Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja danas taman uhvatio da oprskam kukuruze i zadnju turu odradim oko 18h kad u 18:30h poce kisa jbg a vec je 8 list,reko da uhvatim zadnji voz laudis i ekvip sad cu morati da repriziram ili da trazim kopace koji su kod nas izumrli!
 
Ja se nadam negde jos da idem sa nikosulfuronom, al sve manje sanse i veceras je pala i to dosta.
sto se tice spartanja tu nema zime, jel jos za 2 nedelje nece biti ovoliki kao sa slike(hladno i vlazno, nema velikog porasta), a ovaj se naj lepse sparta (na ovom spartacu su pacije noge)

attachment.php
 
@Momo
Krenuce novi korovi od silne vlage, a necemo moci hemijom delovati (preveliki kukuruzi). Ostaje samo zagrtanje (da zatrpamo travu u redu).
 
Ja imam utisak da se sirak oporavlja,a prskao sam sa nikostock,lepo je bio poceo da crkava,ali izgleda da ce se povratiti. Sve to ce se izgleda morati seci motikom.
 
Kristal ja sam uspeo u ponedeljak i utorak da ošpartam 40kj, ostalo još 10kj u parceli ali imam isti problem na državnoj zemlji je krenula tatula, e sad videću koliko sam uspeo da utamanim špartanjem pa ako treba moraću ga malo podgrnuti.
 
Sta znam,svasta je moguce,ali mislim da crvenilo nije u pitanju,bar nisam cuo da se pojavilo kod nas.
Pako je u pitanju i javlja se bas na tom delu gde je bela zemlja,na drugom ne.Prosle godine je na istoj njivi bio kukuruz,drugi hibrid,usev je dosta losiji bio tamo,ali se nije pojavilo ovo crvenilo.
Inace sta preduzeti povodom te bele zemlje,stajnjak,mozda Yara djubriva u kojima je fosfor u drugom obliku?
i ja imam na jednoj parceli nekoliko delova sa tom belom zemljom i jos nisam nasao resenje za nju!probacu nagodinu yaru ili euro fertil da pojacam na tom delu...
 
Probavao ja i sa duplom dozom vestaka. Sa enormnom kolicinom stajnjaka. Isao motikom pa od 4 biljke ostavljao 3 (mislim na kukuruz) i opet kad dodje vrsidba u tom delu klip nikakav...
 
Mora ipak biti razlika u lošijoj zemlji šta god da radiš , ali djubrivo skoncentrisano u trake sa sijačicom smanjuje loš uticaj zemljišta na usvajanje (ph , manjak humusa i sl) , brzotopivo naravno i u čemu većina griješi , obavezno spuštanje djubriva bar 5cm niže od sjemena . Ovo nije jednostavno izvesti , pogotovo kad vam siju uslužno , niko neće da produbi depozitore za djubrivo do kraja ili ako to i uradi produži toplink pa opet ništa . Većina sijačica ovde (olt npr) ima tako kilave raonike od djubriva da se krive ako se spusti do kraja . Čovjek koji mi sije je morao da stavi neke jake raonike za depozitor od nečeg drugog i radimo kako treba . E onda imt 539 otpada , a i ovi jači imaju šta da vuku , al postoji prva brzina . Drugo obično je zemlja tvrdja dole i onda je neminovno imati krivudave redove kad se tako "ore" depozitorima za djubrvo , al šta ima veze . Pa dvije prihrane pomalo u takvoj zemlji , pa i folijarne tu imaju efekta , al ne samo azot , .... muke žive .
 
Citao sam bas malo juce o tome.Problem je sto je ta bela zemlja alkalno zemljiste (visi pH) i izgleda da se malo teze regulise nego kiselo.
U sustini kazu da je potreban sumpor i sto vise azotnih djubriva (Urea,AN),ali u kom obliku sumpor primeniti?
Citao sam malo i o vestackim djubrivima sa povecanim sadrzajem sumpora,konkretno Yara,ali to samo omogucava usevu da bude bolji,ne popravlja kvalitet u toj meri.
Onda sam na drugom mestu citao da se moze koristiti piljevina,ili cak i treset,ali gde naci toliku piljevinu.
Podrazumeva se sto vise organske materije,zaoravanje od stajnjaka,do bukvalno svih zetvenih ostataka,zeleno djubrenje ako je ikako moguce.Opet se i tu javlja problem ako nemam stajnjak,sta da zaoravam od zetvenih ostataka na tom delu,kad bukvalno sve slabo raste.
Momo ja takodje imam Olt,nemam depozitore,a nameravam da ih nabavim,istina ti ulagaci deluju nekako slabo.Mada mi se cini da sam video da jedan clan prodaje, u delu gde su oglasi,diskosne ulagace za Olt,pa je to mozda bolja varijanta.
Sve u svemu,nije cak to ni toliko strasno,ali ako sve krene kako treba,nameravam da na toj zemlji kroz nekoliko godina zasadim vocnjak,ali sa ovim problemom izgleda da to nece biti lako.Sto je najcrnje od svega i trava dosta slabo raste na tom delu,jedino sto je bilo dobro raslo su topole dok je njiva bila zaparlozena.Prosle godine sa kukuruzom je bila takva situacija da je kolko tolko bilo podnosljivo dok je bilo kisa.Kad je zasusilo,kukuruz negde nije bio veci od metar,a i ako je bio, ili nije imao klip,ili je on bio jadan.
Kako stoje stvari,u pitanju je dugotrajan proces i jasno je da se za godinu-dve ne mogu postici cuda,ali odnecu zemlju na analizu,pa da vidim sta kazu.
 
Moj 3381 koji je sejan 13-og maja u suvu zemlju tek sad poceo da izlazi...Bilo je toliko suvo i da nije bilo ovih kisurina ne bi ni izasao-sigurno!Videcu za 2-3 dana da li ce sav izaci...
 
935505_390176007762831_1380604_n.jpg


Moj kukuruz njiva 4h prskano sa siran i plamen nisam zadovoljan kako je uspelo prskanje u drugim njivama je bolje nego ova je pored puta i juce prosao pored nje bilo je bas suvo jedva je nikao i ujedno ovo je mozda najgora zemlja u Paracinskoj opstini regionalni put Cuprija-Paracin ovde su nekada samo mocvare bile hibrid je Syngenta(Pako,Sincero,Sycora)mesano
 
O zubaci smo ove ispisali stranice i stranice. 100% resenja u kukuruzu (obicnom, ultra je nesto drugo) nema.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh