljoinfo.com/showthread.php?973-Motorne-testere&p=504263&viewfull=1#post504263

zaboravio sam napisati i da kad se dobro ugrije izgubi normalan ler i vrti se ko luda, ako je opteretim bilo pritiskom mača na drvo ili uključivanjem kočnice se vrati u normalu

Moze da bude dosta stvari moras je odneti kod dobrog majstora da je pregleda, nemoj je tako koristiti mozes da je pregrejes da zariba posto je ocigledno da je siromasna smesa kad povecava sama obrtaje.::namigivanje::
 
Bas tako,nekad mali siptomi budu kasnije problemi veliki,resi sto pre to kod servisera.
@mbranko Koliki obim posla bio za tvoju bivsu ms180?
 
Ma ja opet mislim da joj nije ništa. Raštelovana. U najgorem slučaju krade zrak između karburatora i cilindra.
Pregledaj filter goriva, crijevo dovoda goriva i našteluj je:

L - 1
H -1
T- 1

L (Niski Gas) odvijaj pomalo dok ne nađeš najjači položaj, pa onda našteluj da ti lanac miruje potpuno.
H (Visoki Gas) drži puni gas dok ne dobiješ da radi i pomalo brunda, preskače.
T- Naštimaj tako da reaguje odlučno čim pritisneš gas.

Vjerovatno znaš sve ovo ali možda nekome bude od pomoći.
Ako sumnja u semeringe, kad radi malo je naginji na strane i ona će mijanjiti rad ako su oštećeni, struja, mislim nije, trokiralo bi to.
 
kako imam ove dvije jače ona mi je služila povremeno za prerezati neku sitnicu (tu i tamo koju gredu, fosnu da je ne vučem cijelu na cirkular) za čiščenje grana u šumi i za ovakav posao kao što imam sada a to je proreda ili izbacivanje suhih ili uzgojno nepoželjnih hrastova. evo danas sam sa ovom đonsericom potrošio puna tri i četvrtog pola rezervara (rezervar joj puna 3 dcl :osmeh: ). uglavno se radi o drvetu debljine do max 15 cm i reže se na ~ 3,5 m (ako padne dole) tako da mi stane taman u prikolicu. a mala mi treba zbog toga jer bude puno rezanja iznad glave pošto se radi o gustom nasadu hrasta ( prije 25 do 30 godina sijan) pa mi svako malo zapne na nekom drvetu. Uglavnom potrošila je kako sam napisao u postu čiji sam link stavio gore max. 15 litara u 5 godina kako sam je imao, mač joj je bio kao novi i tek drugi lanac na njoj. lanci se kod mene dosta troše jer se radi o tlu gdje mjestimično ima puno pijeska i šljunka i šuma je za normalnih godina često pod vodom pa stabla imaju do nekih 30 cm od tla dosta pijeska u kori.

A što se tiće 350-ke ona je sad 17g. i ispočetka je dosta radila ali nisam imao nikakve kvarove, osim jednog za koji je bila kriva svječica (NGK) kojoj je otpala elektroda i razbila klip prije nekih 10 g. i do prošle godine nije bila u servisu, kako su već bili dosta poderani oni limovi oko ležišta mača i pogonski zupčanik lanca dao sam je servisirati i na nagovor servisera repariran je karburator i zamijenjeni svi filteri, te dihtung na cilindru i auspuhu, ležajevi radilice i je neke plastične sitnice. Uglavnom do prije nekih mjesec dana je radila bez problema i bila je jednom u servisu i kao sve je u redu s njom samo što je on vjerojatno nije zagrijao.


@gorštak vratio sam joj postavke na tvorničko stanje ( to je ovo što si ti napisao L1; H1;T1) ali se isto događa. pogledat ću sutra još onu manžetu i šelnu između karburatora i cilindra da nije ona oštećena pa kad se ugrije guma omekša i onda vuće previše zraka.
 
Posto prica u mom slucajku ide otprilike ka nabavci jedne Husqvarne 365 voleo bih da neko kaze ko ima iskustva upravo s njom kakve su vibracije posto sam cuo da je prilicno nezgodna u tom smislu...
i meni ova ponuda 365 -ice dosta "smrdi",ona spada u profi modele,dosta je robusna i ima veliki opseg snage,ali ono sto je simtomaticno mnogi serviseri i dileri je poslednjih mesec dva nude i istacu,jer hoce da je se rese,ne zbog njenih losih karakteristika,vec zbog starih zaliha.Juce sam bio u servisu da kupim lanac,a sto se tice samioh testera na lageru imaju uglavnom manje testere,kad ono 365 skoro na vratima ,ne moze da se udje od nje i hit cena od 78000,00...
 
