Motorne testere

drazene; nemaju oni slao sam im mail, a nemaju ni skuter delovi jedino alpina star nisam zvao.
 
Nista bez ostrog lanca,milina je gledati testeru kako sama sece. Zato se nikad ne treba zaliti pare za nov lanac i naravno redovno ostrenje.
Ima li ko iskustva u masinskom ostrenju? razmisljao sam da kupim i da ostrim lepo sam kuci,al znam takodje da nije kupis i ostris,mora se ostri po istrosenosti lanaca itd,naravno nije svaki lanac isto potrosen.
 
Nista bez ostrog lanca,milina je gledati testeru kako sama sece. Zato se nikad ne treba zaliti pare za nov lanac i naravno redovno ostrenje.
Ima li ko iskustva u masinskom ostrenju? razmisljao sam da kupim i da ostrim lepo sam kuci,al znam takodje da nije kupis i ostris,mora se ostri po istrosenosti lanaca itd,naravno nije svaki lanac isto potrosen.

Za mene je husqvarnin sablon zakon. Postane laik strucnjak za ostrenje posle minut rada. Pretpostavljam da je i za stihlove sablone isto. E sad , ima jedno ali. Mora turpija da bude nova ili bar ostra jer moze da se desi da kao ja turpija neko pola dana tupom turpijom a nikako da naostri lanac kako treba.
 
Samo ako da se lepo postavi i nema problema.

 
Poslednja izmena:
To vec znam,mislim video sam,ne znam pravilno koristiti. Nego pitanje je bilo za masinsko ostrenje lanaca :)
 
Ja sam cuo da je to masinsko ostrenje dobra stvar.Samo da ne zakacis zemlju ili kamen i drva i drva da iseces do sledeceg ostrenja.Dok kad neko ne zna da izostri kako treba u samom startu nije to to.Profesionalci ostre od oka,bez sablona,kad testera uvlaci i sama upada u drvo znam da je odlicno odostren lanac.Samo sto je potrebna skoro svakodnevna vezba.
 
Znam to. Ja ne znam da ostrim masinski,bgmi ni rucno al zato me zanimaju iskustva koji znaju kako se ostri masinski. Kao sto si rekao,onaj ko zna ostre lanac od oka. Vide stepen istrosenosti itd.
 
Za stepen istrosenosti je lako.Idealno bi bilo posle svakog istrosenog rezervoara da se malo procisti lanac ili posle svakog drugog pravo ostrenje.Ako testera "rove",a ne sece znaci da je potrebno ostrenje.
 
Kod mene nema siljenja testere,drzim je za rukohvat i kad je ostar lanac ona naravno sama pada,kad se istupi lako se i vidi i oseti. Srecom imam dve iste testere,tako da kupicu jos dva lanca i nema brige.
 
u zavisnosnosti od vrste (tvrdoce) drveta,ali neki prosek jeste dva rezervoara...ali masina uvek sama govori kada treba ostriti,naravno za one koji cuju i osecaju samu testeru
 
Slazem se,zavisi naravno i od kvaliteta i istrosenosti lanca. Samo sto meni 4-5rezervoara zadnjih bilo pa se lanas istupio. Mislim na ovu 61 huski,sto sam sad kupio. Lanac je dobar hehe sve dok je ostar.
 
Posteno da vam kazem kod mene je situacija malo drugacija jer lanac ako secem cisto drvo (nema kamencica u kori, zemlje, blata i slicno) i slucajno negde ne zakacim pri secenju i ako nije rec o nekoj suvoj gradji koja je kao celik traje dosta duze od 2 rezervoara, nikad nisam to kontrolisao i brojao ali traje poprilicno vise. :sta: Ostrim rucno vec duze vreme i nema problema, cistace ne skidam jer se oni sami pojedu u vecini slucajeva ili malo dohvatim i njih svako 2-3 ostrenje ali kad naostrim traje odprilike 7,8 rezervoara ako ne i dosta vise, kao sto rekoh nisam brojao.
 
Poslednja izmena:
Da,kad je drvo cisto moze i do 4 rezervoara,ali to je maximum u idealnim uslovima.Dosta zavisi i od velicine lanca.Ja licno skidam i cistace povremeno jer nikad ne mogu dovoljno sami da se istrose pa kad secem suvu cerovinu budu muke i nevolje.Znaci nije na odmet i oni povremeno da se malo skinu.
 
Postare , predjes jagodicom prsta naravno lagano preko ivice lanca i osetis kad je tup. A najbolje se vidi po strugotini , dok je dugacka lanac je ostar cim pocne da se skracuje , znaci da se tupi .A kad pocne da ispada kao iza slajferice znaci daje tup nacisto. I nem oz e svaki lanac da ostane ostar dok se potrosie 2 -3 rezervoara. Jednostavno se pogodi takav da je los i mora cesto da se ostri. i da ne moze da traje duse od dve sezone. To je moje licno iskustvo. Da ne ponavljam pricu o vucenju ka se sece sa ostrim lancom.

Licno nikom ne bi preporucio masinsko ostrenje lanca. Samo nova turpija i polako.
 
Poslednja izmena:
Bas to i ja kazem najbolje se vidi po strugotini. Ipak sve zavisi sta se sece,jer neka drva brzo istupe lanac,zavisi od vlaznosti itd. Lanac traje onoliko koliko je kvalitetan,moze potrajati i vise,zavisi i koliko se sece po sezoni i dal ima i pomocne testere.
 
Nazad
Vrh