Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Problem kod cip kalemljenja sada je taj kako da ga uvezes taj cip a da pupoljak bude slobodan da se razvija.
Tako treba orezati kako si orezao, samo te muci visina pupoljka i visina reza - sto je logicno, popuni se to kad pup krene da se razvija, samo ubuduce gledaj da taj gornji deo cipa do pupoljak ti bude kraci, i vise od upola moze u poredjenju sa ovim.
 
Ja sam danas kompletirao kalemljenje za ovu sezonu... Prva tura je bila oko prvog ovog meseca , a sad i onaj ostatak...
Imao sam desetak stenlija na ranku od roga četirin kao međun podloge za kajsiju, imao sam jednu trnjinu na džanu , isto namenjeno kajsiji , zatim nekoliko ranki na proporku ( tačnije 8 kom.) . Onda sam probao aroniju na proporku( zapravo mo je ponestalo plemki ranke, a imao sam, neke tanušne prutiće aronije, tako da sam podlogu debljine ne više od 8-10mm rascepio i stavio plemku aronije ne deblju od tri mm), i nakalemio isto na proporku badem.
U prvoj turi sam nakalemio dvadeset stenlija na ranku i džanariku i 16 trešnji na divlju trešnju , da bilo je i par jabuka i tri badema na ranki. Sve sam radio izolir trakom , nešto malo sam probao strečom , a zalivao drvofixom...
Ja sam prošle godine u ovo vreme počeo sa kalemljenjem tako da mi je ovo druga sezona i jednogodišnje iskustvo...prošle godine sam imao nešto malo manje od 50% uspešnosti primitka, a ove ćemo videti ...Bože daj nam zdravlja , što kažu stari ljudi...
 
A drugo pitanje je dal bi moglo sad da se kalemi na cip breskva ili mora da se ceka da sokovi u biljci bolje cirkulisu kada biljka vec ima svo lisce sto je negde u maju a mozda i kasnije?.
I ako bi sad kalemio dal se podloga prikracuje odma iznad pupoljka ili se ostavlja neko vreme cela podloga pa tek nakon nekog vremena se prikracuje?.
Bas sam pricao sa jednim drugarom u vezi cipa kaze mi da moze sada i da se strec folijom skroz prekrije i skida za nekih 2 nedelje trebalo bi dotle da zaraste, a opet pupoljak nece mnogo poterati.

- - - - - - - - - -

Onda sam probao aroniju na proporku( zapravo mo je ponestalo plemki ranke, a imao sam, neke tanušne prutiće aronije, tako da sam podlogu debljine ne više od 8-10mm rascepio i stavio plemku aronije ne deblju od tri mm), i nakalemio isto na proporku badem.
Fotografija0167.jpg
 
ma sa srednjakom nije nista strasno,desava se da ode do koske ,mada iskreno i ja imam mnogo oziljaka po rukama kao uspomene kalemljenja
 
Ja kad sam kupio nov kalemarski noz te godine kalemio sa njim po prvi put na pupoljak i toliko je bio ostar da cim dotakne prst rasece te i tad sam se odma prvi dan na 2 mesta dobro posekao a godinu dana kasnije mogu da se bijem sa ostricom po prstu samo ce malo kozu da zasece :haha:.
Kaze noz za kalemljenje mora da bude ostar da brije ja kad bi sa takvim radio sav bi krvav bio.
 
Ja kad sam kupio nov kalemarski noz te godine kalemio sa njim po prvi put na pupoljak i toliko je bio ostar da cim dotakne prst rasece te i tad sam se odma prvi dan na 2 mesta dobro posekao a godinu dana kasnije mogu da se bijem sa ostricom po prstu samo ce malo kozu da zasece :haha:.
Kaze noz za kalemljenje mora da bude ostar da brije ja kad bi sa takvim radio sav bi krvav bio.
da se pohvalim,ja se brijem sa pravi brijač rekord 3 min gotovo.al mora usporim kod grlo.20 god.istim brijačem.
 
Ma možda se nije raseko, možda ga je gurnuo "negde" pa ga nešto ujelo...
Ne mož' skaut da bude svako...
 
Ja danas pošao u vinograd da režem, vinovu lozu, ostala mi još tri reda...I usput okalemimoko dvadesetak podloga , što dunje, što šljive što trešnje, a našao sam i jedan panj divlje jabuke iz koga izbili mladari, i njega okalemio. Ostale mi u kesi plemke, malo trake, pa reko ajd da se ne baci... a sve je to u bagremaru... posle sam išao i sa streč folijom , a na kraju i papirne trake , one molerske, našlo se u rancu, sve dok sam imao plemke...Naravno tu izgubim oko jedan sat , kad sam stigao u vinograd počela da pada kiša ...a onda grmi ( prvi put ove godine) i da pada sneg...Ovo još nisam doživeo... da grmi i pada sneg ...To vam je sex , a ne ono što Ratko prikazuje...
 
samo da obavestim kolege koji su mi trazili A2 da je poslato,trebalo je da ode juce ali je brzoj posti crkao kombi,preuzeli su pakete kasni sinoc ali nije stiglo da ode za centralni magacin,tako da ce se isporucivati sutra,jedino nisma poslao clanu koji mi nije ostavio kontakt telefon
 
kalemari, prima li se išta? kod mene trešnje već otvaraju pupoove, kalemljene od 3. do 20. marta. jabuke i kruške sam kalemio oko 23.3, one još miruju.
 
Ja sam bacio danas letimičan pogled ( pošto je mrežica okolo) a i nisam imao previše vremena, krenula i podloga a i plemke....
I na jednim i drugim vidim zelene pupoljke....Radi se o šljivi i trešnji....Verovatno ću morati za koji dan ( kad vreme dozvoli) da skidam pupoljke sa podloge...
 
Ovaj Orah sam okalemijo prije mjesec dana evo ga rezultat

imagefwd81ms0xj.jpg
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

samoniklu podlogu sam isčupao početkom Februara i posadijo je u Kantu i stavijo u Garažu koja je bila dovoljno topla za mjesec dana podloga je već otvorila pupoljke što mi je dalo znak da su Sokovi krenuli da rade :) otisao i sa mog dobrog oraha koji je krupan lako se lomi odsjekao jednogodišnju granu i okalemijo i evo prije 4 dana ona je isto pustila svoje listove

- - - - - - - - - -

još da nije rasjeko srednji prst :)
ma ako ima ženu ili curu brzo će on to zaliječit :)
 
Nazad
Vrh