MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod proizodjaca je minimalna dobit koja ne dozvoljava investiranje.Evo pogledajte slike Polovog malinjaka.Covek je 2011,pri postavljanju stubova stavio stubove za protivgradnu mrezu,ima odlican malinjak,dobar prinos i imao je cak i prosle godine dobru cenu(Sabac) ali i posle 4 godine ozbiljnog rada(pisao je u svojim postovima,daje im i cajeve)jos se nije pohvalio sa postavljenom mrezom.Mislite da ne zeli ili dobiti za investiranje nema.Da bi se investiralo cena mora biti 2 i vise evra konstantno a ne jednom u 5 god.

Ja ulazem jer imam drugi posao(tj malinjak mi je dodatni izvor prihoda da bih u zivotu nesto uspeo da steknem) ali realno da se bavim samo malinom a imam 1 hektar malina,a u rodu 80 ari ne bih imao nista znacajno da ulozim.
Ocigledno je da vi nemate predstavu koliko je 1h malinjaka,to je samo da znate 4 kilometra spalira,samo da ga obizete sa obe strane je mnogo,a obraditi ga necu ni govoriti.
 
Poslednja izmena:
Kod proizodjaca je minimalna dobit koja ne dozvoljava investiranje.Evo pogledajte slike Polovog malinjaka.Covek je 2011,pri postavljanju stubova stavio stubove za protivgradnu mrezu,ima odlican malinjak,dobar prinos i imao je cak i prosle godine dobru cenu(Sabac) ali i posle 4 godine ozbiljnog rada(pisao je u svojim postovima,daje im i cajeve)jos se nije pohvalio sa postavljenom mrezom.Mislite da ne zeli ili dobiti za investiranje nema.Da bi se investiralo cena mora biti 2 i vise evra konstantno a ne jednom u 5 god.

Ja ulazem jer imam drugi posao ali realno da se bavim samo malinom a imam 1 hektar malina,a u rodu 80 ari ne bih imao nista znacajno da ulozim.
Ocigledno je da vi nemate predstavu koliko je 1h malinjaka,to je samo da znate 4 kilometra spalira,samo da ga obizete sa obe strane je mnogo,a obraditi ga necu ni govoriti.

Nista ne moze preko noci da dodje, ali jedno je sigurno ko nesto zazeli i tezi ka tome kad tad ce u tome uspeti.
 
Meni ove godine stize prvi rod..Nemam mnogo oko 1500 struka,a ako bude losa cena za dobrodoslicu...
 
Kod nas se sadi masovno, ali bas skoro svaka kuca sadi, i ko je imao pre siri jos koliko go ko moze. Hladnjaca ima 5-6 ja mislim da sad su pocete nove, ova od 800 tona se radi svaki dan od kad se sneg otopio, ova je daleko od mene nekih 200m, a druga se pravi odma pored nje tako da ce sigurno biti trke za malinom, a verovatno i za kupinom treba to napuniti. Vec sad se potpisuju ugovori i mogu pare unapred da se uzmu ko hoce.

Kada privreda propadne, narod trazi nacina kako da prezivi, malinarstvo je pravi put za tako nesto.

- - - - - - - - - -

Cegovac,
Pomenuli ste visoke kamatne stope!
Da to ste upravu,Nasilnim gusenjem najvecih nasih banaka i dovodjenjem na desetine stranih pod izgovorom svezeg kapitala,zapravo je bio nokaut za nasu privredu,
Te banke su od njihovog dolaska do sada po nekim slobodnim procenama isisale preko 300 milijardi.Stranci po meni nisu dosli da nesto donesu vec da uzmu i da naprave mehanizam zavisnosti citavog drustva. Tako i u malinarstvu.

Bojim se da su zapravo oni ti koji diktiraju desavanja a nasi hladnjacari ih prate.Cesto visokih zahteva i standarda za mizernu cenu. Evo kolega Boyla neka kaze kakvo dobro im je doneo Austrijanac koji je kupio nekad cuvenu fabriku Podgorku,pa zar bi sada trazio udruzenje cak u Arilju. A koliko je takvih? Nije li to jos jedan od razloga da barem nesto pokusamo?!

