Mehanicke sejalice za kukuruz

Lancanici za vestak nemaju veze sa tim, a sad sto se rasporeda tice i kod mene baca malo veci razmak nego po tablici 2-3 cm a ne bas toliko, najbolje da izmeris negde u dvoristu ili na putu gde ti odgovara 14,3m i onda poteras sejalicu na taj razmak i izbrojis koliko zrna ima i toliko ima hiljada zrna po hektaru, a bitno je i da nadjes pravi tanjir okruglo seme mnogo bolje seje nego pljosnato
 
Lancanici za vestak nemaju veze sa tim, a sad sto se rasporeda tice i kod mene baca malo veci razmak nego po tablici 2-3 cm a ne bas toliko, najbolje da izmeris negde u dvoristu ili na putu gde ti odgovara 14,3m i onda poteras sejalicu na taj razmak i izbrojis koliko zrna ima i toliko ima hiljada zrna po hektaru, a bitno je i da nadjes pravi tanjir okruglo seme mnogo bolje seje nego pljosnato
Sve mi je to poznato.Na 1,5 jutro je bačeno nepune 2 setvene jedinice.U dvorštu probali i ide na 28,30.Imamo te nove mehanizme.
 
Sejao sam sa podešavanjem na 20 cm, kada sam izračunao po utrošku semena dobio sam da je sejano na 21,5 cm. Broj zrna koji izbacuje na 20 krugova prednje osovine je bio 104-105. Zrno veliko pljosnato, ploča 12. Za malo okruglo zrno na istom podešavanju rastojanja i pločom 9 skoro isti razmak od 21,5 cm. Ako su u fabrici izračunali razmake za zadate zupčanike, do povećanja razmaka može doći ako se pogonski točkovi smanje po obimu, ili idu dublje u zemlju, pa se okreću po manjem obimu.
U svakom slučaju, i ovakva preciznost za mehaničku sejalicu je odlična, ali videćemo kada i ako nikne.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Povecava se obim tockova a ne smanjuje,dovoljno je da zalepi vlazna zemlja 1cm debljine i to je to

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Da, ali onda bi trebalo da se smanji razmak. Ako su ivice točkova pojedene od trenja u pesak, kamen ili je meka zemlja pa idu dublje, onda je manji obim. Verovatno su ga u fabrici računali na neku srednju vrednost.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Kad zalepi na tockove onda se obim povecava a samim tim i razmak,recimo da je obim tocka 2m a kad zalepi 2,2m a na jedan krug ce izbaciti isti broj zrna a to sto ide dublje nema nikakav uticaj na obim tocka ne moze tocak da se smanji

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Razlika u dubini na različitim tipovima zemljišta.

Ako se povećava obim točka, prednja osovina će se okrenuti više i izbaciti više zrna za jedan krug zadnjeg točka, pri tom nije važno koliki put pređe u tom jednom obimu točak sejalice, nego njen pređen put kao celine, tj. traktora.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Brate malo gresis,dubina sa obimom tocka nema veze.a drugo osovina tockova da bi napravila jedan krug samim tim i tockak mora da se okrene jedan krug bez obzira koji je obim tocka,a sad ako je recimo obim tocka 2m znaci da sejalica treba da predje 2m za jedan krug I recimo izbaci 5 zrna a kada zalepi na tocak i poveca mu se obim na 2,2m tad sejalica treba da predje put od 2,2m da bi se osovina okrenula 1 krug i opet ce da izbaci 5 zrna,kapiras

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Da, u pravu si za obim točka i veći pređeni put, gledao sam kao da je onda i zadnji zupčanik veći, što nije slučaj.
Ali mislim da dubina gaženja točka ima veze sa razmakom, kao što i lepljene blata ima, jer se menja obim po kom točak gazi, tj. pređeni put točka. U mekoj zemlji ide dublje, po manjem obimu i izbacuje isti bz zrna za manji pređeni put.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Sve ok ali ne moze biti manji obim tocka ako upada u meku zemlju,tocak je toliki koliki je ne moze da se smanji

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Мислио сам да се ротира по мањем ефективном обиму ако тоне у земљу, али сад више нисам сигуран.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Posejao juče jednu manju parcelu sa podešavanjem na 17,5 cm. Kada sam izračunao na osnovu potrošnje semena prosečan razmak je 21,7 cm. U realnosti ima raznih razmaka, ali sigurno i praznih mesta. Novi metalni mehanizam klizača (plavi). Primetio sam da ponekad hoće da izbaci zrno iz setvene ploče, moguće da se ploča malo stanjila pa zrno ne upada dovoljno po dubini. Inače, sejao sam pločom 11 mm, seme veliko okruglo. Hoće ponekad i da se podvuče ispod lima mehanizma i da se slomi, ali vrlo retko, našao sam samo desetak slomljenih u koševima.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Druže ono što nisi dobro uradio je stavio si ploce koje su knap za to zrno.Kad se stave novi metalni mehanizmi ide ploca za broj veća tako pise u uputsvu zbog toga ti fali zrna u sklopu.Zbog toga i lomi zrnje nista nisi ustedeo.A u uputstvu sijacice pise za 20 kugova tocka treba biti 100 zrna,ako je manji broj ide veća ploca.
 
Bok, zanima me koja je bolja mehanička sijačica za sjetvu soje dali uzeti OLT ili IMT uzeo bi jednu od 4 reda i jednu od 2 i napravio 6 redi na 45 razmak
 
Ima kod nas jedna isto tako kupljena jel je kupcu složena pruča.Uglavnom nikad bišta nije radio sa njom.
Ako se dobro sećam te ploče su u vidu nekih aluminijumskih točkića koja na "gazu" imaju ubušenja određene kalibracije.
Moj ti savet ne bacaj pare bespotrebno sad su bar nodetke jeftine.
 
Nikako,znam da je i ovaj poznanik mislio i delovalo mu kao odlično rešenje.Jeste smišljena kako treba ali je produkt tamo negde 50 ih g.Realno sad za male pare kupiš nodetku ,izmenjaš potrošne delove bar ih ima gde god hoćeš. Lako se šteluje na 50-70 razmak ne moraš drćati više mašina .Praktična i laka.
 
Ima li neko Imt sa 4 reda sejalicu za kukuruz sa menjač
Radi konsultacije u vezi letećeg zupčanika koi spaja pogonsku osovinu i radnu.
 
Nazad
Vrh