Koliko zemlje treba za profitabilnost

Isto je i kod nas sa PDV sistemom super je dok pare ulazes u mehanizaciju,ali je jos bolje sto svako ima bar 2 gazdinstva pa na ono u PDV-u prebacuje taman toliko koliko investira,a sa drugog trosi na sta hoce.
 
Ne znamo mi nista... A ako Vas bas interesuje najprostiji sistem tih nekih zemalja sistem je skroz prost,sto veca zarada veci porez na tu zaradu,te na taj nacin delimicno regulisu velicinu poseda jer sto bi neko radio 100kj,ako istu zaradu ostvari na 70kj (onih 30kj mu pojede drzava na osnovu poreza i nameta) a NIGDE u nekoj iole uredjenoj drzavi se ne naredjuje ko ce cime da se bavi i koje povrsine cega da ima.

Marim ja kako, ali zasigurno treba učiniti nešto da se spreči ekstremno klasno raslojavanje.
 
A to ekstemno klasno raslojavanje ce doneti komunizam pa "cemo opet Jovo nanovo"ili nekp slicno zlo poput komunizma sa iskustvom kakvo mi imamo trebali bi biti mnogo odgovornije drustvo ali nazalost.....
 
@kicca Е па крените да учите о кунићима на време .. кад госн Крле донесе да на 10ари воћњака морате да имате 5 кунића не буде ватање за главу :osmeh:
 
Jel zna neko da Ameri imaju razradjen plan ako bi doslo do neke apokalipse ili neke bombe bacuski-kosookih ili nekih trecih ? Zove se 3K Kokoske,Koze i Kunici zivotinje koje se najbrze razmnozavaju,tako da bi manje-vise svako mogao da prezivi,ALIII to je njima rezervni plan za puko prezivljavanje,a mi bi od takvog plana boljitak da pravimo.... :osmeh:
 
Па стање у нашој држави се и не разликује много од апокалипсе тог типа тако да је план пригодан :ppozdrav:
 
@kicca Е па крените да учите о кунићима на време .. кад госн Крле донесе да на 10ари воћњака морате да имате 5 кунића не буде ватање за главу :osmeh:

Nikako da shvatiš moju filozofiju. Ja sam za mere oduvraćanja od čistog ratarenja, a ne da se voćari primoravaju da gaje kuniće. Napisao sam sasvim jasno, pa još detaljnije obrazložio da smatram da bi bilo korisno za ekonomiju da se poljoprivredna gazdinstva koja se bave isključivo ratarstvom na neki način obavežu da se bave i nekom drugom proizvodnjom pored ratarske, dakle ili obavezno grlo stoke po jedinici površine ili neka druga biljna proizvodnja u određenom procentualnom udelu, a ne da se voćarima nameće obaveza gajenja stoke - gluposti!
 
Postoje regulative u EU kojima se ogranicavaju povrsine vocnjaka koje moraju biti presecene sumom,pasnjakom i sl.
Znam da oni koji se bave ekoloskom vocarstvom moraju u nekim zemljama cak i 15 % od povrsine da drze potuno neuredjeno kao netaknutu prirodu i opstanak izvornog ekosistema tog kraja
Ali daleko je to iskreno ima neresenih egzistencijalnih pitanja more.....
 
Jel zna neko da Ameri imaju razradjen plan ako bi doslo do neke apokalipse ili neke bombe bacuski-kosookih ili nekih trecih ? Zove se 3K Kokoske,Koze i Kunici zivotinje koje se najbrze razmnozavaju,tako da bi manje-vise svako mogao da prezivi,ALIII to je njima rezervni plan za puko prezivljavanje,a mi bi od takvog plana boljitak da pravimo.... :osmeh:

Po meni su svinje pogodnije od kunića za meso. Naročito primitivnije sorte tipa manguljice. Mogu da jedu travu i makar šta i takođe se brzo razmnožavaju. Jedna krmača oprasi dva puta godišnje po leglo od nekoliko prasića koji za samo godinu dana dospevaju za klanje.
Svinja je vrsta stvorena za preživljavanje i prilagođavanje novim okolnostima. Osim što se brzo množe i brzo rastu, nisu probirljivi po pitanju ishrane i veoma su inteligentne(recimo kao psi). najinteresantnije je to koliko se brzo prilagođavaju novim uslovima. Divlja svinja ima povijenu njušku na dole, a domaća šiljatu. Divlja svinja ima jače plećke od buteva, a domaća obrnuto. Onda pustiš mlado domaće svinjče da podivlja i svega šest šest meseci će mu trebati da poprimi osnovne odlike divlje svinje i prilagodi se novim uslovima.
Kad bi ljudi nestalo, svinje su vrsta koja bi zavladala planetom. Nije Orvel bio naivan sa onom njegovom "Životinjskom farmom".
Da ne idemo dalje o off pozdrav svima!
::000::

- - - - - - - - - -

Postoje regulative u EU kojima se ogranicavaju povrsine vocnjaka koje moraju biti presecene sumom,pasnjakom i sl.
Znam da oni koji se bave ekoloskom vocarstvom moraju u nekim zemljama cak i 15 % od povrsine da drze potuno neuredjeno kao netaknutu prirodu i opstanak izvornog ekosistema tog kraja
Ali daleko je to iskreno ima neresenih egzistencijalnih pitanja more.....

