Krompir

dscn0763.jpg

dscn0762.jpg

dscn0761.jpg

dscn0760.jpg

dscn0759.jpg

dscn0758.jpg


- - - - - - - - - -

dscn0757.jpg

dscn0756.jpg
 
Zalivanje krompira pri nicanju po potrebi, pri zametanju krtola, u cvetanju, u fazi od 50-80 dana intenzivno. U sustini, neces pogresiti ako zalivas 10-20 l/m2 svako malo, tako je i najbolje. Najgori nacin zalivanja je u redove/vitare. Posle toga topom slabog pritiska/velikih kapi, mada ako krompir dobro zatvori redove ciminom i to je u redu.

Pitao bih, dal je neko koristio galenikinu zamenu za senkor? Velton je u pitanju. Prskao zakupljenu njivu, zapustena u majcinu. Prskanje po suvom, i suvo je bilo sve do danas. Nista nije uspelo... Mozda sam trebao sacekati da niknu trave vise? Sada je kao cetka od sitnih trava, nema cega nema...
 
Moze i Velton i Senkor posle nicanja. Znam komsiju koji je prskao krompir sa fest ciminom, uspelo prskanje, oprzio velike listove, malo stopirao, ali je u sustini bilo OK. Naravno ne preporucujem nikome. Narocito je lose dva ili vise puta prskati senkorom. Trebao sam zaliti pa posrkati sve da mu... Izgleda da mi ne gine nekoliko spartanja, uskolisno prskanje kasnije i kopanje/plevljenje. Nije ni mala njiva, 50 ari....
 
Hah, tretirao sam jos jednom parcelu sa Veltonom, i uspelo je prskanje! Stradala i lipica i tatula! Imao sam veliku brigu, ali krompiru ipak nije nista... Sada samo nesto da izaberem za uskolisne, al to cu malo kasnije, pre nego zatvori redove. :)
 
Ovo sam danas primetio na listovima krompira. Da li je to nešto opasno ili ne? Krompir je za sopstvene potrebe i totalni smo početnici u povrtarskoj proizvodnji. Hvala prijatelji unapred.



 
Da li je ovako na svakoj cimini? Moze biti da je ovo odlika sorte, mislim da recimo Kleopatra ima sarene liske.
 
Čitam ovu temu i vidim da je većina izuzetno profesionalna u ovome. Većina radi velike površine i svako ima neki svoj način kako i šta radi. Da li bi neko mogao da izdvoji par minuta vremena i jednom početniku kao što sam ja u par reči kaže koliko zalivati i najbitnije kada zagrtati? Mogu i da slikam da vidite kako sada izgleda ako treba. Puno pozdrava i hvala unapred.
 
ovo burazeru sigurno nije sortna osobina Kleopatre,jest da ima svetlozeleno lišće ali tu ti kao što sam napisao fali prihrana preko lista.
kod mene na poslednjoj slici je Kleopatra i ni jedan list nije takav
 
Ok. Proverio sam sa ocom, i u pitanju je bila Kleopatra, sa takvim liskama, pretprosle godine mislim. Nemoguce je da je u pitanju nedostatak mikroelemenata, jer mi na istoj parceli karera nije imala takve liske. Mogao bih da progutam da je virus, ali i u to sumnjam. Obicicu svoju kleopatru od ove godine danas, sutra, pa cu se javiti ponovo.
 
Nazad
Vrh