Kruška

Нема у близини кућа. Види се да је рађено. Висина је око 2,5 до 3м. У близини нема других крушака. Углавном је кајсија и нешто винограда. Граничи се са шумом па не знам да ли то може бити извор болести да купим то да изрежем.
 
Mislio sam da pitas komsije sto imaju njivu pored tvoje.Ma nije problem u sumi,nego je malo ne zgodno sto ne znas koja je sorta, mozda je dobra pa uzmes neke pare a mozda je losa pa dzabe ulazes u njih.Mada je sad kasno da mozes nesto drugo da uradis na toj njivi.Moj savet uradije onako sa manjim ulaganjima i vidi koja je sorta i kako se prodaje pa posle odluci staces.



Naredni postovi prebačeni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?3342-Plasman-kruske
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav svima. Dok je toliki sneg ajmo na forum.:ppozdrav:.
Imam jedno pitanje u vezi djubrenje. Moje kruske ove godine ce puniti 4. godinu. Krajem decembra u redovima sam bacio stajsko djubrivo i zakopao pod zemlju. Ja mislim ,da bi bilo dobro baciti i nesto od vestackog djubriva. Neki NPK . Sta vi mislite ,sta bi bilo idealno staviti? Ove godine planiram ,da uradim i navodnjavanje. Znaci nebi trebalo biti problema.
 
@lajbi
uzmes uzorak sa dubine asova na pet mesta pomesas i odvojis jedan kg, uzmes isto tako sa dubine od 30cm ili dva asova i odneses u polj sluzbu, besplatno ti odrade analizu i ne rabijas glavu sta fali ;)
Kakva su vam iskustva sa zecevima, jel jedu kruske oni? Ja se plasim od ovolikog snega da ce da navale


O zečevima u posebnoj temi: http://poljoinfo.com/showthread.php?1997-Srne-i-zečevi-(glodari)-na-voćnjaku
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala svima za savete, Ja mislim da stvarno treba odnedi zemlju na ispitivanje i tacno cu znati sta je problem ili sta fali.
 
Sada bi trebao da baciš neko azotno đubrivo urea ili kan ili an! Zavisi kakva ti je reakcija zemljšta dal je kiselo ili alkalno. Sada ti nije vreme za bacanje nekih kompleksnih mineralna đubriva. Treba da znaš da si ti već uneo određenu količinu azota,fosfora i kalijuma sa tim tvojim stajnjakom. Uradi sad N-min metodu da vidiš koliko imaš azota u zemljištu.
 
Nije loš prijedlog da uradiš analizu...jedino ako možeš doprijeti zemlju od snijega?
 
Deran ...Uradi sad N-min metodu da vidiš koliko imaš azota u zemljištu.... Izvini ,al ovo sad nerazumem . Objasni mi molim te.
Jel onda NPK
7-20-30 ,da odlozim za malo kasnije vreme?
 
Ni meni nije jasno zašto sada azot?
Do početka vegetacije taj azot će da nestane, ovo je februar mjesec i mislim da sada bacati prihraneu nema neke velike koristi.
Ja sam već đubrio sa 7-20-30 oko 20 decembra i to tako što sam ga rasturio po oranju i onda zakultivirao, a pred cvjetanje idem sa prihranom, da bi voćka bolje i jednako procvjetala.
 
Ja sam planirao sa KAN-om, mada možda stavim malo i UREEc čeisto da produžim vrijeme djelovanja prihrani.
Nisam nikada koristio folijarnu prihranu kao "osnovnu" prihranu, ubacim posle cvetanja (kad se formira plod) malo kad prskam i to je to.
 
Lajbi prijatelju kompleksno đubrivo formulacije 7:20:30 ili tako neke slićne formulacije ti se ne baca sada to jest na proleće! Ovim đubrivom đubriš pri osnovnom đubrenju u novembru-decembru mesecu, a moj predlog ti je da uradiš N-min analizu zato što ti se ovom analizom utvrđuje sadržaj mineralnog(organskog) azota koji je biljkama pristupačan odnosno koji biljke mogu da usvajaju. Tu analizu naravno ne možeš raditi sada po snegu ili ako ti je zemljište previše vlažno! Ova analiza ti se plaća mislim 400-500 din po sloju 0-30cm. A đubrenju sa azotom pristupi tamo krajem februara ili marta meseca. Sada je još rano za kan ili ureu!:osmeh:
 
Deran, nije kasno ni u proljeće sa NPK, još bolje ako ga neki snijeg u februaru ili krajem februara rastopi i unese u zemljište pri topljenju. Azot treba davati krajem aprila ili u maju, najbolje u 2 navrata sa manjim količinama da biljka to usvoji.

Možda nisam dobro razumio, ali nisam ni ja čuo za folijarnu ishranu kao osnovnu prihranu u proljeće jer je to prihrana koja biljka usvaja preko lista, dakle kad se list potpuno oformi i očvrsne. Čak i kad je u cvijetu ne treba davati, jer tad listići tek kreću rasti i razvijati se, pa nema potpunog efekta. Nabolje krenuti kad su plodovi u fazi razvoja, mada ne treba pretjerivati.
 
Pazi može se bacati neko kompleksno đubrivo ali ne baca se sada! A pogotovo nikako ono formulaciju koju si predložio 7:20:30. Ako lajbi oće baš sad da baci neko kompleksno đubrivo onda treba da primeni neko u kojem je veći sadržaj azota. Jer kako se približava vegetacija tako treba povećati sadržaj azota. Jer ti ako primeniš gore navedenu formulaciju(7:20:30 ili 8:16:24) sada u ovo vreme nebitno danas juče nego u februaru martu to ti je praktično djubrenje na rezervu sa kalijumom i fosforom! Isto tako ureu kada razbaciš po površini zemljišta treba da prođeš nekom frezom ili nekom mašinom kojom ćeš granule uneti u zemljište(minimum 5cm), jer ako ostane na površini zemljišta dolazi i do 30% gubitaka u azotu.
 
NPK sam pribacio još krajem oktobra. Ranijih godina (zbog podsticaja) sam to radio u proljeće.
 
Ja ostavljam ono regresirano đubre za iduću godinu.
Pošto mi dobijemo đubre u aprilu ja ga ostavim za narednu godinu i onda ga bacam novembar decembar zavisi kad mognem.
 
Nazad
Vrh