Ne bilo kakvu šumu tipa komercijalnog zasada topole nego autohtonu šumu! To je ekološka svest!
 
hvala vam puno jer sam tek sad saznao da nije bitno koliko imaš zemlje da bi bio profitabilan nego je važno imati 3k koze ,kokoške i kuniće i da imaš svoju šumu topole ,i da se radi sve i svašta ok ljudi hvala vam puno :ppozdrav:
 
'oce 'oce mangulica od trave da bude za klanje posle godinu dana,bice kao bosanska pecenica od 40-50kg.

Dobro kažeš, kunići budu veći. :haha:

- - - - - - - - - -

hvala vam puno jer sam tek sad saznao da nije bitno koliko imaš zemlje da bi bio profitabilan nego je važno imati 3k koze ,kokoške i kuniće i da imaš svoju šumu topole ,i da se radi sve i svašta ok ljudi hvala vam puno :ppozdrav:

Opet gluposti i sprdnje i kriva tumačenja. Rekoh bilo šta pored ratarstva što zahteva veće angažovanje ljudske radne snage jer ovo srljanje sa golim ratarstvom vodi ka boljitku samo nekolicinu ljudi, a u ambis celu državu koja osim agrara drugog potencijala više nema. Ne radi se ovde o rentabilnosti pojedinca nego društva u celosti, tj. lečenju nezaposlenosti - kuge koja uništava društvo.
 
Nikako da shvatiš moju filozofiju.

Разумео јесам само нисам разумео зашто сте с логичним закључком стали на пола -

производња кукуруза = производња сировине = низак профит по јединици површине = један латифундиста + пролетери - карактеристике колонијалне економије .. слажем се

у чему је разлика с ето мојим примером воћарства ???

извоз сировог воћа је такође извоз сировине такође је могућа аутоматизација највећег дела производње такође може да доведе до истог ефекта

Добро де ово за куниће је било мало шале али ако од овог што прави кукуруз тражим да 10% кукуруза потроши на свиње .. зар није логично да од овог што гаји шљиве тражим да бар 10% направи пекмез ил ракију ??? е то је моја поента .. у чему је разлика ???

@all Топола не долази у обзир због алергије ..
 
Da se manemo prepucavanja. Pre sat vremena imao ponudu 2.5kj za 23000e i to da udjem u posed tek u jesen 2013. Sad je zito posejano i vlasnik hoce da on skine to zito. Odmah sam rekao da pod tim uslovima nisam ni malo zainteresovan. Moja racunica kaze ovako. U proslih 5g sam ostvarivao prosecan prihod od 360e/kj. Potrebno je dakle 64kj da bi zaradilo tih 2.5kj a da pritom disem vazduh i jedem pomije... Da sam u 50-60 godina sve bi prodao po ovim cenama zemlje otisao na Havaje i uzivao sa Havajkama :osmeh:
 
у чему је разлика с ето мојим примером воћарства ???

извоз сировог воћа је такође извоз сировине такође је могућа аутоматизација највећег дела производње такође може да доведе до истог ефекта

Добро де ово за куниће је било мало шале али ако од овог што прави кукуруз тражим да 10% кукуруза потроши на свиње .. зар није логично да од овог што гаји шљиве тражим да бар 10% направи пекмез ил ракију ??? е то је моја поента .. у чему је разлика ???

@all Топола не долази у обзир због алергије ..

Nije poenta u utrošku 10% kukuruza kroz svinje nego u većem angažovanju ljudske ruke.
I što se tiče voća. Voće se ne izvozi u sirovom stanju već u najmanju ruku zamrznuto, a to je već poluproizvod ili čak i upakovano što ga već čini proizvodom. Izuzećemo jabuke koje se izvoze najčešće u sirovom stanju.

- - - - - - - - - -

Da sam u 50-60 godina sve bi prodao po ovim cenama zemlje otisao na Havaje i uzivao sa Havajkama :osmeh:

A šta misliš šta je gazda Miško planirao da uradi?
 
Poslednja izmena:
hvala vam puno jer sam tek sad saznao da nije bitno koliko imaš zemlje da bi bio profitabilan nego je važno imati 3k koze ,kokoške i kuniće i da imaš svoju šumu topole ,i da se radi sve i svašta ok ljudi hvala vam puno :ppozdrav:

Nije uopste bitno koliko imas zemlje da bi zaradio pare. Ako hoces da ti dokazem dodji kod mene vodim te kod mog zeta koji gaji ruze i jos neko cvece, nema ni 50 ari a zaradjuje kao da radi 50 hektara ratarstva.

Krlemrle u pravu si 100%
 
Nazad
Vrh