Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
jutros imao tri neformirana jajeta, kao neki mehur,propala kroz resetke...zbog cega se to desava? - nocas bilo extra hladno kod nas,kod koka je mozda i bilo oko nule,a sa druge strane, jedna skroz sa suprotnog kraja reda snela 88g, sta im je ??- poludele ko i ovo vreme ??
hranu nisam menja od pocetka,isti proizvodjac,ne ostaju bez hrane,stalno im dopunjujem hranilice do pola...
koja je normalna tezina jajeta za koke 23-24 nedelje ??

U pitanju ne nekvalitetna hrana.U njoj nema dovoljno kalcijuma
 
to hoce da se desi u pronosenju ako koka nije adekvatno hranjena t.j. sa hranom za predpronosenje sa vecim sadrzajem kalcijuma. Kupi u prodavnici stocne hrane dikalcijum fosfat i ubaci 1 do 1.5 procenata u taj kupljeni koncentrat i dobro ga promesaj i bice ti ljuska tvrda kao kamen. fabrike stede na njemu jer je kilo od 80 do 100 dinara,al zato trpaju kredu koja je 3 dinara al nemoze u potpunosti da zameni dkf
koliko dugo se koristi dikalcijum fosfat, i dali moze da ima neke nuspojave ?
i da dodam pitanje, dali je moguce da je ovaj koncentrat koji sada koristim ok, a da je kalcijum zakazao u prvih 16-18 nedelja dok nisu dosle kod mene ( ko zna sta su mi uvalili ) pa sada nemogu da nadomeste kada su pronele ??

- - - - - - - - - -

bio do poljo.apoteke uzeo dikalcijum, ali mi lik u apoteci kaze da uz njega obavezno ide i kostovit, za problem sa neformiranim jajetom..
ko jos imao slicnog iskustva,da ubacim i kostovit,al moze da steti ?

- - - - - - - - - -

valjevac has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.
PRAVI MESTA,BRISI PORUKE DA MOZEMO DA SE CUJEMO !!::pomoc:;
 
@petrovici

DKF treba uvek da je prisutaqn u smesama za koke nosilje a kolicina zavisi od same recepture. Kostanvit sadrzi u sebi odredjeni procenat DKF-a. Kalcijum se moze nadoknaditi i stocnom kredom koje u smesama uvek treba da ima od 5-7%. Problemi koje imas sa kokama su nastali sigurno od nepravilno izbalansirane hrane.
 
@petrovici

DKF treba uvek da je prisutaqn u smesama za koke nosilje a kolicina zavisi od same recepture. Kostanvit sadrzi u sebi odredjeni procenat DKF-a. Kalcijum se moze nadoknaditi i stocnom kredom koje u smesama uvek treba da ima od 5-7%. Problemi koje imas sa kokama su nastali sigurno od nepravilno izbalansirane hrane.

"nepravilno izbalansirane hrane" ??
mislis na doziranje i nacin hranjenja ili na smesu konsentrata??
kupujem gotovu smesu,nista ne menjam i dodajem...
a sta sada preduzeti da ubacim DKF, ili DKF + kostovit ??
 
Na nepravilno izbalansirane komponente u smesi, a prvenstveno mislim na DKF i stocnu kredu. Mislim da ne treba nista da ubacujes nego da promenis proizvodjaca hrane to jest da ides i nadjes u drugoj prodavnici proverenog proizvodjaca hrane i hranis sa tom hranom. Ko zna sta je falilo u prethodnoj hrani i koliko se sme cega dodati?:sta:
 
Треба да променим јато па сам проверавао цену готових кока. Траже 750 Дин. Колико су код вас?
 
@YT1RDI
Arandjelovac 18-nedeljne 700 din. komad...

- - - - - - - - - -

Postovane kolege, posto sam se ukljucio sa ovom prethodnom porukom, evo da i ja nesto kazem iz svoga skromnog iskustva sa kokama nosiljama.
Polovinom oktobra sam kupio jednu turu od 15 koka (18-nedeljne Isa Brown) smestene u prostoriju bez kaveza. Pronele su posle nekih 7-8 dana, sto me je prijatno iznenadilo, s obzirom da sam vec imao pre oko godinu dana jednu turu od 10 komada kojima je trebalo nekih 20 dana da pronesu.
E sada da se vratim na ove sada. Sa ovih 15 kojih imam sada vec u punoj nosivosti sam prezadovoljan.
U zadnjih 20 dana po hladnocama nosivost je oko 90% cak zadnjih 4-5 dana je i 100%
Tezina jaja je mislim veoma zadovoljavajuca.
> 70gr..... 17,44%
70-65...... 19,76%
65-60...... 43,00%
60-55...... 16,30%
55-50...... 3,49%
<50......... 0
Ovo je na uzorku od nekih 80 komada jaja koja su se trenutno nasla na zalihama.
Hrane se 2 puta dnevno 65+65gr...
Hrana im je Jabukin "Super sivi" sa mesavinom kukuruzne prekrupe i jecma. (10kg super sivi, 15kg kukuruza, 5kg jecma)
Veci deo dana imaju prirodnu svetlost u prostoriji, vestacku svetlost imaju od 16-23h obicna neonka od 36w u prostoriji 3x2m
Posto trenutno tih 15 koka ne moze da potkrpi trenutnu potraznju jaja, sto u kuci, sto komsiluk, pojacao sam sa jos 15 novih koka koje sam pre 3 dana uselio. I evo, danas iznenadjenje, 2 jajeta kod novih, sitna, ali su pocele da pronose.
Inace, praktikujem da prvih 15-20 dana dajem gotov koncetrat, a posle prelazim na onu kombinaciju sa super sivim
 
easycorps
dragi kolega, primetio sam nesto u tvom postu, kao i na ovom forumu dok sam ga ranije procitavao ceo, a to je : " Hrane se 2 puta dnevno 65+65gr..."
tako sam i ja radio u pocetku dok nisam porazgovarao sa nekim ljudima koji imaju, u poredjenju samnom velikog iskustva, pa su mi se blago na smejali oko toga..
razgovor je isao otprilike ovako:
*hranim koke 2 puta dnevno,po 65g
-zasto 2 puta i zasto po65g ( iskusniji kolega me proverava)
*pa cuo sam da treba da pojedu po 130g na dan,da se ne prejedu,veca jaja,cepanje..
-znaci svaka koka ti je obelezena i svaka jede posebno???
-pa kako mislis da iskontrolises 100 koka sto imas koliko je koja pojela kad jedu iz iste hranilice ?
-a mislis da oni sto imaju par hiljada koka odmeravaju svaki obrok???
-da ti obljasnimo, koka sama zna koliko joj je dosta,to je oko 130g dnevno,u zavisnosti od temperanure i jacine hrane,sipaj po hranilicama hranu da imaju da ruckaju,ali ne da je prosipuju,i samo dopunjuj po potrebi, kako bre mislis da kontrolises svaku kokosku,ne budi smesan???
tu se ja malo zapitao,razmislio kad dosao kuci,sa farme od 4000 komada, gde sam bio izgubljen kao bubamara u hektar deteline...i ima logike,pa ja krenuo tako...
za sada ok,danas 91% ,guramo dalje, a volio bih da me neko sa foruma demantuje,ali sa iskustvom iz prakse,jer knjiga ima dosta...
pozz:ppozdrav:
 
Pstovanje svima i SRETN VAM NOVA 2013godin.Zanim me,posto i hocu da se bavim uzgojem kok nosilja koj je cena trenutno 18-nedeljnih koja jednodnevnih koka
 
E evo da kazem zasto ja praktikujem takav nacin hranjenja (65+65). Kao sto sam napomenuo, imao sam do sada samo tih 15 koka, sada sam pojacao jato sa jos 15 koje nisu u kavezu, vec imaju slobodno kretanje po prostoriji.
Poucen iskustvom od prve ture od 10 komada koje sam imao pre oko godinu dana, koje sam hranio sa jednokratnim hranjenjem, sipao ujutro 1,3 kg hrane u hranilicu i to im je bilo do sutra, a one su slobodno jele i rasporedjivale tu hranu, bez kontrole da li je svaka pojedinacno pojela 130gr neka mozda vise, neka manje.
Problem je bio u tome sto sam primetio veliko prosipanje hrane. Pa sam samoinicijativno poceo da im delim dnevnu dozu u 2 dela, i video da to nije uticalo da smanje nosivost, a smanjio sam rasturanje koncetrata na zanemarljivu kolicinu. Takav princip hranjenja sam zadrzao i sada sa ovim jatom, i mislim da su rezultati zadovoljavajuci, evo dao sam neke statisticke podatke u prethodnom postu pa mozda neko od iskusnijih kolega moze da da neku sugestiju sta bi mozda trebalo korigovati.
Verovatno, da imam neku ozbiljniju proizvodnju jaja i veci broj koka sa kaveznim nacinom drzanja, sigurno bi bio drugaciji nacin hranjenja. Ovako u amaterskim uslovima nije nikakav problem dati im 2 puta hranu i dati 1 put dnevno cistu vodu.
Ne moze se govoriti o nekoj zaradi sa ovim brojem, ali one same sebi za sada kupuju hranu, i ostave neko jaje viska za kucnu upotrebu, koje bih inace morao da kupim kao i svi ostali oko mene.
Za sada cu videti sa ovih 30 komada kako ce teci prodaja, pa ako se trziste bude otvaralo sigurno cu ici na neko ozbiljniju proizvodnju.

- - - - - - - - - -

Evo jos da se nadovezem u vezi cene 18-nedeljnih koka. Ja sam kupio po 700 din/kom i to preko poljoprivredne apoteke. Inace verovatno je i jeftinije direktno na farmi i na vecu kolicinu.
 


UOTE=petrovici;620997]easycorps
dragi kolega, primetio sam nesto u tvom postu, kao i na ovom forumu dok sam ga ranije procitavao ceo, a to je : " Hrane se 2 puta dnevno 65+65gr..."
tako sam i ja radio u pocetku dok nisam porazgovarao sa nekim ljudima koji imaju, u poredjenju samnom velikog iskustva, pa su mi se blago na smejali oko toga..
razgovor je isao otprilike ovako:
*hranim koke 2 puta dnevno,po 65g
-zasto 2 puta i zasto po65g ( iskusniji kolega me proverava)
*pa cuo sam da treba da pojedu po 130g na dan,da se ne prejedu,veca jaja,cepanje..
-znaci svaka koka ti je obelezena i svaka jede posebno???
-pa kako mislis da iskontrolises 100 koka sto imas koliko je koja pojela kad jedu iz iste hranilice ?
-a mislis da oni sto imaju par hiljada koka odmeravaju svaki obrok???
-da ti obljasnimo, koka sama zna koliko joj je dosta,to je oko 130g dnevno,u zavisnosti od temperanure i jacine hrane,sipaj po hranilicama hranu da imaju da ruckaju,ali ne da je prosipuju,i samo dopunjuj po potrebi, kako bre mislis da kontrolises svaku kokosku,ne budi smesan???
tu se ja malo zapitao,razmislio kad dosao kuci,sa farme od 4000 komada, gde sam bio izgubljen kao bubamara u hektar deteline...i ima logike,pa ja krenuo tako...
za sada ok,danas 91% ,guramo dalje, a volio bih da me neko sa foruma demantuje,ali sa iskustvom iz prakse,jer knjiga ima dosta...
pozz:ppozdrav:

Jednoj četvoročlanoj porodice dnevno je otprilike potrebno dva hleba.I oni to kupuju svaki dan i svaki dan se pojedu dva hleba.Neko od njih pojede jednog dana 600 grama ili 300 grama drugog dana neko drugo malo više ili manje ali oni svaki dan kupuju po dva hleba i uvek im je dovoljno.
:ppozdrav::ppozdrav:[/QUOTE]
 




Jednoj četvoročlanoj porodice dnevno je otprilike potrebno dva hleba.I oni to kupuju svaki dan i svaki dan se pojedu dva hleba.Neko od njih pojede jednog dana 600 grama ili 300 grama drugog dana neko drugo malo više ili manje ali oni svaki dan kupuju po dva hleba i uvek im je dovoljno.
:ppozdrav::ppozdrav:
[/QUOTE]

Zavisi sta imaju za rucak:haha:
 
cao svima zovem se Istvan nov sam u ovom poslu.Imam 200 koka lohman brown 24-25 ned nosivost mi je oko 97% vec oko nedelju dana danas 99%.Sto se tice velicine jaja d-2% c-29.7 b-45.6 a-18 s-2.5 .Da li je velicina jaja zadovoljavajuca i u kojoj meri da ocekujem jos povecanje cist da znam.pratim forum vec duze vreme i ako ima neko savet ili komentar neka posalje.Pozdrav svima
 
pozdrav svima sa foruma novi sam clan i mene interesuje nesto o kokama nosiljama kao i ovog predhodnog clana
 
Poslednja izmena:
posto sam pocetnik u ovom poslu nabavila sam mlade koke molim nekog od prisutnih za savjet ,kako im obezbijedit odgovarajucu svjetlost.
 
Poslednja izmena:
Где се могу набавити носиље које носе бела јаја (потпуно бела љуска)?
 
Koke iz jednog boksa kljucaju koke u drugom boksu ozbiljno.U čemu je problem hrana gotova smeša.
 
Nazad
Vrh