MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja zadovoljan i ako bude 280 - tih 60-70 :osmeh:...
Pole svu srecu ti zelim sa radovima, vremenskim uslovima i naravno cenom... i hvala na pomoci, ono sam sve pronasao, stize za koji dan.::super::
 
Ja zadovoljan i ako bude 280 - tih 60-70 :osmeh:...
Pole svu srecu ti zelim sa radovima, vremenskim uslovima i naravno cenom... i hvala na pomoci, ono sam sve pronasao, stize za koji dan.::super::

A sto bi bio zadovoljan ...?
Vas je koji tako mislite (i pricate) mnogo vise i to je jedan od razloga zbog kojih se nemoze izdejstvovati neka visa realnija cena.

Od nas recimo kojima su OCI gladne ;;;!!!
Ne mi drugi smo samo za nijansu upuceniji u ekonomsku problematiku .....? i u velicinu tog kolaca (malina) . koji se deli ; proizvodjac ,hladnjacar,razni mesetari,bankari,izvoznici ... i drzava. Sticem utisek da naj manji deo kolaca dobije proizvodjac nesto malo veci deo dobije drzava , a ostali kao da su malo -vise alavi. Koji svoj VECI deo kolaca usmeravaju u nekretnine,i neke druge oblasti kao i hotele ili kipar i Švicer, ili bankarstvo..iiii..?

A oni su ti koji bi trebalo da usmeravaju u preredjivacke pogone ( jer i imaju naj veci deo kolaca) tako bi se i kolac povecavao ...i proizvodjacu i drzavi ...? Naj lakse je izvesti sirovinu ili polu-proizvod...hm,hm.

Neznam ..? mozda se ocekuje da mi kao sto sam ja polu-pismen ...unapredim proizvodnju i da se ussmeravam na preradjivacke pogone.... al kako je izvodljivo sa malim delom kolaca (mrvice) ??? (ni PG mrezu )....nemoguca misija , nebi mi pomogle NIKAKVE zadruge i udruzenjaaaa...? Oprostite sto lupetam....? ako stignem ovih dana pustam slike----vise govore od reci----a onda se banujem neko vreme. :ppozdrav:
 
Evo dragi forume,procurilo mi pero,pa eto da bar na trenutak zaboravimo ovo turobno sivilo,i opomenemo sve one koji svojim cinjenjem ili necinjenjem UMANJUJU VREDNOST I ZNACAJ i krive sliku ovog naseg crvenog blaga.!

CRVENO BLAGO

Po brdima i dolini
k'o prostirke da su tkane,
sve na pruge i vijuge
malinjaci na sve strane.

Bozanstvena vocka rana
pahuljastog belog cveta
kao da je bogom dana
da nam bude znamen sveta!

Malina je rajsko voce
od nemanja sto nas cuva,
sto sve sladi k'o god hoce,
sto nas hrani i obuva.

Svi su divno nasmejani,
i blazeno svima drago,
zadovoljno kad uberu
to crveno sveto blago.!

ISPUNJAVA PREGRST ZELJA,
I MAGICNO ZIVOT MENJA
NEGUJMO JE I CUVAJMO,
I ZA NASA POKOLENJA!!

KRIVOTORBIC


 
pozdrav kolege imam jedno možda smiješno pitanje al tek ulazim u posao sa malinama pa tako tražim na internetu gajbice za malinu i to što sam našao bilo mi je mnogo skupo e sad mi nije jasno kad se predaje malina kako se računa gajbica.Da li se odbija od kilaže ili se vrši povrat gajbice (molim bez smijanja)
 
pozdrav kolege imam jedno možda smiješno pitanje al tek ulazim u posao sa malinama pa tako tražim na internetu gajbice za malinu i to što sam našao bilo mi je mnogo skupo e sad mi nije jasno kad se predaje malina kako se računa gajbica.Da li se odbija od kilaže ili se vrši povrat gajbice (molim bez smijanja)

