Kombajnski motori

Mozda bi trebala ali iste radilice koriste motori i sa manjim i sa vecim klipovima.
 
Gospodine Panonstib, ja sam davno drvio za te zapremine ali je kanda slabo ko to citao. A6.372 je Perkins motor sa klipovima 101mm. Kod starijih Perkinsa su bas proste oznake T za turbo A za natural aspiration pa broj cilindara i zapremina u incima. Kada se zapremina u incima pomnozi sa 2,54 na 3. stepen dobije se tacna zapremina motora u kubnim centimetrima.
 
U bre pa napravismo ovde od razbusivanja motora,nuklearnu fiziku.Ko da je bitna kubikaza i oznake motora.Jednostavno razbusivanje,veci klipovi,ima vise snage,kako se prica u praksi se pokazalo odlicno i samo gas:ppozdrav:
 
Nisam hteo do sada da se mešam, ali sada ova diskusija postaje ozbiljna pa da se umešamo malo sa nekim podacima.U pravu ste gospodine Bubu motor 6.372 ima zapreminu od 372 in3 ili 6101 cm3 i prečnik klopa nešto manji od 101 mm, a motor 6.354 ima 354 in3 ili 5800 cm3.Hod klipa je isti i iznosi 127 mm ili 5 in.Znači ovo su dva različita motora po Perkinsu jedino što su naši ljudi domišljati pa naprave taj motor.
Drugo najveće trošenje stubline je do 0,15 mm, a to znači i obrada.Da bi uradili to što vi pričate potrebno je obezbediti odgovarajuče stubline i izvršiti obradu a ne ove skidati 1,25 mm.Nije ni ovo nemoguće ali nije ni dobro da se radi sa time ćete se složiti.
 
Ko je pravi mehanicar i zna znanje razumece celu pricu oko ovog motora,a ko nije moze teoretski do sutra.
Da ponovim jos jednom,ali jednostavnije.Spoljni precnik hilzne kad je izvadjena iz bloka je isti i za motor sa precnikom klipa 98,5 i za motor sa klipom 101.Znaci jednostavna konstatacija,Ko ima viska para,tj za bacanje menjace hilzne,a ko razume celu pricu i video je kako se ubacuju hilzne i kako to sve funkcionise nece menjati,jer i kad bi ih promenuo posle obrade bi dosao na isto,kao da ih nije menjao.:ppozdrav:

---------- Poruka napisana u 22:56 ---------- Prethodna poruka je at 22:52 ----------

I da dodam jos nesto,spominjalo se da su hilzne gotove ako su pregrevane.Ovako,hilzne na svim motorima sa suvim hilznama su gusane(specijalan gus)znaci mozes ga grejati u tri lepe i nemozes mu nista,sve sto moze da se zajede i dobije ovale,zato i postoje specijale na motorima da moze da se razbusi hilzna.
 
Jesi u tome 100% siguran nema mozda i mm razlike .
Evo pogledao sam u jednu knjigu sto imam i tu mi pokazuje iste dimenzije lezajeva radilice i za jedan i za drugi motor. I za motor sa 98.5 i sa 101klipovima. Cak i s-44 nosi iste lezajeve kao i s-46 stim da ih je brojcano manje(logicno). E sad dal ima razlike u samim kolenima.... Cisto sumnjam.... Ista knjiga kaze da je oznaka motora sa vecim klipovima 6.372.4. i ima 6100ccm. A ovaj sa manjim ima 5794ccm. Vidim da tu ima jos jedan motor sa takvom radilicom kao u s-ovima oznaka mu je 6.60 precnk klipa 100.0 i ima 5985ccm Ne znam koji je to motor al eto ajd da ga spomenem. Opa tu se u medjuvremenu vodila polemika dok sam ja surfovo po knjizi...
 
Poslednja izmena:
To je sledeca generacija motora-oznaka mu je 1004 za 4 cilindra i 1006 za 6 cilindara. Sledeca generacija od ovoga je kao kod mene na Claasu-1104 i postoji 1106 sto znaci motori sa precnikom klipa 105mm i hodom 127mm kao kod starijih motora. Sad postoji i CR varijanta ova 2 motora.
 
Hmmm cini mi se da im jedan takav imt kod nas sa takvim motorom. Nego gledam sliku i vidim da je namontiran klasican filter goriva a cini mi se da njega sleduje drugaciji filter u originalu. Jesam u pravu? I da,ima na ovom forumu tema o filterima za gorivo? Pliz link ko zna....
 
E sad ne znam ni ja... Traktor je vise od 2-3godine ali ne znam koliko je star.... Znam samo da nema ovakav filter goriva i da se gasi na struju. A koji je motor.... Ne znam. Vlasnik posecuje forum,ali samo kao gost tj nije registrovan pa samim tim i ne pise.... Pogledao sam sliku jos jednom i vidim da se i ovaj gasi na struju a ne na polugu. E tek sad mi nista nije jasno. Pokusacu preko sms-a da resim misteriju sa vlasnkom....
 
Ovo je motor iz 1994 a gasi se na "struju"
PB270041.JPG

PB270043.JPG
 
pričao mi jedan čovek iz susednog mesta kad je rađen 577 dv 83 god. da su na njemu bili klipovi 105mm....nisam video to je rekla kazala sad da li je to moguće čisto sumnjam...
 
Znam ja jos njih par da to tvde pa se ispostavi da su tvrdnje lazne. Fizicki je tesko izvodljivo ili neizvodljivo ubaciti klipove od 105mm u pomenuti motor koji ima klipove 101mm.

@kiraj

Jel imas mozda fotku sa druge strane motora? Izgleda da su motori na Breni sa fotke i tvom Maseju isti..

 
Nazad
Vrh