Sto se tice nasih hladnjacara pocecu od Sabackih- mnogi kazu da placaju nerealno i da ce zbog toga propasti,? Koliko ja znam oni rade vec duze vreme i jos nisu propali,neka me Pole ispravi ako nisam u pravu. Ostali kako koji?Eto i sami ljudi u ariljskom kraju iznose desavanja i ponasanja u otkupu.
Bas crno,
Kod mene realan da budem je crno-belo.
Firma Zadrugar je ta koja na ovom prostoru,a mislim i sire odredjuje pravila, -otkupi velike kolicine,ima dosta zaposlenih,prosiruje kapacitete,nabavlja repromaterijale itd...itd ,i sto je najvaznije UVEK i na vreme sve placa,Mnogi ce se zapitati pa sta fali kad je sve to dobro? Fali ono glavno -CENA

I to je drugi debeo razlog da se trazi ma kakvo iole bolje resenje.
------------------------------
Sto se tice odgovornosti drzave po meni itekako je ima,najvise sto nestiti sopstvene interese,ili bar nedovoljno,sto nestiti sopstveno trziste,olako dopusta da svako i svasta radi. i sto nestiti interese rekao bih "grbave" vecine (oni koi rade)
,
I vrlo vazno a paradoksalno, -Trebalo bi da Beograd bude u celoj Srbiji a ne cela Srbija u Beogradu!!

Strane banke nisu u funkciji razvoja nase privrede, one su ovde dosle da naprave sto veci profit i to je njihovo legitimno pravo. Sa druge strane drzava bi morala da napravi jednu ozbiljnu razvojnu banku koja bi finansirala nasu privredu.

Za tako nesto ima jos uvek prostora.

Sto se tice stranih fabrika, mi smo te iste fabrike unistili da bi ih stranci posle kupili, ne mozemo strance kriviti, za svoju propast smo sami krivi a zasto je to tako to je neka druga i malo duza prica....
 
Problem je sto nama trebaju resenja preko noci jer ova agonija oko cene traje godinama,a tacno je da ko ima viziju i volju ima glavne preduslove za uspeh.

Napravili su bili Razvojnu banke Vojvodine pa videli smo sta je bilo,u tome i jeste najveci problem drzava.
 
Meni ove godine stize prvi rod..Nemam mnogo oko 1500 struka,a ako bude losa cena za dobrodoslicu...

Sve zavisi sa cime se zadovoljavate? Da li tih 1500 struka planirate kao osnovni ili kao dodatni prihod? Valjevo je nekad bilo centar proizvodnje maline a onda posto je iz nekog razloga tamo propala, kao centar proizvodnje maline postaju Arilje i Ivanjica.

Ova dva mesta veoma lepo zive od malina, jer prihod od malina svakako cirkulise, jer kada jedan ima novac onda imaju svi ostali u lancu, i mesar i stolar, berberin, trgovac, prevoznik, i mnoge druge delatnosti koje su naslonjene na proizvodnju malina.

- - - - - - - - - -

Problem je sto nama trebaju resenja preko noci jer ova agonija oko cene traje godinama,a tacno je da ko ima viziju i volju ima glavne preduslove za uspeh.

Surovo bi bilo od mene da vas laze i kazem kako nesto moze preko noci da se uradi, to naprosto ne ide tako.... A ja nisam neko ko voli lepu pricu, vise volim istinu, jer svaka istina je bolja i od najlepse lazi :)


Resenja ima na pretek, potrebni su volja, zelja, hrabrost, istrajnost i vera u sebe. Ostalo nekako dodje samo po sebi....

- - - - - - - - - -

Problem je sto nama trebaju resenja preko noci jer ova agonija oko cene traje godinama,a tacno je da ko ima viziju i volju ima glavne preduslove za uspeh.

Napravili su bili Razvojnu banke Vojvodine pa videli smo sta je bilo,u tome i jeste najveci problem drzava.


Iz napisanog mozemo zakljuciti da drzava nije ta koja nam moze pomoci, znaci da se moramo oslanjati na sopstvene snage. Hteo bih da napomenem jedan jako vazan resurs koji smo zaboravili a koji posedujemo... To je nasa dijaspora, godisnje nam ubace par milijardi eura a to sve ode u potrosnju. Zamislite sta bi bilo ako bi bar deo zavrsio u investicijama , kroz razne fabrike i mini proizvodne pogone, koliko bi nam malo vremena trebalo da se dignemo iz mrtvila u kome se sada nalazimo.
 
Da poznavalac prilika,ja i nekrivim strance vec one koji su doveli sve ovo do takvog stanja, To sto je upropasteno nemoze se ili bar vrlo tesko popraviti i ispraviti. Mora se napred,traziti vise resenja,pa sta bude najbolje,i mora se jos vise i pametnije raditi da bi bilo sveukupno bolje.
A zar te banke nisu mogle biti nase domace?
 
"poznavalac_prilika" Kada privreda propadne, narod trazi nacina kako da prezivi, malinarstvo je pravi put za tako nesto.

- Upravo tako, gotovo sve lokalne fabrike i preduzeća su zatvoreni. Hiljade radnika i članova njihovih porodica su ostali na rubu apsolutne egzistencije. Silom prilika moraju se vratiti u svoja sela i krčiti zapuštene njive i zarasle pašnjake, pa na njima formirati zasad maline. Sreća u nesreći je ta, da je prosečna nadmorska visina teritorije opštine oko 800 metara, pa samim tim pogoduje uzgoju maline. Da li je to pravi put ili postoje i bolji, pokazaće vreme. Drugi nažalost retko ko ima ...
 
Nije taj Toma iz Arilja. On je prosle godine napravio u Prijepolju ali ne znam kojeg je kapaciteta, nije puno velika. Ova se pravi u Brodarevo ako ste culi za to mesto (opstina Prijepolje) i pravi je covek koji do sad nije imao veze sa malinama ni poljoprivredom, nego je drzao gradilista u Nemackoj pa je zaradio grdne pare i sad ulaze ovde, mozda i pere novac. Zemljiste gde se pravi hladnjaca ima 50ari i placao je 1000e po aru.

e to je druga prica taj obecavaaaa ...ubedjen sam.

- - - - - - - - - -

Kod proizodjaca je minimalna dobit koja ne dozvoljava investiranje.Evo pogledajte slike Polovog malinjaka.Covek je 2011,pri postavljanju stubova stavio stubove za protivgradnu mrezu,ima odlican malinjak,dobar prinos i imao je cak i prosle godine dobru cenu(Sabac) ali i posle 4 godine ozbiljnog rada(pisao je u svojim postovima,daje im i cajeve)jos se nije pohvalio sa postavljenom mrezom.Mislite da ne zeli ili dobiti za investiranje nema.Da bi se investiralo cena mora biti 2 i vise evra konstantno a ne jednom u 5 god.

Ja ulazem jer imam drugi posao(tj malinjak mi je dodatni izvor prihoda da bih u zivotu nesto uspeo da steknem) ali realno da se bavim samo malinom a imam 1 hektar malina,a u rodu 80 ari ne bih imao nista znacajno da ulozim.
Ocigledno je da vi nemate predstavu koliko je 1h malinjaka,to je samo da znate 4 kilometra spalira,samo da ga obizete sa obe strane je mnogo,a obraditi ga necu ni govoriti.

Ako se desi 5-6 kg /m/d rod i cena od 2.3-2.5 eur ...mreza se postavlja u aprilu sledece god

2/3 -ine sredjena to jest 2 ha u planu je da u sredu dam joj fiyiomaxsa ,peletiranistajnjak i jare 7-12-25 sve to da se ukultivise . kasnije ponavlljam postupak .i pripremam se organizovati da napravim 1000 l pripravka od gaveza i 1000 l od koprive 1000 l exstrat od Bajkal EM -1 Sve to na 960 m/d

Za one koji su me prozivali ....eto buznismen krenuo na kolicinu 3 h ...he,he Da znaju bio sam biznismencic ( biznismen nije bas tako lako postat) ...Al sam svojevrememo imao pex (pozar) steta cirka 550-600 000 eu .Od dat pa jos uvek do jula sam u duznickom ropstvu u kojem sam bio i preko guseeee a sad negde oko kolena .
Kasnije se pojavili problemi .naplata,monopoll,sukob interesa,nelojalna konkurencija iiii .
Tako da mi nije nista preostalo no da na svoj ha organizujem plastenike ili malinu ili jagodu .
Odlucih se na malinu , uzeh jos 2 ha u zakup do avgusta 2018 i tako da su mi ova 3 ha jedini izvor prihodaaaaa od kojih trebam skolivati unuka prvaka i mladjeg sina gimnazijalca.

Napominjem da do pre 4 god nisam znao ni kako izgleda malina, zahvaljujem se na vasim postovima @miker,majstor gera,zoransef,deda lala,cunami ,ibrikic,cegovec,vilamet,marko 988....iiii drugi a zahvaljujem se i onim drugog tipa kao lanjski sneg ... i ovi novi da ih ne prozivam jer su svojim komentarima kadkad usijavali temu ....pa su se iznedrila nekakva saznanja iz tog usijanja ,kako meni tako i nekim gostima ove teme.

Vecina nezna sta je u bilo kojoj proizvodnji AKUMULACIJA ,amortizcija , vanredni troskovi proizvodnje iiiii .Ne zameram im (zali...) pa stoga se zadovoljavaju i sa nizom cenom.

Ja samo zelim REALNUUU i pravilnu podelu kolaca izmedju nas proizvodjaca,hladnjacara ,izvoznika,bankara i drzave,,... Cini mi se da na vrhu piramide je drzava. de da se strpimo jos sezonu -dve dok ne sagleda i uredi stanjeeee.
 
Poslednja izmena:
Da poznavalac prilika,ja i nekrivim strance vec one koji su doveli sve ovo do takvog stanja, To sto je upropasteno nemoze se ili bar vrlo tesko popraviti i ispraviti. Mora se napred,traziti vise resenja,pa sta bude najbolje,i mora se jos vise i pametnije raditi da bi bilo sveukupno bolje.
A zar te banke nisu mogle biti nase domace?

Tasoo mnogo je toga moglo biti domace kod nas ali nazalost nije i to je cinjenica sa kojom se moramo pomiriti.

- - - - - - - - - -

"poznavalac_prilika" Kada privreda propadne, narod trazi nacina kako da prezivi, malinarstvo je pravi put za tako nesto.

- Upravo tako, gotovo sve lokalne fabrike i preduzeća su zatvoreni. Hiljade radnika i članova njihovih porodica su ostali na rubu apsolutne egzistencije. Silom prilika moraju se vratiti u svoja sela i krčiti zapuštene njive i zarasle pašnjake, pa na njima formirati zasad maline. Sreća u nesreći je ta, da je prosečna nadmorska visina teritorije opštine oko 800 metara, pa samim tim pogoduje uzgoju maline. Da li je to pravi put ili postoje i bolji, pokazaće vreme. Drugi nažalost retko ko ima ...

Postovani, mi smo nekad proizvodili sve od igle do borbenog aviona, sad ne proizvodimo skoro nista... Moramo se pokrenuti bilo sta da proizvodimo, jer to ce na neki nacin pokrenuti druge industrije i druge sektore a hrana nam je velika sansa i tu imamo velike komparativne prednosti u odnosu na svet, na nama samima je kako cemo to iskoristiti.
 
alen1972

E takvi i trebaju nama, -koji su zaradili pare vani pa donose i ulazu ovde,pa makar to bilo i njihovo pranje.
Ako su znali i umeli da naprave novac u dosta jakoj konkurenciji i jasnim i tacnim pravilima,napravice ga i ovde.
Jer bolje da svoj novac uloze ovde nego kao sto je neretko praksa da odav novac,cesto stecen na lopovski,malverzatorski i mutan nacin,biva opran vani.

A sto se tice tih Jusovica i takvi trebaju,jer ljudi razmisljaju ozbiljno o poslu na duze vreme.,i krecu od pocetka stvaraju ono osnovno ,dobru i stabilnu proizvodnju.::novac::
 
Jusovici su ozbiljna firma oni rade odavno ovaj posao i provereni su, stvarno daju dobre uslove za picetnike, bas ono sto njima treba a mislim da imaju i svoju licencu za izvo vani.

Sad ova nova kakva ce biti videcemo ali trebalo bi da bude lepa cena, ipak je 800 tona veliko a gde su jos ostale hladnjace, za ostale ne znam koliko su tona, i ti Jusovici imaju od 800 t i sad ova druga ne znam kolika ce biti. Ovi ostali rade za neke krupnije hladnjacare.
 
Jusovici su ozbiljna firma oni rade odavno ovaj posao i provereni su, stvarno daju dobre uslove za picetnike, bas ono sto njima treba a mislim da imaju i svoju licencu za izvo vani.

Sad ova nova kakva ce biti videcemo ali trebalo bi da bude lepa cena, ipak je 800 tona veliko a gde su jos ostale hladnjace, za ostale ne znam koliko su tona, i ti Jusovici imaju od 800 t i sad ova druga ne znam kolika ce biti. Ovi ostali rade za neke krupnije hladnjacare.

Nikakva licenca im ne treba za izvoz, ako imaju kontakte i poznaju trziste mogu sami slobodno da izvoze. Licence su trebale pre 20 i vise godina kada je drzava kontrolisala izvoz i kada je izvoz isao preko odredjenih firmi, sada je to potpuno drugacije....
 
Poslednja izmena:
Svi pomalo da zarade, zasto da ne, ne bi valjalo kada bi zarada bila samo kod jednog u lancu, ovako su svi zadovoljni....

E pa to i jeste mozda sustina vaseg izlaganja!?

Da se smanji broj posrednika da bi ostajao veci komad kolaca proizvodjacu,samo postavlja se pitanje kako i na koji nacin i koji nacin bi bio najuspesniji?
Ali bogami mozda se desi i sa nama kao sto se desava sada stocarima,a sto je jos cinicnije nacin na koji ministarka (mada 90% proizvodjaca i nezna ko je ministar poljoprivrede) "tesi" proizvodjace,da ce malkice smanjiti uvoz neki sireva i maslaca,(pa to je bacanje prasine u oci svima) i medjuostalog kaze ako stopiramo uvoz mesa,stopirace nam izvoz maline.
A ko ce da obesteti proizvodjace od nastale stete zbog,tih nakaradnih obaveza i kvota.

Pa sto su tako osetljivi kada je malina u pitanju ????

Pa znaju dobro koliko novca dobiju za nju!!!!
Iskreno ja sam veliki skeptik kada je u pitanju EU,jer sutra mogu da nam uvedu i kvote za malinu,(kao sto to traze od Islanda za proizvodnju ribe) i jos mnogo nakaradnosti koje moramo trpeti,trazice da uporedo kasamo sa njima a oni su ekonomski ,i tehnoloski 20 puta odmakli od nas,i ja nas u EU vidim iskljucivo kao nihove sluge!,i tlo gde ce podmirivati neke od svojih interesa.:ideja: Moze saradnja ali ne na iskljucivo sopstvenu stetu.
-----------------------
Zato smatrm da bi bilo dosta dobro traziti i druga trzista,npr. Evroaziska,i dr. radi nase neke vece satisfakcije i interesa.,da nebudemo iskljucivi zavisnici od eu.
 
Poslednja izmena:
Ako je verovati prici da u nekim krajevma se skoro nudila cena od 2 eu .... u mom kraju .... ako nije diplomatsko zajebavanjeee saznajem da jedan izlazi sa cenom od 280 din a jedan sa 300 za ostale neznaaaam..... a ima ih 6-8.

Da dodam postajem im sve vise interesantan jar ove god preko mene se bere sa 3 ha moje maline + oko 3 ha buraz i sestra ...a sledece god oko 10-ak h ... Nadam se da cu sve te malinjake u naredne 2-3 god dovesti u stanje da prinose od 15 t -21 t po h.
-Radi se na tome..._ videcemo..._
 
Ej Pole,pa ako i ove godine,kao i prosle, bude komponovan isti crveni moravac,ta cena ce vaziti SAMO za Sabac i okolinu,a mi ostali MINUS 60-70 din..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh