Motorne pumpe za vodu

Probaj bez topa pa ćeš vidjeti dal će se isto dešavati . Nego šta se može uraditi topom sa tako malo vode ? Ako je bazen 2m prečnika i .7m visine izadje da bude oko 5300l vode . To pumpa izbaci za 10 min . Taj top ako baca 20m u stranu znači da zahvata oko 1200 mkv , po min 30l po kvm treba ti 36000 l vode , oko 7 bazena , a topom isprazniš za 10min , ako nema brzog dotoka kako ćeš?
 
Kišni top po nekim nezvaničnim klasifikacijama postiže protoke preko 80 l/min odnosno (4,8 m3/h). Nekima se top ne okrene ni 3 puta oko stalka, a već su potrošili svu vodu iz akumulacije.
Mada ako je član ibrkic video svojim očima da ima dovoljno vode onda je problem samo na usisnom vodu. E sad gde? Da li na crevu ili na šelni koja steže crevo za spojku ili na spojci. Ne znam kako je izvedeno ne mogu ništa da kažem.
Meni se dešavalo da najobičnija električna pumpa se zaprlja na usinoj korpi i ispod šelne povuče vazduh. Očistim korpu, dotegnem šelnu i sve ok.
 
Mislim da je problem u spajanju usisnog creva i pumpe.Nisam stigo da zamenim spojnice ili gumice,videcu.U svakom slucaju zahvaljujem se svim clanovima foruma koji su pokusali da mi pomognu.
 
Ima li ko od kolega ovakvu pumpu za navodnjavanje, kako su se pokazale u radu, stigla mi je pre neki dan pa sam je samo isprobao onako na brzinu, jbg nemam vremena, sezona šljiva, pa ako je neko ima neka napiše koju reč o njoj.
 
na toj pumpi je kineska kopija kipor motora koji je kod mene. motori su se dobro zasad pokazali i mali potrosaci. pumpe nisu lose to su vakumske. e sad kod rodjaka i jos njih par se pojavio problem jos pod garancijom na pumpi. kod njih je samo benzinac u pitanju. telo pumpe ili nosac pumpe kako ga ko zove zbog peska u bunarima je istanjio se kao papir i prosupljio. izgleda da je jako tanak zid i porozan aluminijum. kod rodjaka je za 9 meseci prosupljio i promenjen u servisu nov. a kao nepodleze garanciji ali je servisera castio i proslo .to je jedino sto sam cuo da ih zeza. ako tera pistolje ili top manji time je brze habanje tela pumpe ubrzano.kod mene je na hondi motokultivatoru takav kipor motor i preradio sam DMB pumpu SLAP500 da je teram direktno kaisem preko motora.prezadovoljan sam .
pbqx.jpg
[/IMG]
 
Koju pumpu mi preporucujete da je na monofaznu struju i da baca 400-500l/min. Samo da nije potapajuca. Vodu izvlacim iz bunara sa dubine od 4m. Hvala
 
ja neznam ni za jednu a da ima taj protok vode. sve hidroforske su mnogo manjeg protoka. ova na slici iznad je DMB SLAP500 pumpa tog protoka. tomosova isto. preradis je kao na slici i monofazni motor oko 1,5kw je tera bez problema .ali brzi motor od 2800 rpm. na remenicama se ubrza za otprilike 50%. na pumpi precnik 8cm na motoru 12cm remenica i to tera. taj protok ako bas zelis tesko ces i sa ovom da postignes jer se vuce sa 4m dubine a to smanjuje poprilicno dotok vode. sa svakim metrom dubine priblizno 10% protoka se gubi. znaci morao bi jos jaci motor i prenos da pumpa ide na mah broj obrta a to je 6000 rpm.onda bi dobio priblizno 350-400 L u minuti. na usis nikako manji promer od 2 col crevo.ovu moju planiram na prolece na pogon elektromotora da stavim samo dok bunar izbusim blize kuci gde mi je najpotrebniji. ovaj sto imam je prilicno daleko pa ga teram sa hondom dizel
 
Koristim sad vilagerovu pumpu na benzin i tera t
oliko, al trosi mnogo. Kupo sam radno kolo sa 3800 brtaja i izlazom od 2 cola, remenice cu da odrzadim na strugu al ne znam dal ce motor od 1,5 kxw moci da pravi dovoljan pritisak. Preporucili su mi remeonice od 102 i 120. Voda dalje ide 150m kroz 5/4 crevo i zaliva 7km kpk
 
kod nas svi teraju sa 1,4-1,5kw monofaznim ili trofaznim motorima. e sad imas i 2,1-2,2kw monofazni motor i sa njim ce terati sigurno. samo ga vise ubrzaj. proklizavanje kaisa treba uracunati .motori su obicno 2800 rpm. znaci fali jos 1000. drugo motor pod opterecenjem kad postigne pritisak malo gubi i na obrtajima. ako hoces maksimum od pumpe trebalo bi ga bar 30% ubrzati .znaci remenice 100 prema 130mm .ali ti mnogo protoka gubis sa izlazom od 5/4 i na toliku duzinu.tu u startu gubis mnogo. treba izlaz da ti bude skroz 2cola i opet se na trenje vode poprilicno izgubi. na toliku duzinu pumpa mora na maksimumu obrtaja raditi i sa izlazom od 2col.
 
150 m creva 5/4" (40 mm) PE cev - To prouzrokuje samo pad pritiska (gubitak) usled trenja.

Za protok kroz tu cev od 200 l/min ti gubiš skoro 3 bara pritiska! Naravno da ti pumpa troši više kad je krajnji rezultat mali.

Da imaš recimo 63 mm PE cev za isti protok od 200 l/min gubio bi samo 0,3 bara.
 
samo taj jedino motor ili trofazni vece snage. monofazni je jako tesko naci preko 2,2kw. i ubrzati da pumpa radi na mah obrtajima .i bolje napravi veci prenos kad vec pravis remenice. lako ces smanjiti na precniku posle ako je previse.
 
Imam i ja par nedoumica,pa bih zamolio za strucnu pomoc.Naime, u planu je kupovina DMB Slap 800 pumpe sa motorom od 12,5KS koji bi zalivao 30 ari sistemom kap po kap, dužina trakica bi bila oko 70 metara i kapljači bi bili na 10 cm/1,4litre,ukupno 64 reda.Imam reku pored njive i dubina obale do vode je oko 5 metara.Da li bi ovo moglo funkcionisati?
 
baneboss75
Prvo treba da odrediš ukupan protok [Q]:

- Protok po jednoj kapaljci je 1,4 l/h. [q]
- Gustina kapljača je 10 kom/m
- Dužina redova je 70 m. [l]
- Broj redova 64. [N]

Sad sve to izmnožiš Q= q * 10 * l * N = 1.4 * 10 * 70 * 64 = 62720 l/h = 1045 l/min

Dobio si ukupan protok od Q= 1045 l/min
Sad ti treba radni pritisak pod kojim kapaljke daju taj gore protok obično se kreće oko 1- 1.5 bar (15 m)
Vodu podižeš 5 m uvis- znači pumpa mora da savlada visinsku razliku od 5 m to jest da ima i rezervnih 0.5 bara za taj posao.
Usled trenja vode o zidove cevi gubićeš recimo oko 1 bar. To zavisi od nekoliko faktora, da ne nabrajam samo izaberi što veću dovodnu cev i taj će gubitak biti manji.

Dakle tebi u ovom slučaju treba pumpa koja ima radnu tačku: Q=1045 l/min i p=2.5-3 bara (H=25-30 m). Al pazi ta radna tačka to nije ono što piše na pumpi već u
pumpinoj karakteristici. To je jedna kriva linija sastavljena od takvih radnih tačaka. Ako postoji takva tačka na toj liniji onda se uklapaš.


Sa druge strane možeš sve da povežeš slavinicama i pustiš pola pa onda drugu polovinu i sve će savršeno raditi.

Neka me neko ispravi ako sam negde napravio grešku.
 
@retlav Hvala ti na iscrpnom odgovoru,uradio sam kalkulaciju upravo kako si i ti napisao,s tim,da sam zaboravio da napisem u prethodnom postu da se neće sve odjednom zalivati,biće više vrsta povrća kojem neće u isto vreme trebati voda. Drago mi je da će ta zamisao funkcionisati,jer se moram uklapati u budžet bukvalno do dinara :)
 
Pozdrav drugari prvi put sam na ovoj temi treba mi savet ako ste raspolozeni. Kupio sam alu. cevi fi 75 , 15 komada duzine 6m njime bih zalivao duvan . E sad bih kupio manje topove od 5/4 jedno tri ili cetiri komada i rasporedio bi ih na tih 90 metara cevi. Voda mi je na 1,5m dubine uz samu sam reku ali neznam koju bih pumpu trebao da kupim. Pa zato vas molim da me posavetujete koju pumpu da kupim dali na pogon preko traktorskog kardana ili nesto slicno kao DMB i sa kojim protokom?
 
DMB dizel moze mah 2 topa manja da tera. znaci ta opcija otpada. ostaje preko traktora i to malo jaca sa pritiskom. nije problem samo dotok nego pritisak u sistemu da bi topovi radili kako treba
 
Sa kojim protokom traktorska pumpa bi zadovoljila moje potrebe i dali je pritisak od 6 do 7 bari dovoljan za to?
 
Da li potisni izlaz (njegov promer) utice negativno na pritisak na kraju creva ( topu ) koje je veceg precnika od potisnika na pumpi? Konkretno 40 mm potisnik, 90 mm crevo? Takodje, mozda neko zna koliko steti performansama pumpe manji napon na el. motoru 15. kw 2900 o/m od propisanog ( 380V, umesto 400v )
 
Nazad
Vrh