Kukuruz 2014

Da bila je između rumunsko i našeg Svetog Ilije,i soja je razbila od roda a tek cene ...joj. Zato sada patimo sa vodom što bi rekao moj radnik "nekad padne i tako".

- - - - - - - - - -

Tada je stradao samo onaj koji je loše oprašen uglavnom rano sejani,švaleri i lenji potrefili,Ja sam sejao od 1 do 3 maja i bilo sve ok samo parcela sejana rano početkom aprila neki pionir mislim K67 nešto preko tone na kj.
 
Ako se ja pitam ne ponovila se takva god.kao 2012! Sve posejano pocetkom Aprila i puko na kraju sa prosekom od 2.2 t/kj
Zato ova godina po rodu kukuruza i soje oborila svoje licne rekorde. Dekalb 5783 - 7530 kg/kj sa 17.3% vlage.
Dekalb 5276 - 6500 kg/kj sa 16.5% vlage.
Veceras radili do 22 h i skidali takodje Dekalba 5276. Sutra cu tek da ispraznim prikolice ali mislim da je ovde bio rod izmedju 7000 i 7500kg/kj.
 
Meni je prosek 2012 bio oko 4t sa cenom od 29,- din!!!(drzava je otkupljivala po 29,60)
Nikad lakse berbe, nikad vise para!!
Ove godine se oteliše i kombajni i traktori od mase! Lepo je imati rekorde al ga jebes da nema para od toga!


Gesendet von meinem iPhone mit Tapatalk
 
Za one kojima kukuruz treba za sopstvene potrebe tj stocnu hranu kao meni, ovo je odlicna godina. Malo je problem vlaga i smestaj ali covek ako ima volje lako moze da se snadje. Cak je i cena trenutno takva bih ja da imam smestajni kapacitet kupio bar jos 2-3 vagona naspram ovih mojih 4.
 
Ako se ja pitam ne ponovila se takva god.kao 2012! Sve posejano pocetkom Aprila i puko na kraju sa prosekom od 2.2 t/kj
Zato ova godina po rodu kukuruza i soje oborila svoje licne rekorde. Dekalb 5783 - 7530 kg/kj sa 17.3% vlage.
Dekalb 5276 - 6500 kg/kj sa 16.5% vlage.
Veceras radili do 22 h i skidali takodje Dekalba 5276. Sutra cu tek da ispraznim prikolice ali mislim da je ovde bio rod izmedju 7000 i 7500kg/kj.


Druze nisi ti puko, pukli smo mi na severu koji smo tarupirali kukuruze. Sa agrotehikom koja ove godine daje rekordne prinose preko 15t/ha vlaznog zrna,
te 2012 smo tarupirali kukuruze, a ono sto je vrseno nije prelazilo 500kg/kj!
 
Mi smo juce skidali nasu najvecu parcelu pod kukuruzom, vlaga od 19 - 21, ali ga zato ima jako puno, posto nije jos gotovo, stali smo zato sto otkupljivaci nemaju smestajne kapacitete, ne mogu da kazem tacno koliko je rod, ali prinos se vrti oko 8000 kg po kj. Pioniri su u pitanju i 15 sj Pamele od Genetika.
 
Poslednja izmena:
Ovrsen danas moj mucenik pionir d11,ajd da kazemo da sam zadovoljan,3.5 jutra 19360kg sa vlagom od 20%.Ostalo mi za sutra da berem i dace bog pa sam zavrsio kukuruz za ovu godinu.Moram da kazem da je ubedljivo kws Kerbanis pobednik ove godine kod mene, mada ne zaostaje ni zp560 puno.Pako solidan.
Citiraću sebe,bio danas na obračunu,tojest od ove količine za naplatu ide 15850kg po ceni od 13.50din sa pdv-om za kilogram.Između ostalog računao sam nešto grubo da na ova 3.5 jutra(arenda)imam zaradu od oko 28000 dinara ili po jutru 8000 dinara.Naravno svoj rad nisam računao samo utrošenu naftu.:sjasi:
 
Ja sam prekjuče oborio sopstveni rekord na jednoj njivi od 4,25 k.j., koji ću dugo pamtiti ja mislim. Neto je bilo 7800kg/k.j., ili ukupno 33300kg. Vlage su bile u 3 ture od 19- 19,5 %, što mu dođe SRPS-a 7350kg po jutru (ukupno 31264kg). Ali na raspolaganju znatno manje, ali to jedino važi- 27158kg. Širina njive je 65m po papirima, a dužina po Google Earthu 388m. Predusev suncokret, njiva čista ko oko, i hibrid Pionir Po412 sejano na 20,2cm. Vlaga jeste veća nego na Po216, ali mislim da ima potencijala da rodi više nego njegov mlađi brat. Drug koji mi je kombajnirao je mislio da je Kermes u pitanju i po stabiljki i po klipovima koji su jako veliki, s obzirom na koji sam razmak sejao. Zrno je isto duboko usađeno u kočanku i jako zdravo, nisam dao da mi upišu defekt, iako je nekih 0,2-0,3% na 10t. Prezadovoljan!
I da, odigrao sam jedan (sada vidim) pametan potez u proleće, naime zbog skupih cena repromaterijala i jeftinog kukuruza, nisam mogao da kupim 3*16, pa sam na svoj zemlji gde je bio predviđen kukuruz đubrio samo Ureom 150kg/k.j. Inače, dug niz godina smo uvek đubrili sa 200kg 3*16 po kj, tako da je zemlja verovatno imala rezerve, ali sad joj vraćam, pre oranja 200kg 3*16 po k.j. na svim površinama.
 
Jos malo pa gotovo, ostalo jos 10-ak ha i zavrseno se kukuruzom za ovu godinu.
Mislim da je na snimku F02 Pionirov sejan na 20cm.
 
Ovako jos nismo u zivotu radili!
fot1855.jpg
 
Ja juce radio Po725 prinos je 7250Kg po jutru, vlaga 18,primese 1, lom 4. Svi puni,krcati sa kukuruzom, kipuje se ispred hangara gomile na sve strane. Pojedini neprimaju..
 
Nazad
Vrh