Leopard i IMT plugovi

Imam ova dva pluga koji godinama stoje i hteo bih da ih sredim,zamenim daske itd e sada vidim na plocici da je imt, ako je to njegova plocica, e sada mene zanima koji je to model, da li neko zna?

Malo teze se vidi jednobrazni plug u pozadini
 
Oba pluga su OLT Slavonac.Koliko se isplati taj zahvat sa menjanjem dasaka,cena jedne daske za njega je oko 45-50 eura,raonici oko 30 eura.Taj plug nema neku trzisnu vrednost.Ako ti treba sta polovno od njega javi se na PP.
 
Ti plugovi su imali dve plocice,jedna IMT a druga OLT,to je plug koji je isao uz nov 533.To je bilo u vreme kad IMT jos nije pravio plugove,znaci pre 100 godina:osmeh:
Kasnije su ovi plugovi dobili samo plocicu OLT,a zadnje serije su imale i rucicu za stelovanje vratila(osovine).
 
Kako Bubu kaže ima da se raspadne vrlo brzo, a luft se javlja već nakon 2-3 kruga. Puno jače i čestitije bi to trebalo napravit. Taj detalj (oko ručke i osovine) mi se gadio na našem bivšem IMT-u 3x14".
 
Ja bih na levu stranu vratila stavio onaj "excentar" kao što ima većina plugova. Dobro ga učvrstio (zavario ) i kad vratilu bude tako jednako opterećeno sa obe strane, onda je nebitno kakva je tu cupanga i dali je onaj stari sistem sa klinčićem. Sve će da izdrži bez problema.
 
Poslednja izmena:
Molim za savet iskusne clanove i strucnjake za plugove.Imam IMT-756 dvobrazni plug koji sam do sada vukao sa Rakovicom 60 i IMT 560.Nije mnogo radio ali sumnjam da je neka kopija i da je mozda i malo kriv.U oranju je ispao osigurac sa vratila i poluge za koje se kaci navojno vretano su pukle na varu.To je neko zavario ali lose i ne znam kakve je sve to posledice ostavilo na plug.Dosta tesko se steluje za plice oranje ali zavrsava posao za sada.Slikacu ga sutra da bih cuo misljenje o njemu.Pitanje je sledece.Kupio sam Masey-a od 75KS i ne znam da li mogu da orem sa njim ili da i dalje radim sa 560?Ako on nije odgovarajuci sta mi predlazete jer je ovde zemlja dosta teska za obradu?
 
Slika pa ce da vidimo sta te muci.Za Maseya je 2x35cm(14 coli)nesto kao 757 ili veliki Leopard.
 
Danas sam pazljivo pregledao plug i koliko ja vidim ovde nema niceg sto nije krivo.Sta bi tu trebalo uraditi da se stanje popravi?Da li je uopste moguce to dovesti u red?




 
Za Maseya se slazem sa Mirkom ,ovo je malo za njega.
A stvarno se cudim kako i sa 560 ores sa ovako nastelovanim plugom , zar ti ne pravi kosu vucu?
 
Plug je orginal IMT ali je proizveden 1993 godine,to se vidi da je sankcijas.Ti plugovi iz tog razdoblja su prilicno klimavi sa kvalitetom materijala.Da kazemo nisi prvi koji ima problem.
 
I ja imam takav 610.04,samo je proizveden pre sankcija :) ,inace ih u mom kraju skoro i nema.Uglavnom imaju 755
 
Za Maseya se slazem sa Mirkom ,ovo je malo za njega.
A stvarno se cudim kako i sa 560 ores sa ovako nastelovanim plugom , zar ti ne pravi kosu vucu?
Ovo sam ga tek zakacio da podjem u oranje i nije nastelovan ali i kad ga nastelujem ima kose vuce.Verovatno ja i ne znam da nastelujem kako treba jer sam prvi put orao pre godinu dana desetak hektara.
 
Za početak kimi ja bih ti predložio da pomeriš plug na osovini u levo znači guraš osovinu u desno.vidiš kako ti poluge stoje ukošeno.tako stoje i u oranju pa ti posle još zatežeš španere sa strane.a oni treba da su labavi.otpusti one dve četvrtke sa donje strane pluga na osovini i osovinu gurni u desno bar jedno 10-15cm(tebi je sada osovina skroz levo na plugu.teraj je u drugu stranu).možeš pomerati postepeno i probati dok ne postigneš najmanji otpor pluga.a prvu brazdu nemoj zatezati španerima nego šteluj na ovoj ručici na osovini.napred povećavaš zahvat u nazad smanjuješ.na gvintu na desnoj poluzi našteluj nagib prema njivi da plug blago stoji na vrhu raonika a ne na peti.i na kraju našteluj dubinu na toplingu da budu iste prva i druga.imaš nove raonike to mora samo da pršti
 
Nazad
Vrh