Koliko zemlje treba za profitabilnost

samo ti tvoje posumi i drzi svinje u sumi:cvetic:
 
Ni tima koji imaju neko je morao prodati zemlju. Tako da je to greska nekih ljudi koji su to uradili.

Има и тога. Маштало се о 'лебу брез мотике, али прошла је баба што дели колаче. Знам ја то, али верујем и да не треба ускратити шансу да сами створе себи егзистенцију ни онима који можда нису имали баш завидну стартну позицију, а не жале зноја.

- - - - - - - - - -

samo ti tvoje posumi i drzi svinje u sumi:cvetic:

Ха, ха! :haha: Добар си! Хвала за цвеће, а пољубац баш и није морао, нисам тај тип.

Не кажем да мора тако. Немој да смо буквални. Не би нико пропао ако би 2% пошумио, а не би се нико ни од свињског смрада ошуг'о. Мислио сам да човек не мора да има виноград ако то код њега не успева, али шта би му фалило да уз својих десетак хектара има и 5 крава или 15 свиња или 30 оваца/коза или сто кокошака или комбиновано нпр. 5 свиња, 10 оваца и двадесет кокошака, што верујем да његови и имају. Можда ништа од тога, можда има пола јутра бостана и ето ти, задовољио је евентуални "минимум ине производње".

Шуме су обашка. Оне имају благотворан утицај и на климу јер смањују количину СО2 у ваздуху, па тиме смањују ефекат стаклене баште, а тиме даље ублажавају екстремне климатске варијације које имају негативан утицај и на пољопривреду. Погледај ово време, пре три године полаве, прошле године суша, а сад поново поплаве... Ено на теми о пшеници човек сликао на шта му личи њива.
Похлепа ће нас уништити. Неће уништити Планету, уништиће нас.
 
Poslednja izmena:
@Krlemrle
Kad rece o posuljavanju skoro sam citao da je Kikinda grad sa najmanjim procentom sume u evropi.

Kod vas bi trebali da se pozabave posumljavanjem, zbog vazduha.
 
@Krlemrle
Kad rece o posuljavanju skoro sam citao da je Kikinda grad sa najmanjim procentom sume u evropi.

Kod vas bi trebali da se pozabave posumljavanjem, zbog vazduha.

Тачан податак уз малу исправку да је у питању цела општина а не само насељено место. Још морам да напоменем да Кикинда осим других показатеља више ни званично није град. Тако да је то нека произвољна интерпретација заправо тачног податка да је кикиндска општина најнепошумљенија општина у европи са својих 1% територије под шумом. Колико је овај податак тачан не знам јер је ове зиме било страховито много бесправне сече, а нејака држава није учинила много да починиоце спречи. То је у главном крајња сиротиња која нема на шта да се греје, а било је и бизниса, тј. продаје краденог дрвета. Пољочувари и ловочувари имају скромна овлашћења, а полиција је на'ватала тек неколицину и покренула кривични поступак против њих, чисто да се каже да нешто раде, а свако је знао код кога се купују јефтина дрва.

Што се пошумљености тиче, стање је алармантно и у многим другим војвођанским општинама, нарочито оним кроз које не протиче нека већа река и немају планину или пешчару на својој територији.
 
Poslednja izmena:
jel to selo blizu granice?
Jeste,a relativno blizu i Fruske Gore.

- - - - - - - - - -

U opste ne treba nekog naterati da posumljava,ko je iole pametan i savestan moze oko kanala da pozabada topole ali bukvalno pozabada i one se prime,a za par godina ima plodove rada punu njivu granja jer je preko zime neko dosao i odneo kuci glavni deo drveta,a ostavio samo grancice i dok je takva politika u drzavi da krade ko sta hoce nek batale da mene primoravaju sta da sadim,mozda pola jutra duvana cisto malo da mi popuse.
Bane malo je ljudi sto imaju tipa 100ha svoje zemlje da je kupovalo po selu parce po parce u glavnom su to njive u tabli-dve i cao. :osmeh:
 
Suma, kod nas u Curugu ima vise od 150 ha drzavne sume, tako da dovoljno je.
Povrce, ja pored mog ratarstva radim i 20 ha povrca (lubenice, dinje, krompir i luk) i @Krlemrle verovao ti ili ne ja se saginjem za skoro svaku lubenicu ili dinju, zbog njih ne mogu svake godine na more, sto mi ni nije zelja.
Stoka, pored mog ratarstva i povrtarstva imam i 10-ak ovaca, 10-ak prasica, 20-ak koka nosilja i 50-ak tovnih pilica, a do jesenas sam imao i jednu kravu. Za nase potrebe je dovoljno.
 
Tebi je onda vece uzivanje biti na njivi, nego malo videti sveta. Stoga to sto ne ides na more, nije sto ne mozes, vec sto ne zelis da ides.
 
Velika mi je želja, koju sam sebi i ispunjavam, da svake godine odem na more, bar 10 dana, i svake godine u drugo mesto. Svake godine, kada pravim plan MORE se podrazumeva.
Cenjeni Bojčetić je bio brži, i slažem se sa njegovom konstatacijom.
 
Suma, kod nas u Curugu ima vise od 150 ha drzavne sume, tako da dovoljno je.
Povrce, ja pored mog ratarstva radim i 20 ha povrca (lubenice, dinje, krompir i luk) i @Krlemrle verovao ti ili ne ja se saginjem za skoro svaku lubenicu ili dinju, zbog njih ne mogu svake godine na more, sto mi ni nije zelja.
Stoka, pored mog ratarstva i povrtarstva imam i 10-ak ovaca, 10-ak prasica, 20-ak koka nosilja i 50-ak tovnih pilica, a do jesenas sam imao i jednu kravu. Za nase potrebe je dovoljno.

E, to je po meni domaćin i po! Sigurno da i zapošljavaš dosta ljudi. Takvi su retki, barem ovde u mojoj bližoj okolini. Većina mega-ratara pošalje sluge na njivu, tek ponekad im se pridruže u traktoru, a u glavnom zuje po bankama, katastru i sudovima. U glavnom se ničeg drugog ne hvataju i sa svega desetak šofera obrađuju na stotine hektara svaki i proizvode sirovinu - tipičan izvozni artikal svake banana-republike. To ne valja za državu, narod, ni za koga, pa na kraju ni za tu dotičnu gospodu iz ranije objašnjenih razloga(putevi, pruge, kanalska mreža, zdravstvo, bezbednost...)

- - - - - - - - - -

U opste ne treba nekog naterati da posumljava,ko je iole pametan i savestan moze oko kanala da pozabada topole ali bukvalno pozabada i one se prime,a za par godina ima plodove rada punu njivu granja jer je preko zime neko dosao i odneo kuci glavni deo drveta,a ostavio samo grancice i dok je takva politika u drzavi da krade ko sta hoce nek batale da mene primoravaju sta da sadim,mozda pola jutra duvana cisto malo da mi popuse.
Bane malo je ljudi sto imaju tipa 100ha svoje zemlje da je kupovalo po selu parce po parce u glavnom su to njive u tabli-dve i cao. :osmeh:

Pričamo ovde kako težimo ka nekoj uređenoj državi pa govorim o sadnji šume pod pretpostavkom da je lopovluk obeshrabren drakonskom kaznenom politikom i evfikasnim sprovođenjem te kaznene politike.

Probaj da odeš u neku uređenu državu i turiraš testeru u šumici pokraj puta, pa da vidiš šta će da se desi.
Takva neka agrarna reforma sa obaveznim grlom stoke po hektaru i udelom ine zemljoradničke delatnosti bi podstakla zapošljavanje većeg broja ljudi, pa bi bez posla bio jedino onaj koji neće da radi, a to ne može da mu posluži kao izgovor za lopovluk. Ovako sada moraju da im tolerišu zarad čuvanja socijalnog mira u fazonu: "Samo neka se šljam zamajava sa krađom drva i kukuruza, samo da ne lupaju dućane i prave nerede na ulicama pa da mi imamo posla sa njima".
 
Poslednja izmena:
Госн Крле, ваша идеја има резона ал тако како је тренутно представљате неби имала економског ефекта. То ко кад је друг Мао реко да свако треба да прави челик па су онда сви правили "челик" па су онда 3 године умирали од глади ..

Специјализација је неминовна .. некакво увезивање типа да она мора да буде повезан с фармом која има толко и толко грла да ( ал да не гаји пегазе и ове летеће краве). Ал да свако има све то је ниво организације 19тог века .. Виногради су остали само у топонимима .. некад било сад се спомињало...
 
@Krlemrle drzavi ne odgovara veci broj zaposlenih. Svi ti zaposleni ce jednog dana biti penzioneri i bice finansirani iz drzavne kase, sto nekome ne odgovara.
 
@Krlemrle drzavi ne odgovara veci broj zaposlenih. Svi ti zaposleni ce jednog dana biti penzioneri i bice finansirani iz drzavne kase, sto nekome ne odgovara.

A kako to da državi odgovara nezaposlenost? To još nigde nisam čuo. Odakle se to finansiraju nezaposleni, iz marsovskog fonda možda? Zaposleni plaćaju doprinose, a nezaposleni su samo balast koji vuče celo društvo u ambis.
A šta ako bi penzioni fond zamenili obaveznim životnim osiguranjem?

- - - - - - - - - -

Госн Крле, ваша идеја има резона ал тако како је тренутно представљате неби имала економског ефекта. То ко кад је друг Мао реко да свако треба да прави челик па су онда сви правили "челик" па су онда 3 године умирали од глади ..

Специјализација је неминовна .. некакво увезивање типа да она мора да буде повезан с фармом која има толко и толко грла да ( ал да не гаји пегазе и ове летеће краве). Ал да свако има све то је ниво организације 19тог века .. Виногради су остали само у топонимима .. некад било сад се спомињало...

Nisi ti mene dobro razumeo. Ja nisam rekao da svi rade sve nego obavezno još po nešto mimo golog ratarenja, dakle ili stočarstvo ili povrtarstvo ili voćarstvo ili vinogradarstvo ili šumarstvo ili ribogojstvo ili organska poljoprivreda ili kombinovano, inače ćemo ostati zauvek banana-republika koja izvozi sirovine i sve više tonuti u beznađe dužničkog ropstva.
Ono za obavezno pošumljavanje određenog manjeg procenta obradivih površina se već primenjuje u nekim zemljama i kad-tad će morati i kod nas jer smo potpisali Kjoto sporazum. To je za ekološku dobrobit i nema veze toliko sa ekonomskim aspektom.

I ono o minimalnom broju grla stoke po jedinici površine nisam ja izmislio nego je to funkcionisalo davno na nekim našim prostorima, a i dan-danas funkcioniše u nekim zemljama na koje se inače ugledamo kao žaba koja vidi kako potkivaju konja pa i ona digne nogu. Pisali su neki članovi foruma već o tome.
 
Poslednja izmena:
Krlemrle zar Vi ne rekoste da smo mi daleko od "evrope i sveta" a sad biste da primenite njihove zakone jer Vam se oni svidjaju,ali ne i model poljoprivrede da se radi bar 100ha... Ispadne ona narodna "Sto je babi milo...." da ne kazem dalje "unuci se zbilo". :osmeh:
 
Hteo sam da kažem da mi u glavnom prepisujemo one fazone koji su kod nas neprimenjivi, a odbacujemo ono na šta bi trebalo da se ugledamo. Nije to samo u poljoprivredi, to je tako u svim oblastima. Mi bismo prvo da naučimo da igramo fudbal, pa posle da prohodamo i progovorimo. To ja hoću da kažem.
 
Ne znamo mi nista... A ako Vas bas interesuje najprostiji sistem tih nekih zemalja sistem je skroz prost,sto veca zarada veci porez na tu zaradu,te na taj nacin delimicno regulisu velicinu poseda jer sto bi neko radio 100kj,ako istu zaradu ostvari na 70kj (onih 30kj mu pojede drzava na osnovu poreza i nameta) a NIGDE u nekoj iole uredjenoj drzavi se ne naredjuje ko ce cime da se bavi i koje povrsine cega da ima.
 
sto veca zarada veci porez na tu zaradu,te na taj nacin delimicno regulisu velicinu poseda jer sto bi neko radio 100kj,ako istu zaradu ostvari na 70kj (onih 30kj mu pojede drzava na osnovu poreza i nameta)
У, па није баш тако у развијеном капитализму. Кажеш "зарада" а мислиш на укупан приход а код њих се рачуна мало другачије. Све што ниси инвестирао у проширење материјалне основе производње (значи хоћеш да потрошиш на своје ћефове) се прогресивно опорезује. Ако си фармер или ранчер па од свог профита хоћеш да уложиш у куповину нових површина или проширење машинског парка то ти се одбија од укупног профита и признаје као вид неког трошка и то се не опорезује (што је и логично јер ти омогућава да зарадиш наредних година више па да ти се ћефови повећају а самим тим и апсолутни износ пореза). Тамо си обро зелен бостан оног трена кад одлучиш да свој бизнис продаш и паре профућкаш. У неким државама САД у таквим случајевима порез иде и до 90%. Значи онај ко има, хтео не хтео, мора да сваке године има све више (после се чуде како је све више сиромашних а богати су све богатији). Тамо кад пукнеш пуко си. Данс си богат а сутра си буквално бескућник а код нас, бар за сад, није тако. Увек ти остане неки ћумез и неко парче ал' како се приближавамо ЕУ неће више бити остатака.
 
Nazad
Vrh