To sve vreme i pricam, samo treba i otkriti koji je stvarni razlog da se nudi Husqvarna 365 maltene po ceni daleko slabijih testera.... ovde u Kraljevu se nudi po ceni od 79900 na 6 rata i to samo na telefonski poziv, verujem da bi uslovi bili jos povoljniji kada bih otisao uzivo u radnju
 
To sve vreme i pricam, samo treba i otkriti koji je stvarni razlog da se nudi Husqvarna 365 maltene po ceni daleko slabijih testera.... ovde u Kraljevu se nudi po ceni od 79900 na 6 rata i to samo na telefonski poziv, verujem da bi uslovi bili jos povoljniji kada bih otisao uzivo u radnju

Husqvarna 365 je ekstra testera. tri godine je koristim na poslu i nikad se nije kvarila. Trenutno imamo dve. Rade skoro svaki dan 3 do 4 sata. Po mom misljenju to je za mene najbolja testera sa kojom sam radio. Ja imam svoju 359 ali mi je 365 mnogo bolja. na poslu imamo i 385xp ali su se kod njih desavali kvarovi[ uljna pumpa, lancanik.amortizer]. Nema tu greske ako planiras da je uzmes. A zasto su joj smanjili cenu za 3 hiljade to ne znam.
 
Evo jedne i od mene. Nasekao sam 17m za sebe ove godine, sto se vidi na slici, i oko 25m kod zeta.

Husqvarna 266se 66cc, 4,7hp

Jedini kvarovi u nekoliko godina: dva semeringa na radilici, i propali amortizeri (2kom ali sam zamenio svih 6). Zamenio sam ih pre dva dana. 6kom 900din + 400 din rad.
Amortizer koji sam zaokruzio je bio skroz raspadnut, pa nije nikako moglo da se sece na gore. Zbog prelamanja testere, odmah se ostajalo bez gasa.


upload photo
 
To sve vreme i pricam, samo treba i otkriti koji je stvarni razlog da se nudi Husqvarna 365 maltene po ceni daleko slabijih testera.... ovde u Kraljevu se nudi po ceni od 79900 na 6 rata i to samo na telefonski poziv, verujem da bi uslovi bili jos povoljniji kada bih otisao uzivo u radnju

Ako tebi doista treba tako jaka mašina odi i kupuj, ne kvari se to tako lako, prije će ona da razdrnda tebe, nego ti nju.

Ako ti se ne desi baš neki baksuzluk, to ima da traje.

Na jednom sajtu gdje korisnici ocjenjuju mašine 365 i 372 imaju ocjenu na skali od 1 -10 u 94% slučaja čistu 10, za korisnost, pouzdanost i cijenu.
To je profesionalna mašina, to drma svaki dan godinama, ljeti zimi.
Ja sam na njoj koristio mačeve od 18" i 28", dakle, 45 i 70cm, svejedno je to njoj.
Moj rekord sa njom je gigantska bukva 140 cm debela.
Samo se brzo nauči drhtati uz nju:haha:


[TABLE="class: techdata"]
Engine specification[TR]
[TH]Cylinder displacement[/TH]
[TD]65,1 cm³[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Power output[/TH]
[TD]3,4 kW[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Idling speed[/TH]
[TD]2700 rpm[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Maximum power speed[/TH]
[TD]9000 rpm[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Cylinder bore[/TH]
[TD]48 mm[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Cylinder stroke[/TH]
[TD]36 mm[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Ignition system[/TH]
[TD]SEM AM50[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Ignition module air gap[/TH]
[TD]0,3 mm[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Spark plug[/TH]
[TD]Champion RCJ7Y, NGK BPMR7A[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Electrode gap[/TH]
[TD]0,5 mm[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Carburettor model name[/TH]
[TD]C3M-EL2B[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Fuel tank volume[/TH]
[TD]0,77 lit[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Oil tank volume[/TH]
[TD]0,4 lit[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Oil pump type[/TH]
[TD]Adjustable flow[/TD]
[/TR]
[TR]
[TH]Oil pump capacity[/TH]
[TD]4-20 ml/min[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Poslednja izmena:
Razlog niske cene H 365 je verovatno prestanak proizvodnje i rasprodaja zaliha,ne znam sta bi drugo moglo da bude.Prosle godine je bila 71000 tako da ovo i nije tako niska cena,ali testera u svakom slucaju vredi svaku paru.
 
kao što kaže AcA to i nije neka niska cijena jer je kod nas redovna tek nešto viša, i koliko i vidim da su je stavili na akciju http://www.husqvarna.com/rs/products/professional-chainsaws/365/ a kako je to preporučena cijena i obično je moguće još ušićariti neki popust ( od 5 do 7% ako se plaća kešom). tako je kod nas trenutno na akciji 359 i cijena joj je ~ 60 100 din. Obično na jesen i proljeće stave neki od modela na akciju a o uvozniku ovisi koji će to biti i sumnjam da će je prestati proizvoditi.
 
Nazad
Vrh