Mehanicke sejalice za kukuruz

Користим услужно сејалицу мск 2 и како год да је подесим, увек избацује семе на нешто веће растојање, па посеје мање семена. Нпр. ако је намештена на 17,5 цм сеје углавном на 20. И остале сејалице у селу понашају се слично и изгледа да не зависи пуно од избора отвора сејне плоче. Да ли се зупчаници разликују на различитим издањима сејалице? Уз заглављивање и прескакање чак и са овим новим механизмима за избацивање то буде посејано и до 25% мање семена од предвиђеног. Изгледа да много зависи и од облика семена, једном сам са овом истом сејалицом посејао скоро па идеално, био је ЗП 677. У сваком случају велике муке са подешавањем.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
Zavisi koliko je kalibrirano seme i naravno izbor ploče.Ti vrati one stare sisteme i posejaćeš više.I naravno,ne bežati po njivi-polako
 
Јуче сам гледао како је никао кукуруз сејан мск2, негде је одлично, понегде нема ништа по метар, два. У тим празнинама сејалица углавном није ништа ни избацила у земљу, а има и где је семе иструлело, зашто и како не знам, биће да је због мало веће дубине на коју сам сејао, јер је пало доста кише и било је топло.
Што се тиче брзине, ишао сам баш споро, плоча је била 9 мм, а у другој половини 11 мм и нема неке велике разлике у ницању.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
 
Јуче сам гледао како је никао кукуруз сејан мск2, негде је одлично, понегде нема ништа по метар, два. У тим празнинама сејалица углавном није ништа ни избацила у земљу, а има и где је семе иструлело, зашто и како не знам, биће да је због мало веће дубине на коју сам сејао, јер је пало доста кише и било је топло.
Што се тиче брзине, ишао сам баш споро, плоча је била 9 мм, а у другој половини 11 мм и нема неке велике разлике у ницању.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
Znaci da to sto ti je manje posejala nije do razmaka nego nije hvatala svako seme. Sta znaci da je ploca 9 i 11 mm ?
 
Znaci da to sto ti je manje posejala nije do razmaka nego nije hvatala svako seme. Sta znaci da je ploca 9 i 11 mm ?
Setvena plastična ploča sa otvorima 9 i 11 mm.
Kukuruz je granulacije 6,5-8,5 mm. Mislim da je dolazilo do zaglavljivanja zrna u otvorima, izbijači iz nekog razloga povremeno nisu izbacivali zrna iz rupica, ni iz 9, a ni iz 11 mm.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
 
Setvena plastična ploča sa otvorima 9 i 11 mm.
Kukuruz je granulacije 6,5-8,5 mm. Mislim da je dolazilo do zaglavljivanja zrna u otvorima, izbijači iz nekog razloga povremeno nisu izbacivali zrna iz rupica, ni iz 9, a ni iz 11 mm.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
Aha izvini, moja greska, nisam skapirao da je mehanicka sejalica. :rolleyes:

Ne bih znao onda nista korisno da ti kazem, ne koristimo olt-ovu mehanicku vec godinama eno je stoji sakuplja prasinu a koriscena je samo za sopstvene potrebe nije stigla ni da se naradi, u to vreme to je bilo max 5-6 ha godisnje.
 
Aha izvini, moja greska, nisam skapirao da je mehanicka sejalica. :rolleyes:

Ne bih znao onda nista korisno da ti kazem, ne koristimo olt-ovu mehanicku vec godinama eno je stoji sakuplja prasinu a koriscena je samo za sopstvene potrebe nije stigla ni da se naradi, u to vreme to je bilo max 5-6 ha godisnje.
Није моја сејалица, користим услужно, а комшија власник је баш нешто и не одржава. Могла би се ремонтовати, за почетак би требало променити механизме клизача и избијача и пластичне биксне на осовини, али се никоме од нас то не исплати за наше мале површине под кукурузом.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
 
Није моја сејалица, користим услужно, а комшија власник је баш нешто и не одржава. Могла би се ремонтовати, за почетак би требало променити механизме клизача и избијача и пластичне биксне на осовини, али се никоме од нас то не исплати за наше мале површине под кукурузом.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
To koliko se isplati treba gledati dugorocno. Sav taj sklop koji ti fali a mislis da moze da se nadoknadi nekim remontom je cist gubitak, bar ja tako gledam. Ako ti poseje 25% manje semena (cini mi se da si tako naveo ranije) nego sto si planirao onda je to vec u startu veliki trosak, prevedeno na novce neka ti je to samo 1 tona kukuruza manje (i ako je verovatno duplo vise a mozda i vise od toga) po 20 dinara ti si u startu 20.000 u minusu. Mozda je to trebalo da ti bude zarada a ovako ces biti u nuli. Ti mu svakako uradis sve ostalo kao da je sklop ful, i djubrenja i prskanja, a na kraju opet nemas prinos. Tako da je pitanje koliko se neko ulaganje u remont isplati ili ne isplati, treba gledati dugorocno na te stvari.. ;)
 
To koliko se isplati treba gledati dugorocno. Sav taj sklop koji ti fali a mislis da moze da se nadoknadi nekim remontom je cist gubitak, bar ja tako gledam. Ako ti poseje 25% manje semena (cini mi se da si tako naveo ranije) nego sto si planirao onda je to vec u startu veliki trosak, prevedeno na novce neka ti je to samo 1 tona kukuruza manje (i ako je verovatno duplo vise a mozda i vise od toga) po 20 dinara ti si u startu 20.000 u minusu. Mozda je to trebalo da ti bude zarada a ovako ces biti u nuli. Ti mu svakako uradis sve ostalo kao da je sklop ful, i djubrenja i prskanja, a na kraju opet nemas prinos. Tako da je pitanje koliko se neko ulaganje u remont isplati ili ne isplati, treba gledati dugorocno na te stvari.. ;)

Да, у праву си за ово, чист губитак, нисам га баш био свестан док ниси написао. Ми смо мали произвођачи, ово је секундарна делатност, ја имам свега 60 ари, али и на тако малој површини је велики губитак, нека је 20% мање од 6,5 тона, то је 1300 кг, више од 200 евра сваке године.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
 
Mislim da ako ima onaj novi sistem treba samo duplirati opruge i ima da radi kao doksa.Ako je 9 tanjir,to je jako sitno onda seme.Natu granulaciju su 10 najbolje.Neće zaglavljivati a i teško če 2 proći.Ako je stari sistem skidača onda je druga prića.Baciće više semena a i krjaće.
 
Mehaničku OLT sijačicu koristim jedino za sjetvu soje i pasulja koju odradi za 5-icu.....za kukuruz je pneumatska majka Mara
 
Kod nas vecinom uzmu olt 4 reda i 2 reda sejalice stari tip koje su na 70cm. Uzmu i skrate ih na 50 cm i naprave 6 redi sejalicu za soju a greda ostaje od sejalice koja je bila 4 reda ako se ne varam.
 
Зна ли неко колики је тачно обим којим точак сејалице гази по земљи на дворедној олт механичкој сејалици? Мислим да је 120 цм али уопште нисам сигуран. Требало би мерити обим по газном делу, не по самом ободу точка. Могуће је да постоји и мала варијација у зависности од земљишта, у мекшем земљишту окретаће се по мањем обиму.
Мислим да сам негде видео 120 цм, али нисам сигуран. Ако је толико,онда је 100 зрна на 20 кругова размак од 24 цм што је мало.
100 зрна на 20*1,2 м (24м), то је 4,16 зрна у 1 метру, или 24 цм размака.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Posejao juče jednu manju parcelu sa podešavanjem na 17,5 cm. Kada sam izračunao na osnovu potrošnje semena prosečan razmak je 21,7 cm. U realnosti ima raznih razmaka, ali sigurno i praznih mesta. Novi metalni mehanizam klizača (plavi). Primetio sam da ponekad hoće da izbaci zrno iz setvene ploče, moguće da se ploča malo stanjila pa zrno ne upada dovoljno po dubini. Inače, sejao sam pločom 11 mm, seme veliko okruglo. Hoće ponekad i da se podvuče ispod lima mehanizma i da se slomi, ali vrlo retko, našao sam samo desetak slomljenih u koševima.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Да ли има неко оваква сита за механичку имт сејалицу да прода?

SITA.jpg
 
Da li neko zna gde mogu naci ulagace za djubrivo za imt mehanicku sejalicu, trebaju mi dva komada? Pozz
 
Da li je neko sejao oltovom mehaničkom soju? Našao sam plastične tanjire, ali ne znam postupak sa čistačima i prenosom
 
Tu tabelu imam.Kada se stavi na najmanje lančanike ( 13-8 ),baca na 28-30 a u tablici piše 20 pa pretpostavljam da ima još jedna tablica.Lanci idu preko lančanika za veštak.
 
Nazad
Vrh