Malina - berba i cena 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sa ovom cenom od 157 dinara,ja sa ovako kilavim radicima berem na pola a drzava gleda da otme jos 16 ili 26%... Jooooooj,zemljo Indijo,primi me kod sebe!



U Arilju je cena još uvek 150 + 7 din prevoz.

Udruženje Vilamet je ovih dana bilo na sastanku u vladi ali još uvek neznam detalje.

Kvalitet maline je vrhunski bar sad posle ovih kiša. Kod mene lično ne pamtim da je bila krupnija.

Ja lično vidim rešenje da naredne godine dodju hladnjačari iz drugih krajeva da otkupljuju na kamione ovde u Arilju . Nek daju koi dinar više i mogu uzeti ogromnu količinu . Prvi bih dao svoju . Lično mislim da je ovde u pitanju monopol jer su se hladnjačari udružili i drže cenu kao nikad dosad. Pre par godina je ovo izjavio Dragiša Terzić i platio kaznu od 50 000 din , kako kažu za laž i obmanu. Na sudu je dokazano da po Srbiji ima ogroman broj hladnjača te da Ariljski hladnjačari nemogu držati monopol. Kao da je malina betonski blok pa je možeš terati odavde u Suboticu te predati tamošnjem hladnjačaru. Ja je mogu terati najdalje do Požege a to vam je sve isto. Iz Požege nam se cena i odredjuje , meštani naših krajeva znaju na koga mislim.
 
u B.Basti "Elixir" i dalje nepromenjeno vilamet-155, miker-170. Malina ekstra kvaliteta, nevreme nas je na svu srecu zaobislo pretezno.
 
Danas su opet imali hladnjacari sastanak to sam saznao,vise od toga ne znam. Da je plate makar 2 evra ja bi bio zadovoljan,ali su resili izgleda da ove godine preko nasih ledja plate sve dugove i otplate sve kredite jer su od proslog roda uzimali po 1.5evra po kilu preko onih 207din i ni to m nije bilo dosta. Sta reci vise o njima. Ako se ovako nastavi nesto moramo raditi. Vala nisu ni te hladnjace od titanijuma dok narodu prekipi pa kad udje sa motornjacima i lepo ih isecka onako tanko ko za meze pa posle nek daju 150+prevoz 150im ....
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi izvinite sto se mesam ali koliko kosta ta hladnjaca? Ne gajim malinu ali znam da svake godine imate probleme, ako je stvarno tako i toliko ste na gubitku ne znam...zar se ne isplati da se vi organizujete i kao udruzenje nabavite vase hladnjace? Mislim trazite od drzave neka vam da neke subvencije, kredite za tu stvar...
 
Postovanje Nikola. O tome smo i razmisljali i razgovarali i sami sa sobom i medjusobno. Dodjemo do realnosti da smo samo ljudi skloni korupciji i pohlepni na pare.Ko ce da ugovara cene prodaje , uvek postoji sumnja da moze bolje,papiri se lako falsifikuju protiv sebe imamo jake igrace sa velikom lovom. Sve je to stvar do drzave da drzava zvekne po dzepu monopole i dogovore funkcionisalo bi i ovakve trgovine kao danas ali dosta realnije. Hladnjacari namerno necu da otkupljuju po klasama prva druga jer bi im bili jasniji bilansi i smanjen prostor za manipulaciju sa kolicinama maline. Pisao sam ovde vec o tome da je prosle godine bilo razlike u otkupnoj ceni od recimo Uzica do Osecine do pola evra po kilogramu. Hladnjaca otkupi primera radi 200 vagona to je 100 hilada E zarade samo u otkupu.
 
200 vagona je 2.000t ili 2.000.000kg. Ako zakinu pola evra po kg zarada nije 100.000e, vec 1.000.000e.
 
Poce i kod mene berbe na Povlenu , cena 180, medjutim u Makoviste stigli Pancevci i odmah 205 din, tako da realno ocekujem cenu preko 200 din.
 
Poce i kod mene berbe na Povlenu , cena 180, medjutim u Makoviste stigli Pancevci i odmah 205 din, tako da realno ocekujem cenu preko 200 din.

Svaka CAST Pancevcima ... pored toga sto ove god neee radim snjima... Od uvek su bili NAJ-NAJ ...

Al ipak me nesto za bunjujeee.... (lud....zbunjenog...! a ja stalno zbunjen,...?)))

Kako objasniti da oni u Macvi placaju 240 a kod Vas 205 ...???? sem malo nizih transportnih troskova i manjeg kala..????

NAMECE MI SE OBJASNJENJE ...? Da nigde nema fer-plej odnosa ( i ravnopravne podele KOLACA...)) izmedju Proizvodjaca i hladnjacara.

?? mozda je nasa (macvanska) malina kvalitetnija od ostalih krajeva...ha,ha Verovali ili ne da me ni malo ne raduje sto je kod nas veca cena,naprotiv!

Vise bi voleo da se prema proizvodnoj KALKULACIJI i kalkulaciji do izvezeno i naplaceno, utvrdi realna ( za sve ucesnike ) cena sa 10-15 % dole-gore. Tako bi (i samo tako) svi ucesnici Proizvodjac - hladnjacar-Izvoznik -Drzava ..iiiii . bili zadovoljniiii.
 
Pancevci po obicaju na pocetku imaju para posle imaju samo za prvih par koji donesu taj dan,posle kad se navuku ljudi nemaju para uopste.Imaju vecu cenu od drugih,dok ne stignu pare sto se ne retko desava pred sledece branje i onda isplate po ceni koja je bila i kod svih drugih uz izvinjenje "nije moglo bolje".To su kolovodje prevare prizvodjaca u Srbiji.Ne mogu da dobiju kredit ni od koga i onda rade sa neplacenim vocem.Kad se desi da puknu sa cenom ,onda proglase bankrot,promenu ime iz Tamis u Tamiska ,nisu nikom nista duzni i varaju dalje.To drzava treba da spreci,a ne da odredjuje cenu,da ti i slicni prevaranti i ocajnici ne mogu to da rade,a kad im biznis pukne to plati proizvodjac.Takodje bi drzava trebalo da resi pitanje vaga na otkupnim mestima.Meri se na kineskim i pijacarskim vagama koje nisu bazdarene i koje po pravilu kradu od proizvodjaca,plus jos kradu i oni sto mere,tako da to svakog od nas moze da kosta kao jedno dobro nevreme
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh