Lucerka

ja sam ostavio za proleće.
ovako je bilo i prošle godine pala jedna jadna kišica i neki posejali ali prc oktobar i novembar bez padavina u dubljim slojevima suvo a mraz opalio već 10 oktobra.
rezultat ponovo setva u proleće.
 
Ovog proleća ko je posejao nije se pohvalio, pogotovu ko je još i malko zakasnio. Osušile su se, a lanjsku jesenju setvu sam kosio jednom čoveku uslužno dva puta ove godine.
 
Proletosnja setva kod nas jako lose prosla sve se osusilo!

A sta sad raditi..Niti je sejati niti ne posejati,ako opet zasusi od prolecne setve nista nece biti,a sad suvo..
 
Ja ove godine nisam stigao u proljeće, a i bolje da nisam.
Vidio sam kaku je susjedu ambrozija sve zagušila.
 
Sva lucerka posijana proljetos u mom kraju je 100% propala, dakle nijedan ili neki jadan otkos a sad je sva sasvim mrtva. Čak i starija polja se jako loše drže i štete su veoma velike najviše uz pukotine - sva polja redom su prekrivena pukotinama širine nekih 5-10cm i nepoznate dubine (preko 2m sigurno, toliko sam mjerio) i lucerka se masovno suši uz takve pukotine. Ja sam sa svoje parcele imao 3 otkosa, prvi je bio odličan, drugi je već bio 50% slabiji a treći...da i ne govorim. Sad se malo oporavila, šteta od suše je do 10%, ako uskoro bude kakve kiše mislim da će se dosta popuniti i popraviti stanje a ako ne bude biće veselo. Inače, lucerke su jedine "žive" trave u mom kraju, livade su 100% suve, dokle god pogled seže nigdje nema zelenog polja, bašte ili pašnjaka (sem starih lucerišta), samo poneki veliko drvo se drži dok se ova manja i slabija naveliko suše.
 
Usevi lucerke zasnovani ovog proleća će se oporaviti sa prvom kišom.Možda vam zvuči kao moje lupetanje ali i ja sam jedan koji je posejao i isključivo seje u proleće.Ima 3 k.j mlade lucerke koja je odlično nikla,porasla do prvog košenja i od onda je stala sa rastom jer je zasušilo.Eksperimentisao sam sa cisternom vode koju sam ispraznio na mesto gde vizuelno gledano nema ni struka lucerke.Nakom nekoliko dana otišao sam da pogledam i na tom mestu u prečniku od nekoliko metara koliko je voda uspela da natopi pojavila se lucerka,lepa zelena i uredna.Nisam pametan uopšte po tom pitanju ali mi se čini da je ona u nekoj hibernaciji dok ne dobije neku ozbiljniju količinu vlage. :sta:
 
A dali ste špricali sa čime? nekim herbicidom nakon sjetve?

Ako mislis na mene da li sam prskao herbicidom nisam, samo je oprskana insekticidom jer je u prvom otkosu bilo muvara i repice pa da je ne jedu insekti. Inace sejana je 17.05. povaljana lepo i posle par dana pala lepa kisica. Opet ne moze samo to da se gleda jer je kod nas zemljiste veoma pogodno za lucerku. Dok je sto kazu ljudi bog isao po zemlji mi smo bili jedni od najvecih proizvodjaca lucerke u staroj Jugoslaviji. Balirana luceka se masovno vozila u Sloveniju i Hrvatsku a seme je islo svuda. Danas je vrlo malo ima jer treba mnogo rada i ulaganja i zivaca a vise se zaradi na jutru kukuruza nego na jutru deteline kad se sve sracuna ::lose::
 
Danas pokosio petu detelinu,mala da manja nemoze da bude.
fotografija04361.jpg
 
Nazad
Vrh