Koliko zemlje treba za profitabilnost

Meni nesto smrdi ako za 3 jutra koristi 2 traktora...

Jedino što smrdi oko ta dva traktora su izduvni gasovi iz njihovih auspuha. Oba su starija od 30 godina. Jednog(onog većeg) je kupio za 1000 evra. Ima dva traktora samo da bi mogao da nesmetano da funkcioniše i u slučaju da se jedan pokvari. Jednim traktorom presuje, a drugim vuče bale.
 
Mi Bojcetici, koristimo 4 traktora (533, 539 i 2x55:cool: za obradu oko 50 jutara zemlje. Sve bi to moglo sa 539 i 558, ali je ovako komocija i ima trenutaka kada su svi uposljeni npr 533 baca vestak, 539 grabi otkose na dzombi u razor (nemamo adekvatan plug koji moze da zaorava veliku masu koja ostane posle kukuruza) i dva 558 oru sa 2brazde plugovima.
 
Juče sam razgovarao sa čovekom koji izdržava porodicu od krava i 3 jutra zemlje ukupno. Nisu zaposleni nigde ni on ni žena niti neko od njih dvoje radi negde na crno.
Osim što radi ta tri jutra, kosi travu gde god nađe(fabrički krugovi itd.) i hrani krave. Vredan je kao mrav. Ima dva traktora, a nedavno je kupio neku bagatela kuću i u susednom selu. Kad god ga sretnem, nasmejan je i lepo raspoložen. Prema prihodima prilagoditi potrošnju i nema problema. ::super::

Vi koji nemate mnogo, ne dozvolite da vas obeshrabre ovi veleposednici. Njima je vaših deset jutara smešno jer i jeste smešno ali naspram njihovih apetita. Oni će vas na svakom koraku obeshrabrivati jer su im oči gladne (svesno ili ne) da pripoje i to malo vaše zemljice koja će za koju godinu jedina moći da vam pruži kakvu-takvu egzistenciju. Ne ide na bolje. Naprotiv, Svet je u recesiji kojoj se kraj ne nazire. Sve će više biti otpuštanja i gašenja preduzeća.

Potpisujem svaku riječ. I nama se mnogi "veliki" smiju kad kažemo da se sasvim normalno može živjeti i od malo zemlje...a može se, čovjek samo mora znati granice svojih apetita.
 
ako tako kazete.

Nemoj da smo tako zvanični, barem meni nemoj da persiraš, ja imam samo 33 godine.
Inače ta njegova dobitna kombinacija traktora su ruska braća VTZ i LTZ.

I ja sam sa svojih 33 godine vršnjak sa svojim traktorom i razmišljam ozbiljno o još jednoj takvoj drtini. 10 jutari stočarstvo-ratarstvo-povrtarstvo, svaki ili svaki drugi dan se pali traktor kad krene sezona
 
Nemoj da smo tako zvanični, barem meni nemoj da persiraš, ja imam samo 33 godine.

Ее одлично поново налетех на ову поруку .. госн Крле немо кварите омладинца за 99% ствари сте у праву ал овде грешите .. Ви није само старост него и уважавање и поштовање саговорника , додуше и дистанца ал ето .. ево и ја сам старији од вас па шта .. ред је ред .. а не да промовишемо ове с "разваљуј" менталитетом па ми прилази и брише руке масне од бурека о раме .. ова порука је потпуни :off_topic:. А што се тиче профитабилности опет на почетку нисте одрадили дефиниције појмова - и цифре па ће се све заврши на рекла казала..
 
У новом броју часописа "Време" наш колега ратар изјави да од 15 јутара своје земље живи добро. А да ради 100 ха био би богат.
Иначе текст је препун нетачности и произвољности, па ћу сутра писати новинару "Време"-на да му укажем на све пропусте. Ако је још неко заинтересован, нек прочита па да усагласимо ставове и да заједно пишемо часопису
 
У новом броју часописа "Време" наш колега ратар изјави да од 15 јутара своје земље живи добро.

Nisam čitao članak, ali da li neko živi dobro zavisi od toga sa čije tačke gledišta se posmatra. Možda sa njegove tačke gledišta on živi dobro jer je skroman čovek, ali on sigurno živi dobro u poređenju sa Rumunima iz "Doline Suza", stanovnicima bivšeg rudarskog naselja koji danas preživljavaju od krađe uglja na po par džakova. Bio je danas prilog o tome na DWTV, odnosno kod nas ga prenosi B92. Ko ima 100 ha jeste bogat čovek iz perspektive jedne prosečne porodice u Srbiji.
Sa jednog hektara svoje zemlje na pšenici imaš zaradu oko 250 evra i to da si sve troškove računao kao da si platio uslužno da ti se uradi. 250 x 100 = 25 000 evra čiste zarade. 25 000 / 12 meseci = 2083. Dakle ko još u Srbiji ima mesečnu platu dve hiljade evra? To je bogataš samo tako! Druga je stvar što bi sa istim primanjima u velikoj Britaniji ili Kanadi bio ispod proseka.
 
:osmeh: eh sada, gde bas uze psenicu, koja je najmanje isplativa?

Ne bih ja rekao da je najmanje isplativa. Prošle godine je bila isplativija od kukuruza. Zato sam računao pšenicu na svih sto hektara da bi račun bio što jednostavniji. Ko bi sad cifrao još i kukuruz, suncokret, soju, repu... Ovde dobiješ, ovde izgubiš, ovako pšenica je prosek - zlatna sredina. Moraš tako da računaš jer ko računa previše optimistički taj udari pre ili kasnije glavom o ledinu.

Ja i kod planiranog prinosa uzimam državni prosek. Bolje da se posle raduješ nego da se gadno razočaraš.
 
To sam napisao iz tog razloga sto mislim da je zarada po ha, posebno na svojoj zemlji prosecno veca od tih 250 evra. Posebno ako se uzme da ljudi (sa 100 ha) imaju dobru mehanizaciju i uopsteno obradjuju zemlju kako treba i rezultati ne izostaju. Inace, ako racunas na navou cele drzave, da neko zaradi manje, neko vise, onda ok, nismo se razumeli.
 
Po meni ako se realno pogleda na tih 100ha kao ogroman kapital Trenutno oko 800 000-1 000 000 e i rizik koji nosi ta proizvodnja nije to bas velika zarada.
Ako je kamata na stednju 3-5% onda ispada da je bolje ne raditi nego raditi,samo sto za normalno sticanje tih 100ha cast izuzecima je potrebno 3-4generacije,da nadodam cast izuzecima sam napisao i mislim na one koji su rizikovali sve sto su imali i usli u kredite i razne stvari,po zakonu naravno i kupovali zemlju u nadi da je to pravi potez i sada im je lakse ali moglo je biti i obratno da sad zemlja ne vredi nista.
 
Po meni ako se realno pogleda na tih 100ha kao ogroman kapital Trenutno oko 800 000-1 000 000 e i rizik koji nosi ta proizvodnja nije to bas velika zarada.
Ako je kamata na stednju 3-5% onda ispada da je bolje ne raditi nego raditi,samo sto za normalno sticanje tih 100ha cast izuzecima je potrebno 3-4generacije,da nadodam cast izuzecima sam napisao i mislim na one koji su rizikovali sve sto su imali i usli u kredite i razne stvari,po zakonu naravno i kupovali zemlju u nadi da je to pravi potez i sada im je lakse ali moglo je biti i obratno da sad zemlja ne vredi nista.

za kapital i rizik si u pravu.. covek vise rizikuje nego sto bi u normalnom svetu za ta ulaganja rada,kapitala i svega imao profita... zato bolje oni sto imaju puno da daju u zakup ovima sto imaju malo.. pa cemo svi imati... :))
 
Treba i da podelite tu zaradu na sve clanove domacinstva koji zive od tih stotinak ha ili koliko vec rade. Ja jos nigde nisam video da jedan covek(ali zaista jedan) radi toliko zemlje.
 
Imas primera koji rade sami po 100ha doduse ne svoje,taj sto ima toliko svoje racunaj da radi jos dva tri puta toliko u zakupu..ali dobro to vec nije tu tema.
 
Nisam čitao članak, ali da li neko živi dobro zavisi od toga sa čije tačke gledišta se posmatra. Možda sa njegove tačke gledišta on živi dobro jer je skroman čovek, ali on sigurno živi dobro u poređenju sa Rumunima iz "Doline Suza", stanovnicima bivšeg rudarskog naselja koji danas preživljavaju od krađe uglja na po par džakova. Bio je danas prilog o tome na DWTV, odnosno kod nas ga prenosi B92. Ko ima 100 ha jeste bogat čovek iz perspektive jedne prosečne porodice u Srbiji.
Sa jednog hektara svoje zemlje na pšenici imaš zaradu oko 250 evra i to da si sve troškove računao kao da si platio uslužno da ti se uradi. 250 x 100 = 25 000 evra čiste zarade. 25 000 / 12 meseci = 2083. Dakle ko još u Srbiji ima mesečnu platu dve hiljade evra? To je bogataš samo tako! Druga je stvar što bi sa istim primanjima u velikoj Britaniji ili Kanadi bio ispod proseka.
Друже, и то причамо о 2 хиљаде еура за целу породицу. Али то тек нема онај са 15 кј. Где ћемо машине, где ћемо што свака година није иста, где ћемо разне преваре, где ћемо прст на чело и што каже колега па боље паре на камату, него да се малтретирам и стрепим. Нек он на тих 15 кј има приход и 20 хиљада еура, реално шта са тим парама у пољопривреди. Нит можеш да се прошириш, нит можеш да купиш нову машину, где ћемо обавезан обртан капитал и резерву. Не бих да будем лоше схваћен и да омаловажавам нечији труд или апетите, само износим своје пословне аргументе.
 
Sticem utisak kao i NA, da jos sazaljevate onog sto radi 100ha. :haha: Pa majku mu, koliko radnih dana ima na 100ha zito-kukuruz varijanta? Nemojte biti smesni drugari:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh