Leska - opšta tema

Dobrodošao Aco. Manje više većinu ljudi koja ovde čuka već znaš :osmeh:
Vidim očekuješ smanjen prinos, od ovog što je opao nema ništa, jel baš mnogo?
:cao:
 
kolege vocari kupio sam pre 8 godine sadnice leske u subotici i veoma sam zadovoljan njima .najesen prosirujem vocnjak pa me zanima jel neko kupovao sadnice u krusevackom kraju? da li preporucujete nekog kalemara iz tog kraja
 
Хвала НЕБО67. На старијим лесницима којих нема много, опало је можда око 25%, а на млађим око 10% отприлике.Пуно поздрава.

- - - - - - - - - -

kolege vocari kupio sam pre 8 godine sadnice leske u subotici i veoma sam zadovoljan njima .najesen prosirujem vocnjak pa me zanima jel neko kupovao sadnice u krusevackom kraju? da li preporucujete nekog kalemara iz tog kraja

Здраво Павле . На сајту је забрањено рекламирање, па не бих да ту пишем било чије име.Ако хоћете јавите се на 069-2503975 или оставите број телефона па ћу Вас ја позвати. Које сорте имате посађене и дали је калем или жбунасти лешник?

- - - - - - - - - -

kolege vocari kupio sam pre 8 godine sadnice leske u subotici i veoma sam zadovoljan njima .najesen prosirujem vocnjak pa me zanima jel neko kupovao sadnice u krusevackom kraju? da li preporucujete nekog kalemara iz tog kraja

Здраво Павле . На сајту је забрањено рекламирање, па не бих да ту пишем било чије име.Ако хоћете јавите се на 069-2503975 или оставите број телефона па ћу Вас ја позвати. Које сорте имате посађене и дали је калем или жбунасти лешник?
 
Da "osvezim" temu sa par fotografija i pozelim svima uspesnu berbu i prodaju lesnika.
11wcadi.jpg

2nrg7so.jpg

afjxw7.jpg

egp8y9.jpg

2a0kcw0.jpg
 
Jel mozete da mi kazete cime prskate lesnike,jesenas sam ih posadila pa ne znam kada treba da pocnem sa prskanjemi cim?

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav leskaaa,

Za početak možeš čitati i ovu temu, ima tu dosta oko prskanja... i svega ostalog oko lešnika što te može zanimati.
Elem, na jesen kad krene opadanje lišća isprskati nekim preparatom na bazi bakra, npr bakar oksilohlorid. Ponoviti to isto kad opadne sav list. Ova prskanja protiv bolesti su jedna od najbitinijih. Ne verujem da ćeš imati cvetanja ove godine, tako da možeš sačekati proleće i početak vegetacije i isprskati nekim akaracidima i insekticidima u fazi prvih kretanja listića, tj mišijih ušiju. Prati onda da li ima insekata i po potrebi ponovi to još koji put. U godini kad ti se pojave rese i cvetanje leske, što je u zimskom periodu, uglavnom decembar, januar, isprskati protiv monilije. To je period kad se pojavljuju crveni končići, odnosno ženski pupoljci kroz koje monilija ulazi u biljku. Ovo se mora pratiti jer cvetanje nije u isto vreme, nego zavisi od godine do godine i od sorte lešnika.
Toliko za sad. :cao:
 
Stanicu koliki je razmak izm. redova i koliki ti je razmak izm. krajnjih redova i ograde?
Razmak izmedju redova je 4m , a od ograde su sadnice udaljene oko 2m.
Lesnici su posadjeni 2011. godine i do danas nikada nisu prskani, sto bi znacilo da se radi o organskoj proizvodnji, ali ja...kao prosecan stanovnik ove planete nemam vremena, pa tako nemam vremena ni da se pozabavim time malo ozbiljnije, kako bih dobio neki sertifikat o organskoj proizvodnji.
Plasim se da, ako to i resim da uradim, nasi pametni politicari nesto ne izmisle, pa lesnik bude na ceni kao sto su na ceni neke vocke, a i ostali poljoprivredni proizvodi - tuga i sramota.
No, da ne budemo negativni...sadite ljudi lesnike, ako nista drugo imacemo za nase porodice i prijatelje zdravu hranu.
 
Pozdrav leskaaa,

Za početak možeš čitati i ovu temu, ima tu dosta oko prskanja... i svega ostalog oko lešnika što te može zanimati.
Elem, na jesen kad krene opadanje lišća isprskati nekim preparatom na bazi bakra, npr bakar oksilohlorid. Ponoviti to isto kad opadne sav list. Ova prskanja protiv bolesti su jedna od najbitinijih. Ne verujem da ćeš imati cvetanja ove godine, tako da možeš sačekati proleće i početak vegetacije i isprskati nekim akaracidima i insekticidima u fazi prvih kretanja listića, tj mišijih ušiju. Prati onda da li ima insekata i po potrebi ponovi to još koji put. U godini kad ti se pojave rese i cvetanje leske, što je u zimskom periodu, uglavnom decembar, januar, isprskati protiv monilije. To je period kad se pojavljuju crveni končići, odnosno ženski pupoljci kroz koje monilija ulazi u biljku. Ovo se mora pratiti jer cvetanje nije u isto vreme, nego zavisi od godine do godine i od sorte lešnika.
Toliko za sad. :cao:
Koje sredstvo upotrebiti za moniliju.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Koristi sistematicne fungicide, koje biljka usvaja i stite ih na duzi period. Ja koristim na bazi tebukonazola, mozes folicur, a moze i jeftinija varijanta akord od galenike, mozes i nesto na bazi tiofanat-metila. Najbolje da ih zastitis dan-dva pre kise, jer idealno za razvoj monilije je vlaznost i temperatura 18-20 stepeni. Znas da je monilija podeljena u dve grupe: monilia laxa, koja napada cvetove i moze da se siri i napadne tu grancicu gde je cvet, i monilia fructigena koja napada plodove. Posto se monilija i ne razvija na temperaturama ispod 8-10 stepeni, mala je verovatnoca da obole zenski cvetovi na lesniku koji cvetaju zimi. Ja ih konkretno ne stitim. Zato obavezno na pocetku vegetacije , pogotovo ako je kisno prolece, protiv trulezi plodova-monilia fructigena, sa tebukonazolom i kasnije sa tiofanat-metil.
 
Cekaj,cekaj,ja koliko sam do sad citao monilija ulazi iskljucivo preko zenskih cvetova tj. kada se pojavljuju crveni koncici a to zna da bude dec,januar,februar i tada treba prskati i to dva do tri puta.I citao sam takodje da je signum odlican.I jos samo da potvrdim-znaci monilija nema dejstvo ispod 10 stepeni!?

- - - - - - - - - -

Pa kod nas zimi znaju temperature da budu i preko deset stepeni sto znaci da ima uslova za moniliju!
 
Jeste Cobe, dobar je i signum, ima dve aktivne materije, dobar je i switch isto ima dve akt.materije. Normalno moze da se stiti i zimi od monilije, ali je veca verovatnoca da na prolece zahvati monilija plodove, nego sto ce zimi da osusi cvetove i da se ne oprase.
Sada sam bas proverio,negde pise da se monilija ne razvija ispod 8, a negde ispod 5 stepeni.
 
Poslednja izmena:
Karlose jel to znaci da bijemo protiv monilije kad se zimi pojave crveni koncici (recimo dva puta u roku od desetak dana i da su temp iznad deset st.) i na pocetku vegetacije.Ako je tako,kad je najbolje na pocetku vegetacije?
 
Mozes od aprila pa do pocetka jula, ako je kisno prolece moraces vise puta, najbolje da menjas fungicide. Pa i po nekoj logici ako je cesto kisa, ako su lesnici stalno vlazni i toplo je, pocece da trule. Ja sam koristio tiofanat-metil i tebuconazol, konkretno fungicid dedalus, kupio u italiji, tj preko kolege italijana sto radi sa mnom i koji ima plantazu tresanja i ima dozvolu za kupovinu hemikalija u polj. apoteci ( nije kao kod nas da moze bilo ko da kupuje sta hoce). Tako mi je bilo lakse da ponesem sve sto mi treba, kada dodjem u Srbiju na odmor da ne jurim preparate. Od ove godine ne moze ni on da kupuje za mene, jer su dosta poostrili, svaka kupovina se registruje, ko koliko sta kupi, ako imas hektar voca i ide 1kg fungicida na hektar 2 puta godisnje, nemoze da kupi vise od 2 kila. Zato cu kod nas da kupujem i mislim da koristim akord od galenike, jer sam zadovoljan sa akt.mat tebukonazol, i sledece prskanje sa tiofanat-metil. Za moniliju cveta je veci problem po meni kod kosticavog i jabucastog voca koje cveta u aprilu, nego kod lesnika koje cveta zimi. Ja sam moje tresnje prskao 3 puta protiv monilije u cvetu. Mislim da ako je suva i hladna zima, nema potrebe za zastitom. Ako recimo u februaru bude toplo i kisovito, onda ima logike da se stiti, ali pazi koje fungicide koristis, jer ima neki sto su fitotoksicni na temperaturama ispod 5 stepeni, da ne prskas danju na 12-13stepeni, a nocu se spusti temperatura ispod nule,pa bude jos gore. Ako hoces da bude sve u fulu, da zastitis cvetove zimi, bolje se posavetuj sa nekim zastitarom, ili ko je vec to radio. Ja konkretno nisam, pa ne bih da ti kazem nesto pogresno. Ja licno nisam video da ih zimi zahvati monilija, verovatno neki i strada od monilije, ali to je vrlo malo, skuplje ti dodje fungicid i gorivo, nego sto strada poneki cvet, ako uopste strada.
 
Poslednja izmena:
Karlose ja sam ove godine svakako u tom periodu prskao insekticidima uz dodatak fungicida,mislim da je bio mankozeb u pitanju i to dva puta sam isao sa njim i jednom signumom,ali je to bilo usmereno prvenstveno protiv gljivica jer vreme je bilo izuzetno kisovito.Sto se tice monilije i prskanja zimi po pojavi crvenih koncica savet je od naseg iskusnog kolege Tikitak i o tome se pisalo vise puta.E sad ni ti nisi manje iskusan a ja cu vec sam odluciti kako i sta.U svakom slucaju hvala i pozdrav za tebe!

- - - - - - - - - -

P.S.a u junu sam isao i jednom sa bakrom!
 
Kolega tikitak ima stvarno plantazu za primer, vidi se da radi sve detaljno, on najvise moze da ti pomogne, kada dodje vreme, sa kojim fungicidima i kada da stitis protiv monilije u cvetu. Ja nisam prskao, jer mislim da nema toliko stete i toliko osusenih cvetova, koliko ja treba da platim komsiju da prska, pa fungicid i gorivo.
 
Da li ima neko od lesnikara da usluzno radi kupljenje lesnika sa masinom? Okolina Simanovaca, Surcin, Ruma
 
Bilo mi je čudno pošto mi se čini da su ovogodišnje rese počele da rastu mnogo kasnije, sve mi se čini u decembru (2015). Ili ih nisam primetio... Ili zbog toga što im je bila prva godina od sađenja. Ali nema na svim sadnicama. Imam neke koje su ove godine dale par plodova i one još uvek ne prave rese. Pretpostavljam da je u pitanju i sorta....
 
Nazad
Vrh