Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije bas tako. masale su nas kise skoro 2 meseca, a kod nas se dosta kukuruza i presevalo. Ima dosta koji je uvlatao na 1,5m visine. U donjem Jadru i uz Drinu je bolja situacija. Ali zato po okolnim brdima je kaastrofa kao i u juznom Banatu. Prosao sam putem od panceva do Sakula i od Sakula do PKB-a. Skoro sve je izgorelo...
 
Juce stric merio vlagu na njegovoj parceli. Agrimaks, ne znam tačno koji hibrid, ali je iz ranije grupe zrenja(nesto oko fao 400). Setva oko 20. 4.,vlaga 21.
 
Od kako su pale ove kise kukuruz miruje, nema vise da se susi, lepo naliva klipove i list kao da je zeleniji.
Nazalost ima ga koji je za branje.
 
Negde, gde je dobra odnosno "jaka" zemlja, i bliže rekama, potocima, gde je kukuruz bio deo dana u hladovini je kiša itekako pomogla.

Spomenuti kraj uz samu Drinu je imao možda najviše sreće sa padavinama u ovoj godini. Zato i ne čudi takvo stanje, koje je znatno bolje nego u većini drugih krajeva.
 
Moj komsija je juce putovao za Mali Zvornik u prolazu je video da je kukuruz jako lep i stao pored jedne parcele gde je bio domacin i upita ga dali sme da ocece jednu celu stabljiku sa klipom jer kaze da mu ja necu poverovati kakav je tamo kukuruz,visina sigurno tri metera nigde podgorelog lista i ima dva klipa dok je ovde sve izgorelo i nenadamo se nekom velikom prinosu.

Loznicki atar ove godine dobijao kisu stalno. Sve zeleno .
 
Uzeli uzorke za vlagu, i kao za procenu prinosa. Na 7,14 metara tri uzorka 33, 34 i 36 klipova. Srednja težina 11 okrunjenih klipova oko 160 grama. Neka procena roda oko 8 tona po ha. Nadamo se malo više, nada umire poslednja.
sU7fwyr.jpg
 
Ovi klipovi su bili iz boljeg dela njive, da su svi ovakvi bilo bi i 10 tona po ha. Druga dva uzorka su bila slabija. Jedan je bio sa dela parcele gde je repa predusev, a drugi iz sredine gde smo očekivali još bolje klipove od ovih. Uzorak je pak bio slabiji, tako da se nadamo iznenadjenju.
 
Juce, prilikom obilaska njiva, primetio sam cudnu stvar, jedna duz u nasem ataru, Duduna duz, se zove. To je desno od puta Crepaja - Kovacica. Tu su sve njive u jako dobroj kondiciji, svi usevi, repe, suncokreti, posebno kukuruzi, kao da je dobra godina, a vec dve duzi levo, tuga i jad, bas neobicno.
 
Poslednja izmena:
Podzemne vode ili kvalitet zemlje.Radio pre par dana silazu,tuga!Na pocetku njive i ima klipovi ali,kad se udje u njivu po 3,4 pa i vise jalovih biljaka.Hibridi razni.
 
Merio juče kws kerbanis sejan početkom aprila, vlaga 26,7% vlage. Od nedelje berač.
Klipovi do kraja popunjeni. Svaka biljka ima klip ali je klip redukovan, nijedan duži od 10cm. Sejan na 22.5 (čini mi se)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh