Koliko plaćate sezonske radnike i gde ih pronalazite?

Sad ne,ali dok sam bio student bilo je daj samo da se radi dok ovog leta po ekonomijama mladih u rangu 15-25 godina nije bilo 5%.
I vidis da nije rec o placanju nego o kraju,Diklofen moze da nadje pouzdanog coveka i za 120din na sat,a Matic ne moze ni za 300din da nadje. Nesto se nikome ne isplati da radi u zadnje vreme.

Sve bih ja te na socijali, a zdrave poslao na krcenje kanala pored puteva ili onih u ataru, pa ciscenje parkova i slicnih prostora.
 
Nesto se nikome ne isplati da radi u zadnje vreme.

Ne znam kakva je situacija po ostalim selima, ovde nema ko da radi, sve sto je moglo se iselilo u Slovacku da radi za 850evra a ostali se spremaju....

Ostace samo penzioneri i "tajfuni" odlaze srednje gazde, ljudi koji imaju dosta zemlje i mehanizaciju i to sa celom porodicom. Nece biti vise mladih siromasnih da rade za 120din sat pa ni 200... i ja to podrzavam....

jedno je raditi preko leta za dzeparac a drugo je ziveti kao nadnicar ceo zivot.... kao sto rekoh odose nadnicari u fabrike za 850evra plus stan i rucak dzabe....
 
Kolega bolje upotpuni lokaciju, Vojvodina je presirok pojam i nije u skladu sa pravilima foruma.

Biti nadnicar celog zivota je stvar izbora, pouzdano znam da gazde svakog dobrog radnika gledaju da ostave za sebe i ubace u neku firmu, na imanje ili slicno...ni svaki radnik ne vredi iste pare. Kod istog gazde traktoristi imaju po 70 000 platu, dok berac jabuke koji gleda kako bi zabusavao ima tih 150din.
 
Kod mene u selu radnika ne bi nasao ni za 500 dinara na sat. Jednostavno niko nece da radi. Da se nismo udruzili nas cetvorica stocara, detelinu ne bi ni uvezli. Imali smo par puta radnike koji nisu mogli da bacaju, a ne znaju da denu, tako da su vozili traktor kroz njivu za satnicu od 200 dinara. Da nam nije clan malaksalo dva puta ” iznajmio" svoje radnike bukvalno bi pobacali sve sami.
 
Laksi poslovi 150 din/sat - kad radnik ceo dan vuce cisternu, bacamo djubrivo, pomera u zetvi prikolicu od njive do njive
Fizicki posao 200 din/sat - pomocnik na gradjevini, istovar kukuruza...
voznja traktora 250 din/sat
djuture poslovi- utovar kukuruza, motanje mreze na vocnjaku, neki tezi iskopi...

U principu pice je uvek moje, a hrana, kad jedem ja, jedu i oni! Satnicu racunam od kad stignu u dvoriste, pa dok ne dodjemo sa njive...posle posla kad sedimo, to je fraj.
 
A mi smo ove godine imali preko 20kj lucerke i kosili smo nesto sena po utrinama.. Celo leto ko sta radi mi vucemo detelinu, seno i slamu.
 
Ajde budi iskren, da li bi radio za 120din na sat?

Nisu sadasnji mladi ovce znaju da racunaju, radije izvadi pasos i bezi iz ovakve sugave zemlje, i nije nam Nato ovo uradio vec sami mi sebi....
Sa jednim se ne slazem.Mladi radije rade u kaficu ili kladionici za iste pare,ili cim prime babinu penziju odu u kafic i ceo dan pije jednu kiselu vodu i zvace kasicicu od kafe,a da neko ode u nadnicu da radi na njivi,to sacuvaj Boze.Pa ceo kafic bi mu se smejao.
 
Citam komentare i jedino mogu da citiram narodnu:



P.S. da ne kazem: nedao bog da i vi zivite od socijale drzave srbije.... pa da vam neko racuna koliko dobijete decijeg dodatka i knjige za decu... ju ju... puj puj

a za 120 din sat (verovatno neprijavljen, bez staza i socijalnog) nemam reci.....

cuj ima hranu i majicu.....

pricala mi baba o takvim gazdama, deda poginuo u partizanima, partizani babi uzeli zemlju, baba pobegla od partizana u drugu republiku, radila kod gazda za nadnicu nosila mamu u nadnicu jer nije imao ko da je cuva, stavljala je u hlad, nadnica sa hranom, mama gladna, baba dala hranu detetu a ona radila gladna, gazde ponosne sto daju radnicima hranu....

vracamo se nazad u izrabljivanje, ali se to obicno naopako zavrsi, dodje do reseta sistema, kuka i motika i te stvari i ajd jovo nanovo....

imam dosta svoje zemlje ali mi na pamet ne pada da nekom platim 120 na sat "sa hranom" u zemlju bi propao od sramote....

Plati ti i 500din na sat.Ko ti brani.Ja necu jer ne moram.Kad budem morao teracu vise sam.Kod mene je za prosek od 10 sati dobio za mesec dana 4000 vise nego kod Matijevica.Ako im nije dobro znaju gde je kapija ali nemoj da mi sutra traze na zajam ili za pivo ispred prodavnice.
Ekskurzija 8000din,knjige 15800din za jedno dete.To nisu pare jel???E vidis meni jesu jer je to vec 47600 za moja dva deteta.
 
Plati ti i 500din na sat.Ko ti brani.Ja necu jer ne moram.Kad budem morao teracu vise sam.Kod mene je za prosek od 10 sati dobio za mesec dana 4000 vise nego kod Matijevica.Ako im nije dobro znaju gde je kapija ali nemoj da mi sutra traze na zajam ili za pivo ispred prodavnice.
Ekskurzija 8000din,knjige 15800din za jedno dete.To nisu pare jel???E vidis meni jesu jer je to vec 47600 za moja dva deteta.

Izvin'te sto se mjesam, mozda ne poznajem kako to kod vas radi ali kod tog "Matijavica" je i prijavljen i ide mu staz, jel tako?
 
Citam komentare i jedino mogu da citiram narodnu:



P.S. da ne kazem: nedao bog da i vi zivite od socijale drzave srbije.... pa da vam neko racuna koliko dobijete decijeg dodatka i knjige za decu... ju ju... puj puj

a za 120 din sat (verovatno neprijavljen, bez staza i socijalnog) nemam reci.....

cuj ima hranu i majicu.....

pricala mi baba o takvim gazdama, deda poginuo u partizanima, partizani babi uzeli zemlju, baba pobegla od partizana u drugu republiku, radila kod gazda za nadnicu nosila mamu u nadnicu jer nije imao ko da je cuva, stavljala je u hlad, nadnica sa hranom, mama gladna, baba dala hranu detetu a ona radila gladna, gazde ponosne sto daju radnicima hranu....

vracamo se nazad u izrabljivanje, ali se to obicno naopako zavrsi, dodje do reseta sistema, kuka i motika i te stvari i ajd jovo nanovo....

imam dosta svoje zemlje ali mi na pamet ne pada da nekom platim 120 na sat "sa hranom" u zemlju bi propao od sramote....

Kako bi inače postali gazde nago tako, najjači mi je ovaj deo ako radi 8 sati dobije hranu,pa ko sedi 8 sati treba mu hrana e ne da radi.Ako radi 7 sati,onda verovatno dobije samo da gleda hranu.
 
Toliko je koliko je.Za te uslove i pare imam uvek pet slobodnih bivsih traktorista.Ponuda-potraznja.....zar vi ne prodajete ratarske proizvode.
Kod Matijevica svaki dan je radan.Trenutno od 12-14h na dan.Na kraj meseca potpisuju listu na 168h.Sve ostalo puj pike ne vazi.Subote i nedelje se ni ne pisu niti placaju.Lako je onda platiti radni staz.
Ko je i lud da mu se placa radni staz kad Vucic daje 30000 mesecno da ne radis nista.
 
Ja imam nesto malo zemlje,socijalu ne primam,jer nemam prava zbog zemlje,a i ne treba mi,od drzave ne uzimam ni dinara na ime subvencija,jer nisam registrovan,odem ponekad u nadnicu-satnicu po 15o din/sat,ali izbegavam ove velike novopecene gazde,kod njih ni za 1000 din na sat,to je sve lopov do lopova,a ja sa lopovima ne radim.
 
kod mene u selu cene su sledece ;utovar i razbacivanje stajskog djubreta 300 din sat, utovar bala deteline sena slame i ostali poslovi lakse prirode 250 din sat ,dorucak u 10 sati rucak u 3 sata i vecera posle sedam sati uvece, pivo i sok po volji tako je kod mene radnike rezervisem uvek nedelju dana ranije u sustini stvar dogovora kad meni i njima odgovara ali sve je manje posla ali i manje radnika odnosno odose svi u vocarstvo tamo je dnevnica 1500 din o svojoj hrani od 7 do 17 sati uvece mnogo manje nego ovako ali ima bukvalno svaki dan posla
 
Toliko je koliko je.Za te uslove i pare imam uvek pet slobodnih bivsih traktorista.Ponuda-potraznja.....zar vi ne prodajete ratarske proizvode.
Kod Matijevica svaki dan je radan.Trenutno od 12-14h na dan.Na kraj meseca potpisuju listu na 168h.Sve ostalo puj pike ne vazi.Subote i nedelje se ni ne pisu niti placaju.Lako je onda platiti radni staz.
Ko je i lud da mu se placa radni staz kad Vucic daje 30000 mesecno da ne radis nista.
Sto ti ne ostade kod tog Matijevica da radis kad se po njemu meris?I nekad si napisao da uzmias od drzave sve sto daje,a kritikujes kako vucic daje socijalu...:sta:
 
Nisam ostao jer mi je bilo puno da radim toliko sati.Ne bih stigao da uradim svoju zemlju.
Treba uzeti od drzave sve sto se moze.
 
Pa i za 150din/sat se zaradi solidna plata računaj 150*8sati to je 1200 dnevno puta ima oko 24 radna dana u mesecu ako se ne radi vikendom 1200*24=28.800din i to im nije dosta.
 
Nazad
Vrh