Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Lelelelele,Boske,sta ih je?Ko mravi..:))Napredujes Kralju u svakom pogledu,jos malo pa ces imati repro centar za Pirotski okrug.Svaka cast.P.S.Dok jednom ne smrkne,drugom ne svane!:)
 
odavno mi niko nije ovako ulepsao dan :bravo::ppozdrav: svaka cast prijatelju i za jagnjice i za objekat, jako fino izgleda sve, nego, malo statisike radi od koliko ovaca je taj copor na slici, ubaci malo slike ovaca i ovnova posto verovatno imas vise od jednog :ppozdrav:
 
Ovaj ovnic sa 4te slike visok i sitnog runa je sin od mog ovnica kojeg je kolega uzeo,imam sliku oca u tom uzrastu pa cu okaciti,da se vidi kakav je to klon!
 
Hvala drugari!
Ovo malo stado je od 50ak ovaca,imao sam dve trojke i 5-6 pari blizanaca. Nisu se bas pretrgle,ali sam prezadovoljan jer nisam imao gubitke,i opet se parile kao sto rekoh.
Ovnic sa 4te slike je star oko 50 dana i mislim da ima blizu 30 kg,inace srecni otac je marinko (poreklom sa dekijeve farme) a ovaj fotogenicniji je stariji 2 ned i ima preko 35 kg,njega sam vagao. prirast mu je veci od 400gr dnevno,otac mu je bergamac.Ima jos odlicnih primeraka i muskih i zenskih,ali ovi su bas pitomi pa se s njima najvise bakcem. Do sad nikad nisam ovako merio jagnjice,al ste me na forumu zarazili pa reko,hajd' i ja cu.
U stadu imam 6 muzjaka,razlicitih starosnih dobi. Sto se rasa tice dva su wirtaca(od dekija) jedan pitotska oplemenjena,jedan bergamo? i dva meleza(siljegani) ubacicu slike uskoro nadam se,samo da dobijem vremena. Objekat je nadogradjen proletos na stariji ovcarnik. Od prvobitne ideje da bude 3*6 m narastao je na 50 kvadrata,ali je bas funkcionalan i koristan.Inace,ovi dana bi trebalo da idem u Ried na sajam,akcenat je na govedima ali se nadam da ce biti i nekih ovaca da se uslikaju,i da to podelim sa vama
 
Imaš li slike objekta na forumu ako nemaš stavi ih u temu izgradnja objekata za ovce pa da ih pogledamo
 
Preko stotke,jel?Kondicija odlicna,ne moras ih hvaliti,jer bo' nemaju mane :osmeh:


Ima 141 komad i kod kuće ima još 8, koje su se ojagnjile.Inače te ovce od 6 aprila nisu videle ni kukuruz ni detelinu.Isključivo paša, koja je sad u katastrofalnom stanju, ubi suša.Sledeći vikend selimo na salaš počela je žetva kukuruza, pa da i nama čobanima malo "sine sunce".
 
Posle "progona" cigaje u Bačkoj uglavnom se prešlo na držanje Merino ovaca i Wirtemberga i nešto malo Bergama(koji je razočarao).Otuda su ispadali ti mešanci mada se uvodi sve više IDF. I mi imamo jednog Francuza koji je dao odlične jaganjce, procenat mesa ide do 55%.
 
ako radis selekciju a verujem da radis ne verujem da imas lose rezultate sa plodnoscu...
samo tovni ovan i ne brini...
od romanova mesanci su uglavnom beli tako da nemas problem te vrste
 
sarole je dobra tovna rasa ali mislim da nije za tvoje ovce jer se on nebi uklopio tvoje ovce su navikle na pjesacenja i livadu jer kad je toplo predpostavljam da nisu u stali nego na njivi a sarole je vise za stalski uzgoj
 
Dobro si mi skrenuo pažnju, zaj...o bi samo tako.Naše ovce su napolju od početka aprila pa do prvog snega.Otac, brat i ja se smenjujema na čuvanju tako da nikome ne dosadi i trudimo se da maximalno koristimo hranu koja je na raspolaganju u ataru.Mnogo se vodi računa da ovce ne prave štete, tako da kasnije nemamo problema sa vlasnicima njiva, na kojim ih hranimo.
 
petrovo kolega nemoj tako o sarole ovnovima i ovcama,pa ti mislis da su kodmene u zlatnoj stali i biraju koju hranu hoceju..........?ja ga drzim na pasi isto ko kolega vojvodjanin i u istom periodu pa odi da vidis snimke na sarole rasi kakvi su,nerazumem pocemu ti to zakljucujes?dodji i obidji nas mozes se i uveriti sam u kojim su uslovima pa ces se zacuditi,ljudi sarole je kao svaka druga ovca samo sto ona daje vise mesa na istoj hrani kako god drzis i druge ovce i jagnjad najbrze napreduju u bilo kojoj kombinaciji provereno
 
Nazad
Vrh