Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
bilo u pocetku povoljnih uslova za maksimalne rezultate pa isprovociralo biljke da ponesu veliku masu stabla.. i sada nece imati ni za sebe a ne za plod da doguraju do kraja...
 
KWS Korimbos,setva 17.04
2n83gcn.jpg
10gwrqr.jpg
Konsens sejan 18.04
157elww.jpg
143nw94.jpg
Kermes,Konsens i P1114 pomesani setva 18.04
28kotwx.jpg
eiz2q.jpg
Nisam birao,prosecni klip izgleda ovako,mislim da je u pitanju Konsens!
ojfdc7.jpg
Utisci su za sad prilicno zadovoljavajuci,lepo bi bilo da padne uskoro neka kisa kako bi zrno bilo sto dublje i teze!Imam i neki video,kad stignem postavicu ga

- - - - - - - - - -

Mislim da ce i ove godine malo redji sklopovi,malo ranije fao grupe koje su ranije sejane biti bolji nego ostali...Ovo je moja FAO 600 grupa P1114+Kermes i Konsens pomesani u sejalici i posejani.Oplodnja u pravo vreme jedino sad nalivanje je malo problematicno...dobro bi dosla kisa!Nije podgoreo
 
Najvažnija vest ovonedeljnog trgovanja na organizovanom berzanskom tržištu su prvi terminski ugovori u 2013. godini na kukuruz, soju i suncokret. Realizacija ugovora „na zeleno“ predstavlja prve reperne cene na tržištima žitarica i uljarica čija će isporuka uslediti u septembru. Velike vrućine kao da su uspavale učesnike na tržištu primarnih poljoprivrednih proizvoda. Nelikvidnost tržišta, slaba domaća potrošnja, odsustvo izvoza uz nedostatak robe se osete i na Produktnoj berzi, gde se kao posledica navedenih faktora količinski obim prometa u odnosu na upoređujući podatak iz prošle nedelje smanjio za 27,58%, dok je finansijska vrednost prometa manja za 21,80%. U brojkama posmatrano prometovano je 1.100 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 29.579.000,00 dinara.

Prvi ugovor za kukuruz novog roda je registrovan. Cena jednog kilograma iznosi 15,50 din/kg sa PDV-om, što je 14,35 din/kg bez PDV-a.
Ove nedelje je tržište kukuruza do pred sam kraj nedelje bilo dosta stabilno, da bi poslednjeg dana trgovanja usledio pad. Od početka meseca cena je, uz blage oscilacije, beležila rast sve do ovomesečnog maksimuma postignutog u sredu 19. juna kada je kilogram koštao 20,20 din bez PDV-a. Nakon toga je cena pala na 19,50 din bez PDV-a, što je ujedno i najniza cena postignuta ove nedelje. Ovonedeljni ponder iznosi 21,51 din/kg sa PDV-om (19,92 din bez PDV-a) što je rast cene u odnosu na prethodnu nedelju za 0,86%. Povoljni vremenski uslovi, dobro stanje useva i poslednji pad cene mogu biti indikativni pokazatelj kakva su očekivanja tržišnih učesnika što se tiče cenovnih kretanja u bližoj budućnosti.

Cena hlebnog zrna u poslednjih mesec dana se kretala u cenovnom rasponu od 22,20 do 22,50 din bez PDV-a, a tako je bilo i ove nedelje. Ponder je iznosio 24,03 din/kg sa PDV-om što je 22,25 din bez PDV-a. U odnosu na prethodnu nedelje cena je u proseku niža za 0,61%.

U trgovanju preko berze su realizovani prvi ugovori “na zeleno” na soju i suncokret.

Zrno soje rod 2013. sa isporukom u septembru je prometovano po 36,95 din/kg sa PDV-om (34,21 din/kg bez PDV-a), što je na dan trgovanja po srednjem kursu NBS iznosilo 300€. Ako se taj podatak uporedi sa poslednjim cenom soje starog roda (60,50 bez PDV-a) vidi se da je cena u ugovoru “na zeleno” niža za 43,45%.

Po istoj ceni je prometovan i suncokret novog roda. Kilogram je u proseku koštao 37,05 din sa PDV-om (34,31 bez PDV-a), u zavisnosti od srednjeg kursa na dan trgovanja, što je 300€ u dinarskoj protivvrednosti.

Pad cena kukuruza i pšenice uticao je na pad vrednosti PRODEX-a. Na kraju ove nedelje PRODEX je bio na nivou od 230,49 indeksnih poena, što je za 0,95% niža vrednost nego sa kraja prošle nedelje.
 
Nesto mi ovaj izvestaj skripi, nije bas najsveziji.Mislim da se ne odnosi na ovu proslu nedelju.
 
SARICU, kako nije fer?
Matic, komsije nemaju vise krava, moze neka druga zivotinja, recimo kvocka.
Aj da pojasnim, vidim da ste me pogresno shvatili.
ja nisam od tih srecnika koji su pokisli u julu! smatram da i bez te privilegije bolje cu proci da sad vise ne padne i malo zasusi, poremeti racune kavkulantima koji vec smatraju da ce ove robe biti na pretek samim tim i cena ::lose::::lose::
i kao sto pomenuh gore, komsije su rasprodali krave i ostali stocni fond koji je samo na stetu njihovu, tako da bi dobar rod napravio vecu stetu nego korist.
moje razmisljanje za dobrobit svih nas a ne da ''da komsiji crkne krava-kvocka'' nisam od te sorte!
al sto kaze MOMO bice kako bude
 
Bez dalje kise,na losijim klasama zemljista,nece biti nikakvog roda,pa takvima nece biti uteha i da kukuruz bude 40 din.
Kod nas (Subotica) situacija je vec vrlo losa,na nizim terenima kukuruz se jos nekako drzi,ali na visim je iz dana u dan sve gore i pitanje je kako ce se zavrsiti bez kise.
 
Uh neki dan sam bio u Subotici baš je loš kukuruz u odnosu na naš. Kod nas je situacija koliko toliko još uvek dobra ima delova gde je počeo da podgoreva ali nije tako strašno. Ulazio sam u jednu parcel u riti ,zelen je do dole ,oplodnja 100 % još samo da nalije.
 
Ma nema veze sto nece roditi ,,bice jeftin u svetu,, a i onako ,,nas kukuruz nevalja pun je aflatoksina!!!::jako_besan::::samo bes::
A lako moze da bude i novi rod malo problematican sto se tice tih toksina...Susa je glavni uzrocnik,tako su barem rekli!A na to niko nije racunao,ni drzava ni izvoznici...Videcemo za mesec dana kako ce biti,za V.Gospojinu ce sve biti jasno!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh