Leska - opšta tema

Da li moze da se radi povijanje grana na zbunastim lesnicima? Pitam jer mi nekako rastu previse vertikalno, a trebalo bi malo u sirinu. Zasad je 2-3god star, 0.8m-1.4m visine
 
Vinca, ja sam video na netu da se to radi i da neki rade. Možda da probaš na par komada za početak. Ja ću to isto raditi kad dođe vreme, tj dogodine za probu. Mislim da je jedan od razloga i prozračivanje sredine žbuna tj osunčavanje i bolja rodnost na kraju.
 
Molim za odgovor
bb1721ddad7acde5793fe45a0a968076.jpg


Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Zašto ima plod lešnika neke fleke i ne može da izađe iz omotača.Je li to zbog monilije.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Da li moze da se radi povijanje grana na zbunastim lesnicima? Pitam jer mi nekako rastu previse vertikalno, a trebalo bi malo u sirinu. Zasad je 2-3god star, 0.8m-1.4m visine
Ne diraj ništa povrće se u 6-7 godini

Послато са ME173X уз помоћ Тапатока
 
Lepo izgeda Smiki. Jesi samo tanjirao ili si frezirao dodatno?
Tebi su u drugoj godini?
:cao:

- - - - - - - - - -

Ne diraj ništa povrće se u 6-7 godini

Послато са ME173X уз помоћ Тапатока

Pozdrav Pope,
Jesi ti možda već povijao grane, ima li rezultata ako si to radio?
:cao:
 
Da to je monilija

Послато са ME173X уз помоћ Тапатока
Pope hvala na odgovoru i ako može da mi objasniš kako da unutarnji deo lešnika malo rezidbom osvetlim i da li se taj rez mora da zaštiti navodno neko je pisao Arbokolom kako se sećam naziva.
d1c3ce6c45f4933a326138109ac3def4.jpg


Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Vinca postavi jedan fotos tvoga lešnika.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Ne diraj ništa povrće se u 6-7 godini

Послато са ME173X уз помоћ Тапатока

Bas je nekoliko strana unazad neko okacio elaborat uzgoja lesnika instituta u Cacku i spominju se drveni odbojnici za veci ugao porasta. Ali dobro, jedno je teorija. Mislim da cu probati na par komada, ne verujem da mogu da napravim neku stetu
hvala

- - - - - - - - - -

Vinca postavi jedan fotos tvoga lešnika.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
evo je, ali mislim da se ne vidi sa tapatalk-a, samo sa web-a (nesto me muci to postavljanje)

20160906147316431738519.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

slike mog vocnjaka od priije par dana,malo ih trava bila uhvatila ali sam je iskorenio, rjesio navodnjavanje konacno , a bilo je i par plodova


a bile su u aprilu poprilicno male


] krajem avgusta porasle

tebi ovo odlicno napreduje ako su u aprilu bile onakve. Koliko lit/h su ti kapaljke kad imas baricu ispod i koji je razmak od sadnice, deluje mi blizu?
Ja sam stavljao 2lit/h po 2kom i nema bare, samo vlazno, a planiram da dodam jos po dve za koju godinu
 
Lepo izgleda. Mozes li napisati kako si ukopavao podzemni vod? Meni je muka kad zamislim da treba rucno da kopam na 80cm dubine par stotina metara. Ima neka masina za ulaganje podzemnog cevovoda?
Meni je "low cost" varijanta :) .Traktor i jednobrazni plug, 10-15cm dubine, parcela je pod nagibom i ima ispust na dnu, tako da cu pred zimu da ispustim vodu i nema smrzavanja. Za prelazak preko ne smeta ova dubina, stavio sam bas jako crevo, 5/4 16bar Petrohemija, a kad bude bilo freza, podrivac,... preskakacu taj pojas.
Ako hoces na pravu dubinu , moras lanac za kopanje 100-150din metar (zavisi kako se snadjes) i to je stvarno extra, meni je bilo skupo da dam 200-300eur, draze mi je bilo da potrosim na daljinsku kontrolu.
A imas sada i lay-flat creva (za glavni razvod) preko kojih mislim da moze da se gazi a kad nesto treba da radis sklonis i posle vratis.
 
tebi ovo odlicno napreduje ako su u aprilu bile onakve. Koliko lit/h su ti kapaljke kad imas baricu ispod i koji je razmak od sadnice, deluje mi blizu?
Ja sam stavljao 2lit/h po 2kom i nema bare, samo vlazno, a planiram da dodam jos po dve za koju godinu

za sada sam zadovoljan kako rastu, dajem im malo vjestackog malo preko lista prihrane, kapljaci su mi 70l/h ali su smanjeni tako da ne znam bas koliko po satu ali sam isao logikom da za sto manje vremena izbacim sto vise vode, nesto mi nije stimalo ali prije par dana sam pustao ponovo i radi onako kako sam ocekivao velika povrsina oko biljke je vlazna u dubinu, razmak sadnica mi je 5x4 a djeluju blize zbog ugla slikanja
izmedju redova tanjiram a frezam izmedju i oko biljaka sa kopacicom
 
Lepo izgleda. Mozes li napisati kako si ukopavao podzemni vod? Meni je muka kad zamislim da treba rucno da kopam na 80cm dubine par stotina metara. Ima neka masina za ulaganje podzemnog cevovoda?
Za tanje cijevi (do 1,5 coli) može se jednostavno napraviti polagač cijevi ako u zemlji u koju se polažu cijevi nema krupnog kamena.
Priključak se kači za traktor koji ima dvosmjerni klip na hidraulici da može pritisnuti u zemlju mada se može nečim i opteretiti pa može i sa običnim hidraulikom. Izgled je naj jednostavnije opisati kao plug bez glava za oranje. Glave se mogu i skinuti sa pluga ako se neplanira vući preduboko i po kamenju i neće greda biti iskrivljena. Na zadnji dio( gdje se pričvršćuje zadnja glava pluga) pričvrstiti komad metalne ploče. Mjere nisu toliko precizne. Orijentaciono (mjere u cm) 2 x 20 x 80. Može biti komad grede od pluga a mogu i dvije tri lisnate opruge pa se zavare po rubu da se neuvijaju. Ako se ide pliće može nositi i jedna zato što je kraća poluga. Nemora biti dugačka 80 cm. To se postavi pod uglom od 90 stepeni u odnosu na gredu pluga. Na dnu te ploče se zavari metalna cijev malo većeg prečnika od planirane cijevi za postavljanje. Može 2 cola a dužine 20-tak cm i na vrhu svedena u šiljak. To služi da razbije zemlju i napravi rupu u koju će leći cijev. Na tu cijev (prema smjeru u kojem se vuče je šiljak) a na zadnji dio postaviti komad lanca (dvije tri alke) i alku protiv sukanja lanca. Mi kažemo gerzin. Na kraju dolazi komad metalne cijevi 20-tak cm koji ima rupu koliki je vanjski prečnik cijevi koju polažemo u zemlju. Na njoj izbušimo dvije rupe pa zavarimo matice i postavimo vijke. Nepišem gdje jer ću objasniti zašto služe pa će biti jasno.
U plastičnu cijev koju polažemo se nabije drveni čep da bude ravan sa čelom cijevi. To se ubaci u onu cijev na kraju i stegne sa ona dva vijka. Vijci mogu biti desetke ili dvanaestice. Spustimo plug na zemlju i krenemo naprijed. Plug će napraviti rupu u zemlji i povući cijev. Potrebno je paziti kako se odmotava cijev da se ne zamrsi. Kad se postavi određena dužina a potrebno je da se nastavi cijev cijev treba izvući iz zemlje pa ostaviti malo duži komad da se preklapa jer će se nakon dan dva skupiti(bila je istegnuta) pa da ne bude kratka za nastavak. Poslije nastavak ukopati ručno.
 
Za tanje cijevi (do 1,5 coli) može se jednostavno napraviti polagač cijevi ako u zemlji u koju se polažu cijevi nema krupnog kamena...

Jeste video sam jednom lep snimak, jedva nadjoh klip na youtube, na ovom se ne vidi tacno kako je uradjeno ali skapiraces ovo sto je objasnio frkani. Ovo je dobro za glavni vod do parcele, ali nisam siguran bas za glavni razvod, jer onda mora kod svakog reda da iskopa do creva da bi ugradio laterale, i nikad neces saznati da li si negde ostetio crevo, ali je prednost sto u jednom prolazu sve zavrsis. Pregledaj snimak, ima i telefon coveka:
https://www.youtube.com/watch?v=yMvzpwAaeto
Da ne idemo previse off topic, kaznice nas admin

- - - - - - - - - -

za sada sam zadovoljan kako rastu, dajem im malo vjestackog malo preko lista prihrane, kapljaci su mi 70l/h ali su smanjeni tako da ne znam bas koliko po satu ali sam isao logikom da za sto manje vremena izbacim sto vise vode, nesto mi nije stimalo ali prije par dana sam pustao ponovo i radi onako kako sam ocekivao velika povrsina oko biljke je vlazna u dubinu, razmak sadnica mi je 5x4 a djeluju blize zbog ugla slikanja
izmedju redova tanjiram a frezam izmedju i oko biljaka sa kopacicom
mislio sam na razmak kapaljke od sadnice, ali nema veze, to sa puno vode u kratkom vremenu ima smisla ako izbacujes direktno sa pumpe, ja idem iz cisterne na Slobodan pad, pa nigde ne zurim, pustim uvece kad prodje vrucina... znaci pomeras creva kad freziras?
 
Za tanje cijevi (do 1,5 coli) može se jednostavno napraviti polagač cijevi ako u zemlji u koju se polažu cijevi nema krupnog kamena.
Priključak se kači za traktor koji ima dvosmjerni klip na hidraulici da može pritisnuti u zemlju mada se može nečim i opteretiti pa može i sa običnim hidraulikom. Izgled je naj jednostavnije opisati kao plug bez glava za oranje. Glave se mogu i skinuti sa pluga ako se neplanira vući preduboko i po kamenju i neće greda biti iskrivljena. Na zadnji dio( gdje se pričvršćuje zadnja glava pluga) pričvrstiti komad metalne ploče. Mjere nisu toliko precizne. Orijentaciono (mjere u cm) 2 x 20 x 80. Može biti komad grede od pluga a mogu i dvije tri lisnate opruge pa se zavare po rubu da se neuvijaju. Ako se ide pliće može nositi i jedna zato što je kraća poluga. Nemora biti dugačka 80 cm. To se postavi pod uglom od 90 stepeni u odnosu na gredu pluga. Na dnu te ploče se zavari metalna cijev malo većeg prečnika od planirane cijevi za postavljanje. Može 2 cola a dužine 20-tak cm i na vrhu svedena u šiljak. To služi da razbije zemlju i napravi rupu u koju će leći cijev. Na tu cijev (prema smjeru u kojem se vuče je šiljak) a na zadnji dio postaviti komad lanca (dvije tri alke) i alku protiv sukanja lanca. Mi kažemo gerzin. Na kraju dolazi komad metalne cijevi 20-tak cm koji ima rupu koliki je vanjski prečnik cijevi koju polažemo u zemlju. Na njoj izbušimo dvije rupe pa zavarimo matice i postavimo vijke. Nepišem gdje jer ću objasniti zašto služe pa će biti jasno.
U plastičnu cijev koju polažemo se nabije drveni čep da bude ravan sa čelom cijevi. To se ubaci u onu cijev na kraju i stegne sa ona dva vijka. Vijci mogu biti desetke ili dvanaestice. Spustimo plug na zemlju i krenemo naprijed. Plug će napraviti rupu u zemlji i povući cijev. Potrebno je paziti kako se odmotava cijev da se ne zamrsi. Kad se postavi određena dužina a potrebno je da se nastavi cijev cijev treba izvući iz zemlje pa ostaviti malo duži komad da se preklapa jer će se nakon dan dva skupiti(bila je istegnuta) pa da ne bude kratka za nastavak. Poslije nastavak ukopati ručno.

Hvala za savet. Ima li negde fotografija tog ulagaca?
 
Nemam fotografiju. Sa takvom spravom sam zadnji put radio prije 30-tak god. Postavljao sam cijev za pitku vodu u dužini oko 2000 m. Mogu da napravim neku skicu ali nisam tehnički crtač: :) :)
 
IMG0107_A.jpg
mislio sam na razmak kapaljke od sadnice, ali nema veze, to sa puno vode u kratkom vremenu ima smisla ako izbacujes direktno sa pumpe, ja idem iz cisterne na Slobodan pad, pa nigde ne zurim, pustim uvece kad prodje vrucina... znaci pomeras creva kad freziras?[/QUOTE]

kapaljke su trenutno pod sadnicom ali vlagu se siri kruzno oko biljke sto je po meni dobro, a crijeva izbacujem dodatni posao ali sam odustao od dizanja na kolje i zicu iznad zemlje, nisam znao pa sam stavio po dvije kapaljke na biljku ali ne moze motor da tjera sve pa sam po jednu iskljucio
 
Nazad
Vrh