Postovani kolega,nema potrebe da kupujete gajbice osim ako nemate svoju hladnjacu,gajbice se zaduzuju kod hladnjace kojoj predajete malinu na revers i kada predate malinu zaduzujete druge gajbice.Normalno je da se odbija od bruto kilaze i racuna se malina koja se nalazi u gajbi.Tezina jedne prazne gajbice iznosi 400 grama,a gajbica ne sme da predje tezinu od 2,5 kg.Znaci gajba i malina teze na vagi 2,5 kila,odbija se gajba 0,4 kg i na otpremnici pise da ste predali 2,1 kg. i ovo je maxsimum samo moze biti manje.Ako nemate iskustva lako cete videti kada stavite gajbicu jednu na drugu gornja gajbica ne sme da dohvati maline iz donje gajbice(mora imati prostora izmedju).
 
A sto bi bio zadovoljan ...?
Vas je koji tako mislite (i pricate) mnogo vise i to je jedan od razloga zbog kojih se nemoze izdejstvovati neka visa realnija cena.

Od nas recimo kojima su OCI gladne ;;;!!!
Ne mi drugi smo samo za nijansu upuceniji u ekonomsku problematiku .....? i u velicinu tog kolaca (malina) . koji se deli ; proizvodjac ,hladnjacar,razni mesetari,bankari,izvoznici ... i drzava. Sticem utisek da naj manji deo kolaca dobije proizvodjac nesto malo veci deo dobije drzava , a ostali kao da su malo -vise alavi. Koji svoj VECI deo kolaca usmeravaju u nekretnine,i neke druge oblasti kao i hotele ili kipar i Švicer, ili bankarstvo..iiii..?

A oni su ti koji bi trebalo da usmeravaju u preredjivacke pogone ( jer i imaju naj veci deo kolaca) tako bi se i kolac povecavao ...i proizvodjacu i drzavi ...? Naj lakse je izvesti sirovinu ili polu-proizvod...hm,hm.

Neznam ..? mozda se ocekuje da mi kao sto sam ja polu-pismen ...unapredim proizvodnju i da se ussmeravam na preradjivacke pogone.... al kako je izvodljivo sa malim delom kolaca (mrvice) ??? (ni PG mrezu )....nemoguca misija , nebi mi pomogle NIKAKVE zadruge i udruzenjaaaa...? Oprostite sto lupetam....? ako stignem ovih dana pustam slike----vise govore od reci----a onda se banujem neko vreme. :ppozdrav:


Nismo se razumeli, ja sam mislio na cenu kao cenu, kakve su sve stvari radili ovih godina i za koliko para su je uzimali ova cena bi bila jedna od vecih u zadnjih 10 godina-zato sam i rekao da bih bio zadovoljan sa cenom od 2 evra. A inace se potpuno slazem sa vama...
 
Hvala na odgovoru sad moram da vidim sa ovim mojim otkupljivacima da li ono uopste imaju te gajbice posto ovde malina nije bas zastupljena????
 
Ako je verovati prici da u nekim krajevma se skoro nudila cena od 2 eu .... u mom kraju .... ako nije diplomatsko zajebavanjeee saznajem da jedan izlazi sa cenom od 280 din a jedan sa 300 za ostale neznaaaam..... a ima ih 6-8.

Da dodam postajem im sve vise interesantan jar ove god preko mene se bere sa 3 ha moje maline + oko 3 ha buraz i sestra ...a sledece god oko 10-ak h ... Nadam se da cu sve te malinjake u naredne 2-3 god dovesti u stanje da prinose od 15 t -21 t po h.
-Radi se na tome..._ videcemo..._


Sunce ti tvoje 10hektara?????? Pa ti ces imati 100 beraca na tu povrsinu. Da unajmis jedan orkestr i da pravis zurke svako vece. Crni pole najebo si ko zuti sto kaze nas narod. Samo guraj kad stignes na 20 tad polako da usporis pa na 30da stanes
 
pole vreme je da napravis mini hladnjacu i izvozis sam svoju sopstvenu malinu (i malinu tvoje sestre i brata-ako znam da sabiram i mnozim to ce biti oko 200 tona) zavitlavao sam te jer se na yutubu valjas po snegu a ti si "ohladio mozak" jednom za svagda i svima nama (sa "upaljenim mozgovima" na ovom forumu) pokazao pravi put....voleo bih da te upoznam javi se na pp
 
A sto bi bio zadovoljan ...?
Vas je koji tako mislite (i pricate) mnogo vise i to je jedan od razloga zbog kojih se nemoze izdejstvovati neka visa realnija cena.

