Lucerka

Kada bi znao,ja bi pomogao,da lupetam necu,a verujem da i tako mnogi razmisljaju.
Na kraju krajeva,Vi probajte,ne moze biti lose....
 
Налазим се на Јабуци код Пријепоља висина 1260 метара имам две " њивице" једна је 30 ари био посејан тритикале и пре 15 дана овршен, а друга исто толика већ 20 година ништа није сејано.Шта ми предлажете како у коју да сејем луцерку.Имам 100 оваца, стајско ђубриво колико хоћете кад, шта, колико семена, које семе, колико ђубрива итд. Најлепше Вам се захваљујем на саветима. Заједно, па да пробамо. Могу да ставим и слике парцела како тренутно изгледају...Поздрав...

Baci stajnjak,zaori ga i na proleće posej detelinu.treba ti 12-15kg semena.Samo njive pre setve dobro pripremi teranjem drljače dok ti ne dosadi jer setveni sloj mora biti dobro pripremljen.
 
Treba mi savet šta da radim sa ovako retkom detelinom. Mlada je i loše je nikla i pride je suša ubila u pojam.
fotografija0273.jpg

Drugar mi predlaže da razbacim NPK, podrljam i usejem još semena.

Šta da radim?
 
Moj ti je savet iz sopstvenog iskustva ili da je ostavis tako ili da je razores i sejes nanovo.Ako je usevas nece da uspe kako treba i nebi trebao da diras usejanu barem mesec ipo od kad nikne a za to vreme ovu vecu kosis skoro dva puta
Treba joj vremena da se razvije a to nedozvoljava ova veca jer treba da se kosi
 
branko

Nece sigurno,ako si zapazio kod mlade deteline prvi put pokosene gde je skupljena u redove za baliranje i to tako pokisne uvek se vide trake gde su bili redovi.Vise se nebokori i ostane retka tu
 
Znači razoravanje i ponovna setva. Ufff...

Ma to bi bila lepa lucerka, ali me nagovorio kum da je posejem zajedno sa graoricom. Graorica dala lep prinos sena, ali zato je lucerka nastradala.
 
Nemoj da te niko vise nagovori na tako nesto ,grahorica ima daleko brzi pocetni porast i gusi lucerku a verovatno u vreme kosenja grahorice lucerka nije bila procvetala.
Mlada lucerka treba da bude u punom cvetanju kada se prvi put kosi da bi se bolje bokorila.
 
Kaže da je ona tako godinama radio... I njemu se lucerka isušila skroz a i od graorice nije imao ništa.
 
Verujem da mu je to i uspevelo , bilo je i kod nas u modi jedno vreme setva zajedno sa zobi pa nekad opali a nekad ne.
Po mom misljenju naj bolje je sejati samu u rano prolece kad ima dovoljno vlage i obicno ne omane.Mada ova godina je van pameti za sve kulture pa i lucerku.
Ona tvoja parcela kako izgleda zrela je za presevanje nazalost.
 
Захваљујем се свима на одговору...... Пошто ћу највероватније сијати ручно, из руке, луцерку, са чиме је најбоље да се измеша да би се што равномерније посејала ????
 
На 30 ари..............7 кг. луцерке семена, 20-так кила песка и у мешалицу за бетон, једно 10 минута измешати.............Да ли ћу упропастити семе???????????????????
 
U mom kraju stariji ljudi kažu kg semena na 4 ara a za pesak ne znaju, sejali su ručno samo seme bez peska a poneko je imao i mašinicu za sejanje. Ja sam prekjuče kupio 25+3 kg semena lucerke (nije trijerisana) domaća za 5000 din iz njive bez viline kosice i posejaću to na 75-80 ari. Juče sam ga potapao i odvojio što ostane da pliva, to je šuplje i ne niče i tako se i odvoje trunčice i prah od lista i zadovoljan sam što se semena tiče na boju i otpadaka je vrlo malo bilo inače je kg semena u prodavnici 475 din. I onom mini prskalicom (od Mera za prozore) sam malo naprskao mali procenat Slavola (po uputstvu sa ambalaže 50ml Slavola na 100ml vode, da eksperimentišem, prvi put sa tim) i ostavio rašireno na šatorskom krilu da se suši. Planiram to ovih dana što skorije ali nema kiše od proletos. Ako uzorem dublje neću moći da usitnim gromade a i ako lepo sredim njivu ako ne nakisne neće nići pa mi opet uzalud posao. Ako budem orao ovako suvu njivu verovatno neću moći dublje od 20 do 25cm da ne izvaljujem velike tvrde buse a za licerku se čak savetuje podrivanje što dublje (da pusti koren i ojača da kasnije može da gura dublje jer kažu koren lucerke ide do 8 metara u dubinu da bi bila rodna i dugotrajna) pa da se fino usitni zemlja i setva na 2 do 3cm dubine i valjanje. Odneo sam i uzorak zemlje na analizu i da daju preporuku za obradu i vrstu i količinu đubriva ali već 10-tak dana ne zovu iz zavoda, valjda još nisu uradili. Inače na toj njivi mi je već bila lucerka do pre par godina. Pa sam je jesenas posejao sa vrlo vrlo retko zobi i zob je dala dobar prinos kako je malo semena dodato u seme lucerke a od trave ni trunke, izbila je samo poneka ambrozija. Kad posejem da li da prskam sa nečim protiv trave, sa kojim sredstvom i kad, jel zna neko da me posavetuje po tom pitanju? Jel ima nešto za odmah po sejanju ili kad dobro nikne jesenas ako bude mogle da se uđe u njivu (valjda će biti kiša jesenas) ili u rano proleće pivot ili slično?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh