Leopard i IMT plugovi

Meni jesenas lik iz Bijeljine nudio Leoparda u dobrom stanju, samo mu je trebalo farbanje, kao vrlo povoljnog za 450E. Koji on zahvat ima, nisam imao čime da izmjerim no čini mi se da je 30-35cm? Po oglasima su povoljniji od IMT plugova, dali bi ga preporučili za 7045? Na temi o plugovima su mi preporučili 757 ali on je jako rijedak u mom kraju, vrlo skup a i mnogo je veliki plug, nisam siguran da bi bio dobar izbor za brdovit kraja i tešku zemlju (on je ipak 16").
 
img0255.jpg

---------------
img0258.jpg
 
Frenky. zasto nisi kacio toplink na skroz gornju rupu na plugu radi boljeg tj. visljeg dizanja pluga? Jeste da je ovako pravilnije zbog uticaja toplinka na 'fini' hidraulik ali se plug ocmolji za traktorom i kada je skroz podignut..
 
I ja sam imao muke sa tim. Kod mene su zapekli ti toplinzi pa je bilo smrt u transportu jer nisam mogao da ih skratim. Maksimalno je bio 8cm od zemlje pa sam svaki put u koso morao ulaziti u dvorište da ne zakačim "popa" od kapije.
 
Frenky. zasto nisi kacio toplink na skroz gornju rupu na plugu radi boljeg tj. visljeg dizanja pluga? Jeste da je ovako pravilnije zbog uticaja toplinka na 'fini' hidraulik ali se plug ocmolji za traktorom i kada je skroz podignut..
Na koju god rupu da kacite plug nema uticaja na visinu dizanja. Te rupe sluze samo za podesavanje osetljivosti plivajuceg polozaja. Kacenjem u gornu rupu plivajuci hidraulik je osetljiviji na tvrdocu zemljista , kacenjem na donje rupe smanjijete uticaj tvrdoce zemljista na plivajuci polozaj. Svakako se mora plug na toplingu dizati kada se zavrsi njiva , ili se poluge koje dizu pomere uvis na rukavcima iz hidraulika i onda nemate problema sa visinom dizanja.
 
Po mom misljenju rupe na plugu ili na traktoru sluze za sledece : ako je traktor DV kaci se na donju rupu na plugu (kako bih prednja vuca bila maksimalno od koristi), ako je traktor bez DV a javlja se proklizavanje tockova u radu, kaci se na gornju rupu ( kako bih se vrsio povecan pritisak na zadnje tockove), ako su normalni uslovi ornja kaci se topling na srednju rupu. Ja sad do sada tako radio, ako gresim neka me neko ispravi.
 
I kod mene je transport pluga problem na 560. Ne može se polugama (koje spajaju ramena sa donjim polugama) mnogo dobiti, jer onda nema dovoljno prostora za izravnavanje pluga na desnoj poluzi kod dubljeg oranja. A za druga radila transport ionako nije problematičan...
 
@zemljostrugar

Gresis. Probaj recimo 2 skroz suprotna slucaja-na traktoru zakaci toplink na donju rupu a na plugu na gornju i kombinaciju na traktoru gornja rupa a na plugu donja. Razlika u nosenju pluga ce biti velika-samo prva glava do traktora ce ici n priblizno istoj visini a sve sotale ce u prvom slucaju stojati dosta vislje i u prvom slucaju je mnogo bolje prodiranje pluga u zemlju. Ko ne veruje, neka proba.
 
@zemljostrugar

Gresis. Probaj recimo 2 skroz suprotna slucaja-na traktoru zakaci toplink na donju rupu a na plugu na gornju i kombinaciju na traktoru gornja rupa a na plugu donja. Razlika u nosenju pluga ce biti velika-samo prva glava do traktora ce ici n priblizno istoj visini a sve sotale ce u prvom slucaju stojati dosta vislje i u prvom slucaju je mnogo bolje prodiranje pluga u zemlju. Ko ne veruje, neka proba.
Opet ostajem pri svom da te rupe sluze za iskljucivo podesavanje osetljivosti plivajuceg hoda. Skinite zadnje rukavce sa osovina koje izlaze iz hidraulika i okrenite ih za par zubaca ivis i bez problema nosi ma koliko bio oklembesen plug na dole ......................
 
Druze, kod IMT traktore se ne mogu rukavci pomeriti na nutevima jer se jedan nut razlikuje od ostalih i moze samo u jednom polozaju da stoji. Kod clana frenky rukavce direktno gura klip tako da nema stelovanja sem na tim spanerima koje je on spominjao. Opet ti kazem-probaj pa ces se uveriti sam. Ja sam probao. U drugoj kombinaciji koju sam naveo se skoro ispadne da poluge i toplink prave paralelogram a to nam u transportu nikako ne godi.
 
Ja sam kod zetora radio kombinaciju svih mogucih polozaja rupa i na traktoru i na leopardu i nikako nisam mogao dobiti bolje dizanje u transportu, e onda sam skratio vertikalne poluge na navojnim vretenima i sada je bolje...........
 
Poslednja izmena:
Rupe služe da se plug prilagodi za različite tipove traktora .Nije isto rastojanje između centra poluga i toplinka kod 539 i recimo torpeda ili zetora.Poželjno je da toplink stoji horizontalno radi peciznijeg rada radnog otpora.Logično je što kaže @bubu@ ako se kači u gornju da će biti zadnji kraj viši .Kod višebraznih plugova je to još izraženije ,dok će prva brazda ostati ista jer i poluge dižu isto u svim rupama...
 
Da li je neko stavljao resetkastu pluznu glavu na leoparda sa krivim gredeljom, i kako je zadovoljan? Mislim na one iz Cantavira?
 
Nazad
Vrh