Lovačka tema

Ker je Vuku specijalitet,pojede ga ni dlaka ne ostane....Vuk je cudo,jako opasan predator a i pogolem,ja sam video sta je to kad sam bio u Pirotu,ima sape kao tacne za kafu,strasno...
 
Najlošiji vuk će da sredi najboljeg psa, jedini izuzetak je čopor dobrih ovčara koji mogu da pariraju u dobroj meri (šarplaninci i kavkaski ovčar). Što se tiče odabira divljači koja će se štititi, mislim da je najveći problem to što o tome odlučuju ljudi iz fotelja, koji i nisu baš upoznati sa prirodom i stanjem u njoj. Iz te fotelje je lako iskopirati tuđe propise, mada su i tamo loši.

Farmeri s ovcama protestuju ispred Ajfelove kule zbog vukova
- izvor blic.rs

Vukovi su se ponovo pojavili u Francuskoj devedesetih godina prošlog veka, kao rezultat međunarodne konvencije o zaštiti divljači u Evropi. Pretpostavke su da sada ima oko 300 vukova u Francuskoj, a njihov broj raste iz godine u godinu.
Prema podacima Organizacije francuskih ovčara (FNO), od 2011. godine broj životinja koje su usmrtili vukovi porastao je za skoro dve trećine i najverovatnije će ove godine dostići 8.000.




"Tražimo da se vukovi uklone iz regiona u kojima pasu ovce", poručila je generalni sekretar FNO Mišel Buden.

Ona je istakla da je francuski "plan za vukove", kojim se poljoprivrednicima nadoknađuje gubitak ovaca i plaća za zaštitne mere i osoblje, državu koštao skoro 15 miliona evra 2012. godine.

I stavar cele te priče je da se štite preterano životinje kojima to nije potrebno, a da se za to vreme okreće glava kad dođe do trovanja ptica grabljivica, kada srne stradaju zbog otrova u poljima, a o švercu ptica prema Italiji ne vredi ni pričati.

Sad sam malo nervozan, pre neki dan sam vido da je jamarenje postalo krivično delo, što je po mom mišljenju ideja van pameti.
 
Kolega, da bi lakse dobio nabavnu dozvolu za pusku, prilazes i dokaz da si clan LD.
A to da lovac bez puske ne postoji, treba prvo definisati rec lovac, jer prilikom uclanjenja u neko LD, i redovnog placanja clanarine, odazivanja na radne akcije, druzenja itd, ti stices status lovca.
Lovac je lice koje punopravno moze da ide u lov.
Lovci mogu a ne moraju biti clanovi LU.
U koji status te primaju u LU ako nemas oruzani list i polozen lovacki ispit?Mogu samo u pomazuce clanove a za to ti netreba nista ,cak nemoras biti ni clan.Ja mislim da su clanovi lovackog udruzenja lovci a da bi postao lovac moras imati oruzani list i polozen lovacki ispit.Sada poneko LU pokusava zaobici zakon pa izmisljaju lovce pripavnike sto je suprotno zakonu.Clan LU bez puske nesmije ici ni u jednu akciju u koju idu lovci sa oruzjem.Svaka dozvola za izlazak u loviste ima rubrike 1.broj lovne karte 2. broj oruzanog lista ,koje vodja grupe mora da popuni.Uzmi primer bilo koga da sutra dodje u lov kod tebe u udruzenje gde nije clan i sta mu je potrebno za dnevnu dozvolu?Treba mu potvrda o polozenom lovackom ispitu i oruzani list.Uplati dnevnu lovnu kartu i lovi ,bez obzira sto nije clan ni jednog LU.
 
Poslednja izmena:
Radna akcija podrazumeva sve aktivnosti osim lova, tj. pravljenje visokih ceka, hranilista, pojilista, volijera, zasadjivanje remiza itd..

A gde pise da je lovac pripravnik osim zakona?

Ja kada sam hteo da polazem lovacki ispit, dobio sam i knjigu, i isao na predavanja, a na kraju knjige postojao je dnevnik, u koji se upisivalo koje sam sve aktivnosti obavljao u toku jedne godine pripravnickog staza, i to sve je ocenjivao mentor, u mom slucaju lovnik. To sada vise ne postoji, tacnije kad polozis lovacki ispit, dobijes nabavnu dozvolu, budes primljen u clanstvo, uplatis clanarinu i upisninu, ides normalno u lov, a do sada si morao jednu godinu da pauziras..

A da bi postao clan nekog LU uopste ne moras da imas pusku i oruzni list, ali u tom slucaju ne mozes da lovis, vec samo da obavljas radne akcije gore navedene..
 
Radna akcija podrazumeva sve aktivnosti osim lova, tj. pravljenje visokih ceka, hranilista, pojilista, volijera, zasadjivanje remiza itd..

A gde pise da je lovac pripravnik osim zakona?

Ja kada sam hteo da polazem lovacki ispit, dobio sam i knjigu, i isao na predavanja, a na kraju knjige postojao je dnevnik, u koji se upisivalo koje sam sve aktivnosti obavljao u toku jedne godine pripravnickog staza, i to sve je ocenjivao mentor, u mom slucaju lovnik. To sada vise ne postoji, tacnije kad polozis lovacki ispit, dobijes nabavnu dozvolu, budes primljen u clanstvo, uplatis clanarinu i upisninu, ides normalno u lov, a do sada si morao jednu godinu da pauziras..

A da bi postao clan nekog LU uopste ne moras da imas pusku i oruzni list, ali u tom slucaju ne mozes da lovis, vec samo da obavljas radne akcije gore navedene..
Pa to ti ja i govorim.Mozes biti clan udruzenja ali nisi lovac i netreba da placas punu clanarinu jer nemas pravo na divljac.Ja kada sam polagao lovacki ispit 1981 nije bilo toga dodatka a posle kada sam bio instruktor u sekciji bilo je.Zakon se promenio 2010.g . ali je interes LU da uzmu sto vise para a izakon je to malo bezveze uredio jer kako pripravnik da nauci praksu ako neide u lov a opet vodje lova ga nesmiju voditi jer nije po zakonu.Evo da dodam deo iz jednog statuta koji se donekle pridrazava zakona ali nesto i precutkuje:

Uslovi zа učlаnjenje fizičkih licа u LU ''Niš'' (osim lovаčkog podmlаtkа) su:
-dokаz o posedovаnju oružnog listа zа lovаčko oružje, zа punoletnа licа;
-predlog zborа lovаčke sekcije zа prijem u člаnstvo;
-
Člаnu LU ''Niš'' izdаje se člаnskа kаrtа nа propisаnom obrаscu.

Punoletno fizičko lice koje nemа položeni lovаčki ispit ili nije od njegа oslobođeno u sklаdu sа Zаkonom, primа se u člаnstvo u svojstvu priprаvnikа.

Priprаvnički stаž, polаgаnje lovаčkog ispitа i prаvа i obаveze priprаvnikа, regulisаne su Zаkonom i odgovаrаjućim opštim аktimа LU ''Niš''.

Mаloletno fizičko lice može biti primljeno u člаnstvo LU ''Niš'' u svojstvu podmlаtkаrа koje svojstvo može imаti do nаvršene osаmnаeste godine životа.

Člаnstvo u LU ''Niš'' može biti redovno ili dopunsko.

Prаvа i obаveze dopunskog člаnа LU ''Niš'' definiše Uprаvni odbor LU ''Niš'' posebnim аktom.

- - - - - - - - - -

Jos jedan udar na lovacki budzet.Obavezan ljekarski pregled svakih 5 godina za sve koji poseduju oruzje.Zakon usvojen neki dan.
 
jedna manje
b1BgHux.jpg
[/URL][/IMG]
 
Колеге ловци јуче моје колеге и ја смо јуче ишли да бројимо дивљач, и на једном делу тереna, нашли смо 20 угинуле срнеће дивљачи, вероватно се ради о нестручном тровању глодара.
Ево која слика:
DSC_0021.jpg
 
Koja je sad politika drzave za one koji su sluzili vojsku civilno? Da li mogu da dobiju dozvolu za lovacko oruzje?
Ma neme to nikakve veze,ovde neupuceni svasta lupaju.Ako dobijes potvrdu od ljekara da nisi lud i od suda da krivicno nisi problematican ,ako polozis ispit rukovanja oruzjem bez problema dobijes ozvolu za nabavku oruzja.Za dobijanje dozvole za lov jos ti je potrebno da polozis lovacki ispit .Sve ostalo je lupetanje.

- - - - - - - - - -
 
Mi smo to obavili 1-vog Marta,za sad ga ima osrednje,prosle godine smo jedared izasli i videli da ga nema i doneli odluku da ga vise ne lovimo,posto bi ga bas istrebili,videcemo najesen efekat.
 
Mekane zime a kisna proleca i odma ga sasece,a da ne govorim ili ti pisem o prskanju useva,koje je svake godine sve vise.
 
Mi smo brojali prošle Nedelje i zeca je bilo jako malo.Brojali smo na terenu de ga nismo lovili prošle godine i opet ga je malo bilo.Šta je razlog što zeca ima sve manje niko nezna.Neko sumlja da je krivac total-glifosat,neko sumlja na sve veći broj šakala.Lov zeca verovatno utiče na brojnost,ali u tom delu lovišta nismo lovili zeca,a prošle godine smo više izbrojali nego sad.
 
Nazad
Vrh