Malina - berba i cena 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tako je Pole to je prava tema za razgovor i analizu rada nas malinara i hladnjacara.Prema tvojim malinama nase su maline losijeg kvaliteta ako cemo ozbiljno.Losa nam je kultura gajenja i branja maline. Kod nacina uzgoja malinjaka kod nas veliki je problem obezbediti vodu za sistem kap po kap pa muku mucimo sa lastarima i ako pocupas nemas za iducu godinu ako ostavis smetaju u branju.Nedostatak sistema kpk povlaci losiju prihranu i zastitu itd... Sto se tice hladnjacara nece oni bolje da plate ni casnim izuzetcima koji se snsdju i postignu dobar kvalitet. Neko vece prodao sam maline loseg kvaliteta po 150 din al dotera covek 300 kg ekstra maline i dade po istoj ceni meni je bilo muka pitam ga sto dade covek kaze a gde da teram. I tako je iz godine u godinu ne mozemo da napravimo taj kvalitativni iskorak u svakom smislu te reci i proizvodjaci i hladnjacari fali ozbiljna saradnja sa obe strane.
 
Pozdrav ljudi. Imam jednog radnika da preporucim, ako kome treba radnik nek mi se javi. Ili nek ovde napise. Hvala unapred.
 
Neki lik se registrovao i predstavio kao poljak a vi se svi primili. Nije to poljak nikakav, vec neki nakupac koji stiti i gradi svoj interes!
 
MOMCI, ova tema sluzi za razmenu iskustava, trenutnu cenu maline, prvenstveno borbu protiv onih koji diktiraju cenu i prema tome Vas molim ......
 
Taj član piše iz Poljske, proverio sam ja po IP adresi. Možda nije poljak već nakupac, ali je trenutno sigurno u Poljskoj :osmeh:
 
Verovatno je clan Poljske sluzbe bezbednosti,koji na ovom forumu proverava sta dvadesetak proizvodjaca maline u Srbiji,kojih uzgred budi receno ima nekoliko hiljada,misle o ceni maline,i posle te informacije direktno prenosi Poljskoj vladi.Daj ljudi uozbiljite se malo...
 
Poslednja izmena od urednika:
Sa ovom cenom od 157 dinara,ja sa ovako kilavim radicima berem na pola a drzava gleda da otme jos 16 ili 26%... Jooooooj,zemljo Indijo,primi me kod sebe!
 
Gle li su udruzelja malinara,zar niko nema kontakt u vladi da spreci ovu placku,malina mora da ima istu cenu u celoj Srbiji,ako je placaju u Macvi 240 - 250 znaci da imaju i racun da je toliko plati.
 
I sta mislis ako bi neko reagovao,kako bi se izjednacila cena?Da li na 160 za sve ili 240 za sve?
U Macvi je malinarstvo,u stvari vocarstvo sad u ekspanziji i sad se bore za pozicije,za par godina ce biti kao i tamo kod vas
 
Sa ovom cenom od 157 dinara,ja sa ovako kilavim radicima berem na pola a drzava gleda da otme jos 16 ili 26%... Jooooooj,zemljo Indijo,primi me kod sebe!
Izvini sto pitam ali zasto na pola. Kad ti uradis sve i das nekome na branje njima ide 30% tebi ostatak. Naravno ti dodjes samo da pokupis malinu i da je predas. Na kraju svodite racun isplatis ih i to je to. Tako se radi masovno po Ivanjici.
 
Kako stojis sa matematikom?Kada sve uradis ti im das da beru i oni uzmu 30 posto?Zasto?Neka prosecan berac nabere 60 kg. i ti mu das 30 posto?Znaci 20 kg x 170=3400 dinara Bas ih dobro placate.....A i sve da je tako ti opet ne dobijes 70 %,jer si da bi ih doveo do berbe morao si da ulozis znacajna sredstva koja moras da odbijes od tih 70%
 
Poslednja izmena od urednika:
Sa matematikom ne bas najbolje uvek dvoju imao ali znam sta pisem ne brini se ti.
OSTATAK ja napisah gore odakle se stvori tih 70% ja ne znam. Ostatak moze da bude i 5% sobzirom da smo hvala bogu svi ovde (ili makar vecina) proizvodjaci ne treba svaku rec uzimati bukvalno.Dalje ti ne dajes tim ljudima.ni smestaj ni hranu nista. Oni dodju ujutro oberu malunu i to je to. To su obicno ljudi iz Ivanjice,koji ili nemaju malinu ili jednostavno imaju malo maline,a visak beraca kako nemam pojma ali imaju recimo velika porodica. To ti je praksa ovde kod nas. Recimo licno znam.jednog coveka samac u 50tim ima 25ari dobre maline. Nece covek da uzima radnike ne moze jednostavno i dao tako na 30%. Da li imaju racun ili ne to je vec njihova stvar ali tako se radi kod nas.
 
Ako je tako da mi obezbedis za sledecu godinu par hektari za branje,ja saljem ekipu i ti dobijas procenat od mene reci sam koliko.Sto se tice smestaja kuca u tom kraju ne moze da bude vise od 150 eura za mesec dana,i ne brini se ako su malinjaci udaljeni po par desetina kilometara jedni od drugih to je pola sata nivom.Da ne idem vise u :off_topic: ovde je i dalje cena 160+10 a gornji krajevi jos nisu ni poceli sa berbom,trebalo bi ako ne bude kise da dogura makar na 200 dinara,a po svim najavama takoi ce i biti

- - - - - - - - - -

Krenula cena,danas 190 plus 10
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh