Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

evo da bude jasno znači odozgo je vosak i sa strana zaliveni spojevi i onda sam sa strana omotao crnu izolir traku..ova šarena izolirka drži mi 2 drvceta za zastitu od ptica ovo je kalem tresnje čije su grane posle krenule u krivo zbog ovih pupoljaka nije bilo lijepo iznad zasječeno
tresnja.jpg


a ovo je jedan kalem od jabuke sto mi je iskocio pri najobicnijem kontaktu la iskocio mi je nakon 5-6mj vjerovatno predebel u odnosu na podlogu
jabuka.jpg
 
Pitanje : Pri kalemljenju spajanjem ( omega, V, direktno, englesko.....) spoj ucvrscujes gumicom ili folijom?
Ako samo gumicom jel dovoljno dugo traje u vanjskim uvjetima tj. do potpunog i cvrstog kalusiranja znaci ne pitam za kalemljenje iz ruke nego vani na posadenu podlogu buduci da je ne premazujes voskom?

dovoljno je samo da napravi kaluz,realno traka se moze skinuti posle recimo 2 meseca bez problema,ali mi smo navikli da je skidamo pred vadnjenje sadnica,za direktno spajanje ili ti englesko moze folija a moze i traka an tebi je da odlucis,inace svi veliki proizvodjaci rade iskljucivo i samo englesko i cipovanje,omegu neces naci kod nikog ko se ozbiljnije bavi proizvodnjom sadnica,i jos jednom da kazem u kalemljenju na jednogodisnje ili dvogodisnje podloge nema potrebe mazati spojno mesto bilo cime ili pak traku ili foliju premazivati bilo cime

- - - - - - - - - -

Da li se može orah kalemiti na pitomi kesten i koja je poenta tj šta se time dobija? :)
oktopode znas li proces proizvodnje kalemljenog oraha?
sto se tice kalemljena na kesten jos nisam cuo da je neko radio to,ko zna mozda je i moguce i ko se bavi time mogao bi probati takav vid kalemljenja,e sad ako neko zna luci li kesten jod?
 
Ovo sam "prepisao" iz jednog americkog videa.

2013


2014


Podloga je Ajdared iz 1991 godine, a kalem je Mucu. Sta mislite, dali ce ovo izdrzati, planiram sada kalemiti jos 4-5 stabala.
 
Pribavio sam neke divlje trešnje i cim se vreme prolepsa pristupicu kalemljenju samo da nabavim dobre plemke
 
Treba mi savet.

Imam u selu zimsku krušku staru mnogo godina. Dosta je propala pa bih je nakalemio ovih dana kada prođe malo ovo loše vreme.
Danas mi je stigla podloga BA-29. Sutra bih otišao da uzmem kalem grančice i stavio u frižider do momenta kalemljenja.
DALI SAM ZAKASNIO DA UZMEM KALEM GRANČICU ILI NE. Ako jesam da barem posadim podlogu pa da je kalemim naredne godine.
ŠTA BISTE VI URADILI NA MOM MESTU. Znam da stiže sredinom oktobra pa nisam siguran dali su krenuli sokovi.

Pozdrav.
 
sutra skini te kalem grancice i okalemi odmah na toj dunji i uzivaj :)

Vreme je katasrofa. Podloga mi je u kanti u pesak. Nije moguće posaditi po ovom blatu.
Dali je problem da sutra skinem kalem grančice i ostavim u frižider dok se ukaže lepo vreme da posadim, i koji je optimalni rok da posadim podlogu i da taj dan i okalemim.
Hvala. Pozdrav.
 
Vreme je katasrofa. Podloga mi je u kanti u pesak. Nije moguće posaditi po ovom blatu.
Dali je problem da sutra skinem kalem grančice i ostavim u frižider dok se ukaže lepo vreme da posadim, i koji je optimalni rok da posadim podlogu i da taj dan i okalemim.
Hvala. Pozdrav.

levac poslusaj me sunce mu njegovo,znam sta ti pricam,okalemi to lepo sutra i vrati tako okalemljeno u tu kantu sa peskom,pa kad da vreme izbaci na njivu i uzivaj,veruj mi da ne pametujem nista niti nagadjam,pricam ti onako kako se radi provereno :osmeh: , ali da znas dodjes pivo za ovo
 
levac poslusaj me sunce mu njegovo,znam sta ti pricam,okalemi to lepo sutra i vrati tako okalemljeno u tu kantu sa peskom,pa kad da vreme izbaci na njivu i uzivaj,veruj mi da ne pametujem nista niti nagadjam,pricam ti onako kako se radi provereno :osmeh: , ali da znas dodjes pivo za ovo

Pivo obavezno (više komada). Hvala ti puno. Sutra završavam kako si rekao. Znači sutra kalemim pa u kantu sa peskom. Nisam znao da može opet u kantu, mislio sam da moraju posle kalemljenja u zemlju (blato). Pozdrav.
 
vazno je da podloga ima vlage i to je to,pa cim ti vreme dozvoli izbaci na njivu,tako okalemljeno iz ruke mozes ad cuvas i mesec dana do izbacivanja na njivu
 
Malo mnogo počesmo da pričamo o skidanju grančice pa odmah kalemljenje :)

Pa me zanima šta bi sa pričom skidanja i čuvanja kalem grančica? Kako to sad skidamo i odmah kalemimo a vegetacija krenula?
 
Ја мислим да је са калемљењем прича као о густој и ријеткој садњи воћака. Ови који воле густу садњу чувају калем гранчице данима у хладњаку, пијеску и слично, а они што воле ријетку садњу калеме непосредно после скидања гранчица.
 
kakve veze ima gusta i retka sadnja sa vremenom kalemljenja?

Ма то је у пренесеном значењу. Ти калемиш на хиљаде садница и радиш тако што калемиш калем гранчице дан-два после скидања. Ти би могао да си према начину калемљења као они што воле ријетку садњу. Они који чувају дуго келем-гранчице (поготово они који то раде као по књигама од новембра) слични су онима који воле густу садњу јер је она савремена. У суштини калемљење ће успјети и на један и на други начин, али бисмо могли распредати који је бољи.
 
ok to,ma mozemo da arspravljamo do mile volje,sve se na kraju svodi na isto,nema nikakve razlike sto se tice roda i sl,samo ej razlika u vremenu i nacinu kalemljenja,svako ima pravo da radi onako kako pozeli
 
Raspon kalemljenja u prolece je velik i valja da je tako - sta je tu lose?
Covek vam lepo govori da je sad vreme za kako god oces da kalemis - pa vam ne pase...
 
kalemi se sto ranije,ono sto ostane od grancica ide na skaldistenje da se ako zatreba prekalemi nesto,ne vidim folozofiju cuvanaj grancica po friziderima i budzacima ako imas mogucnost da okalemis iz ruke,ili n licu mesta,vreme ej takvo kakvo je da ne dozvoljava kalemljenej na licu mesta pa za takve slucajeve moras sacuvati kalem grancice,mada vegetacija jos njiej krenula pa se samim tim moze odmah skidati sa drveta i istog trena okalemiti i nema nikakvog problema,e sad ko voli moze da oreze i u oktobru pa da cuva grancice do kraja aprila pa da kalemi to je njegovo pravo i necu nikog da nabedjujem da radi po mom,ko hoce da pita i da uvazi savet tu sam,ko nece nemora,a ako neko misli da lazem ili lupam gluposti neka slobodno kaze necu se ljutiti ali cu zato dati argumente za sve,pa ako treba i slike :osmeh:
 
Pa kod mene je krenula vegetacija, kajsije samo što ne procvetaju, samo se crvene buketići, džanariku što imam posađenu, sva je u onim beličasto sivim pupoljcima...Kao ajde nakalemih par kajsija direktno sa skidanja, ali ne razumem zar se tako neće osušiti plemka, zar nije glavna fora u kalemljenju da podloga krene a da kalem grančica još uvek miruje i zato se i skida ranije i skladišti???
 
Nazad
Vrh