Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja još moje nisam ni klip okrunio.Svaki dan suvlji i svaki dan skuplji.Momo ako bi kiša i sneg padao sačekali bi proleće sa vršidbom...:osmeh:
 
Lutrija...ako ne ovrsis na vreme skinu ti drugi...jedino gledas da li je veca steta vlaga ili ovi sto se samoposluzuju tvojim kukuruzom uz coca cola napitke,valjda im padne secer od truda
 
Evo pitanje za ddragan , a i ostale koji čekaju savršidbom : u redu bolje ste uradili ove godine nego neki (ja npr) koji su skidali sa većom vlagom i plaćali sušenje , tu nema sumnje , ali šta da nije bilo ovako lijepog vremena sad , nego da je već kiša svaki drugi dan , pa skoro i snijeg ? Godina je bila takva da su vlage visoke , ali jel uvjek čekate do novembra ili ste znali da će biti dobrog vremena ?
Uglavnom se ceka da nailazi to miholjsko leto odnosno Juznobanatska Kosava koja ponekad ume do kostiju da se probija.


DKC 5143 = oko 4100 kg/kj vlaga 14.2%
DKC 5276 = oko 5000 kg/kj vlaga 14.4%
DKC 5783 = oko 6000 kg/kj valga 14.6%


http://www.youtube.com/watch?v=GWT-8Mm_ZGQ
 
I ja čekam sa kosidbom,što se bralo bralo ostalo kada bude u SRPS-u,planiram od utorka srede. Jel neko skidao AS 72 u zrnu I koliko je bila vlaga ostalo mi pola parcel od 3 kj što je namenjeno za ambar ali nije bilo vise mesta .

- - - - - - - - - -

Pero kako si prošao sa kukuruzom u 2-oj duži,sa puta se videli da lepo vise klipovi.
 
Evo pitanje za ddragan , a i ostale koji čekaju savršidbom : u redu bolje ste uradili ove godine nego neki (ja npr) koji su skidali sa većom vlagom i plaćali sušenje , tu nema sumnje , ali šta da nije bilo ovako lijepog vremena sad , nego da je već kiša svaki drugi dan , pa skoro i snijeg ? Godina je bila takva da su vlage visoke , ali jel uvjek čekate do novembra ili ste znali da će biti dobrog vremena ?
Pazi Momo nije bas bukvalno da sedimo i cekamo da padne vlaga,skida se svaki dan po malo,ali ne punim kapacitetom.Izlazimo tek oko 12-1h kad malo bolje uprzi,biramo parcele gde je zreliji i tako.Dok sam imao kuci mesta skidali smo normalno redom a sad kad moram da predajem onda kalkulisem svakako.
E sad da su kise jbg otkud znam kako bi bilo i sta bi bilo,i ne cekamo uvek do novembra,npr prosle godine sam 1.10. spakovao kombajn u supu.
Do sad ni jedan klip nije falio na njivama,ne secam se kad se zadnji put desilo da bar na jednoj njivi nisu krali.
 
Danas zavrsena desna strana od sela, prosek 5300kg po kj u jusu. Ispalo je bolje nego sto sam se nadao. Uradjeno je 17 kj, sve na gomilu, ali mislim da sam na jednoj parceli od 5 kj imao preko 6000kg. Vlaga je bila 15,6. Ova strana prema B.N.Selu i Kacarevu je dala mnogo vise nego strana sela prema Glogonju, Jabuci i Sefkerinu. Inace, u ataru gotovo i nema vise kukuruza.
Uvek ce i dati desna strana vise,glavni put kao da je presekao prinos.Uopste mi nije jasno kako tako da se razlikuje a mala razdaljina.
 
Pazi Momo nije bas bukvalno da sedimo i cekamo da padne vlaga,skida se svaki dan po malo,ali ne punim kapacitetom.Izlazimo tek oko 12-1h kad malo bolje uprzi,biramo parcele gde je zreliji i tako.Dok sam imao kuci mesta skidali smo normalno redom a sad kad moram da predajem onda kalkulisem svakako.
E sad da su kise jbg otkud znam kako bi bilo i sta bi bilo,i ne cekamo uvek do novembra,npr prosle godine sam 1.10. spakovao kombajn u supu.
Do sad ni jedan klip nije falio na njivama,ne secam se kad se zadnji put desilo da bar na jednoj njivi nisu krali.
Al zato vasi cigani kod nas samo brijaju,navatani u par navrata i nikom nista.Opet dobro je sto su rucno brali jer ima i onih koji kradu i sa klasom(ne iz Bavanista)
 
I ja čekam sa kosidbom,što se bralo bralo ostalo kada bude u SRPS-u,planiram od utorka srede. Jel neko skidao AS 72 u zrnu I koliko je bila vlaga ostalo mi pola parcel od 3 kj što je namenjeno za ambar ali nije bilo vise mesta .

- - - - - - - - - -

Pero kako si prošao sa kukuruzom u 2-oj duži,sa puta se videli da lepo vise klipovi.

Ja sam skidao AS 72 u zrnu pre 15 dana otprilike. Vlaga je bila 15.5%.
 
Ja skidao pre nedelju dana, vlaga 15.5-16, na dobroj zemlji i u plodoredu, medjutim ne svidja mi se sto je sav bio natruo, mislim na stabljike, a bilo je i nekih polomljenih na zemlji, klipovi nisu ispadali iz komusine kao prosle godine.
 
Ddragan jesi li skidao onaj kukuruz sto ga led satro,nisam nasao nigde kako si prosao sa njim???
 
I ja čekam sa kosidbom,što se bralo bralo ostalo kada bude u SRPS-u,planiram od utorka srede. Jel neko skidao AS 72 u zrnu I koliko je bila vlaga ostalo mi pola parcel od 3 kj što je namenjeno za ambar ali nije bilo vise mesta .

- - - - - - - - - -

Pero kako si prošao sa kukuruzom u 2-oj duži,sa puta se videli da lepo vise klipovi.

2 kj je bilo 5143 a 2.5 kj 5276 po mojoj proceni ko sto sam napisao u gornjem postu. Mnogo bolji 5783 kojeg imam za skidanje jos 3.5 kj u Rit Ilandze i solidan i 5276 kojeg imam jos 5 kj.
 
Kod nas kad kradu to rade beracem, 1kj fali!
attachment.php


okretanje na sred njive i peglaj nazad.
attachment.php
 
Juce zavrsio sa kukuruzom prosek 3750 kg po jutru vlaga oko 13-14%.Prinos los a cena jos gora.Narednu godinu kao i ove malo kukuruza za arende i sebe ...
 
Ddragan jesi li skidao onaj kukuruz sto ga led satro,nisam nasao nigde kako si prosao sa njim???
Jesam,nesto je brano nesto vrseno pa tacnu klazu neznam ali nije mnogo losiji od onog gde ga grad nije dirao.
Presevani nije jos uvek skinut ali ga je plamenac unakazio,svaki klip je budjav.Kad ga budemo skinuli postavicu slike i prinos.
 
Kod mene kukuruz koji je grad zveknuo dao 60% prinosa od parcele gde ga grad nije dirao. Fao 300 mnoooogo bolje podneo grad od fao 500.
 
NS 6102 neocekivano lepih 12t/ha, vlaga 17%
NS 4023 8t/ha, plamenac ga je izbusio kao trsku, vlaga 16%
Ovu gamad sto kradu po njivama treba sabiti kao marvu:udri:
 
Ove godine sam prvi put skidao kukuruz u zrnu. Dve parcele od po 0.70 ha, hibrid Pineer N01, sejan na 22 cm. Sa tih 1,40 ha skinuto je otprilike (po mojoj odokativnoj proceni) oko 10.000 kg zrna, sto mu dodje malo jace od 7 t po hektaru. Kakva je godina, ja sam zadovoljan. Mislim da je trebalo cesce da ga posejem.

Vlagu ne mogu da izracunam, ali prilicno je suv. Skladistio sam na tavan, debljina je oko 70 cm. To je juce radjeno, videcu danas kakvo je stanje. Ali, mislim da ne bi trebalo da bude problema.

Ako sve bude kako treba, za sledecu godinu povecavam povrsine za krunjenje direktno na njivi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh