Mehanicke sejalice za kukuruz

2ago61.jpg
 
Da,da tvrdim da su IMT mehanicke bolje od OLT mehanickih sto su mi i clanovi foruma u ovoj temi potvrdili pri odabiru sejalice.

Kada tvrdis da je toliko bolja zasto si bilo sta doradjivao a doradjivao si pogon za koji kazes da je promasaj decenije i jos si neke dorade radio....Pisali ste da lomi seme samo tako,radi ko prekrupac.....Sta je na njoj onda toliko idealno kad sve treba prepraviti i doraditi da bi kako tako posejala.
Nijedna od ovih starih mehanickih sejalica nije idealna,svakoj treba neka dorada da bi radila lepse i bolje.Samo kojoj treba manje dorada. ::namigivanje::
 
Ovo sa metalnim kućištima bi trebalo da bude dobro_Ove godine ćemo probati.Do sada sam imao 3 kućišta izlivena po starom kućištu i jedno plastično i vidi se da i ove 3 bacaju kao pneumatska a ova plastilna poje sigurno 20% više semena.
 
kod mene Imt nema niko,dok Olt-a ima dosta,a sto se tice usluznog sejanja sa pneumatskom krece se oko 40eu po ha i to sto urade je sacuvaj boze,ja sam jedne god.sejo sa pneumatskom i nikad vise koje je upalo u vlagu niklo a ono resto nicalo celo leto!
 
Kada tvrdis da je toliko bolja zasto si bilo sta doradjivao a doradjivao si pogon za koji kazes da je promasaj decenije i jos si neke dorade radio....Pisali ste da lomi seme samo tako,radi ko prekrupac.....Sta je na njoj onda toliko idealno kad sve treba prepraviti i doraditi da bi kako tako posejala.
Nijedna od ovih starih mehanickih sejalica nije idealna,svakoj treba neka dorada da bi radila lepse i bolje.Samo kojoj treba manje dorada. ::namigivanje::
Prvo ne tvrdim ja vec clanovi foruma koji su pisali o tome medju kojima su i oni koji imaju OLT-a i koji proizvode ove izbacivace semena za OLT.
Drugo IMT sejalica funkcionise i kao takva kakva jeste ali se meni nesvidja pogon na zadnjoj seriji koja je kod mene pa sam prepravio a i morao sam prepravljati kad skidam kutije za djubrivo.Zatim markiri su radili posao ali mi se nesvidja i ja sam prepravio kako je meni lakse.

I trece i najvaznije,a to je lom zrna koji se kod ove sejalice javlja kad se ne odrzava,tacnije kad se ne uradi remont u 20 godina vec se samo tera do besvesti.Kad kazem remont tad mislim na sve,zamena i podmazivanje,sve mora sto je dotrajalo da se zameni i da sve ide glatko.Garantujem da to niko nije uradio,ona je jednostavna ali za sve treba vremena,takodje da bi se jedna baterija odradila u detalj treba 2 dana rada,da se sve opere,zameni i spakuje da samo klizi,znaci 4 baterije 8 dana plus metalostrugar sto uradi biksne i najvaznije za lom zrna je Veliki prsten ispod setvenog prstena sa rupama,on je aluminijumski i on postoji za soju i za kukuruz,e taj prsten nikad niko nije menjao i zajede se od semena i zato lomi zrno.Kada sam probao sa zajedenim prstenom da izbacuje seme to lomi svako 3 zrno,kada sam narucio u Pazovi da mi odliju nove prstenove(sva 4 komada 2400dinara)i strugar obradio na meru i namontirao bilo je loma 1 zrno na 1000 zrna i naravno brisac semena samo Plamet,probao sam nekog drugog katastrofa.
E druze moj ta dorada je remont koji verujem i ti radis za dan ili dva i posle mi neko napise kako je uradio ceo remont sejalice za 2-3 dana,pricaj mi pricu.
Ista prica je i za OLT,drugar je imao i remontovao je,nikad kraja da se sve zamene da radi ko sat,ali je sejala sa novim izbacivacima odlicno,medjutim morao je dosta semena da ima rezervi jer se seme pri kraju nije moglo izbacivati.

IMT i OLT sejalica posle generalke moze da seje narednih 10 godina samo da se podmazuje.
 
Iskreno, nikad nisam primjetio da OLT sijacici treba viska sjemena da posije neku povrsinu... Pred sam kraj sjetve ako bas ide na knap, nije mi tesko sici s traktora i onu jednu saku sjemena sto ostane u svakoj kutiji "namjestiti" na povoljnije mjesto da se posije sve.

SIjemo od 3-5 KJ kukuruza nekad na nekakve njive, vecinom nepravilnog obilka pa ima mnogo preklapanja. Sjemena ako ostane za kilu-dvije viska i to ako nekome zafali u sjetvi poklonimo a ako ne, objesim na gredu da misevi ne mogu do njega, trebat ce nekome nagodinu ako nece meni.

IMT sijacica je od OLT mehanicke bolji stroj kud i kamo samo sto ih je rijetko naci dobre i povoljne a za moje potrebe 3 kj kukuruza, odradit ce i OLT na zadovoljavajuci nivo kvalitete.
 
Iskreno, nikad nisam primjetio da OLT sijacici treba viska sjemena da posije neku povrsinu... Pred sam kraj sjetve ako bas ide na knap, nije mi tesko sici s traktora i onu jednu saku sjemena sto ostane u svakoj kutiji "namjestiti" na povoljnije mjesto da se posije sve.

SIjemo od 3-5 KJ kukuruza nekad na nekakve njive, vecinom nepravilnog obilka pa ima mnogo preklapanja. Sjemena ako ostane za kilu-dvije viska i to ako nekome zafali u sjetvi poklonimo a ako ne, objesim na gredu da misevi ne mogu do njega, trebat ce nekome nagodinu ako nece meni.

IMT sijacica je od OLT mehanicke bolji stroj kud i kamo samo sto ih je rijetko naci dobre i povoljne a za moje potrebe 3 kj kukuruza, odradit ce i OLT na zadovoljavajuci nivo kvalitete.
Drugar je imao onu zadnji tip 4 reda i kaze da svo seme pobegne u stranu kad dodje na 1,5 kilo semena,pa je i on silazio sa traktora i gurao seme ali se brzo opet guralo seme u stranu plus 4 kutije pa mu trebalo semena da rasporedi.Neznam nisam sejao pa da bih dao konacan sud,njega je to izludjivalo pa je kupio IMT dvorednu.Inace ta OLT je sejalo jako dobro.I da imao je problem sa onim setvenim prstenovima u bojama,jakooo losa plastika.To je bilo pre par godina.

- - - - - - - - - -

Jos kada bi nam rekao ko ti je prodao tako dobru sejalicu.
Kazo sam ti i telefonom,bices obavesten na vreme:osmeh:

- - - - - - - - - -

Jos kada bi nam rekao ko ti je prodao tako dobru sejalicu.
Slike sejalice su ti na predhodnoj strani.:ppozdrav:
 
Sjetvene ploce je u danasnje vrijeme jako tesko naci kvalitetne i izradjene po mjeri... U trgovini usporedjujem "8" i "10" i po vanjskom i unutarnjem obodu jedna od druge fula 5mm i cak i vise a trebale bi biti identicnih dimenzija samo drugacija velicina rupa za sjeme... Materijal neki polu-gumeni, skoro pa prozirne ploce. One stare od tvrde, glatke plastike su vjecne bile. Nikad ju potrositi nikad ni da zapne igdje a ove sto sad svako izlijeva plastiku od pretopljenih flasa nisu ni sluga starim plocama.
 
E to sto fali je i kod drugara bilo problem,kaze da se to stalno pomeralo,tacnije cim je napolju izvan sejalice to se sve iskrivi i deformise,ma muke je imao sa njima.Neznam kakvo je sada stanje ali koliko vidim slicno je.

Sosara kaze da su dobre Plamet,ja sam citajuci sta pise narucio za IMT brisace semena i izbijace kod njih i nisam se zeznuo,prava mera i dobra tvrdoca,e sad dokle ce da traje neznam,nije skupo ako treba zamenucu svake godine::namigivanje::
 
Ja imam OLT cetvororednu sejalicu sa plasticnim setvenim plocama i nikakvih problema nisam imao. Lepo seje. Sejem i pasulj sa njom i nemam nikakvih primedbi.
 
E to sto fali je i kod drugara bilo problem,kaze da se to stalno pomeralo,tacnije cim je napolju izvan sejalice to se sve iskrivi i deformise,ma muke je imao sa njima.Neznam kakvo je sada stanje ali koliko vidim slicno je.

Sosara kaze da su dobre Plamet,ja sam citajuci sta pise narucio za IMT brisace semena i izbijace kod njih i nisam se zeznuo,prava mera i dobra tvrdoca,e sad dokle ce da traje neznam,nije skupo ako treba zamenucu svake godine::namigivanje::

ja sam od njih uzeo metalna kućišta na prošlom vašaru u Bašaidu.Juče na tom istom vašaru nije ih bilo uopšte.Čak i malo rezervnih delova za mehaničke.Sve se razgrabilo.
 
kazu da je olt prava za soju,nema bolje!

OLT za soju NIKAKO nije. Ima komsija ploce za soju i grah pa smo posudjivali od njega da sijemo soju 2-3 godine. moraju se izbijaci vaditi iz kucista, premalene kutije za sjeme pa odes gore-dolje i sipaj sjeme...

Jedan je ovdje novi tip mehanicke cetveroredne prepravio tako da sije soju kutijama za gnojivo. one mehanizme za sjeme je potpuno izbacio, okrenuo kutije za 180° i sijao soju u "dvored". Prodao ju je jer je i to radilo probleme.

Za soju je pneumatska kukuruzna vrh a iza nje zitna sijacica. Mehanicka OLT je boze sacuvaj sto se sjetve soje tice.
 
Mi smo tako sijali jer drugacije nismo mogli. Katastrofa ziva, izlomitog zrna koliko ti srce zeli a ako ploca krivo stane u okretanju sjeme nesmetano curi iz posude na zemlju. Muke smo zive imali s takvom sjetvom da soju nismo sijali dok nam nas kombajner nije rekao da on sije zitnom sijacicom i da ce nam posuditi sijacicu kad god budemo htjeli. Zitna je naspram mehanicke OLT sijacice sto se soje tice PREPOROD...

Koristili smo ovakve, sjecene, ploce za sjetvu soje:
frptsc7gpepbwp1kf6vt_thumb.jpg
(slika posudjena s interneta)

Iz plasticnih kucista se vade brisaci i izbijaci jer u protivnom se cistac spusti do kraja i lomi plocu.

Sve u svemu MUKA ;)
 
Nazad
Vrh