Motorne pumpe za vodu

svi su motori radjeni ili za 220v ili 380v. ali veci malo napon im godi za 10-15v . lakse startuju i manje se greju nego kad je manji od propisanog. e sad sto je veca duzina kabla i manji precnik zice to mnogo utice na pad napona i grejanje kabla. za 15kw motor moras imati dobar precnik zica i to najmanje 4 mm.cak i to ako je velika duzina je malo. sve preko 50m ima vece gubitke zbog otpora kabla tako da 6mm po zici bi trebalo otprilike
 
Majstor mi savetuje 50 ili 70 mm. Duzina kabla bi bila 150. metara, s tim sto imam jednu njivu koju bih zalivao na 150 metara dalje od ovog bunara. Zato se brinem zbog pritiska, ako odvedem cevima pa tifon jos 300 metara, dal nece biti preveliki pad pritiska za top... Pedrollo 40/250A pumpa je u pitanju. Protok max. 700l sa 4 metra dubine, pritisak 7.2 bara. Racunam da cu imati 500. l/min uz 8.1 bara na pumpi... Po prirucniku topa (ranger, Sime) 500l/min je u redu za 18-22 dizne a pritisak trazi od 3 do 6. bara na njemu. Bojim se da zbog tog jebenog pada napona, i eventualno pada pritiska na duzini top ostane neupotrebljiv na toj njivi.

Dalje... Da li ovo ima negde? Na dve razlicite strane se raspitujem u vezi pada pritiska kroz crevo istog tifona. Jedni serviseri mi kazu 0.3 bara, drugi 1. bar na 100m. Ne smem ni da mrdnem sa kupovinom pumpe i agregata...
 
Poslednja izmena:
Strucker na jednoj temi sam okačio tabelu pada pritiska u PE cevi na dužini od 100 m za različite promere cevi i protoke. Vrlo je slično i za aluminijumske cevi. Majstori kad kažu da padne pritisak 1 bar oni jednostavno žele da se ograde da ne pogreše u projektovanju i tu vrednost uveličaju.

Pad pritiska zavisi prvo od promera cevi, protoka kroz cev i na kraju od vrste materijala od koje je cev izrađena. To je za potpuno pravu cev postavljenu na ravnoj površini.
 
Retlav, hvala na pojasnjenju, i sam sam pretpostavio da je uvelicavanje. Medjutim, kada se neka vrednost uvelica tri puta, to je po meni preterano i zbunjujuce. Ispada da, ukoliko poslusam taj savet, za tifonsko crevo duzine 330 metara moram da nadjem pumpu jacu za 2 bara +dovodna cev 0.7b puta x(100m) od one koje bih uzeo ukoliko bih znao da pritisak pada 0.3b/100m. To je preterivanje, razumeo bih 0.5 bara, ali ovo je previse. Takodje, iako mi u korisnickom uputstvu topa jasno stoji litraza od 260-600 l/min, u zavisnosti od dizni koje bih koristio ( ne bih koristio vece od ovih jer nisam siguran u izdasnost bunara ), ljudi mi preporucuju pumpu od preko 1000 l/min. Ne bih se ja toliko brinuo oko ovih vrednosti, ali posto sam ogranicen sa snagom agregata koji bih mogao da pokrecem, moram da znam sta je priblizno tacno jer ukoliko su "naduvane" vrednosti zaista potrebne, moracu da zaboravim na elektricno pokretanje agregata.

Nisam uspeo da nadjem vasu tabelu. Ako biste bili ljubazni reci mi kako stvari stoje za sledece: spoljni 90fi PE creva, 330m duzina, bunar 110 fi PE cev, voda na 3.5m dubine. Ne znam izdasnost bunara, medjutim pretpostavljam da je prilicna i dovoljna za 16-20 mm rendzer Sime. Morava 11 je terala 28 pistolja (par starih gvozdenih rasprskivaca ) austrijskih plavo/crnih plasticnih kroz 75fi alu. Bacaju 24m u precniku. Naravno, ovako rade samo kada je zalivani deo odmah od pumpe. Ja pretpostavljam da to nije manje od 500 l/min.
 
Poslednja izmena:
@strucker
Na prvoj strani ove teme,post br.7 imaš link za sliku o kojoj retlav govori,a isto tako na strani 3 ove teme,post br.48 ima još detaljnije objašnjenje.Pozdrav,i pazi na nastavi :)
 
Hvala. Ja sam isao na search opciju, ali eto, ispade da je link.

