Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kolege treba mi pomoc jednu parcelu mi tukao grad, kukuruz u 8,9-om listu, pokidao i polomio list a stabljike prezivele, pa sa cime bih mogao da ga tretiram da pomognem oporavak i da sto pre krene.Unapred hvala!Naravno to mi je najveca i najbolja parcela...::jako_besan::
gd

e ti se nalazi ta parcela tj gde je tukao grad?
 
Probaj ako nadjes ovo http://www.bioizvorb.rs/detaljnije.php Ovo prave Rusi i meni je izvukao paradajz koji je bio rasadjen pre Kosave i na jakom suncu sav je izgoreo,tj.list mu izgoreo.Isprskao sam ga 2 puta sa ovim i eno ga paradajz se oporavio za 5-6 dana,tera zeleno,zadebljao,odbacio suv list i pici dalje!Mislim da je dobro,naravno uvek mozes i neko djubrivo poput Fitoferta ili slicno...
 
Probaj ako nadjes ovo http://www.bioizvorb.rs/detaljnije.php Ovo prave Rusi i meni je izvukao paradajz koji je bio rasadjen pre Kosave i na jakom suncu sav je izgoreo,tj.list mu izgoreo.Isprskao sam ga 2 puta sa ovim i eno ga paradajz se oporavio za 5-6 dana,tera zeleno,zadebljao,odbacio suv list i pici dalje!Mislim da je dobro,naravno uvek mozes i neko djubrivo poput Fitoferta ili slicno...
jel to ono rusko 1 lit 1800din jasam danas svracao tamo za neku hemiju i prodavac mi hvali to rusko mada neznam jasam za nesto novo uvek sumnicav
 
24052013078.jpg


- - - - - - - - - -

24052013077.jpg


- - - - - - - - - -

nk sycora sejana 20-og cini mi se. Ostali koji su mi sejani nedelju dana kasnije stoje na 6 peru, bledi, nece da rastu i nece, zasto nemam pojma..
 
Kolege jedno pitanje,vec sam negde pisao,ali ponovicu,imam jednu njivu gde je otprilike polovina bela zemlja,a ostatak je crni pesak,do skoro su razlike na ta dva dela bile jako male,ali ovih dana kukuruz na tom delu je poceo da dobija crvenu boju,razbaceno 300 kg 3x15 jesenas i 300 kg ureje u prolece.Kolko znam listovi crvene ako nema fosfora,da li je moguce da je zbog tipa zemlje fosfor u nekom nedostupnom obliku,mozda stres ili sta vec?
 
Fosfora,hladnoca,virus,hemija generalno stres...ko ce ga znati

Postoje i dva tipa od virusa.Prvi tip crvenila kukuruza prouzrokuje stolbur fitoplazma, a drugi virus zute patuljavosti jecma.Ova dva tipa crvenila kukuruza razlikuju po tome sto se simptomi crvenila koje prouzrokuje stolbur fitoplazma nikada ne pojavljuju pre oplodnje biljaka a crvenilo kukuruza koje prouzrokuje virus zute patuljvosti jecma javlja se iskljucivo u prolece kod malog kukuruza. Prvi tip crvenila je kasno, a drugo kao rano crvenilo kukuruza.
 
Najčešće je to kombinacija nedostupnosti fosfora (iz raznih razloga) i sortne osobine . Slikovito rečeno ako imamo parcelu sa dva tipa zemljišta poprijeko (ili recimo viši i niži dio ) i dva hibrida podjeljena uzduž , onda se obično ta ljubičasta boja pojavi recimo na jednoj četvrtini . Tamo gdje je fosfor manje dostupan a hibrid tako reaguje . Ništa posebno.
 
Kod nas nikakve temperature, sve oko 22-23 preko dana.
Kukuruz sto je posijan prije 25 dana stoji kao sto je bio prije 10 dana. Bilo je puno kise zadnjih dana, preko noci ladno.

Sad kazu da barem nece biti kise nekoliko dana, ali nece biti niti toplije. svejedno idem u kultivaciju i ureu!
 
Sta znam,svasta je moguce,ali mislim da crvenilo nije u pitanju,bar nisam cuo da se pojavilo kod nas.
Pako je u pitanju i javlja se bas na tom delu gde je bela zemlja,na drugom ne.Prosle godine je na istoj njivi bio kukuruz,drugi hibrid,usev je dosta losiji bio tamo,ali se nije pojavilo ovo crvenilo.
Inace sta preduzeti povodom te bele zemlje,stajnjak,mozda Yara djubriva u kojima je fosfor u drugom obliku?
 
Kod nas nikakve temperature, sve oko 22-23 preko dana.
Kukuruz sto je posijan prije 25 dana stoji kao sto je bio prije 10 dana. Bilo je puno kise zadnjih dana, preko noci ladno.

Sad kazu da barem nece biti kise nekoliko dana, ali nece biti niti toplije. svejedno idem u kultivaciju i ureu!

E blago vama sa 23C ovde kod nas sve nesto 15-16C a sunca nigde ni narednih dana...
 
Petar84 , kreč i startno djubrivo kroz sijačicu na pravu dubinu i brzotopivo po mogućnosti i sa dosta P. Neki kws hibridi su (bar po njihovoj priči) toleranti na takvu zemlju kiwas i 3381.
 
Za ovu godinu je vec kasno,a sledece cu vec morati da menjam kulturu,u svakom slucaju nesto se mora preduzeti:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh