Mehanicke sejalice za kukuruz

Mi smo s ovakvom prvi put sijali sije bolje nego olt.
Baca manje sjemena jedino je bio problem je jer čovjek nema puno ploča radi razmaka trebalo bi ih izraditi.
Baca ljepo .click image upload

imao moj rodjak cetvororednu,nije to to kad ti stelujes razmak pomocu tanjira,ja imam olt sa plasticnim tanjirima i veoma sam zadovoljan!
 
imao moj rodjak cetvororednu,nije to to kad ti stelujes razmak pomocu tanjira,ja imam olt sa plasticnim tanjirima i veoma sam zadovoljan!

Ma nema sije na razmak ne lomi zrnje ko olt.
Radi od olt dvaput bolje , s oltom sam se nasijao i oni plastični izbacivači su nula bodova kao da za silažu sijem.
 
sta znam da ti kazem,ja sa oltom nemam tih problema!

Ma, pusti ga... Jednostavno ne voli OLT strojeve pa pljuje po njima. Samo on ima problema s OLT prikljuccima i drugi nitko tako da njegovi komentari sto se toga tice nisu uopce mjerodavni.

OLT sijacica sije jako fino uz minimalna odrzavanja. Nije za neke velike brzine i za manja gospodarstva radi sasvim fino. Kome se zuri, nek uzme cetverorednu i polako. Onaj novi tip izbijaca u metalnom kucistu ako se pravilno koristi radi savrseno precizno a ako se koristi nestrucno polomi sjetvene ploce...

Jedina zamjerka ovakve sijacice su njezine godine i potrosenost i tu se gubi preciznost u radu. Ja sam imao srece pa sam naletio na NOVU dvorednu sijacicu bacenu na otpad i kupio ju "na kilu". Jos ima naljepnice po sebi a pozelenila od stajanja napolju. Radi kao svicarski sat.
 
Ja sam dao malo jace od 50€ za moju ;) S tim da sam staru OLT mehanicku za iste pare prodao komsiji tako da me moja "nova" izasla dzabe...

Nekidan je u susjednom selu prodana dvoredna s metalnim plocama i kompletnim posudama za gnojivo u jako jako urednom stanju za 200€.
 
Sijacica s plasticnim plocama ima novi tip izbijaca zrna u metalnom kucistu. Izum iz male privrede al radi bolje nego originalni.
 
To su prepravke orginal s plastičnim nemože da sije nikako kao ova.
A šta da rečem o olt strojevima olt tanjirača puca na rami , ležaji svako malo.
I kad neko reče da olt ima dobar stroj onda neznam šta reći.
Pljujem po svemu šta ne valja a da valja ne bi riječ rekao.
Posijem kukuruz a ona baca po 4 zrna negdje na mjesto.
Izbacivači novi plastični sita nova i onda neko reče da valja .
Uostalom stavljao sam slike.
Čovjek mi posijao džaba s ovakvom sijačicom ostalo mi sjemena a posijao parcelu više.
I onda olt valja valja kad nemaš bolje .
 
E ovako, izbijaci su mi losi, pa je otislo malo vise zrna, ali s obzirom da je bilo brze bolje pre kise, zadovoljan sam Olt sejalicom 2 reda... Ne placam setvu 5 hiljada za kukuruz, a da mi ga seju kao lucerku (3cm dubine)... U mom kraju masovno ljudi kupuju ili dvoredne ili 4 reda sejalice, kome se kako pogodi... Meni trebala odmah i nasao dobru, djubre bacam kasnije tako da se nadam kao i prosle godine odlicnom rodu... S obzirom da Pneumatska sejalica kosta 3-4 hiljade evra, ova od 100 evra je zadovoljavajuca 5+ :osmeh:. Imam cak i Olt plug, i crnu smunicu( Najtezu zemlju u mom kraju) ore kao od sale :ppozdrav:.
 
Izbijači su isti-skidači su drugačiji,samo što su odvojeni i svako ima svoju oprugu
Da, izbijaci su isti, samo je cistac onaj cetvrtasti kraj kojeg nema sanse da prodju dva zrna. Ide jedno ili pola, al dva nikako ;)

Trebao sam napisati novi tip "mehanizma" s metalnim kucistem, tad bi bilo jasnije.

Kupio sam i sebi i komsiji prije dvije godine na sajmu u Novom Sadu i ja sam prezadovoljan. Kolega nekidan nakrunio iz kukuruzane zrna da posije u basci 4 kratka reda da se ima grah uz sta penjati i nije ni ploce mjenjao nit ista i polomio je obadvije ploce jer su rupe bile pre male. Sad ce jos ispasti da su ti metalni mehanizmi sranje jer ne mogu sijati nekalibrirano zrno. A jos sam mu naglasio da je to precizniji sistem i da se ne igra al sta e moze...






Jugi: To je tvoja greska sto nisi pregledao izbijace sjemena pred sjetvu. Jeftini su da se zamjene a puno znaci kad su novi izbijaci i federi. Nema tu: Oslo manje sjemena, oslo vise sjemena, sjetva nije igra na srecu pa ako ubodemo dobro a ako ne jbg, desilo se... Sijacicu treba znati podesiti pred sjetvu na zeljenu sjetvenu normu a ne ici sijati napamet pa pricati da su olt sijacice lose.

