lle de france rasa ovaca

::svaka cast::

- - - - - - - - - -

Nisam dolazio odavno na forum a vidim da se razvila velika polemika pa mozda mogu i ja koju da prozborim.
Pre svega trebate zanti kako jedna zivotinja u FR postaje ELITA i da tu oznaku imaju zivotinje koje stoje u VO cetrima jer se samo tako moze dovoljno detaljn ispitati odredjena zivotinja a to znaci performans test ovna i progeni test preko svojih potomaka. Za to je potrebno kvalitetno sakupljanje povratnih informacija sa farmi o plodnosti mlecnosti i podataka sa klanica o mesnatosti. To radi citava armija ljudi i strucnjaka. Da bi neki ovan bio etiketiran odgovarajucom titulom oplemenjicaca u nekoj karakteristici on mora imati bolje karakteristike od proseka ispitivane populacije i na taj nacin rasa napreduje. Slican sistem imaju i Nemci. Mi na Balkanu takvu instituciju NEMAMO. Ako pogledate nivo rase u Srbiji i okruzenju onda bi u poredjenu sa prosekom rase velika vecina uvezenih zivotinja po navedenom sistemu trebala da bude oznacena kao ELITA. U FR odgajivaci salju jedan broj jagnjadi na testnu stanicu gde od ukupnog broja na kraju ostaju oko 10% najboljih i nakon oko godinu dana oni prvi put daju seme a nakon toga kad daju odredjeni broj doza cekaju i do dve godine dok se ne sakupe informacije sa farmi. Odgajivaci ne salju svu najbolju jagnjad u testnu stanicu vec isto tako zadrzavaju musku jagnjad koju ce i sami koristiti za prirodni skok. U vecini farmi ovce se osemenjavaju u procentu od 30-40% ostatak je prirodni skok. To onda ne znaci da ovnovi koji su ostali na farmi nisu ELITA vec to samo nije dokazano na osnovu podataka sa drugih farmi.
Trebamo biti realni i sagledati nivo na kome jesmo i ne leteti previse visoko. U FR niko ne prica o ishrani, preventivnim merama, nacinu drzanja ... jer se to podrazumeva a u SRB dobar deo ovaca je ispod normalne kondicije, sa parazitima i u neadekvatnim objektima. Da li je nesto skupo ili ne ili da li vredi ili ne o tome uvek odlucuje kupac koji uvek ima i opciju da sam uradi uvoz i u FR kupi ELITU ili sta vec zeli i da od njih trazi dozivotnu garanciju :osmeh: samo se tamo o ELITI prica o hiljadama a ne o stotinama evra i kupac opet ima rizik sta ce dobiti jer polovina gena su majke
Zivi bili
::svaka cast::
 
Imam petnaestak ovaca sjenicke rase al se razmisljam da nabavim I gajim I il de frans rasu... Interesuju me neke stvari pa da pitam... Procitao sam celu ovu temu al odgovore nisam nasao, tema vise lici na reklame...kao I tema za virt I sjenicku. Interesuje me da li se ove ovce tesko jagnje tj dal mogu same da se jagnje, dali mogu da same zadoje jagnjad,i dali se desava da ne "ljube"jagnjad? Takodje me interesuje kolko novca treba spremiti za desetoro zenske jagnjadi ili dviski? Hvala unapred
 
Evo iskustva sa nekim domacim virtembergom kojeg sam ja gajio.Jagnjenje kako kod koje,neke same,a nekima moram pomoci,opet neko jagnje samo uhvati,a nekima sam pomagao,sto ne znaci da i ta jagnjad ne bi sama uzela sisu.Problem koji sam ja imao na jagnjenju je radjanje jagnjadi sa debelom opnom na njusci,koju ovca iz nekog razloga nije uspela da olize na vreme.Jedna me je mucila koja uvek ojagnji blizance i slabije uveka odbaci,takodje jagnje othranjeno na cuclu kada je postala ovca nije prihvatala svoje jagnje.Ovo su samo moja iskustva sa ovcama koje su bile u tipu virtemberga sto ne znaci da je ovo pravilo.
Mislim da ti za 10 komada zenske jagnjadi treba minimum 2000 evra ako hoces grla sa pedigreom.Pozdrav.
 
Evo iskustva sa nekim domacim virtembergom kojeg sam ja gajio.Jagnjenje kako kod koje,neke same,a nekima moram pomoci,opet neko jagnje samo uhvati,a nekima sam pomagao,sto ne znaci da i ta jagnjad ne bi sama uzela sisu.Problem koji sam ja imao na jagnjenju je radjanje jagnjadi sa debelom opnom na njusci,koju ovca iz nekog razloga nije uspela da olize na vreme.Jedna me je mucila koja uvek ojagnji blizance i slabije uveka odbaci,takodje jagnje othranjeno na cuclu kada je postala ovca nije prihvatala svoje jagnje.Ovo su samo moja iskustva sa ovcama koje su bile u tipu virtemberga sto ne znaci da je ovo pravilo.
Mislim da ti za 10 komada zenske jagnjadi treba minimum 2000 evra ako hoces grla sa pedigreom.Pozdrav.
A zemljak se "KAO" batalio ovcarstva :) Ko jednom proguta vunu taj bez ovaca ne moze :) :ppozdrav:
 
Svaka čast Miloše, odlično stado. Dobar način bavljenja ovčarstvom, ekonomski isplativ. Zbog toga sam i postavio prethodni prilog, a i pohvale za idf, vidi se da može da se uzgaja uspešno i uz skromniju ishranu.
 
Sad su zatvorene na jaslama,Pustimih satvremena dok podelim prvu turu sena iz rolo bala i da pojedu obrok,druga tura se daju male bale .A imam i kući 60 kom koje su stalno zatvorene
 
Kad koja oće tako se jagnje trenutno dežuram danju i noću ustajem svaku 2-3 sata obilazim
 
Meni se ovce jagnje u januaru sve pa isto obilazim nocu a imam neuporedivo manje.svaka vam cast. To I slicne stvari niko ne gleda. Kad se pomene ovcarstvo odma se prica o prodaji jagnjadi I vadi se digitron...
 
Nazad
Vrh