Edit: ah, ipak je to sve ono sto vecinom znam... Prilicno mi je jasno kako se citaju grafikoni za karakteristike pumpe. Meni treba priblizno tacan pad pritiska u crevu na 100m da bih mogao da shvatim kakva mi pumpa treba. Lako cu ja procitati grafikon ako znam koliko cu pritiska izgubiti do topa.
 
Strucker još jedan vrlo bitan dodatak celoj priči:
Pad pritiska u PE cevima na 100 m.

take a screenshot


Ova je tabela na mađarskom ali može da se shvati. Kad nađem prevod (ja sam prevodio) tražiću od moderatora da je okači kao prilog temi ili podforumu, da interesente upućujemo na te datoteke.

Molim te imaj u vidu da možda tih 1 bar i nisu preuveličani.
Primer: ako je tifon namotan onda se voda više opire kretanju i više se sudara sa zidovima cevi nego da cev stoji položena ravno po zemlji. Namotana cev ima krivine- nekoliko punih krugova i voda se tada više sudara sa zidovima i isto tako mora da savlada i trenje prouzrokovano dejstvom centrifugalne sile koja molekule vode više gura ka spoljnim zidovima cevi. To je sila koja se ne javlja u razvučenoj cevi u kojoj voda normalno teče. Ne znam kolika je razlika u padu pritiska, ali svakako da postoji.
 
Poslednja izmena:
Svakako. Toliko sam shvatio, sto se tice pada pritiska u namotanom crevu, da ce padati pritisak sa namotavanjem. Hvala puno na tabeli, promatram. Definitivno bi bila korisna stvar kao sticky u ovoj sekciji.
 
Poslednja izmena:
Član gajicmilorad je u ovoj temi dao lep primer kombinacije pumpe sa dizel motorom od pneumatskog transportera. Pokušao bih nešto slično da napravim, pošto pumpu imam, a treba mi motor. Od kojeg vozila da tražim motor? Koliko ks? Vodu bi vukao iz bunara. Negde sam čuo da motor od tamića može da dodje u obzir.
 
Evo jos jedne kombinacije koja jako dobro funkcionise url=http://www.dodaj.rs/?2G/HT/ziWNCSh/image009.jpg]
image009.jpg
[/url] [/url Pozdrav.
 
Sibili, koliko bari, tj. koliki pritisak moze napraviti ova pumpa u ovoj kombinaciji?
 
Zet je prošle godine napravio agregat od dizel motora Golfa 1 1300 kubika. Namestio je da pumpa (Bauer 4) dobija pogon preko menjača. Motor nije imao snage ni u 1. brzini da tera pumpu. E sad da li je najbolje da pogon bude sa radilice da se što manje snage izgubi?
sibili, koliko troši na sat agregat sa opelovim 1.6 d motorom?
 
@ milos-bota
Vidim da je pumpa sastavljena iz nekoliko segmenata (crveni unutar plavog kućišta)- znači to je višestepena horizontalna centrifugalna pumpa.
Na osnovu tog jednog segmenta može mnogo toga da se odredi i naravno ako imaš neki podatak o motoru- broj obrtaja izlaznog vratila, snagu motora.
Valjao bi neki link da ne lutam po tom sajtu.
 
Nikad nije isla do kraja ,a pucala su nova creva od 10 bari, tifon tera na nekih 1500 obrtaja a al. cevi sa 30 pistolja malo jace od lera. Lako tera i dva velika skodina topa koji imaju radijus od 70 m. Na cevima je potrosnja 4 l. za 3 sata zaliva a u tifonu nisam merio. Kada bi joj dodao veci gas mislim da bi pocepala alu cev. Mnogo dpbra stvar a jeftina kombinacija i prenos direktno sa radilice naravno preko spojnicke. Pozdrav i spremajte se za novu sezonu trebace nam.
 
vidi se medju ploca vide se dva zamajca nalepljena jedan na drugi razlog prvi nebi mogao da upali dizel motor a drugi ne moze da udje u zvono pumpe zato je i ova medju ploca toliko debela. Objasnjenje zahtevalo veci broj kolega na pp. Pozdrav/
 
Pozdrav.Moze li mi neko pomoci oko informacija vezanih za DMB pumpu od 10 ks.koji promer creva treba da se stavi da bi izbacila vodu iz reke u duzini od 350 metara visinske razlike oko 70 m.Planiram da punim rezervoar pa prirodnim padom da zalivam malinu.
 
Nazad
Vrh