Kruška

Imam kuma koji radi za galeniku oko 20god. Tacno znam sta je bitno a sta proseravanje
 
momci ako nije problem bacite oko na temu dunje,ima tamo neceg zanimljivog vezanog za krusku oko jedne od najvaznijih zastita za zivot kruske,naravno kog interesuje i kome nije tesko,jer se retko spominje takva tema i ta vrsta zastite a mislim da ce mnogima pomoci
Oprostite sto prekidam vasu raspravu,ali sam morao jer je ovo bitnije od vase rasprave
 
Pre svega nadji prijatelje zaštitare jer ovi drugi mogu da ti pojedu 500e po hektaru nizašta. Ne postoji tačan šablon prskanja, tako da kolege koje šalju link o prskanju gadno greše. Ono što preporučuju za prskanje tokom godine je čista komercijala. Upola prskanja pravovremenog, pun pogodak.

- - - - - - - - - -

Za koliku površinu i kakvu sadnju trošiš toliku tečnost?

- - - - - - - - - -

Nije problem, imam dobre stručnjake koji me ne lože, sledeće prskanje krajem februara, kolika je površina i koliko bujna podloga?
 
Mislio sam neki okrvirni plan da ispisete , znam i ja da sve zavisi od situacije u vocnjaku ..
Konkretno moje sledece prskanje je ulje + bakar , najverovatnije ste i vi mislili na to krajem februara
 
Него, користите ли крушку код куће? Мени је у фижидеру остало још пар комада ал' зато су ту џемови (посебно од Виљамовке и С. Марије, микс са бресквом и микс са смоквом), компот је да се распаметиш (да ме није срамота целу теглу би смазао у цугу) а кад дође неки гост, нема вињак, коњак, виски, може само да бира између Виље и С. Марије и јачине 57° и 50°.
Нису ове сорте за сушење ал' ћу пробати следеће године.
 
Smanji malo kolicinu alkohola jako je to...

- - - - - - - - - -

Shvati da ako kvalitetno odradiš 1ha krušaka, imaćeš 20t. Ako prodaš na 0.4e dobiješ 8000e. 15 prskanja koštaju oko 200e, djubrivo i obrada oko 400. Neka su troškovi 1000, ostaje 7000e, mesecna plata od 600e. Ovo nije pravilo ali to je suština...
Zar nije malo 20 tona sa hektara? U knjigama pise od 50-80 tona, naravno gusta sadnja!

- - - - - - - - - -

Shvati da ako kvalitetno odradiš 1ha krušaka, imaćeš 20t. Ako prodaš na 0.4e dobiješ 8000e. 15 prskanja koštaju oko 200e, djubrivo i obrada oko 400. Neka su troškovi 1000, ostaje 7000e, mesecna plata od 600e. Ovo nije pravilo ali to je suština...
Zar nije malo 20 tona sa hektara? U knjigama pise od 50-80 tona, naravno gusta sadnja!

- - - - - - - - - -

Shvati da ako kvalitetno odradiš 1ha krušaka, imaćeš 20t. Ako prodaš na 0.4e dobiješ 8000e. 15 prskanja koštaju oko 200e, djubrivo i obrada oko 400. Neka su troškovi 1000, ostaje 7000e, mesecna plata od 600e. Ovo nije pravilo ali to je suština...
Zar nije malo 20 tona sa hektara? U knjigama pise od 50-80 tona, naravno gusta sadnja!

- - - - - - - - - -

Shvati da ako kvalitetno odradiš 1ha krušaka, imaćeš 20t. Ako prodaš na 0.4e dobiješ 8000e. 15 prskanja koštaju oko 200e, djubrivo i obrada oko 400. Neka su troškovi 1000, ostaje 7000e, mesecna plata od 600e. Ovo nije pravilo ali to je suština...
Zar nije malo 20 tona sa hektara? U knjigama pise od 50-80 tona, naravno gusta sadnja!
 
Него, користите ли крушку код куће?

Mi smo pravili domaci sok , tj.moja majka :cvetic: za nepoverovati koliko je bio dobar, ali se nije dugo zadrzao ,em smo ga mi cepali ,em svako ko dodje bukvalno trazi , poceli smo sa kajsijom pa posle sa kruskom , jos uvek ima pekmeza , a mislim i kompota, mada kompot nesto ne volim.. Ja sam bio zaduzen za rakije :osmeh:
Konkretno od kruske sve sto se napravi je za moj ukus stvarno odlicno , sok , pekmez, kompot ,rakija, tako da stvarno ima puno prostora za preradu , jos kad bi se ulozilo u tehnologiju preprade, registrovanje prodaje itd.moga bi da bude ozbiljan posao.. Nisam se puno raspitivao na tu temu ,ali ako bude problema sa plamanom voca kad ozbiljnije stigne rod, moracu da se pozabavim time..
 
Hvala unapred. Inace da se pohvalim juce mi je stiglo resenje da me odbijaju za subvenciju! Naime voce se nalazi na 3 parcele spojene koje imaju zajedno 64 ara ali vocke se nalaze fizicki na 43,24 ara i to nije pola hektara koji je minimum pa se ti Bane cesi! A da je i to onda bi opet nesto nasli i tako u krug...
 
Druze meni su odobrene subvencije u iznosu od 35000 , racun za sadni materijal je bio 420kom x 250din, za povrsinu od 0.5ha .. Dok sam im skupio dokumetaciju i dok sam poplacao posedovne listove , planove parcela, raznorazne potvrde , vreme i gorivo , zvao sto puta , zajebancija ziva.. Da sam rasadnicaru platio bez racuna , ustedeo bih vise , dobro njemu , dobro meni ...
Lepo je to od njih sto subvencionisu sadni materijal , ali po meni za menj povrsine skoro da je i zanemarljivo.. Ne omalovazavam 300e , ali kazem da bih bez pairologije bolje prosao.
Sadim na prolece jos 0.5ha i veruj mi da se necu ni cimati oko konkursa..
 
Shvati da ako kvalitetno odradiš 1ha krušaka, imaćeš 20t. Ako prodaš na 0.4e dobiješ 8000e. 15 prskanja koštaju oko 200e, djubrivo i obrada oko 400. Neka su troškovi 1000, ostaje 7000e, mesecna plata od 600e. Ovo nije pravilo ali to je suština...

ako kvalitetno odradiš prskanje kruške sa 15 prskanja to je točno ali cifrra ti je samo za jedno prskanje kada je u pitanju najjeftiniji fungicid i kraft protiv buhe+ okvašivač više od 130 eura za hektar,a da ne govorim o sistemičnim fungicidima ili moventu kada bi bilo sve po Ps-u 15 prskanja s prihranom folijarnom i navedeni fungicidima,sistemicima i insekticidima pa oko 1000 eura je cifra
 
sunce ti ljubim 15 prskanja pa to je cista hemija kakav je to kvalitet voca kad mu je kora 10tak puta bila natopljena raznim hemikalijma
 
sunce ti ljubim 15 prskanja pa to je cista hemija kakav je to kvalitet voca kad mu je kora 10tak puta bila natopljena raznim hemikalijma

За своје потребе су довољна два прскања годишње бакром.
За добијање високих приноса и крушака на којим се можеш огледати потребна је сва та хемија. После свих киша ове године ја сам мислио да моје крушке неће ни на шта личити. Међутим било их је без иједне мрље, али и оних које су имале мрља. Конферанс је рецимо био лијеп за сликање.
 
Mi smo pravili domaci sok , tj.moja majka :cvetic: za nepoverovati koliko je bio dobar, ali se nije dugo zadrzao
А сок није могао да се задржи уопште; попије се исти дан. Пошто Бане пита за рецепт: у велику шерпу сипам мало воде на дно па је напуним крушком до врха и поклопим. Ту се мало обари на пари, само док промени боју љуске, па онда у млин за парадајиз (цела крушка, са све љуском и семенкама) два пута (док се крушка меље мало се додаје лимуновог сока да не потамни). Сок се одлије а остатак се зашећери по жељи (пекмез, џем, мармелада) и класично искувавање. Ако се спрема са џемфиксом онда је готово за двадесетак минута. Конзерванс ништа, само се сипа врућ у вруће тегле и добро затвори па се окрене да стоји на поклопцу (нови) једно 5 мин. (обратити пажњу на затварање иначе ошури руке код окретања).
Ракија, класика: прва рука се пече док има алкохола да пали ватру. Друга рука исто: алкохола има док је у прихватном суду 60° и одмах прекидам (испирање од метила кроз воду, на прелив). Разблаживање дестилованом водом, по жељи, у трајању од месец дана, након 3 месеца лежања.

- - - - - - - - - -

sunce ti ljubim 15 prskanja pa to je cista hemija kakav je to kvalitet voca kad mu je kora 10tak puta bila natopljena raznim hemikalijma
Ајд споља; а системици изнутра! А шта да кажемо за јабуку? У просеку 10 више од крушке. Плус у коморама 2 тровања гасовима.
 
Poslednja izmena:
subvencije

Razumem te, mene je samo koštao pokušaj da uzmem subvencije. 1000 sadnica viljamovke platio sam tada 200.000,00 dinara, vratili mi 30.000,00 a papirologija me koštala 45.000,00 (spajanje njiva, prenosi....) Iste sadnice sam tada mogao da kupim na 140,00 dinara. Jedina prava subvencija bi po meni bila da ti neko pokloni sadnice, ja neznam šta rade naši instituti...

- - - - - - - - - -

Ja govorim i o tome da se previše prska voće bez potrebe, pale vas i preprodavci i zaštitari...
 
Primetio sam na kruškama da su neke grančice crne, o čemu se radi, imam svega 10ak komada pa nisam baš iskusan?
 
Crne osusene ili crne kao garave , a zive ?
Ako su crne i osusene , moze biti ervinija ili kao sto je slucaj kod mene, nekog crva koji se ubusu u grancicu i ona pocrni i osusi se.
Ako je crna kao garez , cadj, a grancica ziva , onda moze biti da si imao problema sa kruskinom buvom , a posledica toga je gljiva cadjavica , koja tako zgleda kao garez crno...

To je moje misljenje, neiskusnog i samoukog vocara u pokusaju :osmeh:

Najbolja bi bila neka fotografija, pa neko do iskusnih drugara da prokomentarise..
 
Nazad
Vrh