Krunjaci kukuruza, koji su najbolji za jedno dobro domacinstvo????

Prijatelji ,napravio sam krunjac verzija cakovca samo sto je malo veci.Uvecan je dob (46 cm),produbljena ladja,i ugradio sam ventilator.Sada hocu da pravim elevator.Interesuje me koliki razmak da napravim izmedju lopatica i koliko obrtaja treba da ima elevator.Unapred se zahvaljujem.
 
Ljudi, gde da nabavim zupcanik za moj krunjac? U pitanju je mali krunjac na Osijeckom univerzalnom mlinu UM-7. Unutra na osovini postoji jedan plasticni zupcanik koji pokrece drugu osovinu, ali se polomio. Veoma je slican malom zupcaniku na mesalici betona. Kontaktirao sam fabriku u Osijeku, ali ne mogu da mi pomognu. Znam da moze da se napravi nov na glodalici, ali ja bih kupio ako negde vec postoji gotov.
Hvala i pozdrav
 
Mislim da ovako izgleda krunjac za jedno domacinstvo.
151069114287742773635677.jpg
166212714287741873635765.jpg
Treba samo jos elevator da se napravi i gotov je.
 
Prijatelji ,napravio sam krunjac verzija cakovca samo sto je malo veci.Uvecan je dob (46 cm),produbljena ladja,i ugradio sam ventilator.Sada hocu da pravim elevator.Interesuje me koliki razmak da napravim izmedju lopatica i koliko obrtaja treba da ima elevator.Unapred se zahvaljujem.

daj neke slike prvo pa cemo da ti kazemo onda.
 
Malo se zapostavila ova tema,kakva su vam iskustva sa novobecejskim krunjacima kukuruza?Neki kazu lome sapuriku,neki kazu lome zrno...neki kazu ne okruni kako treba??
 
Jedno pitanje. Naime, imam krunjač Golub, kupljen na sajmu u Bijeljini prije par godina. Mašina me odlično služi no problem je uvijek bilo to što nisam imao elektromotor da ga pogonim već je moralo preko traktora a to mi je velika komplikacija jer nemam baš veliko dvorište pa je veoma teško ugoditi položaj krunjača, traktora i svega ostalog. Stoga sam, u nedostatku boljeg rješenja i trofazne struje, nabudžio monofazni elektromotor od 1.8 ili 2KW ali sa 2900 obrtaja preko dva stepena redukcije uz pomoć remenja i remenica. Sve to funkcioniše ali taj motor je ipak slab za ozbiljniji rad a krunim dosta često, imam dosta gubitaka na remenju, zimi ga je veoma teško pokrenuti jer se remenje ukruti.

Nedavno sam konačno dobio trofaznu struju pa se omišljam u kupovini trofaznog motora odgovarajuće snage i broja obrtaja (1420 o/min). Trenutno imam opciju da izaberem izmedju dva motora - jedan AEG sa 4kW i 1390 o/min sa originalnom sklopkom i nekih 5m kabla i jedan AEG od 9kW sa 1420 o/min no bez sklopke i kabla. Oba motora imaju istu cijenu od 100E. Koji bi po vama trebao da izaberem? Meni se lično svidja više ovaj jači (oba su isprobana i rade bez problema) no tu me čeka i kupovina kvalitetne sklopke.

Dakle, koji da izaberem?
 
"Dakle, koji da izaberem?"
@zombie_666

Prijatelju, i ja imam sličan krunjač, proizvodnje BPS i oni su fabrički ugrađivali trofazni elektromotor od 3 kW sa 1420 ili 1180 obrtaja sa pogonom "šneka" za utovar okrunjenog zrna u prikolicu, a sada imam na takvom istom krunjaču trofazni motor "Končar" od 4 kW 1420 obrtaja i sigurno ima viška snage, tako da će ti slabiji motor iz ponude biti sigurno dovoljan za pogon tvojega krunjjača.

Pozdrav od Mirka iz Kule.
:cao:
 
zombi 4 kw je više nego dosta onaj od 9 može da kruni , šrotuje i pride tera još neku traku do krave da ne moraš ti da nosiš
 
Motor od 4kW mi je otišao ispred nosa, ostao mi samo onaj od 9kW. Bojim se da nije prejak za moje potrebe ali opet, bolje imati viška snage.
 
Ma imam ekstra dobru struju, nedavno sve novo postavljeno, zaseban vod od sata ka garaži, ekstra debeli kablovi i osigurači no djeluje mi preveliki i mnogo težak. Skontaću se narednih dana.
 
Taj motor u startu kad krece povlaci oko 25kw, pa sto rece Spajki treba biti opremljen za to. Inace ja imam Cakovec kk3, cija je kopija taj Golub (Ljudevit), a rodjak je kupio kao i ti u BN taj zeleni.
I mogu ti reci da je ipak samo blijeda kopija Cakovca. Inace moj pokrece motor od 2,2kw 1430o/min (monofazni) i nikad nismo imali problema, jos sam ja prosirio izlaz na ladji tako da moze kad ga potjeras slistiti i do 4t/h. Uz moj je dosla spirala sa dva izlaza za pakovanje u vrece.
 
Ma neću gotovo sigurno uzimati taj veliki motor, nemam ga gdje ni staviti, ogroman je, morao bi praviti novi nosač u potpunosti. Najgore je naći motor zbog remenice, jedna prevelika, druga premala, treći motor je nema nikako a mnogo skupo da se remenica napravi, mene je ljetos jedna remenica na sječki za kukuruz koštala 50KM da se napravi na strugu a nemaš je šta vidjeti, disk prečnika 50mm i debljine 20mm. I ja isto imam tu spiralu sa dva izlaza, odlična stvar jer odmah pakuje u vreće, kada se "punjač" izvježba može da napuni vreće na 50kg sa samo par kilograma greške. Inače, jedina mana koju moram da istaknem kod ovog krunjača je mali kapacitet spirale, može da se desi da počne da presipa dole na ulazu ako se istresa mnogo klipa gore.

Kako god da okrenem, meni ovaj krunjač zlata vrijedi. Kada se samo sjetim patnje sa Odžak krunjačem gdje ubacuješ klip po klip a posle moraš i da čistiš kočanj/tekunj i kupiš kukuruz u vreće...uh, sav se naježim od same pomisli na takav rad. Sad za par sati spremim 5t kukuruza za prodaju (kada krene prodaja), upakovano, kočanj uklonjen, sve kao u bajci (sem prašine, nje je se teško riješiti). Mislim da ću ove godine imati oko 15 tona zrna za prodaju.
 
Nije bas u vezi krunjaca ali tu je to.Naime,sta mislite,moze li motor od 9-10kw pogoniti traktorski prekrupac,znate sigurno na koji mislim,onaj sto moze da melje cijeli klip?Ne mogu da nadjem tehnicki podatak o potrebnoj snazi nigdje,ima li neko mozda slican prekrupac sa elektromotorom?
Inace,za krunjac sam uzeo motor od 4kw,radi fantasticno,juce sam ga ugradio i isprobao,ma to je fantazija,preporodio sam se
 
Nazad
Vrh