Leska - opšta tema

Cao svima! Iscitao sam temu (i ostale na koje sam naleteo) i nadam se da cete imati strpljenja da jednom totalnom laiku odgovorite na par pitanja. Zelim da kupim zemlju negde do 100km od Beograda, jer tu zivim i radim, i da zasadim leske. Uzeo bih oko 1ha, nije mi cilj neka zarada za sada nego da steknem kakvo-takvo iskustvo jer sam za sada jedino uspeo da zasadim pasulj u 6om osnovne za cas biologije.
Mene zanima kolika su ulaganja potrebna za ovakav poduhvat? Mimo zemlje, naravno, posto jos uvek ne znam gde bih kupovao iako imam par ideja. Ne znam da li bi bilo dobro da, pre nego sto kupim, odnesem uzorak na analizu? I jos jedno za sada, treba li da cekam jesen da zasadim? Mozda sam smesan sa ovim pitanjima, ali ponavljam, o ovome stvarno pojma nemam, za sada zelim da naucim sto vise a mislim da od samog citanja nema nista, dok ne uzmem sam motiku u sake. Hvala unapred!
 
Poštovani, javljam se kao još jedan laik a potencijalni uzgajivač leske.

ne bih gnjavio podacima kako se sadi, sta se prvo radi, koje sve sorte imaju,.... jer je sve već poobimno sažvakano u prethodnim postovima koje sam čitao skoro dva dana. Sortu koju ću na jesen saditi znam, raspored znam, razmak zavisi od propisa za subvencije, prskanje se zna,..... Ono što smatram da nije spomenuto i dovoljno pažnje posvećeno, je potencijalni kradljivci, kako leske, tako žice i stubova!

kako se boriti sa tim??

verovatno nema konačnog rešenja, jer pse će otrovati, žicu preseći,... jedino boraviti na plantaži, što je meni malo teže jer je na nekih 15km od naseljenog mesta, što možda i nece biti neki problem jer nije prometno.
 
Lesku ne kradu, to znam pouzdano. A za zice i stubove ako je iole prometno nece ni pokusati. A u svakom slucaju mozes da razglasis po selu da si uhvatio nekoga da krade i da si pripucao na njega i da si spreman i da ubijes ako neko pokusa da krade i trebalo bi da bude dovoljno. Kod mene ni ne pokusavaju da diraju ogradu jer je na glavnom putu, ali su zato par puta pokusavali da uskacu i da kradu lubenice i resio sam na gore naveden nacin i prijavio u SUP-u da su bili da kradu i onda vec imas neka prava i ako ga uhvatis.
 
U pravu je Bogi023 nema leka za lopove .I ja sam do asfalta pa odnela braća 250 metara bodljikave žice i 50 španera . Na par mesta video sam gde je preskakao neko pošto se očigledno držao za stub i nogom sabio jedno metar žicu .Popraviš i teraš dalje .
Žicu stavljaš zbog životinja a od ljudi ako hoće da udju i nešto ti uzmu nema pomoći .



Naredni postovi prebačeni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?659-Krediti-subvencije-i-podsticajna-sredstva-za-vocare

Nastavak o ovoj temi u: http://poljoinfo.com/showthread.php?1201-Kako-sačuvati-proizvode-i-imovinu-od-lopova
 
Poslednja izmena od urednika:
Lesnici spavaju tako da kod mene nema promena, juce i danas sam se vozio traktorom kroz vocnjak da vidim ima li upada od zeceva i srndaca jer je sneg izuzetno visok pa se ograda smanjila. :D
 
napravio sam nacrt buduce parcele gde planiram sadnju leske kako bih priblizno izracunao troskove sadnje. E sad, odlucio sam se na sadnju 5x5 kako bih kruni omogucio sto vise sunca i neometan rod tj. da ne ogranicavam krosnju zbog manjka prostora, po crtezu u razmeri na povrsini od nesto manje od 2 ha dobio sam kolicinu sadnica od 775 komada, nakon preracuna da sadim na 4x5 broj bi bio oko 850.... ta kolicina je dosta manja od one koju drzava propisuje za povrat ulaganja za sadnice (propisano je ako se ne varam 550 po ha) pitanje da li bi se taj broj dobio i sadnjom 4x4, sto je vec rizik..... kakvi su vasi komentari?
 
Sa razmakom 4x4 bi dobio broj voćaka po ha za povrat od države.Mora 90 % da se primi sadnica , cena uvek varira od godine do godine , obavezAn je PIO, obavezno rigolovanje na 60 cm ( ne znam kako se to dokazuje ,pretpostavljam kada ti neko uzore ima kod sebe da ti da fiskalni isečak ) i ko zna još koliko gluposti novih će smisliti u novim uredbama .Dobro se informiši pre nego kreneš u boj sa državom .
 
Sa razmakom 4x4 bi dobio broj voćaka po ha za povrat od države.Mora 90 % da se primi sadnica , .

pa na sve mozes uticati ali na to ne mozes, te stoga ne ja, nego svako da razmisli da li je spreman na kockanje sa davanjem slobodnog prostora lesnicima, da bi konkurisao za ta sredstva a tako se lako mogu potrebni uslovi izgubiti ako se ne primi vise od 10%
 
@sibek2005 Evo ti jedan savet protiv kradje leske jer kod mene kalemljene se kradu pa samo tako.U jamu u kojij sadis lesku zakucaj ukoso kocic od bagrnovine i kad postavis lesku privezi je sa jutanim koncem koji ce kasnije istruleti.Nece moci da iscupaju stablo samo malo ce ga izdrmati.Proverena tehnika vise puta.Za ogradu nema resenja ako nemas indukovane struje na placu.
 
jedno opazanje, ja kod kuce imam nesto malo lesnika, zbunastog su oblika (trebali biti) to kazem jer smo ih vodili u stablo, i sada ala lici kao stablasica koja ima nove izdanke pri dnu, verovatno otkidanjem grancica, kako bi vodili lesnik u taj oblik, smo dosta uticali na kolicinu roda, ali kad bi se tako vodilo na plantazi bila bi veca mogucnost koriscenja mehanizacije za branje....
 
Nazad
Vrh