Leopard i IMT plugovi

Crtala se kupuju na otpadu. Ako nemate ni jedan otpad u blizini, steta... Nekad kad iz kombinata bacaju kojecega, bude robe i robe. Nisam u zivotu kupio za crtalo nista novo osim lezaja i semeringa a imam trenutno u supi tanjura za crtala NOVIH i polovnih ali jos dobrih s 4 i sa 6 rupa, nosaca crtala 3 ili 4 komada, glavcine starog tipa s cahurom ili novi tip s lezajem. TO je samo sto se IMT programa tice. Imam jedno ili dva lemkenova crtala, na nosacu ali bez "noge"... Sve kupljeno "na kilu" ili na otpadu ili kod ekipe sto privatno radi sa zeljezom.

Dao sam za dva kompletna IMT crtala u super stanju 200kn a vi ovdje pricate samo o disku po toj cjeni...

Druga solucija, ako imas koga da cnc plazmom reze plocevinu, odneses mu stari disk za uzorak sredine i rasporeda rupa za sarafe i kazes koji precnik diska zelis, da bude nazubljen ili gladak od materijala kojeg zelis. Za motocikle covjek reze lancanike za motocross a to je puno ozbiljnija primjena nego obicno crtalo...

Disk iz male privrede sto se prodaje kod nas u HR nije od nikakvog posebnog materijala i po meni je kupovina takvog diska zadnja opcija posto ima puno povoljnijih rjesenja...
 
ako ti odreze na cnc od lima crtalo kako ce se ono ostrit kad je svo iste tvrdoce? na moj post da ostrim crtalo si odgovorio da sam lud i da je crtalo u sredini tvrdo a sa vana mekse i samim time se ostri samo. ko promjena vremena si.
 
A kako se ostri crtalo iz male privrede? Kakose nozasta crtala ostre na plugovima a na vogelu, rabewerku i kvernelandu debela 10mm i ne okrecu se, samo se vuku kroz zemlju. Ne pricaj pizdarije. Jedan nas kucni prijatelj vec 15 godina na leskovacki plug "premetnjak" stavlja listove od cirkulara za drvo koje na poslu dobiva dzabe kad se potrose i nisu vise za upotrebu na pilani. Sta mislis koliko je taj list debel i kako ga ostri? Ima sigurna 3-4mm debljine i nikad ih nije ostrio i dalje rade fantsticno.

I dalje tvrdim da je glupost ostriti crtalo a ti radi kako ti je volja...
 
ti si jasno napiso da se ona sama ostre. da je to fabrika tako zamislila. a sad se ne trebaju ostrit. pobijas sam sebe.
 
FABRIKA... Fabricka crtala i jesu od troslojnog celika. Nisi nikad vidio neko kvalitetnije crtalo a palamudis bez veze. Za tebe je IMT plug i dalje naj bolji na svijetu...

MALA PRIVREDA, nema nikakvog nacina i volje da ga takvog napravi a da disk promjera 46cm kosta 30€, nego ga i oni rezu CNC plazmom ili presaju iz obicne plocevine, malo ga urede brusilicom da bas ne bude coskasto, farbaju i daju u prodaju.

Ja ZNAM sta pricam a ti ocito ne znas i samo trazis nacina i prilike da izvrces moje rijeci. Ne znam samo s kojim ciljem...
 
sta sam ja to izvrno??
znaci slazes se da je fabrika pravila od tog i tog da se ostre sama.
ja nap da ja ostrim
ti nap da sam lud
ja ti nap da to nije fabrika i da zato ostrim
a ti i dalje da se ne treba
jasno prises da to svako stanca od obicnog lima
sto znaci da se treba ostrit
nikad nisam napiso da je IMT plug najbolji na svijetu
ja preferiram taj plug jer meni odgovara
sta ja tu ne znam sta pisem??
 
sta sam ja to izvrno??
znaci slazes se da je fabrika pravila od tog i tog da se ostre sama.
ja nap da ja ostrim
ti nap da sam lud
ja ti nap da to nije fabrika i da zato ostrim
a ti i dalje da se ne treba
jasno prises da to svako stanca od obicnog lima
sto znaci da se treba ostrit
nikad nisam napiso da je IMT plug najbolji na svijetu
ja preferiram taj plug jer meni odgovara
sta ja tu ne znam sta pisem??


Ostavio si me totalno bez teksta. JESI, u pravu si. Cjeli svijet nema pojma i svi su budale...

Cim nam napises kojim alatom je to naj bolje raditi idem odmah sutra ostriti crtala na svim plugovima a ako uhvatim vremena odmah cu naostriti i tanjurace a tanjure na zitnoj sijacici cu odraditi neki drugi dan...
 
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/4-Stroke-Engine.gif

- - - - - - - - - -

Daske na plugovima su izradjene od troslojnog celika ( mislim na daske koje je izradjivala fabrika ) Izradjene su od valjanog legiranog celika. Dodavanjem Mangana 12% i Bor 0,001% a crtala nisu od troslojnog valjanog celika nego su od celika oplemenjenog Manganom. Bora nema u crtalima. Crtala se nikad ne ostre niti klepaju..Sam materijal omogucava da se ravnomerno trose i uvek ostre. Pisem za crtala koja su izradjivana u fabrikama kao sto su Lemind i Olt Osjek. Mozda ste primetili da kada ste nekada varili dasku na plugu da se lose i tesko vari. To je zbog Bora. Mangan pridodat celiku kao legura za poljoprivredne strojeve je najvise 12% i sve preko toga nije tacno..U Srbiji se od 2000-te godine ne proizvodi manganski celik. Izrada daski za plug i raonika ,crtala danas se izradjuje od obicnog nelegiranog celika. Pozdrav forumasi.
 
Ma jok, Rade, crtalo se mora ostriti. Vidis da se kolega "Landini" podera po ledjima dokazujuc to...

Pratio sam ranije Kverneland publikacije koje su redovno izlazile na njihovoj web stranici al toga vec godinama nema. Tamo sam citao da oni imaju svoju posebnu, licenciranu leguru i postupak obrade i da su produzili radni vjek svojih potrosnih djalova visestruko u odnosu na konkurenciju. Skandinavske zemlje se jako ponose svojom metalurgijom i od kad znam za sebe slusam o "kvalitetnom svedskom celiku". Nije to bez veze tako. Kod njih i crtala i tanjuri za tanjuracu imaju srednji tvrdji sloj i po jedan vanjski koji je malo meksi tako da presjek ivice diska nikad nije "coskast" nego uvijek blago zaobiljen. Narod misli da to sve mora biti ostro kao zilet i tu se naj vise grijesi.

Zato i kazem da se crtala kupuju na otpadu jer je to stara kvaliteta koja se ne trosi i ne puca samo tako a jeftinije nego neciji komad obicne plocevine koji prodaju pod kvalitetnu robu. Ako vec nema otpada u blizini i osudjeni ste kupovati crtalo sumnjive kvalitete, rekao sam da je povoljnije i bolje otici kod nekoga tko ima CNC plazmu i da izreze iz materijala po vasoj zelji crtalo. Jeftinije cete proci a sigurno bolje nego roba sto prodaje mala privreda.
 
Crtala se kupuju na otpadu. Ako nemate ni jedan otpad u blizini, steta... Nekad kad iz kombinata bacaju kojecega, bude robe i robe. Nisam u zivotu kupio za crtalo nista novo osim lezaja i semeringa a imam trenutno u supi tanjura za crtala NOVIH i polovnih ali jos dobrih s 4 i sa 6 rupa, nosaca crtala 3 ili 4 komada, glavcine starog tipa s cahurom ili novi tip s lezajem. TO je samo sto se IMT programa tice. Imam jedno ili dva lemkenova crtala, na nosacu ali bez "noge"... Sve kupljeno "na kilu" ili na otpadu ili kod ekipe sto privatno radi sa zeljezom.

Dao sam za dva kompletna IMT crtala u super stanju 200kn a vi ovdje pricate samo o disku po toj cjeni...

Druga solucija, ako imas koga da cnc plazmom reze plocevinu, odneses mu stari disk za uzorak sredine i rasporeda rupa za sarafe i kazes koji precnik diska zelis, da bude nazubljen ili gladak od materijala kojeg zelis. Za motocikle covjek reze lancanike za motocross a to je puno ozbiljnija primjena nego obicno crtalo...

Disk iz male privrede sto se prodaje kod nas u HR nije od nikakvog posebnog materijala i po meni je kupovina takvog diska zadnja opcija posto ima puno povoljnijih rjesenja...

Aj mi onda prodaj jedno dobro za imt može i na pp
 
Slabo ja to prodajem. Lagerujem za svoje potrebe ;)

Jedino sam clanu "Becarina pusta" poklonio od leoparda neke djelove visokog crtala. Mozda sam mu i tanjur dao, ne sjecam se vise. Moram ti poslikat sta imam na hrpi pa ak ti stap ase lako se dogovorimo.
 
Ajd da pretpostavimo da postoji imt 754 od 10 cola.
Sta mislite, zasto je fabrika IMT odlucila da JEDINO na ovom plugu od 12" stavi istu oznaku i za plug od 10" i 12" i na taj nacin zbuni i prevari ljude?
zasto ne postoji 755 od 10" i 12"? Imt 756 od 12" i 14"? Zasto?
 
Prodaje li neko IMT 754 od 10 cola?
Nemoj da slusas ovog sto lupa svasta po forumu. Postoji plug Imt 754 od 10" imam ga ja i kod mene ga ima jos 9 domacinstava. Ukupno sa mojim ih samo kod mene ima 10 . Ima jedan covek koji vise nije ziv..ima takav plug...cerka mu je u Francusku a unuk povremeno vikendom dolazi u selo...pitacu ga dali hoce da ga proda...inace je u fantasicnom stanju bas kao i moj...pitacu ga pa cu ti reci...I ne slusaj ovog sto pise neke gluposti a nezna.

Pazite na rečnik. Na forumu nije potrebno da se vređate međusobno. To je protivno pravilima foruma.
 
Poslednja izmena od urednika:
@markokg1982 Ok, mozda gresim. Moj teca ima 754 i vuce ga bas lako sa Fergusonom. Ide lepo, duboko, i zaista prevrce brazdu, ne naslanja samo kao 755. E, taj trazim, pa sad, kolika mu je colaza, nije toliko bitno. Uzecu od njega mere za visinu i sirinu, pa cu na taj nacin da vidim da li mi odgovara plug. On ga vuce u solidnoj smolnici, i racunam da ce kad kod njega ide tako lepo, kod mene ici jos bolje. To je i jedini 754 koji sam video uzivo, i osim pluznih glava jedino kod njega pravim razliku od 755 po kraju grede, i po strani rucice za stelovanje.

@Rade 037 Bio bih ti nebeski zahvalan. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh