lle de france rasa ovaca

Ako vam nije problem moze li cena u proseku Elite u fr...Ovde na forumu je kolega iz subotica naveo da se za musko jagnje romanovske trazi 2500e?Da li je to vama realno da 10 potomaka jednog ovna koji je potomak Elite,znaci 10 njegovih unuka od kojih je relativna mogucnosti da vise od polovine vredi kao klanicna roba kosta po komadu 2500e.Hteo bih konkretan odg da ne budem u zabludi a smatram da ste ozbiljan poznavalac ovakvih stvari pa bih cenio vase misljenje iskreno?
 
Mozete zamoliti tog odgajivaca sto da ne,za diskusiju a i eto da su ljudi i ovde malo vise informisani,ko ima zelju naravno,podrazumeva se da ja imam...
Jer evo ja odlucim da ulozim petocifren broj da ulozim u ovce i dosta sam se raspitao oko genetskog materijala,i po meni,ponavljam po meni nemam nikakve garancije na robu koju placam ekstra cenom..jednostavno niko nema dokaz da mi isporucuje to sto placam..
 
Mozete zamoliti tog odgajivaca sto da ne,za diskusiju a i eto da su ljudi i ovde malo vise informisani,ko ima zelju naravno,podrazumeva se da ja imam...
Jer evo ja odlucim da ulozim petocifren broj da ulozim u ovce i dosta sam se raspitao oko genetskog materijala,i po meni,ponavljam po meni nemam nikakve garancije na robu koju placam ekstra cenom..jednostavno niko nema dokaz da mi isporucuje to sto placam..

Ako se do sada niste bavili ovčarstvom nije ni preporučljivo da odmah ulažete veliki novac. Tu greši dosta početnika . Bolje je krenuti sa običnim ovcama i klaničnom robom, za par godina naučiti na svojim greškama pa kasnije odraditi pretapanje ili kupovati po par komada u čistoj rasi . U međuvremenu pripremiti objekat i prateću opremu , ispitati tržište u okruženji itd,itd.... U pravu su starije kolege - stado se stvara - ne kupuje se !
A što se tiče situacije na terenu ona je daleko od sjajne, ovaca je sve manje, rasni sastav je loš, sela ostaju pusta, retki su mladi ljudi koji se opredeljuju za ovu granu stočarstva, domaćinstva su staračka,stada su usitnjena a životinje su neuhranjene, pare se u srodstvu a i kada predložite nekom da kupi barem kvalitetnije muško jagnje za njega je to nemoguća misija da izdvoji 150 ili više evra.
 
Mozete zamoliti tog odgajivaca sto da ne,za diskusiju a i eto da su ljudi i ovde malo vise informisani,ko ima zelju naravno,podrazumeva se da ja imam...
Jer evo ja odlucim da ulozim petocifren broj da ulozim u ovce i dosta sam se raspitao oko genetskog materijala,i po meni,ponavljam po meni nemam nikakve garancije na robu koju placam ekstra cenom..jednostavno niko nema dokaz da mi isporucuje to sto placam..
Nisam dolazio odavno na forum a vidim da se razvila velika polemika pa mozda mogu i ja koju da prozborim.
Pre svega trebate zanti kako jedna zivotinja u FR postaje ELITA i da tu oznaku imaju zivotinje koje stoje u VO cetrima jer se samo tako moze dovoljno detaljn ispitati odredjena zivotinja a to znaci performans test ovna i progeni test preko svojih potomaka. Za to je potrebno kvalitetno sakupljanje povratnih informacija sa farmi o plodnosti mlecnosti i podataka sa klanica o mesnatosti. To radi citava armija ljudi i strucnjaka. Da bi neki ovan bio etiketiran odgovarajucom titulom oplemenjicaca u nekoj karakteristici on mora imati bolje karakteristike od proseka ispitivane populacije i na taj nacin rasa napreduje. Slican sistem imaju i Nemci. Mi na Balkanu takvu instituciju NEMAMO. Ako pogledate nivo rase u Srbiji i okruzenju onda bi u poredjenu sa prosekom rase velika vecina uvezenih zivotinja po navedenom sistemu trebala da bude oznacena kao ELITA. U FR odgajivaci salju jedan broj jagnjadi na testnu stanicu gde od ukupnog broja na kraju ostaju oko 10% najboljih i nakon oko godinu dana oni prvi put daju seme a nakon toga kad daju odredjeni broj doza cekaju i do dve godine dok se ne sakupe informacije sa farmi. Odgajivaci ne salju svu najbolju jagnjad u testnu stanicu vec isto tako zadrzavaju musku jagnjad koju ce i sami koristiti za prirodni skok. U vecini farmi ovce se osemenjavaju u procentu od 30-40% ostatak je prirodni skok. To onda ne znaci da ovnovi koji su ostali na farmi nisu ELITA vec to samo nije dokazano na osnovu podataka sa drugih farmi.
Trebamo biti realni i sagledati nivo na kome jesmo i ne leteti previse visoko. U FR niko ne prica o ishrani, preventivnim merama, nacinu drzanja ... jer se to podrazumeva a u SRB dobar deo ovaca je ispod normalne kondicije, sa parazitima i u neadekvatnim objektima. Da li je nesto skupo ili ne ili da li vredi ili ne o tome uvek odlucuje kupac koji uvek ima i opciju da sam uradi uvoz i u FR kupi ELITU ili sta vec zeli i da od njih trazi dozivotnu garanciju :osmeh: samo se tamo o ELITI prica o hiljadama a ne o stotinama evra i kupac opet ima rizik sta ce dobiti jer polovina gena su majke
Zivi bili
 
miljko pa i ovde se spominju hiljade evra a ne stotine???JA znam da mi nismo ni blizu FR kao institucija,a zar recimo ne moze NS institut tj fakultet uraditi testiranja,ili neki SVC centar bilo gde u Srbiji.?A to ste upravu za neadekvatne uslove i nedovoljno dobru ishranu zivotinja,ali takvog odg.ajvaca i ne zanima vrhunska genetika ni rezultati,nego one koji vec dovoljno dobro rade i hoce da napreduju..Nadam se da smo se razumeli,i naravno sa vecinom stvari se slazem sa vama u vasem postu.
 
Ne znam koliko si upoznat kako izgleda testiranje odnosno koliko vremena i znanja je potrebno da se sprovede kvalitetan progeni test iz kog se moze zakljuciti genetska vrednost bez znacajnih uticajaishrane drzanja bolesti. Na zalost u Srbiji ne postoji ni jedna testna stanica za bilo koju vrstu zivotinja. Nekad su postojale ali ih danas nema kao ni kadrova koji to mogu da isprate. Ono sto je bitno napomenuti da se ni u FR ni u D ne mogu proglasiti jagnjad ili siljezad elitom ves samo odrasle zivotinje koje su imale potomstvo ili kao u D njihovi roditelji i polu braca ili sestre.
Naravno da smo se razumeli
Svako dobro
 
Doktore,možeš ti to i bolje.
Iskreno sam razočaran ovim poluinformacijama koje prosipaš i ne mogu da ti to prećutim.
 
zahuskava se, sve je vise i vise ratovanja... lepo. umesto da idemo napred mi se sve vise i vise i vise pljujemo, gubimo energiju ....
gledam fr forume oni nisu napisali tri reci, mi bijemo vec milionitu....
 
zahuskava se, sve je vise i vise ratovanja... lepo. umesto da idemo napred mi se sve vise i vise i vise pljujemo, gubimo energiju ....
gledam fr forume oni nisu napisali tri reci, mi bijemo vec milionitu....
Po cemu rat:sta:ako je svaka ozbiljnija diskusija,bez koje ne mozemo ni znati gde smo ni kakvi smo,rat,cemu onda sav trud?Daleko smo mi od ozbiljnijeg sagledavanja svih stvari oko poljoprivrede,iz svih aspekata koliko kasnimo,i koliko smo neorganizovani i nesposobni da krenemo iz blata.
 
Opa doktore, pa ti se meni malo uvredio.
Evo onda da te javno pohvalim i da ti kažem da što se tiče tvog rada i truda mogu da kažem kapa dole.
Što se tiče delenja lekcija iz ovčarstva,ja nikada nisam delio lekcije ovde na forumu .Ne zato što sam egoista ili što imam nešto da sakrijem nego zbog mog skromnog staža u ovčarstvu.
Ti bi doktore trebao da budeš neko ko deli lekcije zbog toga što si dosada uradio u ovčarstvu a ne da deliš polu ili spinovane informacije.To je dobro i za tebe i za ljude koji žele da nauče nešto na ovom forumu , jednom rečju dobro za srpsko ovčarstvo
Netreba meni da se izvinjavaš za poluinformacije(jer ih imam iz pouzdanih izvora i 100% su tačne)već onome kome si ih uputio
Ako si te info u prethodnom postu izneo iz neznanja(mada čisto sumnjam) onda se ja tebi izvinjavam i kada se budemo videli otkriću ti jednu malu tajnu.Do tada:ppozdrav:
 
Koliko je meni poznato, niko jos u Srbiji nije uvezao ovna koji je po genotipu ELITA ali su uvezeni potomci ELITE. Imali ste prilike da i na forumu vidite pedigre jedne takve zivotinje.
Sto se tice potomstva El., naravno da je veca verovatnoca da ce takva grla biti kvalitetnija od potomaka nekog "obicnog" ovna ali da ce svi biti elita ,nece.Sta ko i kako prodaje, nije njegov problem, problem je u onima koji to kupuju.
Nema ni u FR. bas Elite na gomile.
:bravo::bravo::bravo:I ako bi mogli da cujemo zasto je il de france bio vas izbor
 
Dobro vece!

Ovan starosti 22 meseca, pre i posle sisanja!


3013vdj.jpg

2j63j89.jpg


Ovca trece jagnjenje, sada cetvorke hvala Bogu! Othranjeni bez dohrane uz naizmenicno pustanje pod majku!


295b7eo.jpg

2nbfrpf.jpg


Postovanje i pozdrav svima!
 
Bravo za ovcu i bravo za gazdu.
Kada ovca ima dovoljno mleka, nema puno posla oko cetvorki.
Zanima me (ako nije problem) jagnje na prvoj slici skroz desno (musko) koje je na drugoj slici kada su jaganjci stariji?
Hvala unapred.
E sad, na molbu buduceg vlasnika postavljam sliku muskog jagnjeta, ojagnjenog 19.10. (Sv.Toma) , od dvojki, meren juce...ima malo vise od 30 kg.
Neke kolege sa foruma su imale prilike uzivo da ga vide.
2lb2wys.jpg

219t4lj.jpg
 
Nazad
Vrh