Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko te izadje trosak zalivanja po k.j. za kolicinu od tih 30-40l/m2 u jednom zalivanju?
Kojim tifonom zalivas i kojom pumpom, cime je pogonis?
 
Pa izadje me otprilike ovako... Ako uhvatim tifonom 70 metara i njiva mi je duzine 315, crevo 300, to izadje oko 2.2 hektara. Sad, ja zalivam od 12-15 sati tu duzinu sa pedrolo pumpom od 15kw. Uglavnom je prosek kilovata 8 dinara i kada se predje u 2000-3000 kw, znaci brat bratu ja tu povrsinu zalijem za 1800 dinara ako zalivam 15 sati, u dobroj susi (jer u dobroj susi obavezno ulazim u crveno, zalivam ja jos stosta sem kukuruza). To je ugrubo. Tifon je zmaj 330 fi 90
 
Je l' imas industrijsku struju kad pogonis pumpu od 15kW?

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Je l' imas industrijsku struju kad pogonis pumpu od 15kW?

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

Nemam dukej, struja je iz domacinstva. Dozvoljeno je 17.5 kW po domacinstvu valjda, pa nisam hteo da se kockam i da uzimam pumpu od 18 ili 21kW iako bi bilo bolje/isplativije jer su cene tih pumpi slicne.
 
Pionir 9537, setva na 24cm, 100kg/kj ureje, predusev psenica.
3caa695da4669cf3cb9dd1506e726552.jpg
5eb691c9a715de6502c457f784e0aa77.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Stucker po ovome ZP 606 moze na tih 20cm da se seje? Koliko racunas da ce biti prinos? Da li mu je trebalo jos neko zalivanje? Ja planiram sl god nesto oko zalivanja ali ne s tifonom. I isto cu na struju jer mi je sve uz kucu nekih 5 ha.
 
Mindjušar,koliko se sećam imao si i futurixa u ogledu,šta ti se nije svidelo kod njega? Kod nas (u našem ogledu) futurix je imao bolju vlagu od rulexa a prinos je bio kao kod axxo-a.
 
Ljudi , zašto toliko potencirate koji hibrid sijati i od koje kuće ? Ko da je to tolko bitno . Zašto kad slikate i opisujete kukuruz kažete :"evo ga moj , npr, 9911 , umjesto da kažete ovo je moj kukuruz iz tog i tog sela , sijan tada i tada , to je bitno da se nešto zaključi , a koji je hibrid to je sporedno.
 
Stucker po ovome ZP 606 moze na tih 20cm da se seje? Koliko racunas da ce biti prinos? Da li mu je trebalo jos neko zalivanje? Ja planiram sl god nesto oko zalivanja ali ne s tifonom. I isto cu na struju jer mi je sve uz kucu nekih 5 ha.

Ovo nije nista novo, ja znam da moze duzi niz godina, doduse, malo sam redje ranije sejao 21-22. Da li je trebalo jos neko zalivanje... Nisam siguran, ali sumnjam da jeste, jer je zrno jako jedro. Jedino mozda dva najbrza moguca zaliva u oplodnji, jer nisu svi klipovi ispunjeni do samog vrha, ali tada sam se nadao da necu morati da unistim dva srednja reda, tj da ce biti kise i nece biti potrebe za zalivima i unistavanjem kuruza. No, sve su to ovce pojele :) Sto se tice prinosa ja to ne znam da izmerim odokativno, jer sve ide u cardake a odatle nesto u svinje, nesto u ovce, nesto u tovne pilice. 2015. godine kada je bila susa slicnih razmera na sezdeset ari sam imao oko 7-8 tona jer sam tada krunio na sledece leto i prodao zbog jako lose cene svinja. Sto se tice ljudi koji ne vole ZP, razumem ih. U ataru pogledam tudje kuruze cesto, i najgore se oplodio ZP. Pionir (ne znam mu naziv) je izgleda najbolje izneo oplodnju iako je ta njiva najgusca (18-19cm) ali je to dzaba jer je zrno jako sitno. Mislim opet, bice tu vise kilaze nego na ZP poljima ali nekako ZP hibridi kao da imaju kvalitetnije zrno, vise leba. Mozda se i ja odlucim sledece godine za pionir, jer i pored mog zalivanja ima prilican broj klipova koji su ostali uskraceni za centim-dva zrna na vrski klipa. Razlog zasto sejem ZP a ne NS kao do pre pet godina je taj sto sam primetio da ima manje crvenila.
 
Ujaku je nestalo kukuruza, i kupio je 60kg kukuruza i pomesao ga sa 40kg smese koju stalno koristi da bi dobio koncentrat za svinje. Rezultat: nece svinje da ga jedu! Davao ovcama, ali ni oni da pipnu. Ja nisam mogao da verujem i uzmem od njega 3-4kg i odnesem mojoj krmaci koja bi i masnu pojavu pojela. Opet isti rezultat: nece da jede. Nemam pojma o kom se kukuruzu radilo.
 
Ja svinje I bikove hranim vec 2-3 godine sa 70% Pionirovog I Dekalbovog kukuruza. Ostalih 30% je AS koji sam sejao ili neki drugi koji dokupim a ne znam koji je hibrid.
I stoka ih jede bez problema, kad dokupim na leto mahom od ljudi koji beru u klipu (ZP I NS) pa se vratim na Pionir I Dekalb posle vrsidbe nema nikakvog odbijanja hrane niti ostaje koncetrat u hranilicama.
Nekolicina me je ubedjivala kad sam krenuo da sejem druge kukuruze da to prodam pa da kupim ZP ili NS kao culi su da nece da jedu druge kukuruze. Kada sam krenuo da koristim (u to vreme Pako I KWS Kermes) zvao sam ih da dodju par dana da vide kako jedu. Naravno niko nije dosao I ta teorija je pala u vodu. E sad mozda su moje svinje I bikovi I zivina po dvoristu posebni pa jedu sve ali tako je sa svakim turnusom. Za krave I krmace ne mogu da tvrdim jer ih nemam.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh