Kombajnski motori

telnett@ izgleda da nisi u sustini teme...Jesi li tvom 780 oduzeo kolicinu vode ili ne?Zasto si se mucio zbog zanemarljivog litra vode?Pa to je samo 1/15 od ukupne kolicine :osmeh:
Ajd' razmotri malo presudu, vidi nesto ovo- ono pa koriguj.Znacilo bi mi :ppozdrav:
 
Kako sam preleteo po temi mislio sam da ce ovo znaciti kako je odradjeno jer ovako je nivo u hladnjaku uvek isti sad koliko moze zacepiti celija da se ne greje nebih znao ali bih isao metodom uzaludnih pokusaja zacepio pa ako se greje zamenuo hladnjak . Na znam kako izgleda to na 142 ali bih staavio ovako nesto ako nema tj odrzavao bih uvek pun hladnjak ( na vrhu hladnjaka ima malo crevo koje dozvoljava da izadja vazduh iz vrha hladnjaka docepa ) . Sto se tice zasto sam to namontirao to je zato sto je konstantno kapala voda na cevcicu pored cepa pa je motor pocimao da dize temp kada je iskapao odredjenu kolicinu vode .
 
Pa pomenuo si litar vode. Sta bi tek bilo da je nestao 1,oo1lit. ili sacuvaj boze 5lit?
Nego... jel presuda jos na snazi? Ajd' smanji bar malo :cvetic:
 
Koliko je iscurelo iz motora pre montaze posude kada je krecao da se greje neznam ( sigurno par litara ) jer sam dolivao koliko je falilo bez da sam gledao koja je kolicina u pitanju u hladnjak . Govorio sam za ovu kolicinu da je falilo iz prelivne posude ( koja je pre rada napunjena puna ) tj koliko je izgurao usled sirenja vode u kompletnom sistemu .
 
Ovako mozemo do sutra-gde si tu si.Nema mi druge do da prihvatim presudu. ::sramota::
 
Flasa od c.cole je 2lit.Nagradno pitanje je koliko lit. stane u burence zmajevog hladnjaka ?
Drugo, koliko se celija u % sme zatvoriti? Jel potrebno kockanje, a krenulo se u zetvu?
Trece, ispusti svom Zmaju pominjanih 5 lit. u zitu, pa da cujemo...
Cetvrto, ima veze kakav je kombajn. Babu mozes obrijati-ipak ostaje baba.Brijanje joj nista nece pomoci.Postavlja se pitanje svrsishodnosti uradjenog posla.
Peto, utice na rad motora ''rad'' vrsalice.
Sesto, pucanje creva je ''placanje na cupriji'' sto je takav kombajn izasao u atar. Cak i da pukne crevo onom ko je isterao takav kombajn, ne pomaze merac kolicine tecnosri jer ga sigurno nece primetiti.
I na kraju,onaj ko ne oseti kombajn: il nije njegov il ne zna... :ppozdrav:
Ti ko da uopste nisi procitao o cemu sam pisao u prethodnom postu(812) Pod broj jedan: Kakve veze ima koka kola sa ovim o cemu pricamo? Nagradno pitanje ti je malo bez veze jer posuda je iznad hladnjaka i tako joj svejedno dal je 2,5 ili 10litara jer ce i sa litrom ispunjen sistem odrzavati! Drugo: Nisam brojao celije pa da znam koliko je to u procentima,ali znam da ljudi u nuzdi urade i to pa nemaju problema sa grejanjem-hladjenjem. Trece: ispustiti 5 litara iz sistema kom je kolicina npr 25 litara je pogubno. Ali imati sistem cija je kolicina 20 litara ne mora nuzno da znaci da ce se motor grejati. Cetvrto: Ne! Nema veze kakav je kombajn! vrsalica moze biti dobra a motor los,sa ispucanom glavom,stublinama,sje.anim zaptivacom glave pa ce se grejati zbog toga a ne zbog npr losih lezajeva na vrsalici,trule sabirne ravni,slamotresa,spirala,bunkera..... Peto; ako ne cujes da ti je sje.an neki lezaj onda se slazem da za takvog vozaca nije kombajn(jedino sto se slazem stobom) A tek pod sesto si se debelo zaje.o : Komplet nova creva sam stavio i izasao na njivu pokosio max 2kj jecma i gornje crevo vode je puklo! Dalju diskusiju ne zelim da nastavljam dokle god ne odgovoris na pitanja koja sam postavio u postu (812) jer ako sam ja mogao na tvoja mozes i ti na moja. Hvala lepo! I da,umalo da zaboravim.... Zar su onda svi konstruktori i inzenjeri blesavi (nebitno dal u auto industriji ili bilo kojoj drugoj) sto ugradjuju razne pokazivace? Kociona tecnost,ulje u motoru,tecnost u hladnjaku,ulje u hidraulici..... itd.
 
npr....prosle godine u soji mi je pukla(mom kombajneru pijanom)osovinica vodene pumpe(naravno nije cuo i skenjo motor),ventilator sa remenicom uleti gde uleti i iskida u prvom redu 14 celija,posto u blizini niko nije imao nov hladnjak za kupiti pomenuti je okrpljen tako sto su tih 14 celija iseceni a krajevi zaletovani,namontiran i ovu sezonu odradio posao sa temperaturom od 65-70 max. nije presao,naravno pokazivac temp. je kontrolisan a imam i dva u kabini tako da radi,i sad......sto bi ja menjao taj hadnjak,zato sto stane 1lit. vode manje.......
 
Koka kola je samo posluzila kao predmet poredjenja kako bi se orijentaciono doslo do podaka o zapremini posude za vodu.
Nije sve jedno [u vezi posta 820- druga recenica] zato sto ta posuda ima PRIMARNI zadatak i da uveca kolicinu rashladne tecnosti.U nuzdi se svasta radi - svakako, ali covek je trazio posudu u novembru mesecu kako bi do leta pripremio kombajn, a ti ni pet ni sest [ a zmaj nas Srpski u pitanju] onaj predlog. A covek lepo platio kombajn, pa mu jos samo fali posuda od golfa...U ostalom video si odgovor na tvoj predlog.
Imati sistem od 20lit. i motor kome je lepo sa 20lit. je ok. Ali rec je o tome kako je motoru sa sistemom od 22 lit. sa oduzetih3-5lit.Podseti se posta 812.
Ono o uticaju drugih sklopova na motor- necu komentarisati jer vidim nema svrhe.
Kada pukne novo crevo moze biti kriv samo vlasnik kobajna: il' nije trovao misove, il' nije video da su mu creva dotrajala, il' nije odrzavao motor. il nije imao oci kad je kupovao crevo [a mozda i zmiju u dzepu]. :ppozdrav:
 
Izgleda da ste u zabludi oko te bocice . Ni u kom slucaju nije tu da bi povecala kolicinu rashladne tecnosti . Jednostavnije bi bilo napraviti malo veci hladnjak... Ona je tu da bi kompezovala razliku zapremine tecnosti. Prilikom grejanja tecnost se siri i zauzima slobodan prostor u bocici . samim tim povecava se pritisak u sistemu a time i tacka kljucanja. Jednostavno receno bocica je tu da obezbedi da tek na 120 stepeni voda prokljuca. Ako bi otpustili cep (to rade oni sa losim crevima) sistem bi radio na atmosverskom pritisku i tu bi voda kljucala na 100 c.Ja mislim dato tako funkcionise...
 
spasoje@ Napisano je:... zato sto ta posuda ima PRIMARNI zadatak i da uveca...Lepo pise ''i'' . Ako postoji izraz ''primarni'' znaci da mora imati i sekundarni. No ajd' kako god, da smo mi zivi i zdravi. :ppozdrav:
 
Sad je meni jasno... Tebe je vise ubolo sto sam ja predlozio posudu od G-2 jer je golf made in germany.... Najgori su takvi rodoljubi koji mrze sve ne Srpsko a kad kupuju delove kupuju strano! A i sa autima nemaju problema,uopste se ne gade na mercedesa,audia,opela i sl. Inace u postu 812 sam lepo napisao zapreminski manji hladnjak,a ako ne shvatas.... Moram ti objasniti. Pri tom sam mislio na kojekakve turske,kineske ili indijske hladnjake( ne znam ko ih sve pravi) koji sami po sebi su manji(brojcano manje saca ili nesto drugo ne znam) i ne mozes vise sipati tecnosti u njega neg sto jeste! Nisam napisao da u sistem od 22litre sipas 18! To je sasvim normalno da ce se tako grejati motor. Ali ako imas sistem hladjenja u koji staje 18 litara i ni kap vise taj motor se nece grejati isto kao ni motor sa 22 ili 35 litara. Pod uslovom da je motor ok. Ako nije ne pomaze mu ni Dunav! Bitno je da ima ispunjen sistem! A ako je burence iznad hladnjaka,a jeste,u njemu moze biti +-litra i nece biti problema. Zasto? Zato sto se npr 95% tecnosti nalazi u motoru i hladnjaku a 5% u burencetu. A u burencetu moze biti i 4% i 3% i manje i dokle god onih 95% ima u motoru isti se nece grejati! Da rezimiramo.... primer: u motor i u hladnjak staje 20lit + u posudu max 2lit= 22lit Ukoliko ima 20+1=21 Da li ce se grejati motor? Nece.... Isto tako vazi i za sistem sa manje ili vise tecnosti. Ako motor ne ohladi onih 21lit. koje su ispunile sistem nece ga ohladiti ni 22 ni 23. Sta, onda ispada da ako imas vise goriva u rezervoaru da ce i kombajn vise da trosi? I obrnuto, sa manje ce manje da trosi? Mozda i hoce...... Ajd mi objasni jos nesto posto vidim da si ovako dosta razuman.... Kako novo crevo moze biti dotrajalo? I kazi mi koja ti creva koristis kad nemas nikakvih problema? A jos uvek mi nisi odgovorio kako ces primetiti ako ti je motor naglo ostao bez vode? Sat za temp. ce ti pokazati? Opet cu te pitati. Dal si ti svestan koja se temperatura razvije u vec zagrejanom motoru pri +40 napolju i pri punom gasu,kojom brzinom se razvija ista,dal ce sat prikazati realnu temp.,koliko cesto pratis instrumenta na kombajnu i dal uopste znas gde se nalaze? Sto se tice zmije ja nemam tih problema barem po pitanju poljop. masina,a to moze i da se vidi. Vise sam imao problema dok nisam pronasao kvalitetnog proizvodjaca creva. Primera radi jedno crevo na rakovici(novo) mi je trajalo citavih 2 sata! Svestan sam bio kad sam kupovao da nije bog zna kakav kvalitet kad je 250din set ali boljih nije bilo a meni traktor treba. I sta onda da radim? Kako da kupim bolje kad nema... Izgleda da je citav svet blesav sto unapredjuje i poboljasava masine samo je nas dicki pametan! Super ti si nas idol! Dicki za predsednika!
 
najbolje vi malko usporite,sad ce @atila da vidi sta pise u prirucniku pa ce nam svima objasniti oko te misterije i kolicine rashadne tecnosti............
 
molim vas kolege drugari seljaci i druge fele

stvarno želim da pročitam sa pažnjom vaša izlaganja ali nemojte pisati baš tolike tekstove
 
ma znam suštinu sve sam pročitao i razumem ali imajte milosti sa tim textovima
 
Interesantna rasprava. Moram da dodam još neke detalje:
Kad se na hladnjaku blindiraju ili izbace neke ćelije, motor će možda imati malo veću temperaturu ne zbog toga što sad ima pola litre vode manje, nego zato što mu je smanjena površina hladjenja. To je isto kao kad bi se spolja zalepila pleva npr.
Ekspanziona posuda, samo joj ime kaže, služi da primi vodu pri ekspanziji, tj povećanju zapremine vode usled povećanja temperature. Motor sa njom ima uvek ima pun hladnjak, tako da je bolje iskorišćena njegova površina i nema vazdušni čep.
Svi današnji motori bez obzira da li imaju ili nemaju ekspanzionu posudu imaju zatvoren sistem hladjenja i svima voda ključa na temperaturi višoj od 100 stepeni, zavisno od pritiska koji izdržava čep. Čep ima oprugu koja služi kao ventil i pri povećanju temperature se povećava i pritisak u sistemu.
 
Priblizno 15% ukupne kolicine rashladne tecnosti u z-142 se nalazi u burencetu iznad hladnjaka.Nemos' krace.
 
Nazad
Vrh