Slazemo se svi da su prastare i da vise nisu moderne ali moj kolega dan danas s 4 rednom mehanickom s metalnim plocama sije po 60 jutara kukuruza godisnje. Kaze da ni ne pomislja kuovati pneumatsku dok god ova mehanicka radi jer zbilja precizno sije.

Mi od kad mehanicke sijacice kukuruza postoje sijemo s OLT sijacicom i nikad problema. Najveca greska u sjetvi je bila ta da moj otac sije kukuruze s 539 u 2. brzini na pola gasa pa se zrno kotrlja po dnu brazdice. Jedva je nekako lane pristao da sije sporije i vidio je da je puno grijesio sto je prebrzo terao pa razmak od biljke do biljke bio sve samo ne onaj na koji je sijacica podesena. On se tjesio cinjenicom da je po jedinici povrsine potrosio sjemena koliko je trebalo...

S obzirom na koliko staru tehnologiju se radi i kako je sjetveni aparat prejednostavan, mi smo s OLT sijacicom zadovoljni kako radi. Volio bih imati i IMT sijacicu ali tesko je naci urednu i kompletnu za neke normalne pare.
 
S željeznim pločama ja identična ovoj slovenskoj.
A ova s plastičnim je gubljenje vremena i sjemena .
Sad cu ove godine da izračunam prinos .
Uvjek teba težiti nečem boljem tako da svake godine nešto poboljšavam nisam zadovoljan i ne idem na puku sreću što mi se ne čini dobrom mjenjam.

image hosting free
 
Jesu li ti kućišta metalna ili izbacivači ili si pogrešio prilikom pisanja.

metalna kucista!

- - - - - - - - - -

S željeznim pločama ja identična ovoj slovenskoj.
A ova s plastičnim je gubljenje vremena i sjemena .
Sad cu ove godine da izračunam prinos .
Uvjek teba težiti nečem boljem tako da svake godine nešto poboljšavam nisam zadovoljan i ne idem na puku sreću što mi se ne čini dobrom mjenjam.

mozda dok je ne prepravis,ali za 2000 din,dobijas sejalicu tip-top.
 
metalna kucista!

- - - - - - - - - -



mozda dok je ne prepravis,ali za 2000 din,dobijas sejalicu tip-top.

Je ova je tvornički takva , ja sam ju inače posuđivao par godina se sije na nju i sad smo odlučili ovu probat.
Isti sistem sve samo sve žljezo nema da ide dupli kuruz nit šta .
Začudio sam se na kraju ostalo sjemena i dao čovjeku a prije manje sijao.
Kad je orginal sve plastika slabo sije na to mislim prepravke su nešto drugo kod olt.
 
Je ova je tvornički takva , ja sam ju inače posuđivao par godina se sije na nju i sad smo odlučili ovu probat.
Isti sistem sve samo sve žljezo nema da ide dupli kuruz nit šta .
Začudio sam se na kraju ostalo sjemena i dao čovjeku a prije manje sijao.
Kad je orginal sve plastika slabo sije na to mislim prepravke su nešto drugo kod olt.

ok,necemo ulaziti u raspravu,svima je svoje najbolje!
 
Ja sam za ovu sjetvu nabavio nove mehanizme sa metalnim kućištem za svoju OLT mehaničku sa 4 reda. Apsolutno sam prezadovoljan. Htio sam da posijem oko 65-67.000 zrna i tačno toliko je i otišlo, kada sam preračunao gustinu sjetve na osnovu mase vreća i broja zrna (zna koliko kg sam kupio i koliko koja vreća ima kg i znam koliko mi je ostlao, sabereš, oduzmeš:..) ispalo je da je bačeno otprilike 66.700 zrna. Provjeravao sam razmak na nekih 15-20 mjesta na svim parcelama i svugdje je od 20 do 22cm što se tačno i poklapa sa tabelom za podešavanje OLT sijačice koja se može naći na ovoj temi (spojeni su najmanji pogonski i najmanji gonjeni lančanik). Šta više da poželiš? Ostalo mi je tačno koliko sam i planirao da posijem kada skinem ječam.

Treba obratiti pažnju na same mehanizme kada se kupuju. Sad ih pravi svaki kako stigne i ima značajnih razlika. Posebno se može primijetiti razlika u uglu skidača sjemena, kod nekih je previše strm (takvi lome zrno!), kod nekih previše blag (takvi mogu da propuste više zrna). Sama izvedna skidača se dosta razlikuje od verzije do verzije, kod nekih se radi o nekoj lošoj plastici koja je jako grubo obradjena i oštra kao britva-logično je da če tavak da lomi sjeme. Uspio sam da nadjem veerziju gdje je skidač izliven u kalupu i ima lijepo izvedene radijuse i glatku površinu te savršeno naliježe na ploču. Platio sam ih samo 6 evra komad, to je više nego džabe s obzirom kako dobro i precizno siju.
 
Moji su takvi, bas fino nalijezu na sjetvene ploce a plastika od koje je skidac izliven kao da je "podmazana" neka klizava ;) Na sajmu u Novom Sadu komad platio 6.5€. Mehanizmi su crvene boje i nemaju nikakvu ambalazu ni naljepnicu.

Pre pre zadovoljan sam kako mehanizmi rade.
 
Nazad
Vrh