Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Najnoviji izmena pravilnika je izasla prosle godine u maju 2010 godine po tome svi rade, e sad kod prezivara taj pravilnik ima manjkavosti posto se energetska vrednost koncetrata izrazva u OJ koja je bezveze jedinica koja je prevazidjena i kod zivine ima manjkavosti ali znatno manje. Vrednost nekog proteina hrane podrazumeva njegovu efikasnost u sintezi tkivnih proteina zivotinjskog organizma.Bioloska vrednost proteina.
Mislim da formule nisu bitne za izracunavanje bioloske vrednosti proteina
 
Receptura koju koristim 18%:
Kukuruz 53kg
Sojin griz 10kg
Soja 15kg
Suncokretova sačma 10kg
stočna kreda 10kg
premiks 2kg
Nosivost posle godinu dana 85%
 
Да ли је неко,ко је имамо пипу ,успео да је истреби?
 
Insekti a naročiti pipa se rešavaju ali dosta teško i trebalo bi koke dobro zaprašiti sa nekim insekticidom i premestiti na neko drugo mesto. Mesto u kojem su bile treba dobro očistiti i opet isprskati par puta sa nekim jačim insekticidom. Trebalo bi ga ustvari svuda natopiti jer su insekticidi uglavnom kontaktni i da bi delovali treba da dodju do insekta koji se dobro kriju po raznim rupama. Osim insekticida dobro je tad uraditi i dezinfekciju sa sodom ili nekim drugim sredstvom. Pre vraćanja koka u taj objekat bi ga trebalo odmoriti bar dve nedelje. Pre vraćanja koke bi trebaolo opet zaprašiti ili isprskati ( ako smeju da se prskaju) a i sprečiti da pipa dodje sa strane od golubova ili na neki drugi način. Pipa je jako opasna i osim pada nosivosti može da dodje i do uginuća koka.
 
Insekti a naročiti pipa se rešavaju ali dosta teško i trebalo bi koke dobro zaprašiti sa nekim insekticidom i premestiti na neko drugo mesto. Mesto u kojem su bile treba dobro očistiti i opet isprskati par puta sa nekim jačim insekticidom. Trebalo bi ga ustvari svuda natopiti jer su insekticidi uglavnom kontaktni i da bi delovali treba da dodju do insekta koji se dobro kriju po raznim rupama. Osim insekticida dobro je tad uraditi i dezinfekciju sa sodom ili nekim drugim sredstvom. Pre vraćanja koka u taj objekat bi ga trebalo odmoriti bar dve nedelje. Pre vraćanja koke bi trebaolo opet zaprašiti ili isprskati ( ako smeju da se prskaju) a i sprečiti da pipa dodje sa strane od golubova ili na neki drugi način. Pipa je jako opasna i osim pada nosivosti može da dodje i do uginuća koka.
Uz dužno poštovanje prema poruci koju je napisao Robins - raspitajte se gde može da se nabavi CARBARIL - kažu , ja na sreću nisam imao potrebe, da je to lek bogom dan
 
@123

Probaj koke dobro naprasiti sa "vetiol prah", zivinarnik dobro ocisti i naprskaj sa "vetiol tecni". Trebalo bi da pomogne. Ima jedan stari nacin koji ja nisam proverio. Na dvoristu gde su koke iskopa se manja rupa u koju se naspe pepeo od nalozenog drveta. Tu se koke "kupaju" u tom pepelu i treba dosadni insekti da nestanu.
 
Nov sam na forumu,a uz to i pocetnik.Uzeo sam 10 jednogodisnjih nosilja.Da imam za sebe jaja i ako pretekne za prodaju.Koke nose krvava jaja i vec 5 je uginulo.Imam rucno pravljen kavez i koristim koncentrat i travu za ishranu nosilja.Zbog vrucina su im bila otvorena vrata i mali prozor tako da je moguce da su uginule zbog promaje,prehlade.Ako neko ima savet za ubuduce ili iskustva sa tim da su koke nosile krvava jaja i da uginu neka pise.Planiram da kasnije uzmem 30-ak nosilja,pa bih bio zahvalan na savetima po ovom pitanju.A eto ucim se i na svojim greskama
 
@zoranjakovo

Moze biti vise uzroka za nosivost krvavih jaja. Ali da mi ne bi nagadjali mnogo, moj savet je konsultovati veterinara. On je covek ucen i merodavan za savete i lecenje.
 
Dobro vece svima ovde. Evo prebacujem se ovde iz teme "REZANJE KLJUNOVA KOD KOKA NOSILJA" jer smo malo tamo skrenuli sa teme pa da ne bude nekih problema. :osmeh: Imao sam problem kod koka da su vec kod mene 3 nedelje a tek sada su pocele da nose. (danas 9 jaja :osmeh: )

Odgovor: @valjevac
Sto se tice hrane dajem im ujutru oko 700 g. oko 8 sati i oko 1-1.1 kg oko 3 popodne na njih 16 delim. Rasa neznam koja je, nisam ni pitao. Moracu da nazovem da se raspitam. Svetlo im je upaljeno od 6 do 21. Da li je bolje da produzim do 22 i da li je dobro vreme hranjenja? Covek od kojeg sam ih kupio mi je rekao samo da im dajem dva puta dnevno hranu. Ujutru 40% a popodne 60% hrane i da mogu biti i po sat-dva bez hrane a bez vode nikako.

:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Moje komšije, a i ja za svoje potrebe, držimo po 15 - 20 koka nosilja.Hranimo ih dva puta dnevno po 120 grama ujutru po 60 i uveče po 60 grama.Svetlost im je dostupna od 06 do 22 sata.Sijalice su jačine 60 wati.Bez vode nikako.Ako ti se to desi imaćeš problem da ih ponovo uvedeš u ritam nosivosti.Vadiš se sa vodom u koju ćeš da razmutiš šećer.Tako će ponovo najbrže ući u nosivost koju su imali.
Dok ne pronesu dajemo im do 130 grama a to je otprilike 7 - 10.dana od dana pune starosti a to je 126 dana.Sada kada je toplo vreme sipaj im po malo jabukovog sirćeta u vodu.
Ja ne kažem da je ovo najispravnije ali mi tako radimo i rezultat je dobar.:ppozdrav:
 
Jabukovo sirće je dobra stvar jer kisela sredina ubija bakterije u pojilicama ali šećer izbegavajte naročito u toku leta jer je to odlična podloga ta razvoj bakterija a time i problema.
 
Robins, šećer je spomenut kao nužno zlo u slučaju da koka nosilja ostane bez vode, i smanji procenat nosivosti, i sa šećerom kao dodatnom energijom opet uđe u štos, nastavi sa istim procentom nosivosti.
 
prvo da pozdravim sve forumase ! :)

ovako, imao sam prije par godina koke nosilje koje sam drzao cisto rekreativno, 15 kom. boks i bile su pustene...

sad sam razmisljao da krenem sa malom farmom pa pokusavam sto vise informacija skupiti...


mislio sam za pocetak krenuti sa 100 kom, pa me interesuje koje je kaveze najbolje uzeti.
nisam bas skontao taj dio sa kljunjevima, jel one trebaju vec doci sa skracenim kljunevima ? I koliko je problem ako im se kljunjevi nisu skratili...
imam prostoriju koju bi skroz smracio i bilo bi samo vjestacko svijetlo. kako ide taj rezim svijetla ? kad se pali, gasi. I prilikom paljenja jel se odmah sve pali 100 % ili pomalo da ne dozive "sok".
Hrana, moze li se nabaviti gotova hrana ili se mora mijesati pripremati hrana?
I ima li neko da je blizu Bihaca ili Banja Luke jer sam cesto u BL, ako bi se kupovale koke i hrana i kavezi.

eto imacu jos sto pitanja sigutno jer bi prosao svaki detalj prije nego sto krenem sa ovom farmicom :)


Unaprijed hvala na odgovorima, i veliki pozdrav!
 
@biscanin

Kavezi za komercijalne nosilje su obicno trospratni. Kavez za pet nosilja je dim. 50x48x45 cm tako da svaka ima 460-480 kvad. cm. prostora. Svaki kavez ima 5 cm hranidbenog prostora po nosilji i 1-2 niple pojilice. U kavezima se naseljava 4-5 nosilja tako da na duznom metru trospratnog kaveza bude oko 60 nosilja

Program osvetljenja ima znacajnu ulogu u proizvodnji jaja. Preseljavanje 18-to nedeljnih kokica kojima je svetlosni dan trajao svega 8 sat. Nakon 18 nedelja trajanje dana pocinje da se produzava za 1 cas nedeljno.
, sve dok se ne postigne 12 cas. osvetljenosti (u 22 nedelji). Nakon 22 nedelje duzina osvetljenosti se i dalje povecava za pola casa nedeljno, sve dok se ne postigne 16-to casovno osvetljenje, a to je u 30-toj nedelji.
Jacina svetla je 3 w po met. kvad. poda zivin. Sijalice ne treba da su jace od 40 w. U svakom medjuprostoru kaveza postavlja se red sijalica u visini gornjeg sprata.
U uslovima najpovoljnije osvetljenosti nosilje su mirnije, trose manje energije i jedu manje nego kada je svetlo jako. Svetlost nikada ne treba pojacavati, cak ni za kratko vreme,jer se nosilje uznemiravaju i moze doci do stresa.
Svetlo ne paliti odjednom, nego postepeno da kao sto smo vec naveli ne bi doslo do stresa.
O seci kljunova imas temu. Samo se malo potrudi i prelistaj temu.
 
U pravu ste cika Dusane. Nisam stigao jo da prelistam ceo forum. Nemam vremena od zene i klinca. Od sada pretraka, procitati, zatraziti savet a onda posao i primena.
 
Moze li mi neko reci za jabukovo sirce. Da li sme da se mesa u vodu zajedno sa "VETA A+E+D3+C+AMIN" kapima? Posto sam im davao u vodu prvo "ELAVITOL" pa mi je nestalo ga a nabavio sam ove kapi. Cak mi je lakse i za doziranje sa kapima a kazu da je to isto.
E sada bi da dodam i sirce u vodu.
 
Nazad
Vrh