Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
quote_icon.png
Citiram: F.E.A.R
Ima li neko link na kome se prati temperatura zemlje na dubinama...imao sam i sad se opucih da nadjem ali dzaba


idi na Šabac meteo http://www.meteos.rs/ams/sabac/sabac.htm
 
To je samo orijentaciono , opet zavisi od tipa zemljišta , načina obrade , pokrivenosti ostacima , dali je 100% čistina ili ima zaklona . Svi znamo da se prvo zagriju najcrnja zemljišta pa onda svjetlija.
 
Sva sreca....ali opet nije to sto trazim,ne treba mi pdf format onoga sto je bilo od februara pa do sad...imao sam odlicna 2 sajta sa trenutnim temperaturama vazduha kao i zemljiista na odredjenim dubinama radi pracenja temperature...znaci azurira se nesto ako se secam 2-3 puta dnevno i koliko se secam jedan je bio taj hrvatski a drugi nas...bilo mi u bookmarks i ode dodjavola...ceo dan trazim a nema sanse da nadjem..ta dva su bila za nasa podrucjе
То је добро ако има.
Решио сам сутра да тражим ону сонду па дам сам забадам.
 
Oko 15 Aprila ocekuju lepo vreme za setvu jbg bar je temperatura zemljista donekle zadovoljavajuca,iako je na podnosljivom minimumu,s obzirom koje su promene vremena najavljuju kisu do tada mozda se i ugrabe 3-4 dana bez kise sa temperaturama do 18C...
 
@ F.E.A.R

Imaš prikaz temperature tla, na svakih sat vremena, i to baš u Vrbasu!

Na ovom linku http://www.fieldclimate.com/index_new.php?command=logout koristiš user name vs i password pis za Vrbas, potom u station biraš Vrbas, i tada možeš videti sve trenutne podatke sa automatske meteorološke stanice, između ostalih i temperaturu zemljišta na setvenoj dubini (na zimskim predavanjima su rekli i na kojoj tačno dubini se meri temperatura zemljišta, ali sam to zaboravio).

Za ostale krajeve Vojvodine user name i password možete videti na portalu Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja AP Vojvodine ( http://www.pisvojvodina.com/default.aspx ) u delu "Pristup automatskim meteorološkim stanicama" ( http://www.pisvojvodina.com/Shared Documents/AMS_pristup.aspx ).

Inače, za voćare i povrtare je ovaj portal jako dobra stvar, i moram odati priznanje ljudima koji rade u toj službi, ne samo na informacijama koje daju, već i na trudu da edukuju poljoprivrednike kroz zimska predavanja!
 
Dukej odlican sajt i radi i pass i sifra:bravo: kako ovo sa sifrom nadje svaka ti cast
 
Evo konačnog stanja semena za ovu godinu:
Raifaizen Ulyxxe i Labeli
Pionir F02,F38 i F73
Dekalb 5170
KWS 3381
Na najveću površinu idem F73 i KWS 3381.Po stanju u ataru i najavljenim daljim padavinama mislim da sam dobro prošao sa odabirom FAO grupa.U to računam da F02 i F38 daleko brže otpuštaju vlagu od svih ostalih hibrida iz te grupe.
 
Pa na jednu parcelu tj. potes Ulyxxe i Labeli,na drugu parcelu ide F02 i F38,na treću KWS3381 i Pionir F73 i na četvrtu DKC5170.Gledao sam da uskladim grupe sa redosledom po kojem ću moći da ulazim u njive i da budu približni jedan između drugog.Kod mene baš gadno pliva tako da ni ne mislim da ću za desetak dana po završetku ovog talasa padavina moći u njive.
 
Za ovu godinu sam uzeo za vršidbu V74 (hteo sam F38 ali ga nisu imali tamo gde sam naručio) i Pako, a za berbu NS6102 i NS6030.

Iz ranijih godina mi je ostalo negde oko 30 kg starog semena. Ima tu semena starog i više od 5 godina, jednostavno nikad nisam sejao ostatke iz prethodne godine, a nisam ih ni bacao. I onda te ostatke samo premeštam s' mesta na mesto, i sad sam prvi put probao da ih naklijam i da vidim vredi li to nešto. Evo rezultata:

NS 6030 kupljen prošle godine, furadanisan, uzorak od 50 zrna, 90%
AS 72 sa fabrički nanešenim insekticidom, kupljen prošle godine, uzorak od 50 zrna, 86%
2 x NS 6030 kupljeni pre 2 i 3 godine, furadanisani, jedan uzorak od 50 zrna 64%, a drugi još nisam naklijao
NS 640 kupljen pre 4 ili 5 godina, furadanisan, uzorak od 50 zrna, 16%

I za kraj iznenađenje:

Pionir F02, dobijen kao gratis vreća za setvu 2010. godine, do sad neotvorena, uzorak 100 zrna, klijavost 97% !



windows 7 screen shot


Da li je to uopšte moguće da posle 3-4 godine ima toliku klijavost? Šta mislite, da li da ga posejem, ili da još jednom ponovim eksperiment (pošto setva neće još skoro)?
 
Ponovi ti to opet...ako se opet potvrdis klijavost nema greske mada mislim da ce biti ok...nece setva pre 15-tog sve poplavljeno a i onda je pitanje
 
Moguce je,bilo je ove godine po apotekama i NS hibrida iz roda 2010 sa 95-96% klijavosti,ja bio svedok i video deklaraciju!Godina nista ne znaci,bitne su karakteristike,tj.parametri semena!
 
Juče sam stavio pioneer P12 iz 2011. i R10 iz 2012. godine na naklijavanje. Javljam za koji dan rezultat.
 
Ipak ima uticaja insekticid na klijavost kada se nanese na seme što se i vidi po semenima da su svi tretirani u različito vreme i svi imaju različito smanjenje klijavosti po godinama starosti jedino f02 nije tretiran i njegova klijavost je dobra.
Dukej ako mu je energija dobra sej.
 
Mene više čudi onaj NS kako mu je onako slaba klijavost . Sva sjemena sa krupnim sjemenkama , kukuruz , lubenice , pasulj,.. mogu jako dugo da drže dobru klijavost.
 
Jel moze neko da mi preporuci koju sortu kukuruza da probam, predsetveno je bila lucerka par godina, ja sam razmisljao o as72 ???
 
@markovuk
Pre dve godine sam na lucerki imao AS-72 i bio je odlican.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh