Mikotoksini u mleku

ma dobroje ljudi što je podrigivala na maslac a zamislite da je jela girice pa da podriguje na ribu u svakom slučaju strašno
 
dobila 100evra od dulicke i jesica da ih hvali
ljudi nisam citao predhodne postove ali mi je pun ku... vise politike hoce da sjebu i ovo malo sto je ostalo,ja bi njima opicio jedan protest ali ne samo mlekari nego i pilicari i svinjari i svi ostali poljoprivrednici jer ima toksina i u kukuruzu...
watch
 
kod nas krenulo mlijeko u bio postrojenja i podjelili nam smjesu za muzne krave
 
Ovde se spominju u medijima neke stvari koje nemaju strucno utemeljenje u nekim tvrdnjama pojedinih strucnjaka.. Treba uzeti sve komentare svih kolega na forumu i izvesti zakljucke koji ce na zalost biti porazavajuci kako za Ministarstvo poljoprivrede tako i Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, ovo ce biti zbirni zakljucak. Kvalitet stocne hrane je tesno vezan za postupak standardizacije proizvodnje stocne hrane, prvenstveno koncentrovane, kako se niko ozbiljno u Srbiji nije bavio standardizacijom stocne hrane,nijedna sertifikaciona kuca, izuzev zavoda za stocnu hranu u Novom Sadu,donekle, logicno da je doslo do propusta u tehnologiji i kvalitetu stocne hrane. Kupovina sertifikata je nesto drugo ali implementacija standarada otvoreno mogu da kazem nikad nije dosledno sprovedena. Nema jasne studije koja ukazuje na nas proces standardizacije kod nas i u zemljama EU. Analiticka sluzba Ministarstva poljoprivrede je u potpunosti zakazala, prvenstveno zbog podataka koje je koristila sa terena bez obzira ko je takve podatke prosledjivao, inspekcija ili strucne sluzbe.Izjava da su se mesecno uzimali uzorci za analizu tj. mikrobiolosku analizu !!!!, samo u slucaju da inspektor posumnja u kvalitet stocne hrane uzima uzorak, redovna kontrola se je radila na- sest meseci. Fito-sanitarna sluzba izgleda da uopste nije kontrolisala ispravnost roda vec je izdavala pausalna uverenja o zdravstvenoj ispravnosti. Na osnovu svega ovde recenog dolazimo do toga da je javasluk, nerad ili necija namera kostalo mnogooo poljoprivredne proizvodjace. Medjutim ako gledamo i pokrajinskog sekretara zasto on nije preventivno delio zeolit da bi izbegao ovu katastrofu..Neusaglaseni pravilnici o kvalitetu mleka i stocne hrane predstavlja jos jedan problem, nedostatak referentne laboratorije za mleko ali i za stocnu hranu je takodje jos jedan problem i tako mozemo u nedogled nabrajati propuste.

 
[h=5],,Udruzenje Proizvodjaca Mleka Srbije
[/h][h=5]Postovani prijatelji,

Na jucerasnjem sastanku sve mlekare su potpisale dokument kojim su se obavezale da će nastaviti sa prijemom mleka bez obzira da li ima ili nema aflatoksina.

Mlekare mleko sa povisenom koncentracijom dalje šalju na sušenje i preradu, ali ga moraju preuzeti.

Molim Vas da nas odmah obaveste ako je neka mlekara odbila da primi mleko a proizvođač pri tom ima validan ugovor sa mlekarom!,,
[/h]ovo sam nasao na fb strani Udruzenje Proizvodjaca Mleka Srbije
 
Vidim da je danas u nekoliko dnevnih novina izasla vest o tome da je Ministarstvo poljoprivrede dalo predlog Vladi, da se farmama koje su zatvorene zbog neispravnog mleka, isporuci odredjena kolicina kukuruza i zeolita. Zeolit je inace mineral kojeg u Srbiji ima u izobilju, ali se veoma malo eksploatise... "Reč je o mineralu koji, kada se doda u stočnu hranu, vezuje kancerogene toksine i tako ih sprečava da se pojave u mleku".
Vreme je da konacno pocenemo da koristimo sopstvena prirodna bogatstva!
Da ne zalazim dalje u pricu zasto je taj zeolit do sada, definitivno bezrazlozno, marginalizovan i nedovoljno iskoriscen!
 
Poslednja izmena:
Ako hraniš silažom, moguće je da je iz silaže ili iz suncokreta ili iz koncentrata.
Postoji preparat Atox na bazi gline i bentonita koga italijani godinama koriste za vezivanje aflatoksina a posebno kod proizvodnje tvrdih sireva. Ako nekog interesuje neka posalje pp
 
Malopre na RTS-u se raspravljalo o temi. Vlada je odobrila ministarstvu poljoprivrede da vrati u upotrebu stari standard o dozvoljenom prisustvu aflatoksina u mleku, odnosno sa 0,05 ponovo na 0,5 mikrograma po kilogramu. S jedne strane nije loše jer smo rešili problem i vratili se na staro. U ostalom toliko se toleriše i u SAD, pa nismo mi valjda svileniji od njih. Meni je lično nekako drago što smo se makar na tom polju ogradili od standarda koje nam nameće Evropska unija i nek smo se mi makar za mali korak udaljili od njih, pa šta košta nek košta! Opet, ima tu i loša strana jer sada bi mogla da nas zatrpa ogromna ponuda jeftinog škart-mleka iz EU koje je po njihovim standardima neispravno, a po našim ispravno, kao što je to već slučaj sa smrznutim mesom.

Interesantna je stvar što je tip iz Društva za zaštitu potrošača izneo neke interesantne podatke kao na primer da industrijski sirevi sadrže u znatnoj meri palmino ulje(hemijska formula najsličnija svinjskoj masti). Ja sam oduvek sumnjao na osnovu fizičkih karakteristika da se u industrijske sireve dodaju biljne masnoće i ljudi su mi govorili da pričam gluposti, a evo sada i javne potvrde mojih sumlji.

- - - - - - - - - -

meni tek sad nije ništa jasno mleko nevalja a danas dobio analizu kukuruza iz čardaka sa kojim hranim nema ni traga od a.t.ko je ovde lud:sta:

Biće da je to što kaže Nemanja - silaža ili možda najpre kupovni koncentrat. U industrijske proizvode po meni najpre treba sumnjati. Tu se muva svašta radi profita. Kupe budzašta škart kukuruz i umešaju ga sa zdravim komponentama.
To ti je kao kad kupuješ ugalj od prevoznika. On tamo kupi sedam tona uglja po npr. 4000 dinara za tonu i natovare mu još četiri tone prašine za možda još hiljadarku ukupno, a on ti to sve đuture iskipuje pred kuću i proda ti kao dvanaest tona uglja po ceni od 6500 dinara za tonu.
 
Nazad
Vrh