Od nas recimo kojima su OCI gladne ;;;!!!
Ne mi drugi smo samo za nijansu upuceniji u ekonomsku problematiku .....? i u velicinu tog kolaca (malina) . koji se deli ; proizvodjac ,hladnjacar,razni mesetari,bankari,izvoznici ... i drzava. Sticem utisek da naj manji deo kolaca dobije proizvodjac nesto malo veci deo dobije drzava , a ostali kao da su malo -vise alavi. Koji svoj VECI deo kolaca usmeravaju u nekretnine,i neke druge oblasti kao i hotele ili kipar i Švicer, ili bankarstvo..iiii..?

A oni su ti koji bi trebalo da usmeravaju u preredjivacke pogone ( jer i imaju naj veci deo kolaca) tako bi se i kolac povecavao ...i proizvodjacu i drzavi ...? Naj lakse je izvesti sirovinu ili polu-proizvod...hm,hm.

Neznam ..? mozda se ocekuje da mi kao sto sam ja polu-pismen ...unapredim proizvodnju i da se ussmeravam na preradjivacke pogone.... al kako je izvodljivo sa malim delom kolaca (mrvice) ??? (ni PG mrezu )....nemoguca misija , nebi mi pomogle NIKAKVE zadruge i udruzenjaaaa...? Oprostite sto lupetam....? ako stignem ovih dana pustam slike----vise govore od reci----a onda se banujem neko vreme. :ppozdrav:


U celoj ovoj prici najbolje prodju bankari, jer kamate su u Srbiji najvece u Evropi, stoga manje ostane na kraju samom proizvodjacu, ali sa druge strane vec sam pisao o tome proizvodjac izbegava da prihvati poslovni rizik, kada bi proizvodjac prihvatio poslovni rizik deo novca sto ide bankama sigurno bi mogao da ode proizvodjacu a deo novca bi dosao od vece prodajne cene jer hladnjaca ne bi morala posto poto da prodaje malinu vec bi cekala najbolji moguci trenutak. Ali ono sto mi se ne svidja u celoj prici je to sto nema dugorocnog razmisljanja, svi bi da uzmu sto vece novce danas ne razmisljajuci sta ce biti sutra, zato retko koja firma ulaze u neku proizvodnju i finalni proizvod jer je potrebno dug vremenski period ulagati bez vidljivih rezultat, dok prodajom poluproizvoda brzo dolazite do zeljenog rezultat odnosno profita.
 
Radije bih se banovao nego da odgovaram na netacnu konstataciju ...? al evo da odgovorim

Bnkari zarade 3-6 din po kg ..._ ? zavisi od banke,reda velicina,politicke opredeljenosti klijenta ....iiii ..._? (Jos 1 primer da places na tudjem groblju .... iz samo naslucujem kojih razlogaaa)

Sto se tice mini hladnjace .... ako se stanje ne popravi ... bice jas godinaaaa muka da dodje na red .
Ako je po logici stvari ,naj pre ...3 K ( PG i ostalo ) tek onda razmisljat o hladjaci ..... Al zasto bi o tome i razmisljao ako je postena podela kolaca! onda nek svak radi svoj posao . Proizv. proizvodi,hladnjcar hladi ,izvoznik izvozi....itd. i svima lepoooo.

Opet oprostite ....nama razloga za ovakve coometn....!
 
Cegovac
Ovo je jadno procitati a kamoli doziveti,kod mene vec odavno je praksa skoro svih otkupljivaca blagovremena isplata,jest da kevese sa cenom ali ovo je daleko gore,trazite ljudi postenije ili kao sto rece poznavalac udruzujte se po bilo kom osnovu,samo da se otarasite takvih.

Licno sam bio zrtva ove hladnjace 2012. godine,mada naplatio sam 7 dana pred pocetak berbe 2013.Ove godine 2 coveka koje poznajem jos nisu naplatili.Vlasnica hladnjace se krije,laze,potura sekretaricu i zavlace ljude tako sto koriste njihov novac(bolja im to kombinacija nego kredit od banke).Ja sam naplatio jer sam postao bezobrazan kad sam shvatio sta se tu radi,a znam i gde im je kuca.Ove ljude po Ivanjici zavlace a oni ne mogu nigde da ih nadju,na hladnjaci gde su kancelarije,zakljucana vrata i interfon,kad pozvonis sekretarica kaze da gazde nisu tu i da samo oni znaju kad ce pustiti pare i tako godinu dana.Jos bezobraznica me pita hocu li i ove godine njima davati malinu(mislim 2013.).Kad je tad nisam udario samarom!Strasno.Pominjao sam ja ovo moje iskustvo u ranijem nekom postu.

I ovo je jedan od primera koliko kosta kamata hladnjace,0% sve finansiraju malinari.Evro je za vreme berbe bio 117,a sad 121 i to sve trpe malinari.

- - - - - - - - - -

Mozda bi bilo pametno otvoriti temu Hladnjace za izbegavati da bi sto veci broj ljudi bio obavesten o ne korektnim hladnjacama.Ova hladnjace ce verovatno ove godine promeniti lokaciju otkupa i pokusati zavlaciti neke druge kolege.Sta mislite da li bi valjala tema Hladnjace za izbegavati?
 
http://www.glaszapadnesrbije.rs/dp_press_slike/strajk gladju ispred miraleksa.jpg

Nastavak price i rezultat strajka,odnosno objavljivanje problema u sredstvima javnog informisanja.Hvala Glasu Zapadne Srbije.Inace jos dosta ljudi se oglasilo preko portala i fejsbok stranice GZS i progovorilo o ne naplacenim i jedva naplacenim malinama.Inace oni imaju registrovanu firmu u Gracu(Austrija) i verovatno su tamo pare,tamo placaju dazbine,a ovde pljackaju srpskog malinara.

Posle ovoga Gazdarica Mira ce ostati bez malina za ovu sezonu ili ce promeniti teritooriju otkupa,ili promeniti ime firme pa jovo nanovo,zar to nije praksa domacih lopova koje stiti drzava?
 
Poslednja izmena:
Original kod nas ovde trenutno ide 410dinara. Ako ne daju doplatu makar do 200 neka ih je sramota. Mada znajuci pojedine ni bogu tamjana ne bi dali.
CEKAMO STANICA STA ON URADI SVI CE. Ako on da doplatu morace svi iz Ivanjice i Arilja jer ove sezone nece videti ni pola maline koju su otkupili.
 
Danas smo u Arilju imali skup zadrugara Eko Voce. Na srecu ima nas i rastemo . Iz 14 mesta centralne i zapadne Srbije malinari su pristupili zadruzi Eko voce. Iz ministarstva su nas udostojili svojim prisustvom Glamocanin i Milomir Stojic, podrzali su nas u ovom našem pionirskom poslu ovog tipa u Srbiji. Nadam se da cemo imati dovoljno mudrosti i strpljenja u ovoj vrsti organizacije malinara.
 
Marko
Zelim vam da dobijete doplatu,ali cisto sumnjam,iako je bude trcnuce pred samu berbu (uobicajeni providan trik),kod nas niko i ne pominje doplatu niti joj se ko nada tome.

Boyla
zelim vam uspesan i napredan rad,nadam se da i mi mozemo za toliko biti samostalno pametni,da ucinimo i plasiramo "sopstveni znoj"
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh