Kukuruz 2018

Ima toga i kod nas ali ja mislim da to rade vise zbog konkurencije jer ko izadje prvi sa cenom ostali se trude da budu malo nizi kako bi oteli musterije jedan drugom
 
Postovane kolege,
Imam 3 hektara pooranih za kukuruz, njive su rađene ali nisam bacio nista od veštačkog đubriva. Koje mi predlažete i koja količina. Sejem KWS Konsfilde

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Bilo bi dobro:
- zatanjurati NPK npr. 7-20-30 ili 10-20-30 ili 8-26-26 ili slično (P i K su slabo pokretni u zemlji pa ih treba dodati malo dublje),
- predsjetveno Urea ili neki NPK s pojačanim sadržajem dušika (N), npr. 20-10-10 ili slično i
- kod sjetve NPK 13-10-12 ili 15-15-15 ili slično.
Potrebne količine gnojiva se mogu vidjeti ovdje.
 
Ovako topla zima i mogu reci suva,zimsko oranje ima jako malo vlage,sto je izuzetno lose. Bojim se da ce opet biti susa.. Obratite paznju sto se tice kukuruza 2011/12/13,tri nepovoljne godine za kukuruz zaredom su bile. Smanjujem povrsinu na minimalac. Ja sam mlad i imam 18 godina,ali ne bih ni vama preporucio da ulozite mnogo, i da na kraju dobijete tarupirane stabljike.. :sta: :sjasi:
 
Za sada sam se jedino odlučio da ću sejati P0412 za ostalo se još dvoumim to jest probao bih uz njega još ZP555, Dkc5830 i LG agrister pa me zanimaju Vaša iskustva i mišljenja.
Inače Njive na koima ću sejati kukuruz su jesenas dobile po 150kg/kj npk 3x15 i pred setvu ću još razbaciti po 150kg/kj uree i to je to. Jesenas sam ih posle suncokreta prešao totalom tako da cu ići "samo" laudisom i od mene toliko.


Послато са E5603 уз помоћ Тапатока
 
Kod mene za zrno LG limanova i Pioneer 9911.
Za klip ZP548, 555, 560 i NS 5051.
Na sojišta zaorano 300 kg ruske 16-ice po hektaru, na strnjišta negde 200 kg MAP-a, a na parcelama gde nisam zaorao ništa pred setvu ću 300 kg šabačke 16-ice.
 
Ove god. i ja gledam na ovih 6 kj koliko cu posejati kukuruza da nadjem neko jeftinije seme a da pri tom nema bas neke velike vlage ptilikom skidanja. Prinos i nije mi toliko bitan.
Dkc ostavljam za drugu priliku kad se budem odlucio za setvu vise kj. :osmeh:
 
Kako si zadovoljan sa Limanovu? U planu je sl.god da probam

Nisam sejao Limanovu. Sejao je član Matić iz Velikih Crljeni i zadovoljan je. Pa sam rešio da je probam i ja ove godine.


Što se tiče agrimaxa, stric je 2014 sejao Dunu, fao 700, setva početkom aprila. Godina izuzetno kišna, taj hibrid bukvalno nije mogao da sazreli za branje do kraja oktobra/početak novembra, ali prinos fantastičan, dao je više od svih ostalih hibrida u čitavom selu. Kasnije je sejao blast, ništa posebno.

Interesantna akcija agrimaxa.
U tekstu piše "kompanija kao društveno odgovorna". Na ovo se odlučuju zato što su mali pa kao da nam pomognu. Da su veliki kao Dekalb i Pioneer gazili bi nas samo tako sa cenama.
http://agrimax.rs/index.php/sr/spacijalna-ponuda-za-2018/


 
Nije merodavna 2014 godina. Tad su nikli i dali prinos i ono posejano na tavanu.
Slazem se da nije, ali priznaces da nije merodavna ni 2017. Tolika susa je bila da si mogao svakom ponaosob da pevas isto bi mu bilo. Ne zanimaju mene rekordi i nemam njive u prvoj klasi da jurim rekorde. To je uglavnom peskovito zemljiste gde su mi njive potezi ka Vladimirovcu i Padini. Jednostavno ne bih vise da placam seme 80-100 po lancu dosta mi je toga. Taj agrimax mi je pao na pamet e sad moze i nesto drugo a jeftinije
 
Hibrid Duna sam naveo kao hibrid sa izuzetno dugom vegetacijom. Te 2014. su svi kukuruzi bili obrani, taj je stajao u njivi zelen kao da je početak jula. Inače, slabo su zastupljeni u mom kraju.

Slažem se sa izjavom da niti je merodavna previše kišna, niti izrazito sušna godina.

Izbor semena je ogroman, a isto tako i razlike u ceni.
Pioneer mi je bio zastupljen na 70% površina, sad ide na 20%. A ima i proizvodjača koji ni zrna neće posejati Pioneera ove godine.
Samo bojim se da ih to neće opametiti, već da ćemo dogodine opet imati jake cene, a staro seme.
 
Ne bi bilo lose da napisete koliko dugo iskustvo imate sa pionirom i dkc-om i zasto u tolikoj meri odustajete od njih , razumem da je bila susa ali kod mene je interesantno da isti hibridi na razlicitim zemljistima sa razlicitim pred usevom (i po meni za proslu godinu najbitnije) ralicitim vremenom setve , dali su razlicite prinose od 0 do 4000 na ha
 
Nazad
Vrh