Koje sorte soje sejete ?

dicki je napisao(la):
Triumf je odlican po rodnosti, malom gubitku u zetvi [ zrno ne ispada posle kise, cime je dozvoljena veca tolerancija u vremenu obavljanja zetve], seme je sitnije [ manje kg. treba u setvi ].
Po zavrsetku vegetacije Triumf stoji vertikalno. Vizuelno ne obecava mnogo: Nije visok kao Balkan, ali kilograma ima...
Jos jedna sitnica mi je privukla paznju: Na stabljici su uocljivi suvi brkovi koji u zetvi daju dodatnu masu koja ne dozvoljava ono veliko ispadanje zrna iz grla kombajna. Setva: do 500000/H
To je moje iskustvo iz prosle god. :cao:

Hvala... :ppozdrav:
 
jedno amatersko pitanje:
pošto će da mi donesu kesu organske soje iz inostranstva sredinom aprila, da li je kasno da je posejem tada? I kako da sejem soju ručno, u bašti? Da li je Ok da stvaljam po zrno soje na svakih 5 cm, u redovima sa razmakom od 50 cm? Na dubinu od 5 cm da sejem? HVALA!
 
nije ti kasno. raspored za setvu ti je ok. mogao bi mozda malo gusce, ali rucno to izvesti precizno, bilo bi vrlo tesko.
 
Mozes do juna ako zemlja ima vlage nice ti.Ja sam jednom kombajnirao u junu sejao malo je kasno dosla i nije los prinos imao ali kad nije na vreme nije bas idealan prinos super je i prosao zbog padavina.
 
sejem iskljucivo vojvodjanku a sada na sugestiju prijatelja posejao sam i nesto galeba pa cemo videti
 
Gorstak. Ako ima vlage raste do neba, a prvi sprat visok pa se lako i potpuno kombajnira.
Sitno seme a preporucen sklop 400.000 semenki po Ha (izadje relativno jeftina setva).
Sorta koja se bokori, iz jedne semenke isteruje vise stabljika pa ne zahteva gust sklop.
 
Uvek Balkan novosadski, a ove godine smo uzeli da probamo i Viktoriju, pošto sam čuo da je to ustvari poboljšani Balkan...
 
Ja cu ove godine sejati Dukat, Galeb, Veneru, Savu, Novosadjanku i Vojvodjanku pa sta mi Bog da. Hteo sam da uzmem Trijumf i Rubin ali posto ih nije bilo tamo gde sam ja uzimao nisam se preterano trudio da ih nabavim. Da li sam pogresio pokazace vreme.
 
Posejan Balkan i po prvi put Venera koja je prosle godine dobro rodila,ranije umesto nje sejao Ravnicu ali se prosle godine nije bas pokazala.Balkan uvek standardan od 18-24 mc po jutru ,naravno obe sorte su vec "ugledale":cool: posto su sejane 04.04 :ppozdrav:
 
Posejli smo Merkur 1kj da vidimo kakav je, 5kj dukata 3kj novosadjanke i ostalih nekih 40kj samo Balkan,...
Prvu soju smo posejali 28.03. i juce sam je obilazio, ima 2 troliska super izgleda, dok sam ja juce razgledao nasu kako je nikla, komsija je pored mene sejao, pa cemo da vidimo ociglednu razliku, kada njegova bude nikla ja cu ovu vec spartati. :)
Da kazem, Merkur je 00 grupa zrenja.
 
Ja ove godine sam posejao valjevku i galinu.Kod nas najbolje rezultate daju ove ranije sorte.prosle godine sam imao gorstak i nikad vise svi su vec zaboravili zetvu soje a mi cekali da sazri.Neznam tacno datumski kad smo skinuli al znam da sam vec i kukuruz obrao i poceo sam zimsko oranje to negde pocetak novembra
 
godinama sejem balkan kao najbolji a u zadnjih godina probao sam gorstak koji se jako dobro pokazao raste visoko i nema poleganje ,a mugu da pohvalim i lanu koja isto daje prilicno dobar prinos
 
prosle godine Gorstak posejan 18.04 a vrsidba 4.10 nije bas toliko okasnila vrsidba mada je kukuruz stigao u isto vreme
 
Nisam do sada sejao soju ali cuo sam da postoji neka sorta koja ne mora termicki da se obradi jel to stvarno postoji ili ne ??
 
Ima 2 sorte ZP soje koje mogu bez termicke obrade da se daju svinjama i drugoj stoci ali da su malo veci(prasici-nazime 40-60kg pa navise),nije preporucljivo za male prasice(prakticno govorim,moze u prospektu da pise sta hoce) i to su sorte Lana i Laura.
 
Nazad
Vrh