Kompostiranje

dali koristite neke preparate ili samo negašeni krec , ako nemozete ovde pošačkite mi poruku :osmeh:
 
Ja ne koristim nikakve preparate. Kad sam pocinjao sa kompostiranjem, uzeo sam neki preparat i u jednu gomilu stavio a u drugu ne. Gomila sa preparatom je brze "krenula" ali na kraju procesa nisam primetio neku razliku. I ako uzimas nesto, nemoj da platis preskupo. Ja koristim stari kompost i krupne nerazlozene delove iz starih gomila.
Sto se tice kreca, mozes dodati ali nije neophodno. Pre dodavanja ga sto vise usitni, najbolje ko zrno psenice. Ostavis grumenje na vazduhu i ono povlaci vlagu i kruni se. Pomognes malo i cekicem ;)
 
Po ovom kijametu definitivno nema kompostiranja. Sa jucerasnje temerature u figuri od 44.5 srozala se na nepunih 20 stepeni. Mozda nema ni toliko,mozda i malo vise, ali ja sacekao da ocita termometar do 16 i zbrisao koliko duva kosava. Da je prekrivam necim, ne pada mi napamet , kako zna.
@borca1... Svaka hemikalija, kao i lepak je toksican na organizme, a pogotovu na sicusne mikroorganizme. Medjutim predpostavljam je u zanemarljivom procentu, pa probaj da kompostiras tu ivericu. Nije lose da u startu koristis neke mikroorg. u vidu supstrata, a kasnije ti ne treba, jer ces predhodno zaraziti gomilu, a i samo podrucje gde kompostiras.
Evo malo slika mog kompostiranja, kada je bilo lepse vreme i na kraju slika seckalice koju smo dobili od opstine:
photo0589.jpg
photo0597.jpg
photo0594.jpg
photo0631.jpg
photo0632.jpg
photo0638.jpg
photo0640.jpg
 
Ma ona bi trebalo po jacini, izgledu, velicini, a i po ceni od 2000 evra, sve da proguta. Ja je jos nisam pustao u pogon, na brzinu sam je pogledao i uslikao po zelji Nebojse. Videcemo.. kolege su seckale za probu grane, stabljike kukuruza.. Kako mi pokazivali odokativno, oko 5 cm su komadici, sto i nije bas sitno. Mozda moze da se steluje. Moracemo da je fiksiramo na neku manju prikolicu ili nesto slicno tome, da bi bila mobilna-prevozna, jer je preteska. Motor je samo 50 kg.
 
Dobra mašina nema govora.ako je motor 50 kg onda ima i snage.
koliko je snaga motora za tu makinu?
 
Kako da napravim kompost od slame. Secku za slamu nemam a bala imam oko 500. Znaci ogromna gomila tako da je to tesko mesati.postoji li sistem da ja to slozim i da ne diram dok ne bude gotovo.vremena da cekam imam.Stajnjaka nemam jer sve kolicine zaoravami cak mi fali. Razmisljao sam da redam red slame pa malo negasenog kreca pa red slame i sve tako i na kraju da zalivam vodom u kojoj bi predhodno drzao koprivu petnaestak dana da se dobro usmrdi. Da li bi moglo ovako? Ako ne moze bez kiseonika ja jedino posle svakog sloja slame da stavim neka creva na koja bih izbusio rupe i da ih stavim na metar razdaljine da moze vazduh da ulazi jer bi to bila velika gomila za mesanje.
 
Uuuu pa mnogo je kume :osmeh:
Šalim se malo, ali jeste mnogo, trenutno nemam predstavu ni kolika je to gomila.
Tu sad ima par stvari:
Prvo je to što je teško za prevrtanje. A trebao bi prevrnuti koji put.
Drugo slama je siromašna sa azotom. To sa koprivom bi pomoglo ali samo ako bi bilo puno tog pripravka od koprive. Trebao bi dodati azota u nekom obliku. Najbolje nešto "zeleno" ili stajnjak, ali ako nemaš može i urea ili kan. Možda imaš osoke?? Možeš dodati i sitno izmrvljen negašeni kreč. I da malo podigne temperaturu ali i pH.
Treće, slama vrlo slabo upija vodu jer ima onu voštanu prevlaku. Treba nekoliko puta da se prevrne i pokvasi da bi se izlomila i upila vodu. Ili da je nekako iseckaš, ali i to je posao.
Probaj jednu količinu da složiš tako što ređaš sloj slame pa zalivaš rastvorom đubriva ili posipaš đubrivom svaki sloj. Ide ti jedno 1,5 kg na 100 kg slame. Bitno je da nekako obezbediš vlažnost a u slami kiseonika bude dovoljno s početka dok se gomila ne slegne.
Nebi bilo loše i da dodaš statog komposta kao inokulat ili nešto od gotovih preparata
 
Stvarno je mnogo... i bilo bi greota da je usput ne iskoristiš i u neke druge svrhe. Grejanje rasada i plastenika je stara priča ako se baviš povrćem. Duboko zastiranje pod stoku ako imaš stoke i malo veću štalu koju posle možeš da čistiš nekom mehanizacijom (Joel Salatin sistem). Možeš čak da greješ kuću (Jean Paine sistem).
Kako god rešio bilo bi dobro da napraviš probu na manjoj količini uz obavezno dodavanje nekog inokulanta. Ta proba će ti ujedno biti i dobar starter inokulant za ostatak slame.


Definitivno bolje od ovih 7.5 KW... Ranbobas šta su oni razmišljali kad su kupovali ovo čudo?? Možda je priča sa Muhamedom i bregom u pitanju :)
 
Povrcem se ne bavim taj kompost bih koristio u ratarstvu.imam oko 40 ovaca i dve krave i stvarno ne stedim slamu da bih je sto vise pretvorio u djubrivo. Na gomili mi je pola stajnjak a pola slama.problem je sto slama ne stize da se "zgori" u stajnjaku. I na kraju opet mi ostaje velika kolicina slame pa pokljanjam po selu. Onda razmisljam da je bolje da je pretvorim u bilo kakvo djubrivo i zaorem u svoje njive. Kako bi bilo da dodajem ovciju vunu pomalo u slojevima da bi drzalo vlagu?

- - - - - - - - - -

Povrcem se ne bavim taj kompost bih koristio u ratarstvu.imam oko 40 ovaca i dve krave i stvarno ne stedim slamu da bih je sto vise pretvorio u djubrivo. Na gomili mi je pola stajnjak a pola slama.problem je sto slama ne stize da se "zgori" u stajnjaku. I na kraju opet mi ostaje velika kolicina slame pa pokljanjam po selu. Onda razmisljam da je bolje da je pretvorim u bilo kakvo djubrivo i zaorem u svoje njive. Kako bi bilo da dodajem ovciju vunu pomalo u slojevima da bi drzalo vlagu?
 
Ne znam kako bi bilo to sa vunom. Ako ti slama ostaje u stajnjaku nerazlozena, to mozes resiti vlazenjem i prevrtanjem i dobices odlican kompost. Samo ima posla oko toga.
Kompost je djubrivo koje se zbog svoje vrednosti najvise koristi u povrtarstvu. U principu se za ratarstvo ne isplati. Bolje ti je da ono sto znas da ce ti biti visak odmah zaores uz dodatak azotnog djubriva, nego da baliras i skupljas i posle ne znas sta ces sa tim. Mozda jos da poprskas nekim od ovih preparata za bolju razgradnju org. ostataka. Tako bi koliko-toliko odrzao nivo humusa u zemljistu.
 
vlad ja da imam tolko slamu i ovce uopšte nebi razmišljao za kompost.imaš li ispust bez krov obor,tu bacaj slamu pusti ovce tu da setaju plus sneg kiša,sa noge će ga same rastrve,ovce najviše pišaju,tako kad budeš čistio duša u zubi.ja sam pravio kompost i dvaput je gomila bila veća od mene,non stop sam u vodu razmešavao kokošinjci i polivao gomilu,sad je gomila do moj pojas,nadao sam se da ću da imam više,a sve sam bacao seno slamu travu lišće pepeo granke trula drva lišće.
 
Ispust nemam pustam ih napolje da idu kuda oce a neda mi se da ga zato pravim ovako im je milina.a u stali trpam slame ovce ciste ko da spavaju na livadi. Na kraju cu opet pokloniti.imam jednog komsiju sto ima dosta govedi a nema sena.kaze ko lude jedu slamu a kravice 300-400 kila jadne...ma poljoprivreda je u mom kraju sprdnja. Ponegde se neko izdvaja ali voleo bih da je kod svih dobro stanje. Da napomenem da mi ta slama nije u balama nego strpana u gomilu. Hteo sam reci kolicinski 500 bala kako bih objasnio kolika je to gomila.
 
jasam 30og stavio jedno 80dzakova komposta od bukovace zajedno sa krecom i bio sam danas vidim daje pocela da greje normalno pokriveno sa najlonom
a pored negašenog kreca bacio i malo veštaka stavicu slike sutra ako uspem
 
Formirao pre 4 dana jos jednu figuru i evo je danas podigla temperaturu na 54.4 stepeni. Moracu u toku veceri da je prevrnem,a pada kisa, hladno je i ne svidja mi se nikako da to danas radim ,ali moram. A ona figura predhodna koja je dozivela onaj kijamet od kosave i temp. ispod nule, kompletno se zamrzla, morao sam da razbijam vilom smrznute gromade. Trebalo joj je vise dana da se pokrene sa mrtve tacke, jer je temp. unutra bila niza od spoljne. Sada i ona radi punom parom, juce prevrnuta.

Imam na lageru jos jedno 15-ak m3 stajnjaka koji treba da izbacim iz bazena(planiram tu toviliste za svinje), a hteo bih sve da iskompostiram, tako da ce biti ovog proleca "lepa igranka" uz vilu i lopatu. A ona seckalica iz opstine sto se mene tice ne vredi dve pare, a kamoli 2000 evra, jer mi ne vrsi posao, ne sitni slamu, kuninu(sisarka, sapurika, kako vec je zovete). Rekose da ce da nabave neku manju, a do tada cu probati na mlin za prekrupu sa sitom od 8mm- 1cm da usitnim, a probasu slamu i da ne sitnim, raspasce se, samo malo vise vremena ce trebati.
 
Nazad
Vrh